logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

نشانه های خراب شدن چهارراهی تصفیه آب

نشانه های خراب شدن چهارراهی تصفیه آب
بهترین دستگاه های تصفیه آب

قطعه “چهارراهی” از قطعات قدیمی مرسوم در دستگاه های تصفیه آب بوده است. به دلیل نقاط ضعف زیاد این قطعه جای خود را به محصولی جدید به نلم “شیربرقی” داده است. چهارراهی یک شیر قطع کن مکانیکی است که بدون برق کار می کند، داخل چهارراهی یک لاستیک وجود دارد که به آن دیافراگم می گوییم، این دیافراگم بصورت مکانیکی عمل می کند. از آنجایی که این شیر دارای دو خروجی و دو ورودی است به آن “چهارراهی” تصفیه آب می گویند. در این چهارراهی دو مسیر آب وجود دارد که توسط یک دیافراگم لاستیکی از هم جدا شده اند و دارای دو ورودی و دو خروجی آب هستند. آب ورودی از طریق چهارراهی وارد فیلتر ممبران می شود و آب تصفیه شده که از ممبران خارج می شود وارد سمت دیگر چهارراهی شده، و به مخزن تصفیه آب می رود.

نشانه های خراب شدن چهارراهی تصفیه آب

ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه

گاهی پیش می آید که چهارراهی نمی تواند مسیر آب را باز کند و یا ببندد. در این صورت پساب دستگاه قطع نشده یا دستگاه یکسره کار کرده و خاموش روشن می شود.

نشت دستگاه تصفیه آب

از مشکلات دستگاه تصفیه آب نشت آب است که می توانید آن را از علائم خرابی چهارراهی بدانید. نشت آب می تواند خسارت زیادی وارد کند بنابراین نشت دستگاه باید فوری رفع شود. اگر نشتی مربوط به اتصالات وصل شده به چهارراهی باشد می توان آن اتصالات را تعویض کرد. اما اگر مشکل ترک و شکستگی خود چهارراهی باشد باید تعویض گردد.

نحوه تعویض چهارراهی

1- شیر ورودی را ببندید و دستگاه را از برق بکشید.

2- برای قطع جریان آب باید اهرم شیر مخزن را به جهت خلاف بچرخانید تا بتوانید جریان آب به مخزن را قطع کنید.

3- بگردید و چهارراهی دستگاه را که اغلب با رنگ سفید تولید می شود و در بالای براکت و اطراف هوزینگ نصب می شود را پیدا کنید. چهارراهی با یک شیلنگ به فیلتر ممبران متصل شده است.

4- بعد از پیدا کردن چهارراهی شیلنگ های متصل به آن را جدا کنید. در چهارراهی شیلنگی که به IN وصل شده مربوط به آب شهری و خروجی با out نشان داده شده است. هم چنین شیلنگی که در بالای چهارراهی و در نقطه مقابل out نصب شده خروجی آب تصفیه شده از ممبران بوده و خروجی آن در نقطه مقابل خواهد بود.

2 8

5- سلامتی شیلنگ ها را بررسی کنید و برای متصل کردن آنها به نوشته های روی چهارراهی دقت کنید. می توانید برای محکم کردن شیلنگ ها از بست کمربندی استفاده کنید.

6- در مرحله آخر دستگاه را به برق وصل کنید و اهرم شیر مخزن را باز نمایید.

معایب چهارراهی:

-دقت پایینی دارد و دور ریز آب در آب زیاد است.

-زیاد خراب می شود و عیب یابی آن مشکل است.

-مسیر لوله کشی دستگاه را شلوغ و پیچیده می کند.

مزایای چهارراهی:

+بدون برق قادر به انجام کار است.

+ برای محل هایی که فشار آب بالاست می توان بدون برق دستگاه را روشن کرد.

+قیمت ارزانی دارد.

خرابی چهارراهی تصفیه آب ممکن است در اثر پارگی و خمیدگی دیافراگم رخ می دهد و باعث مخلوط شدن آب تصفیه شده با آب شهری شود. هم چنین منجر به افزایش سختی آب و افت کیفیت آب، عدم قطع شدن آب ورودی دستگاه و خروجی دائم پساب می شود. و تنها راه حل این مشکل تعویض چهارراهی می باشد. نتیجه مشکلات و خرابی چهارراهی نشت آب، تصفیه نشدن آب و باز نبودن مسیر آب می باشد و زمانی که دستگاه قادر به تصفیه آب نبود و یا شاهد نشتی از دستگاه بودید باید برای تعویض چهارراهی اقدام کنید.

فروشگاه سارنیاواتر نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان نه تنها در زمینه فروش دستگاه تصفیه آب و متعلقات آن بلکه در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب نیز فعالیت می کند و چنانچه چهارراهی دستگاه تصفیه شما دچار مشکل شد می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از نظرات و  خدمات کارشناسان زبده ما در سارنیاواتر بهره مند شوید. برای خرید چهارراهی و دیگر لوازم جانبی آب تصفیه کن نیز می توانید از طریق همین سایت اقدام کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram