logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

آیا آب سخت می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد؟

آیا نوشیدن آب سخت می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

اطلاعات زیادی در مورد اثر منفی آب سخت بر لباس، مو، پوست و سیستم لوله کشی شما وجود دارد. فلس های داخل سینک، لوله کشی کثیف، لباس های رنگ و رو رفته و لکه های حمام برخی از مشکلات رایج ناشی از آب سخت در خانه هستند. علاوه بر این مسائل رایج، آیا می‌دانستید که آب سخت می‌تواند بر سلامت شما نیز تأثیر بگذارد؟ اگر حتی پس از استفاده از بهترین محصولات آرایشی متوجه خشکی پوست یا خشکی موی خود شده اید، آب سخت ممکن است یکی از دلایل آن باشد. علاوه بر این موارد، استفاده بیش از حد از آب سخت نیز ممکن است منجر به برخی مشکلات سلامتی شود. در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید تا پاسخ این سوال که آیا آب سخت می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد را بیابید.

آب سخت چیست؟

آب سخت آبی است حاوی غلظت بالایی از مواد معدنی محلول، معمولا کربنات های کلسیم یا منیزیم، کلریدها و یا سولفات ها می باشد. سختی آب به منبع آن بستگی دارد. آب‌های زیرزمینی که با سنگ‌های متخلخل حاوی ذخایر مواد معدنی مانند سنگ آهک یا دولومیت در تماس بوده‌اند، بسیار سخت خواهند بود، در حالی که آبی که از یخچال‌های طبیعی یا از میان سنگ‌های آذرین عبور می کند بسیار نرم‌تر است. به طور کلی، آب با ppm کمتر از 60 را می توان نرم، آب با ppm 60-120 نسبتاً سخت و آب با ppm بیشتر از 120 ppm را سخت در نظر گرفت. آب سخت می تواند با عملکرد صابون ها و مواد شوینده تداخل داشته باشد و می تواند منجر به رسوب کربنات کلسیم، سولفات کلسیم و هیدروکسید منیزیم در داخل لوله ها شود که در نتیجه باعث کاهش جریان آب و گرمایش کمتر می شود. اما اگر کسی آبی با غلظت کلسیم و منیزیم بالاتر از حد مجاز ​​مصرف کند این درست است؟

آیا آب سخت می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد؟

اثرات مثبت آب سخت بر سلامتی

مطالعات به طور کلی نشان داده اند که آب سخت تأثیرات مثبتی بر سلامت مصرف کنندگان دارد. چندین مطالعه گزارش کرده اند که کلسیم و منیزیم موجود در آب آشامیدنی یک اثر محافظتی در مورد بیماری های قلبی عروقی دارند. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کلسیم و منیزیم موجود در آب آشامیدنی ممکن است به محافظت در برابر سرطان معده، روده بزرگ، رکتوم و سرطان پانکراس کمک کند و منیزیم ممکن است به محافظت در برابر سرطان مری و تخمدان کمک کند.

آب سخت همچنین ممکن است نقش محافظتی در برابر تصلب شرایین در کودکان و نوجوانان داشته باشد. تخمین زده می شود افرادی که در مناطق سخت آب زندگی می کنند و روزانه 2 لیتر آب می نوشند حدود 52 میلی گرم منیزیم از آب خود دریافت می کنند. با توجه به مصرف توصیه شده روزانه منیزیم 420 میلی گرم، آب می تواند حدود 12 درصد از آن را تشکیل دهد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب هیپومنیزیمی (منیزیم کم) را تجربه می کنند زیرا تنظیم انسولین برای عملکرد به منیزیم نیاز دارد.

در این افراد، دریافت اضافی منیزیم از طریق آب آشامیدنی می تواند مفید باشد. افزایش غلظت منیزیم در آب سخت همچنین می تواند برای افرادی که یبوست مزمن را تجربه می کنند مفید باشد، زیرا نمک های منیزیم به عنوان ملین عمل می کنند. یک مطالعه اشاره کرد که سبزیجات پخته شده در آب سخت اغلب افزایش غلظت کلسیم دارند، برخلاف کاهشی که هنگام پختن سبزیجات در آب نرم مشاهده می‌شود. به طور کلی، آب سخت تهدیدی برای سلامت انسان نیست. کلسیم و منیزیم دو ماده معدنی هستند که بیشتر در آب سخت یافت می شوند. هیچ یک از این مواد معدنی برای انسان مضر نیستند.

کلسیم برای حفظ سلامت استخوان ها، ماهیچه ها و خون مورد نیاز است. منیزیم به بدن در جذب کلسیم کمک می کند و باعث افزایش استفاده بدن از ویتامین D در کلیه ها می شود.

خطرات ذاتی آب سخت برای بدن

متاسفانه گاهی اوقات آب سخت حاوی عناصری فلزات سنگین است که سلامت انسان را به خطر می اندازد. رادون و آرسنیک هر دو در زمین یافت می شوند و می توانند وارد منابع آب شوند. آب سخت حاوی سطوح بالای منگنز یا آهن و گاهی اوقات حاوی آرسنیک است، سمی که به طور طبیعی در خاک یافت می شود. حذف مواد معدنی موجود در آب سخت مشکلات رسوبات آهک، کف صابون و مشکل در تمیز کردن لباس، ظروف و ظروف شیشه ای را از بین می برد.

نصب یک نرم کننده آب می تواند کیفیت آب را بدون ایجاد هیچ گونه اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان بهبود بخشد. قرار گرفتن منظم در معرض تراکم مواد معدنی در آب سخت، اثرات نامطلوبی بر سلامت افرادی که آن را می نوشند، دارد. به عنوان مثال، سطوح بالای فلزات سنگین در آب مانند آرسنیک، کلسیم و منیزیم می تواند بر اندام های مختلف بدن تأثیر بگذارد و باعث مشکلات سلامتی شود.

آب سخت چگونه روی پوست شما تأثیر می گذارد؟

14

یکی از بارزترین اثرات آب سخت تحریک پوست است و اگزما نمونه ای از آن است. استفاده از آب سخت نه تنها پوست شما را خشک می کند، بلکه منجر به ایجاد لکه های برآمده روی پوست می شود. این مشکلات پوستی به دلیل وجود مواد معدنی بیش از حد در آب ایجاد می شود. بنابراین بهترین گزینه بررسی سختی آب و وجود کلسیم و منیزیم در آن است. اگر متوجه شدید که غلظت این مواد معدنی بیشتر است، استفاده از نرم کننده آب  می تواند یکی از بهترین راه حل ها برای مشکلات آب سخت باشد. نرم کننده آب به حذف کلسیم، منیزیم و غیره از آب کمک می کند و در نتیجه آب را نرم می کند.

چگونه آب سخت منجر به ریزش مو می شود؟

یکی دیگر از اثرات مضر آب سخت ریزش مو است. وجود منیزیم، سیلیس و کلسیم در آب می تواند منجر به شکستگی، خشکی و نازک شدن موها شود. نه تنها این، بلکه استفاده منظم از آب سخت نیز می تواند فولیکول های مو را از بین ببرد و حتی می تواند منجر به تشکیل شوره سر شود. تنها راه حل این موضوع استفاده از نرم کننده آب است که می تواند مشکل آب سخت را درمان کرده و ریزش مو را متوقف کند. استفاده از نرم‌کننده آب همچنین می‌تواند به خلاص شدن از رسوبات روی سینک، وان، دوش‌ها و لکه‌های روی لباس شما کمک کند و حتی عمر مفید وسایل برقی را افزایش دهد.

13

تاثیر آب سخت بر کلیه شما

مصرف منظم آب سخت برای مدت طولانی به عنوان منبع اختلال عملکرد کلیه شناخته شده است. این اختلال می تواند منجر به سایر بیماری های جدی شود. با احتمال ابتلا به چنین بیماری های شدید در هنگام استفاده از آب سخت، اجتناب از استفاده از آب سخت برای سالم ماندن بسیار مهم می شود. شایع ترین شکایتی که به آب سخت نسبت داده می شود خشکی پوست، آسیب به مو و ناخن، لکه های سفید روی سطوح جدید و غیره است.

اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید، وقت آن رسیده است که از یک دستگاه تصفیه آب استفاده کنید تا آب را نرم و قابل نوشیدن کند. بخصوص برای کسانی که با مشکل سنگ کلیه مواجه هستند بهتر است یک دستگاه تصفیه آب در منزل نصب کنند تا مشکل سختی آب به حداقل برسد و آب خالص و تمیز بنوشند. حتی اگر آب سخت برای بدن فوایدی هم داشته باشد این فواید در برابر مضراتی که برای بدن دارد قابل مقایسه نیست. و از آنجایی که ما با آب تصفیه کن می توانیم مواد معدنی را در حدی که متناسب با نیاز بدن است به آب اضافه کنیم.

عاقلانه است که این ریسک را نپذیریم و سلامت بدن خود را با نوشیدن آب سخت به خطر نیندازیم. برای سفارش دستگاه تصفیه آب خانگی می توانید با بخش فروش فروشگاه سارنیاواتر تماس بگیرید. در فروشگاه سارنیاواتر علاوه بر ارائه انواع آب تصفیه کن در برندهای مختلف، خدمات نصب و تعمیر و  ارائه لوازم جانبی دستگاه تصفیه آب نیز انجام می شود.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram