logo-sarniawater

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب
بهترین دستگاه های تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب یکی از لوازم خانگی مهم است که نقش بسزایی در حفظ سلامت خانواده دارد. یک دستگاه تصفیه آب خوب می تواند ایمنی را در برابر بیماری های خطرناک منتقله از طریق آب که ممکن است در اثر مصرف آب آلوده در خانه بوجود می آیند، ایجاد کند. برای کسانی که قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی دارند ممکن است سوالات متعددی درباره این دستگاه وجود داشته باشد. به دلیل اهمیت این موضوع فروشگاه سارنیا واتر به عنوان نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان و هم چنین قطعات و اتصالات آن، در ادامه نکات و راهنمایی های لازم برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را در این مقاله ارائه کرده است.

ما موضوع راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را در سه بخش جداگانه مورد بررسی قرار دادیم که بخش اول مربوط به فن آوری های مربوط به تصفیه آب است. در بخش دوم نکاتی را در مورد ظرفیت و نوع مخزن دستگاه و تعمیر و نگه داری دستگاه تصفیه آب مطرح کرده اییم. و در آخر به بررسی اجزا و قطعات تصفیه آب پرداخته اییم. هر سه بخش، راهنمای شما در خرید دستگاه تصفیه آب خانگی خواهد بود. اگر شما هم قصد خرید دستگاه تصفیه آب را دارید این مقاله را از دست ندهید و در ادامه با سارنیا واتر همراه باشد.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

کدام دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب کنم؟

ابتدا باید منبع و کیفیت (سختی، شوری و TDS) آب موجود را قبل از اینکه بدانید به چه نوع دستگاه تصفیه آب نیاز دارید را بررسی کنید.

TDS آب چیست و چه مقدار از آن برای نوشیدن قابل قبول است؟

جامدات محلول کل (TDS) اصطلاحی است که برای توصیف نمک های معدنی و مقادیر کمی از مواد آلی موجود در محلول در آب استفاده می شود. ترکیبات اصلی در TDS معمولاً کاتیون‌های کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم و آنیون‌های کربنات، هیدروژن کربنات، کلرید، سولفات و نیترات هستند. می توانید آب را در آزمایشگاه آزمایش کنید یا از یک TDS متر استفاده کنید. معمولاً اگر TDS آب کمتر از 200 ppm باشد، آن آب برای نوشیدن بسیار خوب است. با این حال، ممکن است همچنان بخواهید آن را برای حذف باکتری‌ها و ویروس‌های مضر تصفیه کنید. آب لوله کشی که توسط بسیاری از شهرداری ها تامین می شود معمولا دارای TDS زیر 200 پی پی ام است. سطح TDS آب زیرزمینی معمولاً بین 200 پی پی ام تا 3000 پی پی ام است و برای تمیز کردن چنین آبی به یک دستگاه تصفیه آب RO نیاز دارید.

88

کدام دستگاه تصفیه آب خانگی برای من مناسب تر است؟

انواع دستگاه های تصفیه آب RO، UV، UF

دستگاه های تصفیه آب زیادی برای مصارف خانگی در بازار موجود است. هر نوع دستگاه تصفیه آب نیاز خاصی را برطرف می کند، مانند نوع آب سخت یا نرم، سطح آلودگی در آب منطقه شما. ابتدا باید بدانید چه نوع آبی در منطقه شما موجود است و سطح آلودگی آن چقدر است. من لیستی از فناوری های تصفیه آب و جزئیات آنها را به شرح زیر ارائه می کنم.
RO
UV
UF

 

اگر نوع آب خانه شما سخت است باید دستگاه تصفیه آب RO را در نظر بگیرید و اگر سطح آلودگی آب زیاد است، دستگاه تصفیه آب UV را در نظر بگیرید. اما اگر آب سخت است و آلودگی نیز زیاد است، دستگاه تصفیه آب RO + UV بخرید. اگر آب سخت و کم آلودگی است، دستگاه تصفیه کننده RO را در نظر بگیرید. اگر آب نرم است و آلودگی زیاد یا کم دارد، تصفیه کننده UV را در نظر بگیرید.

مقایسه سریع انواع دستگاه های تصفیه آب

در دستگاه تصفیه آب RO، آب با استفاده از پمپ فشار بالا از غشای RO عبور می کند. دستگاه تصفیه آب RO ناخالصی های نامرئی که آب را سفت و شور می کند مانند آرسنیک و سدیم را حذف می کند.

دستگاه تصفیه آب UV از اشعه ماوراء بنفش برای غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها (یک پاتوژن که باعث بیماری های منتقله از آب می شود) استفاده می کند. دستگاه تصفیه آب UV به تولید آب نرم از آب سخت کمکی نمی کند و فقط برای از بین بردن میکروارگانیسم ها و پاتوژن ها تلاش می کند.

دستگاه تصفیه آب UF از غشای فیبر توخالی استفاده می کند. هنگامی که آب از این غشای الیافی عبور می کند، مواد جامد معلق، سایر ناخالصی ها در فیبر باقی می مانند. UF پاتوژن ها یا میکروارگانیسم ها را از بین نمی برد و تنها زمانی موثر است که با سایر فن آوری های تصفیه آب استفاده شود. UF بدون برق کار می کند و از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی کند.

 

 

چه زمانی دستگاه های تصفیه آب مبتنی بر RO را انتخاب کنیم؟

  پیرو موضوع اصلی بحث که راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی است لازم است بدانید فقط در صورتی که آب حاوی مواد جامد محلول مانند فلوراید، آرسنیک و سرب باشد که باعث مشکلات جدی سلامتی می شود، دستگاه تصفیه آب RO را انتخاب کنید. چگونه بفهمیم که آب شما حاوی این مواد جامد محلول است یا خیر؟ بهترین راه آزمایش آب خانه شما در آزمایشگاه است. بسته به گزارش تست آب اگر آب حاوی فلوراید، آرسنیک، سرب بیشتر از محدوده پیشنهادی باشد باید به سراغ دستگاه تصفیه آب RO بروید.

اگر بخواهیم از دستگاه های تصفیه آب با کیفیت RO که در بازار هستند نام ببریم می توانیم به  دستگاه تصفیه آب هیوندای H700 که یکی از بهترین و کاملترین برندهای بازار است اشاره کنیم. این دستگاه مطابق با بهترین تکنولوژی روز دنیا فرایند تصفیه آب را انجام می دهد. تمامی قطعات و فیلترهای به کار رفته در دستگاه تصفیه آب هیوندای فودگرید می باشد. این دستگاه دارای 7 مرحله فیلتر با کیفیت است و در آن برای تصفیه آب از روش فیلتراسیون اسمز معکوس استفاده شده است.

 

2

دستگاه دیگری که می توان نام برد دستگاه تصفیه آب تانک پک 7 مرحله است که از روش اسمز معکوس برای تصفیه آب بهره می برد که دقیق ترین و موثر ترین روش برای تصفیه آب می باشد. ظرفیت مخزن دستگاه 4 گالن است و بخاطر کیفیت بالایی که این مخزن دارد حتی اگر آب تصفیه شده مدت ها هم در این مخزن بماند نه کیفیت خود را از دست می دهد و نه بو و طعم بدی به خود می گیرد.

 

چه زمانی دستگاه های تصفیه آب مبتنی بر UV را انتخاب کنیم؟

اگر آب حاوی بیماری های منتقله از آب است که باعث باکتری، ویروس و سایر عوامل بیماری زا می شود باشد باید به سراغ دستگاه تصفیه آب UV بروید. اگر آب حاوی مواد جامد محلول مانند آرسنیک، فلوراید، سرب و نیترات به همراه آلاینده‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها و غیره است، از دستگاه تصفیه آب RO + UV استفاده کنید. در این دستگاه آب ابتدا از غشای RO عبور می کند تا مواد جامد حل نشده و محلول را حذف کند و سپس از محفظه UV برای خنثی کردن باکتری ها و ویروس ها به طور موثرتری عبور می کند.

چه زمانی دستگاه تصفیه آب مبتنی بر UF استفاده کنیم؟

مزیت استفاده از اولترافیلتراسیون این است که تصفیه کننده های UF می توانند بدون برق کار کنند زیرا غشاء منافذ بسیار بزرگتری دارد و آب می تواند به طور طبیعی با استفاده از نیروی گرانش از آن عبور کند. این بدان معناست که نیازی به فشار خارجی یا پمپ آب نیست. همچنین از آنجایی که دستگاه  تصفیه آب UF هیچ گونه آبی را در خود نگه نمی دارد، هدر رفت آب نیز وجود ندارد. اما محدودیت هایی برای استفاده از تصفیه کننده های UF وجود دارد زیرا به دلیل اندازه منافذ بزرگتر، UF فقط می تواند جامدات حل نشده و ناخالصی های بزرگ را حذف کند و نمی تواند مواد جامد محلول را حذف کند یا سطح TDS را کاهش دهد. بنابراین، تصفیه کننده های UF برای تصفیه آب با TDS بالا یا آب سخت مناسب نیستند.

پارامترهای ارزیابی و انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب

اگر نمی خواهید به نکات فنی روش های مختلف تصفیه بپردازید، می توانید به سادگی به چک لیست زیر مراجعه کنید که به شما کمک می کند دستگاه تصفیه آب مناسب برای خانه یا محل کار خود را خریداری کنید. در جدول زیر تمام پارامترها برای ارزیابی و انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب، با توجه به نیاز شما ذکر شده است.

انتخاب ایده آل وجود ناخالصی های بیولوژیکی آیا آب گل آلود است؟ سطح TDS
تصفیه کننده های مبتنی بر جاذبه خیر خیر زیر 500 ppm
UV بله خیر زیر 500 ppm
UF خیر بله زیر 500 ppm
UF یا UF+UV بله بله زیر 500 ppm
RO خیر خیر بیش از 500 ppm
RO+UV بله خیر بیش از 500 ppm
RO+UV یا RO+UV+UF خیر بله بیش از 500 ppm
RO+UV+UF بله بله بیش از 500 ppm

-آب نرم سطح TDS پایینی دارد. دستگاه های تصفیه آب UF به خوبی برای آن کار می کنند.

برای آب نرم با سطح آلودگی بیولوژیکی بالا، به سراغ دستگاه تصفیه آب UV یا UF+UV بروید.

آب سخت به غیر از سموم خاص، حاوی سطح بالاتری از TDS است. بنابراین، تصفیه کننده های RO برای تصفیه آن مناسب هستند.

برای آب های سخت با سطح بالای آلودگی بیولوژیکی، به سراغ دستگاه تصفیه آب RO+UV یا RO+UV+UF بروید.

-فیلترهای UF بهتر است در ترکیب با سیستم تصفیه آب دیگر استفاده شوند، زیرا هیچ میکروارگانیسمی را در آب آلوده از بین نمی برند.

-فیلترهای UF فقط مواد جامد معلق را از آب حذف می کنند.

-دستگاه های تصفیه آب مبتنی بر کربن فعال برای حذف کلر اضافی از آب مناسب هستند.

 

لطفا توجه داشته باشید که یک استثنا از قوانین فوق وجود دارد:

 اگر آب حاوی فلزات سنگین مضر مانند سرب، آرسنیک، جیوه و غیره باشد، باید بدون توجه به سطح TDS آب، یک دستگاه تصفیه کننده RO انتخاب کنید. این به این دلیل است که فقط غشاهای RO می توانند از شر این آلاینده ها خلاص شوند.

 

نکاتی که باید قبل از خرید دستگاه تصفیه آب در نظر بگیرید

چند نکته دیگر وجود دارد که باید قبل از انتخاب تصفیه آب مناسب در نظر بگیرید. از جمله نکات راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی توجه به ظرفیت مخزن ذخیره، مواد مخزن ذخیره، گارانتی، هزینه نگهداری و…

ظرفیت ذخیره سازی دستگاه و نوع مخزن دستگاه تصفیه

هنگامی که تصمیم گرفتید نوع دستگاه تصفیه آب متناسب با نیاز و تامین آب آشامیدنی شما باشد، باید بدانید چه مقدار ذخیره آب نیاز دارید. هر فرد در خانواده معمولاً بین 2 تا 4 لیتر آب در روز مصرف می کند. بنابراین، شما باید مقدار آب تصفیه شده مورد نیاز خود را محاسبه کنید. معمولاً دستگاه‌های تصفیه آب دارای مخازن ذخیره‌سازی هستند که با استفاده از پلاستیک بادوام مناسب برای مواد غذایی ساخته می‌شوند. با این حال، برخی از دستگاه های تصفیه آب دارای مخزن فولاد ضد زنگ اند که حتی دوره های طولانی تری (در مقایسه با پلاستیک) ایمنی در برابر تشکیل باکتری ها و میکروب ها در مخزن را ارائه می دهند.

گارانتی و هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه تصفیه آب را بررسی کنید

گارانتي و خدمات پس از فروش نبايد تنها در حد يك شعار و يك برگه ضمانت نامه باشد. در درجه اول شركتي كه خدمات پس از فروش را ارايه مي دهد علاوه بر مهارت فني و تخصصي مي بايست مجهز به كليه قطعات و اجزاي دستگاه باشد. درست مانند شرکت سارنیا واتر که نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد و علاوه بر اینکه می توانید دستگاه تصفیه آب متناسب با نیاز خود را از این فروشگاه تهیه کنید بلکه برای تهیه قطعات و اتصالات با کیفیت و نصب و تعمیر دستگاه تصفیه هم می توانید از طریق سایت فروشگاه سارنیا واتر اقدام کنید.

شما همچنین باید موارد زیر را بررسی کنید:

 کیفیت خدمات برای یک دستگاه تصفیه آب از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید با دوستان، اعضای خانواده، اقوام و آشنایان خود در مورد تجربه آنها در مورد برند دستگاه تصفیه آبی که دارند مشورت کنید. همچنین باید نظرات آنلاین آن دستگاه تصفیه آب را در وب سایت برندی که قصد خرید از آن را دارید بررسی کنید.

هزینه فیلترها:

هزینه فیلتر ممبران RO و سایر فیلترها برای هر برند متفاوت است، بنابراین باید بررسی کنید که هر سال به طور متوسط ​​برای تعویض قطعات چقدر باید هزینه کنید.

44444

 

در دسترس بودن قطعات از تاریخ خرید:

ممکن است شما دستگاه تصفیه آب را بخرید که دیگر قطعات آن موجود نیست. در چنین مواقعی یا باید از قطعات غیر استاندارد استفاده کنید یا یک دستگاه تصفیه آب جدید خریداری کنید. از این رو، شما باید خرید مدل جدیدتر از هر برندی را ترجیح دهید و یا بررسی کنید که آن برند تا چه مدت از آن مدل برای قطعات یدکی پشتیبانی می کند.

قبل از خرید، اندازه دستگاه تصفیه آب را بررسی کنید

هنگامی که  خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را نهایی کردید، باید ابعاد آن (طول، عمق و ارتفاع) را بررسی و ارقام آن را یادداشت کنید و ببینید آیا فضای کافی برای نصب دارید یا خیر. بعد از خرید آن اگر فضای کافی برای نصب آن را نداشتید یا باید برای آن جا باز کنید یا به مدلی بسنده کنید که برای فضایی که در حال حاضر دارید مناسب باشد. از آنجایی که باید جایی برای تعمیر دستگاه های تصفیه آب در نظر بگیرید، باید در محلی نصب شوند که به راحتی در دسترس باشد. اگر فضای کافی روی دیوار آشپزخانه وجود ندارد، خرید دستگاه تصفیه آب زیر سینکی توصیه می شود.

3

اگر به دنبال مناسب ترین راهنمای دستگاه تصفیه آب هستید، ما به برخي از مهمترين نكاتي كه مي‌بايست در هنگام خريد دستگاه تصفیه آب به آنها توجه كنيد اشاره کرده اییم:

 بهداشتي بودن كليه اجزا و قطعات

آنچه مسلم است شما با هدف ارتقاي سطح سلامتي خود و خانواده‌تان اقدام به خريد تصفيه آب كرده‌ايد. كليه قطعات و اجزاي دستگاه مي‌بايست از مواد بهداشتي و مناسب براي مصارف خوراكي تهيه شده باشند و در اصطلاح Food Grade باشند. بديهي است در صورتي كه از مواد و پلاستيك‌هاي بازيافتي و غير بهداشتي در بدنه و فیلترهای اين دستگاه استفاده شده باشد مواد زايد و مضر به آب اضافه خواهد شد كه سلامتي فرزندان شما را به خطر خواهد انداخت.

 جنس فيلترهاي كربن

نقش فيلترهاي كربن در تصفيه آب و حذف كلر، گازهاي شيميايي محلول در آب، طعم و بوي نامناسب آب مي باشد. كربن به كار رفته در تصفيه آب مي‌بايست منشا گياهي داشته باشد تا مناسب براي مصارف خوراكي باشد. در دستگاه‌هاي استاندارد و بهداشتي، اين كربن از پوست ميوه نارگيل (Coconut Shell) به دست مي آيد. اين در حالي است كه كربن به كار رفته در دستگاه‌هاي نامرغوب و غير بهداشتي ممكن است از جنس زغالسنگ و سرشار از فلزات سنگين است كه براي بدن به شدت زيان آور است باشد. فیلترهای ارائه شده در فروشگاه سارنیا واتر از برند معتبر بلو و دارای کیفیت بالا و قیمت مناسبی هستند. از طریق سایت فروشگاه سارنیا واتر می توانید برای خرید فیلترهای  برند بلو اقدام کنید.

77

 نوع اتصالات تصفيه آب

اگر مي خواهيد از دردسرهايي نظير نشتي و چكه مداوم آب، خيس شدن كابينت‌ها و … در امان باشيد به نوع اتصالات دستگاه تصفيه آب دقت كنيد و به جای استفاده از اتصالات مهره ایی که به سرعت مستهلك شده و حتي به راحتي مي شكنند و نشتي آب را به دنبال دارند از اتصالات سريع (Quick Connect) که تنها با يك فشار شيلنگ را در خود قفل مي كنند و به دليل دارا بودن واشرهاي ريز درون خود از هرگونه نشتي و چكه جلوگيري مي كنند استفاده کنید. در فروشگاه سارنیا واتر می توانید اتصالات تصفیه آب  برند بلو را تهیه کنید که هم دارای کیفیت بالا و هم دارای تنوع و عملکرد بی نظیری هستند.

 شير برقي

وظيفه شير برقي در دستگاه تصفيه آب خانگي قطع كردن آب ورودي در صورت خاموش شدن پمپ است. در برخي از دستگاه‌ها به جاي اين قطعه، از چهارراه تقسيم (Auto Shot off Valve) استفاده مي شود. تجربه نشان داده است كه استفاده از چهارراه تقسيم مشكلاتي مانند نشتي،‌ خرابي زودهنگام قطعه و هدر رفتن آب و … را به دنبال دارد. پیشنهاد ما به شما خرید شیر برقی برند بلو می باشد. شیرهای برقی ارائه شده در فروشگاه سارنیا واتر از برند معتبر بلو می باشد و از سیم پیچ مس با خلوص بالا تهیه شده اند. محصولات برند بلو دارای استحکام بالا، تنوع و عملکرد بی نظیری هستند و در این فروشگاه می توانید شیرهای برقی از 24 ولت تا 220 ولت را تهیه کنید.

 سوئيچ فشار پايين یا لو پرشر

لو پرشر یا سوئیچ فشار پایین وظيفه خاموش كردن پمپ در صورت قطعي آب را بر عهده دارد. در واقع اين قطعه، محافظ پمپ است. برخي از توليد كنندگان براي كاهش قيمت تمام شده، اين قطعه را از دستگاه حذف مي كنند. پيشنهاد مي شود در هنگام خريد دستگاه به وجود اين قطعه در دستگاه توجه كنيد. پیشنهاد ما به شما خرید لو پرشر یا سوئیچ فشار پایین برند بلو می باشد که به دلیل ساختار بسیار خاص، استفاده از این اتصالات بسیار راخت و سریع می باشد.

 كمپاني‌هاي توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب

چقدر نسبت به كمپاني توليد كننده دستگاهي كه قصد خريد آن را داريد، تحقيق كرده ايد؟ آيا شركت وارد كننده و توزيع كننده شركت‌هاي معتبري هستند؟ مطالعه و آگاهي درباره پيشينه كمپاني توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب منتخب شما، مي تواند در تصميم گيري نسبت به خريد آن محصول شما را ياري كند. تفاوت زيادي است بين يك برند تصفيه آب معتبر كه در شرايط بهداشتي، توسط دستگاه هاي تمام اتوماتيك توليد مي شود تا دستگاهي كه در كارگاه‌هاي غيربهداشتي چيني توليد مي شود. در تحقيقات خود، نسبت به توليد كننده، وارد كننده و توزيع كننده دستگاه تصفيه آب حساسيت نشان داده و در اين باره مطالعه كنيد.

اگر قبل از خرید دستگاه تصفیه آب کیفیت آب، تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب و تعداد اعضای خانواده را در نظر نگیرید، این احتمال وجود دارد که در نهایت دستگاه تصفیه آب اشتباهی را برای محل خود خریداری کنید. بله، و خرید یک دستگاه تصفیه آب نامناسب، هدف شما از نوشیدن آب بدون آلودگی و تمیز را برآورده نمی کند. اگر تمام ویژگی‌هایی را که در این مقاله به آنها اشاره کرده اییم بررسی کنید و معیارهایی که در این راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ذکر کرده‌ایم را بکار ببرید، قطع به یقین بتوانید بهترین و مناسب ترین دستگاه تصفیه آب که متناسب با نیاز شما باشد را تهیه کنید. برای خرید دستگاه تصفیه آب و قطعات و اتصالات و لوازم جانبی آن می توانید به سایت فروشگاه سارنیاواتر مرکز فروش آب تصفیه کن در اصفهان مراجعه کنید و در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر و یا راهنمایی داشتید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram