مخزن چه نقشی در تصفیه آب دارد

مخزن چه نقشی در تصفیه آب دارد
بهترین دستگاه های تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب به یک مخزن برای ذخیره آب مجهز هستند که این مخزنها در ابعاد و حجم های مختلفی ارائه می شند. مخزن باعث می شود تا شما بتوانید در هر لحظه از اب تصفیه شده استفاده کنید. مخزن بعد از مرحله چهارم و یا پنجم آب را درون خود ذخیره می کند و آن را می توان عامل حفظ سلامت آب تصفیه شده دانست. چرا که کیفیت مخزن تاثیر مستقیمی بر آب تصفیه شده دارد و علاوه بر این دو نقش کلیدی در دستگاه تصفیه اب دارد.

یکی اینکه آب تصفیه شده را که از فیلتر ممبران خارج می شود را با همان کیفیت حفظ کند و دیگر اینکه در زمان مصرف، آب ذخیره شده را با فشار مناسب به بیرون بفرستد. از انجایی که آب در تماس مستقیم با دیواره مخزن است، باید دارای کیفیت بالا باشد و از مواد فودگرید ساخته شده باشد تا تاثیر منفی بر آب نگذارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع که مخزن چه نقشی در دستگاه تصفیه آب دارد بپردازیم پس در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

مخزن چه نقشی در تصفیه آب دارد

مخزن یک ظرف ذخیره سازی است که آبی را که به تدریج تصفیه می شود را جمع اوری می کند و از آنجایی که تصفیه آب فرایندی است که به کندی صورت می گیرد مخزن این امکان را به ما می دهد تا آب جمع شود و شما در صورت نیاز می توانید از طریق مخزن به آب مورد نیاز دسترسی پیدا کنید. برای یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس در دقیقه 130 سی سی آب تصفیه شده فراهم می شود و اگر مخزنی برای ذخیره سازی وجود نداشته باشد برای برداشت یک لیوان آب باید دو دقیقه و برای برداشت یک پارچ آب باید 25 دقیقه منتظر بمانید.

و دقیقا به همین دلیل نیاز است که یک مخزن ذخیره سازی وجود داشته باشد تا آب به مرور در آن ذخیره شود. بر عکس دستکاه های اسمز معکوس در دستگاه هایی که به روش فیلتراسیون اب را تصفیه می کنند نیازی به مخزن نیست. و به دلیل اینکه دقت پایینی دارند سرعت تولید آب در آنها بالاست. مخزن بعد مرحله چهارم یا پنجم تصفیه آب را ذخیره می کند و هر وقت شما شیر آب را باز کنید آب تصفیه شده از مخزن بیرون می اید.

اما این تنها کاری نیست که مخزن تصفیه آب انجام می دهد. در مخزن چیزی بنام بادکنک هوا وجود دارد که زمانی که این بادکنک باد می شود از زیر به آب فشار می آورد و باعث می شود که فشار آب بیشتر شود. و حتی زمانی که فشار آب ورودی کم باشد با تنظیم باد بادکنک درون مخزن می توان از آب با فشار عالی استفاده کرد. و زمانی که فشار آب خروجی کم می شود می توانید فشار هوا را بیشتر کنید تا آب خروجی با فشار لازم خارج شود.

چه زمانی می توان مخزن را حذف کرد

به دلیل مشکلاتی که ممکن است برای مخزن دستگاه تصفیه پیش بیاید در برخی موارد می توان مخزن دستگاه را به دلیل افزایش سرعت تولید آب تصفیه شده از دستگاه حذف کرد. به عبارتی تنها در صورتی می توانید مخزن را از دستگاه تصفیه RO حذف کنید که برخی قطعات تصفیه آب و فیلترهای آن را ارتقا دهید و یا اینکه ظرفیت فیلتر ممبران افزایش یافته و بتواند آب را بطور مستقیم و با فشار بالا تامین کند. برخی دستگاه های تصفیه آب هستند که به صورت رومیزی می باشند و علاوه بر اینکه فضای کمی را اشغال می کنند زیبا هم هستند و هم بدون مخزن کار می کنند.

نکات استفاده از مخزن تصفیه آب

-بازه فشار کاری مخزن 7 تا 10 PSI است و زمانی که فشار ان کمتر آز 7 باشد باید شارژ شود.

-کیفیت فیلتر کربن دستگاه بسیر مهم است تا آب خروجی از مخزن طعم و مزه خوبی داشته باشد.

-جنس مخزن بهتر است از استیل یا پلی اتیلن باشد.

-برای جلوگیری از بوگرفتن و تغییر مزه آب زمانی که قصد دارید بیش از یک هفته از دستگاه استفاده نکنید بهتر است دستگاه را از برق بکشید و آب آن را تخلیه و شیر ورودی را ببندید.

-زمانی که تازه دستگاه را نصب کرده ایید از آب موجود در مخزن استفاده نکنید و آن را کامل تخلیه کنید.

-زمانی که حس کردید طعم و مزه آب تغییر کرده، مخزن را شستشو دهید.

راه های جلوگیری از بو گرفتن مخزن

-جنس مخزن و اینکه مخزن دارای استاندارد های لازم از جمله استاندارد فودگرید، بین المللی NSF و WQA باشد.

-تعویض به موقع فیلتر ممبران

-استفاده از فیتلر کربن با کیفیت

-استفاده از شیلنگ های مرغوب برای دستگاه تصفیه آب

عمر مفید مخزن به تعویض به موقع فیلترهای دستگاه بستگی دارد اما بهترین زمان برای تعویض مخزن هر سه سال یکبار است. حتی اگر کیفیت مخزن شما بالا هم باشد بعد از 3 تا 5 سال استفاده، مخزن بو گرفته و بو و طعم آب را تغییر می دهد و تعویض لازم می شود. برای خرید مخزن باید به مواردی مانند جنس مخزن، ضد جلبک و انتی باکتریال بودن آن و همینطور حجم آبی که ذخیره می کند توجه کنید.

به همرسانی:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram