logo-sarniawater
Search
Close this search box.

مشکلات رایج مخزن تصفیه آب و راه حل های آنها

مشکلات رایج مخزن تصفیه آب و راه حل های آنها

مخزن یکی از بخش های اصلی دستگاه تصفیه آب است که باید در هنگام خرید به جنس و کیفیت آن توجه کنید. آب تصفیه شده پس از عبور از مراحل مختلف فیلتراسیون وارد مخزن و در آنجا نگه داری میشود. این مخزن از دو قسمت محل ذخیره آب در بالا و دیافراگم هوا در پایین تشکیل شده است. هر یک از قسمت های دستگاه تصفیه آب پس از مدتی استفاده ممکن است با مشکل مواجه شوند و مخزن دستگاه تصفیه هم از این قاعده مستثنی نیست. پر نشدن مخزن تصفیه، کاهش فشار شیر آب مخزن و تنظیم فشار مخزن تنها برخی از مشکلاتی است که ممکن است مخزن تصفیه آب را، با مشکل مواجه کند. در این مقاله به بررسی انواع مشکلات مخزن تصفیه آب خواهیم پرداخت و راه حل هایی نیز برای برطرف کردن هر یک از این مشکلات ارائه خواهیم کرد. در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

بررسی مشکلات مخزن تصفیه آب و راه حل های آنها

مشکل کم بودن فشار آب مخزن

برای اینکه مخزن، آب تصفیه شده را به سمت شیر هدایت کند نیاز به فشار دارد و این فشار توسط دیافراگمی که داخل مخزن تعبیه شده است تامین می شود. فشار مناسب برای هر مخزن توسط شرکت سازنده آن تعیین می گردد که باید 6 الی 8 psi باشد. یکی از علل کم بودن فشار آب مخزن تنظیم نبودن فشار مخزن تصفیه است و برای  تنظیم فشار داخل مخزن و شارژ آن باید شیر ورودی آب و برق دستگاه را قطع کنید و با باز کردن شیلنگ شیر مخزن، مخزن را جدا کنید. شیر مخزن را باز کنید و اجازه دهید آب آن کامل خالی شود. محل شارژ باد مخزن را پیدا کنید و درپوش پلاستیکی یا فلزی آن را باز کنید. تلمبه را به سوزن وصل و شروع به باد زدن کنید. آنقدر باد بزنید تا هنوز اگر آب درون مخزن هست از قسمت خروجی کامل تخلیه شود. پس از اینکه مخزن کامل خالی شد با استفاده از فشار سنج، فشار داخل مخزن را طبق نوشته روی آن تنظیم کنید.

33
حداکثر هر یک سال یکبار اقدام به تنظیم باد مخزن کنید

مشکل دیر پر شدن مخزن تصفیه آب

بسته به حجم مخزن، قدرت پمپ و ترانس و نوع فیلتر ممبران، مدت زمان پر شدن مخزن متفاوت خواهد بود. اگر فیلترها سالم باشند 40 تا 60 دقیقه طول می کشد تا مخزن پر شود. اگر این زمان بیشتر از 40 تا 60 دقیقا طول بکشد می تواند نشانه بروز مشکلی در فیلترها و یا پمپ دستگاه باشد. یکی از علل دیر پر شدن مخزن می تواند مشکلات مربوط به فیلترها باشد و اگر فیلترها دارای گرفتگی باشند آب کمی وارد مخزن خواهد شد. در این مورد فیلترهای پیش تصفیه و  خصوصا ممبران بسیار مهم است. معمولا افراد فیلترهای پیش تصفیه را تعویض می کنند و از تعویض فیلتر ممبران غافل هستند.

یک علت دیگر دیر پر شدن مخزن می تواند مربوط به پمپ و ترانس باشد که در این حالت پمپ یا ترانس یا هر دو بطور همزمان دچار افت قدرت و ولتاژ شده اند  و دیگر توان لازم برای تولید آب تصفیه را نداشته و در نتیجه مخزن دیرتر پر خواهد شد.

از عوامل دیگر می توان به آسیب دیدن دیافراگم اشاره کرد. بالای دیافراگم یک سوپاپ سوزنی وجود دارد اگر پس از باز کردن این سوپاپ بجای هوا آب خارج شد نشان دهنده این است که علت دیر پر شدن مخزن می تواند پارگی دیافرام و تیوپ باشد که در این صورت باید مخزن را تعویض کنید.

کم بودن فشار هوای داخل مخزن نیز مانع از پر شدن مخزن می شود. و برای حل این مشکل کافی است مخزن هوا را شارژ کنید. برای شارژ هوای داخل مخزن کافیست مخزن را از دستگاه جدا کرده و آنقدر تلمبه بزنید تا تمام آب موجود در مخزن خارج شود. و بعد فشار آب ورودی به دستگاه را تنظیم کنید.

2 1

نشتی از اتصالات نیز می تواند باعث دیر پر شدن مخزن دستگاه تصفیه شود. که در این صورت نیاز به محکم کردن و یا تعویض قطعه می باشد. نشتی مخزن و سوراخ بودن آن نیز یکی از احتمالات دیگر است که باید به آن توجه کرد.

مشکل سر ریز آب از مخزن ذخیره

یکی مشکلات رایج مخزن تصفیه آب مشکل سرریز آب از مخزن می باشد. مکانیزم دستگاه تصفیه آب به این طریق است که وقتی مخزن آب پر شد شیر ورودی، ورود آب جدید به مخزن را مسدود می کند. اما اگر پس از پر شدن مخزن شیر آب ورودی بسته نشد آب از مخزن سرازیر می شود که برای حل این مشکل نیاز به یک متخصص در زمینه تعمیر دستگاه تصفیه آب دارید.

مشکل خالی شدن آب مخزن دستگاه تصفیه

یکی از مشکلات رایج مخزن تصفیه آب این است که گاهی بدون اینکه از شیر برداشت آبی برداشته شود، دستگاه خاموش و روشن می شود که نشان دهنده این است که آب تصفیه شده در مخزن از جایی در حال خروج است. برای اینکه به علت خالی شدن مخزن پی ببرید وقتی مخزن پر است و دستگاه تصفیه خاموش شده است آن را از برق بکشید و شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه را هم ببندید. سپس لوله آبی را که به فاضلاب می ریزد مشاهده کنید. اگر جریان آب ادامه داشت و قطع نشد، مشکل از یکی از شیرهای یک طرفه است که خراب شده و باعث خالی شدن آب مخزن و روشن شدن دستگاه برای پر کردن مخزن می گردد. در صورتی که این مشکل به موقع برطرف نشود نه تنها آب زیادی هدر می رود بلکه می تواند به پمپ و فیلترها نیز آسیب جدی وارد کند.

نشانه های خراب شدن تیوپ مخزن تصفیه آب

از کاربردهای تیوپ مخزن تصفیه می توان به پمپاژ آب آشامیدنی اشاره کرد. یک علت پاره شدن تیوپ تحت فشار بودن آن است و از علل دیگر پارگی آن می توان به تنظیم نبودن فشار هوا در مخزن، عدم سرویس به موقع و متناسب نبودن پمپ با مخزن اشاره کرد.

در ادامه به بعضی نشانه های خراب شدن تیوپ مخزن آب اشاره کرده اییم:

-خاموش روشن شدن بیش از حد پمپ

در این مورد باید اقدام به تعویض تیوپ کرد و هرچه سریع تر این کار را انجام دهیم از اسیب بیشتر دستگاه جلوگیری خواهد کرد. علت خرابی تیوپ جمع شدن آب است که علت می تواند فشار کم هوای تیوپ مخزن باشد.

-پر شدن منبع و خارج نشدن آب از منبع
-تغییر کردن مزه، بو و رنگ آب

چه زمانی نیاز به تخلیه مخزن تصفیه آب داریم

برای جلوگیری از خرابی، بو گرفتن و افزایش عمر دستگاه تصفیه آب در مواردی بهتر است مخزن را تخلیه کنید. زمانی که به مسافرت چند روزه می روید و زمانی که قصد جابجایی دستگاه را دارید لازم است مخزن را تخلیه کنید. در مواقعی هم که قصد جمع آوری دستگاه را دارید و مدتی از آن استفاده نمی کنید هم واضح است که باید مخزن تخلیه شود. از طریق دو روش یکی از طریق شیر برداشت و دیگری از طریق شیر مخزن می تواند مخزن را تخلیه کنید.

در روش تخلیه از طریق شیر برداشت ابتدا آب ورودی و برق دستگاه را قطع کنید و سپس شیر برداشت را باز و با تکان دادن مخزن، آب آن را تخلیه کنید. در روش دوم و تخلیه از طریق شیر مخزن ابتدا آب ورودی و برق دستگاه را قطع کنید و سپس شیر مخزن را ببندید. شیلنگ ورودی به مخزن را جدا و مخزن را به جایی که می خواهید آب آن را تخلیه کنید انتقال دهید و شیر آن را باز کنید.

برای افزایش عمر مخزن تصفیه آب چه باید کرد

-فیلترهای دستگاه را بطور مرتب تعویض و سرویس و از فیلتر با کیفیت استفاده کنید.

-فیلترها بخصوص فیلتر ممبران را به موقع تعویض کنید.

-فشار هوای داخل مخزن را هر دو سال یکبار تنظیم کنید.

-از عملکرد صحیح سوییچ های پرشر مطمئن شوید.

-سرویس دستگاه را توسط تکنسین ماهر انجام دهید.

در فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد نه تنها می توانید انواع دستگاه تصفیه آب در قیمت ها و کیفیت های مختلف را تهیه کنید بلکه برای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود نیز می توانید از طریق این سایت اقدام کنید. سارنیا واتر برای رفع نیاز شما در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه، بهترین  و زبده ترین کارشناسان را بکار گرفته است تا این کار را به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

جستجوی محصول مورد نظر