logo-sarniawater
Search
Close this search box.

آب سخت در مقابل آب نرم

آب سخت در مقابل آب نرم
بهترین دستگاه های تصفیه آب

احتمالاً اصطلاحات “آب سخت” و “آب نرم” را شنیده اید. ممکن است تعجب کنید که چه چیزی سختی یا نرمی آب را تعیین می کند و آیا یک نوع آب برای نوشیدن سالم تر یا ایمن تر از دیگری است. اگرچه آب معمولاً شفاف است، اما حاوی مواد معدنی و مواد شیمیایی است. غلظت برخی از مواد معدنی چیزی است که “سختی” آب را ایجاد می کند. این مقاله به تفاوت‌های بین دو نوع آب سخت و نرم و همچنین مزایا و معایب هر کدام و آنچه در مورد نرم‌کننده آب باید بدانید، می‌پردازد. آب سخت و آب نرم دو نوع آب بسیار متفاوت هستند. اما چگونه می توان فهمید که کدام نوع آب را در خانه خود دارید یا تفاوت آنها چیست؟ برای اینکه در این مورد بیشتر بدانید، در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

همانطور که آب از منبع خود به سمت شیر جریان می یابد، می تواند ذرات کوچک را در طول مسیر جمع کند. اگر این ذرات حاوی مواد معدنی سخت (کلسیم و منیزیم) در مقادیر زیاد باشند، آب سخت می شود. هرچه تعداد این مواد معدنی بیشتر باشد، آب در مقیاس سختی رتبه بالاتری خواهد داشت. سختی آب دو نوع است. سختی دائمی و سختی موقت. سختی دائمی آب به دلیل وجود یون های کلرید یا سولفات کلسیم و منیزیم است. اینها را نمی توان با جوشاندن از بین برد. سختی موقت ناشی از مواد معدنی محلول کربنات، کلسیم و منیزیم است و سختی دائمی را می توان با استفاده از نرم کننده آب یا ستون تبادل یونی حذف کرد.

آب سخت در مقابل آب نرم

تفاوت بین آب سخت و آب نرم چیست؟

سختی آب در درجه اول با مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین می شود. سطوح بالاتر این مواد معدنی و سایر مواد معدنی آب را سخت می کند. سیستم های نرم کننده آب با کاهش غلظت مواد معدنی موجود در آب کار می کنند. آب نرم به جای داشتن سطوح بالاتر کلسیم و منیزیم، غلظت بیشتری از سدیم یا نمک دارد.

آیا آب سخت برای شما مضر است؟

خبر خوب این است که آب سخت هنگام مصرف به شما آسیبی نمی رساند، اگرچه ممکن است بسته به میزان سختی آب متوجه طعم های قوی بشوید. اگرچه آب سخت ممکن است در هنگام مصرف به شما آسیب نرساند، می تواند آسیب جدی به مو، پوست و وسایل خانه شما وارد کند.

آب سخت می تواند:

-به موهایتان آسیب بزنید و پوستتان را خشک کند: وقتی آب سخت با بدنتان تماس پیدا می کند، می تواند چربی های طبیعی را از بین ببرد و روی پوست و موی شما را با تجمع مواد معدنی بپوشاند. حتی پس از شستشو با شامپو و صابون، ممکن است احساس تمیزی نداشته باشید. موها ممکن است وز شوند و حتی ریزش کنند. شرایط پوست در تماس مستقیم و مداوم با مواد معدنی موجود در آب سخت می تواند بدتر شود.

-لکه ها و بقایای آن: وقتی آب سخت روی سطوح فرود می آید، روی سر دوش ها و درها جمع می شود و روی ظروف خشک می شود و آب تبخیر شده رسوبات پوسته دار را از خود به جا می گذارد. ممکن است آن را روی ظروف نقره شسته شده و بشقاب هایی که دارای لایه یا لکه های سفید هستند مشاهده کنید. ممکن است هر جا که آب سخت با آن تماس پیدا می کند رگه هایی باقی بماند. 

2 2

-از دیگر اثرات آب سخت در خانه آسیب به لوله ها و وسایل می باشد: رسوبات می توانند تعمیرات پرهزینه و وقت گیر را به همراه داشته باشند. هنگامی که آب سخت با لوله ها و وسایل برقی تماس پیدا می کند، مواد معدنی می توانند باعث خرابی و مسدود شدن لوله ها و شیرها شوند. یخچال، ماشین لباسشویی و سایر وسایل وابسته به آب ممکن است به دلیل آب سخت عمر کوتاه تری داشته باشند!

 -به دلیل سختی آب سخت، لباس ها می توانند سریعتر فرسوده شوند. رسوبات معدنی می توانند در لوله ها تشکیل شوند و قطر داخلی لوله ها را کوچک و جریان آب را کاهش دهند.

فواید آب نرم برای بدن و خانه

 آب سخت، آبی با کلسیم و منیزیم اضافی است، در حالی که آب نرم عاری از این مواد معدنی خشن است که می تواند به وسایل خانه و بدن شما آسیب برساند. آب نرم می تواند:

-از تجمع رسوب جلوگیری کند: با حذف مواد معدنی آب سخت در نقطه ورود به خانه، لوله ها و وسایل شما طول عمر بیشتری خواهند داشت. ذرات رسوب قبل از تماس با ماشین ظرفشویی یا آبگرمکن شما از بین می‌روند و از تجمع آن‌ها جلوگیری می‌کنند و همچنین برای مدت طولانی‌تری بهتر عمل می‌کنند.

-افزایش اثربخشی صابون: مواد معدنی موجود در آب سخت در واقع اثربخشی صابون را کاهش می دهند در حالی که آب نرم اثر بخشی صابون را افزایش می دهد.

-مبارزه با خشکی: زمانی که هوا سردتر می شود یا زمانی که به طور کلی رطوبت کمتری وجود دارد، آب نرم می تواند به کاهش شرایط پوستی خشک و ناراحت کننده کمک کند. با توجه به اینکه صابون در آب نرم موثرتر است، شامپو و صابون می‌توانند کار خود را انجام دهند تا مو و پوست شما با هر شستشو نرم‌تر و ابریشمی‌تر شود.

لازم نیست با تجمع آب سخت کنار بیایید. نرم کننده های آب با مشکلاتی که آب سخت وارد خانه شما می کند مقابله می کند و محیط های سالم تری را برای بدن شما ایجاد می کند و همچنین در منابع و زمان شما برای تعمیر و تمیز کردن وسایل خانه صرفه جویی می کند.

مزایای آب سخت برای بدن

از آنجایی که آب سخت حاوی غلظت بالایی از منیزیم و کلسیم است، نوشیدن آب سخت ممکن است به شما کمک کند تا میزان توصیه شده روزانه خود را از این مواد معدنی ضروری دریافت کنید. برخی گمانه زنی ها وجود دارد که نوشیدن آب سخت ممکن است فواید قلبی عروقی داشته باشد، اما هیچ نتیجه قطعی برای تایید این ادعا وجود ندارد.

آیا خطرات سلامتی مرتبط با آب نرم وجود دارد؟

اگر رژیم غذایی شما معمولاً شامل منابع غنی از کلسیم و منیزیم است، احتمالاً هیچ خطری در نوشیدن آب با غلظت کمتر این مواد معدنی وجود ندارد. اگر کمبودی در رژیم غذایی شما وجود دارد، مصرف مولتی ویتامین یا مکمل های کلسیم یا منیزیم ممکن است برای رفع نیازهای روزانه شما کافی باشد. نگرانی بزرگتر برای افراد مبتلا به فشار خون بالا است که ممکن است در معرض اثرات افزایش فشار خون در اثر نوشیدن آب با محتوای سدیم بالاتر باشند. همانطور که به برخی از مبتلایان به فشار خون بالا توصیه می شود که به غذای خود نمک اضافه نکنند، ممکن است به آنها توصیه شود که آب آشامیدنی خانه خود را نرم نکنند.

1 2

نرم کننده آب چیست؟

یک سیستم نرم‌کننده آب خانگی با عبور آب سخت از میان رزین  یک ماده چسبنده و نامحلول از درختان و گیاهان خاص  که با یون‌های سدیم با بار مثبت پوشانده شده است، کار می‌کند. اینها مولکولهایی با بار الکتریکی خالص هستند. غلظت سدیم اساساً جایگزین منیزیم و کلسیم در آب می شود. واحدهای نرم کننده آب نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارند و برای حفظ بار الکتریکی رزین باید گلوله های سدیم اضافه شود. برخی از سیستم ها می توانند از گلوله های پتاسیم به جای سدیم استفاده کنند. همچنین سیستم‌هایی وجود دارند که از آهن‌ربا، اسید سیتریک یا سایر وسایل برای کاهش غلظت کلسیم و منیزیم در آب استفاده می‌کنند.

آیا نرم شدن آب بی خطر است؟

باکتری ها و قارچ ها می توانند روی رزین که یک سیستم نرم کننده آب است تشکیل شوند، بنابراین تمیز کردن و نگهداری تجهیزات برای ایمن نگه داشتن آب شما حیاتی است. نگرانی بزرگتر، سدیم اضافی در آب آشامیدنی خانه است. اگر شما یا فردی در خانه شما رژیم غذایی کم سدیم دارید، باید با سازنده سیستم نرم کننده صحبت کنید تا بفهمید چه مقدار سدیم به آب اضافه می شود. همچنین می توانید سیستمی بیابید که به جای سدیم از پتاسیم برای نرم کردن آب آشامیدنی شما استفاده کند. اگر هنوز نگران سلامتی خود هستید، با یک متخصص قلب در مورد اینکه چگونه نرم شدن آب می تواند بر فشار خون شما تأثیر بگذارد صحبت کنید. سطوح بالای سدیم در آب نرم ممکن است برای برخی افراد نگران کننده باشد، اما می توان آن را با یک سیستم نرم کننده مبتنی بر پتاسیم مدیریت کرد.

روش های مختلفی برای حذف سختی آب وجود دارد که شامل جوشاندن آب، افزودن آهک شسته شده یا آب شده، افزودن کلگون یا متافسفات سدیم، یا استفاده از رزین تبادل یونی می شود. در کشور ایران بسیاری از شهرهای کویری که خاک قلیایی دارند مانند زاهدان، گرمسار، سمنان، قم و کرمان میزان سختی آب در آنها بالاست. اگرچه تاثیر آب سخت بر سلامتی انسان بطور قطعی تایید نشده است و اکثر مردم می توانند آب سخت یا نرم را بدون هیچ عوارضی بنوشند اما برخی افراد با نوشیدن این دو نوع آب مشکل دارند که می توان این مشکل را با فیلتر دستگاه آب تصفیه کن حل کرد. با خرید یک دستگاه تصفیه آب از فروشگاه سارنیاواتر می توانید مشکلات سختی آب را حل کنید و آبی خالص و گوارا و بدون کدورت بنوشید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram