logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

تصفیه آب RO در مقابل UV کدام یک بهتر است؟

تصفیه آب RO در مقابل UV کدام یک بهتر است؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

با توجه به سطوح بالای آلودگی، مهم است آبی که مصرف می کنید عاری از آلاینده ها و مواد مضر باشد زیرا بیشتر آلاینده ها، مواد شیمیایی، خاک، زباله ها و سایر آلاینده های منتشر شده در آب ممکن است برای سلامتی شما بسیار خطرناک باشند. دستگاه های تصفیه آب موثرترین ابزار برای از بین بردن آلودگی های آب هستند با این حال، باید بدانید که انواع مختلفی از دستگاه های تصفیه آب وجود دارد و این به این معنی است که آنها یکسان کار نمی کنند. دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس [RO] و ماوراء بنفش [UV] محبوب ترین تصفیه کننده ها هستند. این مقاله یک راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب است که در آن به بررسی تفاوت دستگاه ro و uv و اینکه کدام یک بهتر است پرداخته اییم. در ادامه با سارنیا واتر همراه باشید تا جزئیات بیشتر در مورد آنها را در این راهنما بیابید.

تصفیه آب RO در مقابل UV کدام یک بهتر است؟

اسمز معکوس و مزایای آن

در اسمز معکوس، آب از یک ماده نیمه تراوا برای حذف ناخالصی ها و آلاینده ها عبور می کند. این فرآیند در حذف ویروس ها، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های مضر موثرترین روش است. غشاهای RO بسیار کوچک هستند به این معنی که قادر به حذف حتی نمک های محلول می باشند.

مزایای دستگاه های تصفیه اسمز معکوس چیست؟

اگر به دنبال یک تصفیه کننده عالی برای آب سخت هستید، دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس بهترین هستند. آنها در حذف کریپتوسپوریدیوم که معمولا در رودخانه ها، دریاچه ها و منابع آب عمومی یافت می شود، موثر هستند. یکی دیگر از مزایای این تصفیه کننده ها این است که می توانند سمومی مانند جیوه، سرب، کلر، فلوراید و آرسنیک را که برای سلامتی افراد خطرناک هستند را از بین ببرند.

تصفیه کننده های فرابنفش UV و مزایای آنها

برخلاف فیلتر دستگاه تصفیه آب RO، تصفیه‌کننده‌های فرابنفش قادر به حذف فیزیکی میکروب‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها از آب نیستند. با این حال آنها قادر به کشتن آنها از طریق نور UV قدرتمند هستند. این نور میکروارگانیسم ها را می کشد اما اجساد مرده در آب باقی می مانند. این بدان معناست که اگر می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید، باید سعی کنید تصفیه کننده های UV و UF را ترکیب کنید.

مزایای تصفیه کننده های فرابنفش چیست؟

از نظر قیمت، تصفیه کننده های UV بسیار ارزان هستند که آنها را برای کسانی که به دنبال گزینه های مقرون به صرفه هستند عالی می کند. همچنین هزینه نگهداری کمتری دارند. آنها همچنین عاری از مواد شیمیایی هستند که به این معنی است که طعم آب تحت تأثیر قرار نمی گیرد و تغییر نمی کند و برخلاف تصفیه کننده های RO فوراً آبی تمیز را برای شما فراهم می کنند.

1 6

تفاوت تصفیه آب در دو روش ro و uv

ناخالصی ها

اولین چیزی که باید در مورد دستگاه های تصفیه آب RO و UV بدانید این است که آنها متفاوت عمل می کنند. به عنوان مثال، فیلترهای UV برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها طراحی شده اند در حالی که فیلترهای RO برای حذف TDS و میکروارگانیسم های مرده از آب طراحی شده اند. خوبی سیستم های RO این است که از کربن فعال استفاده می کنند که طعم آب را مطلوب می کند. همچنین باید توجه داشته باشید که تصفیه کننده های UV می توانند میکروارگانیسم ها را از بین ببرند اما اجساد آنها را از بین نمی برند.

این بدان معنی است که میکروارگانیسم های مرده هنوز در آبی که مصرف می کنید وجود دارند. با این حال، غشاهای RO قادر به حذف کامل آنها هستند، اگرچه آنها مانند لامپ های UV توانایی کشتن میکروارگانیسم ها را ندارند ولی به نظر می رسد برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید به دنبال یک تصفیه کننده با قابلیت UV و RO باشید.

TDS در آب ورودی

مهمترین عاملی که هنگام انتخاب بین این دو نوع دستگاه تصفیه آب باید در نظر داشته باشید TDS موجود در آب ورودی خانه شما است. اگر TDS در آب خانه شما کمتر از 300ppm است، پس نیازی به نصب دستگاه تصفیه آب RO ندارید، زیرا TDS در آب را به نزدیک به 30 ppm کاهش می دهد، که طبق برخی گزارش ها نه تنها سالم نیست بلکه ناسالم است. اگر چه ما نمی دانیم که آیا این درست است یا نه، اما همیشه خوردن و نوشیدن محصولات به شکل طبیعی آنها ایده خوبی است. اگر TDS در آب ورودی کمتر از 300ppm باشد و ما فقط بخواهیم میکروارگانیسم‌ها را حذف کنیم، دستگاه‌های تصفیه آب UV می‌توانند با حفظ ترکیب طبیعی آب این کار را به نحو احسن انجام دهند.

بهره وری آب

از نظر هدر رفت آب، فیلترهای UV اصلا آب را هدر نمی دهند. از طرف دیگر، دستگاه تصفیه آب RO نیاز به آب زیادی دارد که پس از فیلتراسیون حذف می شود. اکثر این تصفیه کننده ها تقریباً 650 میلی لیتر برای هر 1 لیتر آب فرآوری شده هدر می دهند و تنها 350 میلی لیتر آب آشامیدنی تولید می کنند. با این حال، می‌توانید آب را برای بازیافت به یک مخزن دفع هدایت کنید ومی‌توانید از آن آب برای سایر کارهای خانگی مانند تمیز کردن و شستن لباس‌ها استفاده کنید.

قیمت

وقتی صحبت از قیمت به میان می‌آید، تصفیه‌کننده‌های RO گران‌تر از تصفیه‌کننده‌های UV هستند. این بدان معنی است که اگر بودجه محدودی دارید، باید به دنبال یک تصفیه کننده UV باشید. با این حال، تصفیه کننده های RO موثرترین دستگاه های تصفیه آب هستند زیرا از 5 تا 6 مرحله تصفیه استفاده می کنند. با توجه به فیلترهای زیادی که در این دستگاه ها استفاده می شود به نظر می رسد که نگهداری آنها نیز هزینه بر است.

مخزن

 برخلاف تصفیه‌کننده‌های UV فیلترهای اسمز معکوس دارای مخزن ذخیره‌سازی هستند که پس از فیلتر کردن، آب در آن نگهداری می‌شود. اکثر آنها بسته به مدل دارای یک مخزن ذخیره 5-15 لیتری هستند. هنگام استفاده از دستگاه تصفیه UV باید آب را به صورت دستی در ظروف آب و بطری ها ذخیره کنید. با این حال، برخی از جدیدترین دستگاه های تصفیه آب UV دارای مخزن ذخیره سازی هستند.

زمان

هنگام خرید یک دستگاه تصفیه آب، باید توجه داشته باشید که برخی از آنها زمان زیادی را صرف می کنند تا بتوانند آب تصفیه شده ایی به شما بدهند. به عنوان مثال، تصفیه کننده های RO به دلیل مراحل تصفیه زیادی که دارند، به زمان زیادی نیاز دارند تا به شما آب تمیز بدهند. اگر به دنبال تصفیه‌کننده‌ای هستید که سریع‌تر به شما آب تمیز بدهد، فیلترهای آب UV بهترین گزینه برای شما هستند.

نگهداری

هر دو تصفیه کننده RO و UV برای ارائه بهترین نتایج نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارند. تعمیر و نگهداری دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بسیار پرهزینه است زیرا فیلترهای آنها به اضافه سایر لوازم جانبی گران هستند و هر سال یا بیشتر نیاز به تعویض دارند. از طرف دیگر، دستگاه های تصفیه آب UV فقط از لامپ UV استفاده می کنند و مدل های برتر آنها ممکن است با کارتریج UF نیز عرضه شوند و به دلیل تعداد کارتریج های کمتر، نگهداری از این تصفیه کننده ها نسبتاً ارزان تر است.

در نتیجه کدام یک بهتر است؟

وقتی صحبت از بهترین تصفیه کن آب به میان می‌آید، تصفیه‌کننده‌های RO تقریباً از همه جنبه‌ها بهترین هستند و در مقایسه با تصفیه کننده های UV، از آنجایی که معمولاً مراحل مختلف فیلتراسیون دارند مؤثرتر هستند. نگهداری آنها نیز آسانتر است و برای خانواده های پرجمعیت بهتر هستند. با این حال، تصفیه کننده های UV برای کسانی که بودجه کمی دارند بهترین هستند. خوبی آنها این است که می توانند تمام میکروارگانیسم های مضر موجود در آب را از بین ببرند، اگرچه اجساد آنها را از بین نمی برند.

به علاوه، آنها ترکیب طبیعی آب را حفظ می کنند. با خواندن این راهنما، امیدواریم بتوانید به راحتی بهترین و مناسب ترین دستگاه تصفیه آب را که مطابق با نیازهای شما باشد انتخاب کنید. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می توانید از طریق سایت فروشگاه سارنیاواتر که مرکز فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان است اقدام کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram