logo-sarniawater
Search
Close this search box.

چه زمانی می فهمیم شیر برقی خراب شده است

چه زمانی می فهمیم شیر برقی خراب شده است
بهترین دستگاه های تصفیه آب

وظیفه شیر برقی برقراری جریان آب در زمان روشن شدن دستگاه و قطع کردن پساب دستگاه زمان خاموش شدن دستگاه (پر شدن مخزن) می باشد. در دستگاه های قدیمی از قطعه ای به نام چهارراهی که قطعه ای مکانیکی بود به جای شیر برقی استفاده می شد که به دلایل مختلف دیگر استفاده نمی شود. شیر برقی در یک دستگاه تصفیه آب یک شیر الکترو مکانیکی است که برای کنترل جریان آب ورودی قبل از فیلتر ممبران استفاده می شود و اجازه می دهد تا آب ورودی تنها زمانی که دستگاه روشن است وارد فیلتر ممبران شود. هنگامی که دستگاه خاموش است، شیر برقی به منظور جلوگیری از هدر رفت آب به طور خودکار جریان آب را قطع می کند. در ادامه برای بررسی شیر برقی و عملکرد آن با سارنیاواتر همراه باشید. خراب شدن شیر برقی با نشانه هایی همراه است که اگر به این نشانه ها توجه شود زودتر می توان مشکلات شیر برقی را برطرف کرد و از آسیب به دیگر قسمت های دستگاه جلوگیری نمود.

چه زمانی می فهمیم شیر برقی خراب شده است؟

  • یکی از نشانه های خرابی شیر برقی این است که دستگاه دیگر آبی تولید نمی کند. بطور کلی ذخیره نشدن آب در مخزن می تواند نشان دهنده خرابی شیر برقی باشد. برای تست شیر مخزن را ببندید و شیر برداشت را باز کنید. در این مرحله باید توجه کنید که جریان آب باریک از شیر برداشت وجود داشته باشد اگر آبی خارج نگردید می تواند از خرابی شیر برقی باشد.

-اختلال در عملکرد شیر برقی باعث می شود شیر برقی نتواند مسیر آب را باز کند که در این صورت پمپ و آداپتور دستگاه بطور دائم روشن بوده و دچار خرابی و سوختگی آنها می شود. از طرف دیگر گاهی مسیر آب به صورت دائم باز می ماند و باعث هدر رفت آب می شود و آب یکسره به فاضلاب می ریزد و باعث کیپ شدن فیلترهای پیش تصفیه و در نهایت فیلتر ممبران می شود.

-اگر شیر برقی خراب باشد در زمان خاموش شدن دستگاه تصفیه آب گیج فشاری که بر روی سیستم موجود است عدد بالایی را نشان می دهد. یعنی شیر برقی جریان مسیر آب را نبسته و آب هدر می رود. برای اطمینان می توانید شیلنگ ورودی به فاضلاب را خارج کنید. اگر دستگاه تصفیه آب خاموش بود و دور ریز آب وجود داشت یعنی شیر برقی خراب شده است.

-هنگامی که شیر برقی دچار اختلال می شود و مسیر را مسدود می کند، دستگاه متوجه این اشکال نمی شود و پمپ سعی در تولید آب تصفیه شده دارد که این کار باعث صدمه زدن به پمپ و آداپتور، داغ شدن آن ها و در نتیجه خراب شدن آن ها می شود. در این شرایط دستگاه با برداشت آب زیادی از مخزن ساعت ها کار می کند و شما زمانی متوجه اشکال در شیر برقی می شوید که آب مخزن کامل تخلیه شده و دیگر آبی تولید نشود.

.-ممکن است رسوبات به دیافراگم شیر برقی نفوذ کرده باشد و مانع عملکرد صحیح آن شود که در این صورت با تمیز کردن دیافراگم آن مشکل این قطعه حل خواهد شد. اما اگر کماکان این مشکل پا برجا بود احتمالا این مشکل به بخش های دیگر شیر برقی آسیب وارد کرده و باید تعویض گردد.

-در صورتی که شیر برقی پس از نصب کار نکرد ممکن است فشار یا ولتاژ شیر برقی که خریداری کرده اید با دستگاه شما همخوانی نداشته باشد و در این مورد باید با فروشنده شیر برقی خود مشورت کنید. در مدل های خانگی ولتاژ شیر برقی باید 24 ولت در نظر گرفته شود.

در زمان تعویض شیر برقی به جهت فلشی که روی آن قرار دارد دقت کنید، زیرا نشان دهنده جهت جریان آب می باشد. شیر برقی باعث طول عمر دستگاه تصفیه، عیب یابی راحت دستگاه و کمتر شدن طول مسیر لوله کشی می شود و دلایل خراب شدن آن می تواند از ورود رسوبات به داخل آن، آسیبهای جزئی و فرسودگی آن متفاوت باشد. چنانچه دستگاه شما دچار مشکلی مانند خرابی شیر برقی شد و یا هر کدام از قطعات آن به درستی کار نکرد می توانید برای تعمیر دستگاه تصفیه آب خود، از مشاوره با کارشناسان مجرب سارنیاواتر بهره مند شوید.

 

 

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram