logo-sarniawater

همه چیز درباره طعم های بد آب تصفیه شده

همه چیز درباره طعم بد آب تصفیه شده
بهترین دستگاه های تصفیه آب

آب یک حلال شگفت انگیز است و تمایل به حل کردن موادی که با آن در تماس هستند مانند مواد شیمیایی، نمک ها، فلزات، میکروب ها، ناخالصی ها و غیره را دارد. دستگاه های تصفیه آب RO املاح، مواد معدنی و میکروب های محلول را حذف کرده و طعم آب را برای مصرف مناسب می کند. گاهی اوقات سیستم های RO قادر به حذف ناخالصی های محلول نیستند که این بر طعم آب تأثیر می گذارد. اکثر مردم آب اسمز معکوس را کمی اسیدی و یا تقریباً بدون مزه توصیف می کنند که دلیل این امر کمبود مواد معدنی در آب است. از آنجایی که آب از یک غشای نیمه تراوا عبور می کند، مواد معدنی را که به طور طبیعی در آب آشامیدنی وجود دارد را نیز فیلتر می کند. اما برخی طعم آب فیلتر شده خود را مانند فلز، ترش یا شور می دانند. اگر شما هم این تجربه را داشته ایید، در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم و ببینیم  چرا ممکن است این اتفاق بیفتد.

همه چیز درباره طعم بد آب تصفیه شده و علت های آن

5 مزه بد شناخته شده آب RO و دلیل آنها عبارتند از:

طعم فلزی

طعم فلزی می تواند به دلیل لوله مسی مورد استفاده در سیستم RO شما و یا به دلیل TDS بالای آب  باشد. افرادی که دارای سیستم اسمز معکوس در خانه خود هستند هرگز طعم فلزی را تجربه نمی کنند. در حالی که یک سیستم اسمز معکوس آب RO را با طعم اسیدی خفیف ارائه می دهد و نه طعم فلزی. اما اگر شما یک سیستم اسمز معکوس دارید و آب RO با طعم فلزی دریافت می کنید، نشانه این است که سیستم شما به درستی کار نمی کند. اسمز معکوس باید طعم فلزی را از بین ببرد، و اگر این کار را نمی کند نشانه آن است که دستگاه تصفیه آب شما ممکن است به درستی کار نکند و یا به طور خاص، می تواند به این معنی باشد که آب RO شما PH پایینی دارد. برای مقابله با این مشکل خاص، می توانید فیلتر خود را جایگزین کنید یا یک سیستم RO را انتخاب کنید که مواد معدنی خاصی را در طول فرآیند فیلتر به آب اضافه کند که به نوبه خود می تواند برای PH آب مفید باشد. بنابراین، حتما سیستم های RO را بخرید که توانایی انجام این کار را دارند.

مزه تلخ آب تصفیه شده

1 2

مزه تلخ آب تصفیه شده به دلیل افزایش دی اکسید کربن در آب است که سطح PH آب را افزایش داده و طعم آن را تلخ می کند. یک علت دیگر می تواند این باشد که آب با عبور از فیلتر ممبران تمام املاح خود را از دست می دهد و مزه تلخ به خود می گیرد. که در این صورت باید به آن املاح اضافه کرد. برای این کار بهتر است فیلتر مینرال را به دستگاه خود اضافه کنید. قبل از نصب دستگاه تصفیه آب باید میزان سختی آب را بسنجیم و با توجه به سختی آب دستگاه تصفیه آب خریداری کنیم. برای رفع تلخی آب در دستگاه تصفیه خانگی ابتدا شیر میکس را باز کنید و توجه داشته باشید که چرخاندن شیر میکس در جهت عقربه های ساعت سختی آب را کم و چرخاندن آن خلاف عقربه های ساعت سختی آن را افزایش می دهد.

 

طعم شور و ترش آب تصفیه شده

طعم شور آب به دلیل نمک ها و مواد جامد محلول (TDS) در آن است. یک سیستم RO ناکارآمد قادر به حذف TDS از آب نیست و به آن طعم شور و ترش می دهد که  این می تواند یک نشانه واضح باشد که نشان می دهد غشای RO پاره شده، آسیب دیده یا خراب شده است و نیاز به تغییر فوری دارد. با گذشت زمان فیلترها، غشاء و سایر اجزای سیستم RO خراب می شوند و اگر سیستم RO به طور مرتب تمیز و ضدعفونی نشود، طعم آب بد می شود. فیلترهای RO باید هر 6-8 ماه یکبار بررسی و تعویض شوند. غشای نیمه تراوا باید هر 2 سال یکبار تعویض شود. بسیار مهم است که هر 3 ماه یکبار چکاپ تصفیه آب RO را انجام دهید.

 اگر هنگام نوشیدن آب اسمز معکوس متوجه طعم ترش یا شور می شوید، نشانه واضحی است که آب RO شما حاوی سطوح دی اکسید کربن افزایش یافته است. برخلاف موضوع قبلی، این به این معنی است که مقدار PH آب شما بسیار بالا است. مواد شیمیایی، آلاینده ها، مواد معدنی و هر گونه آلاینده دیگری که با منبع آب تغذیه در تعامل است می تواند دلیل عدم تعادل آب باشد. توصیه می شود کیفیت آب را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که هنوز برای نوشیدن بی خطر است و در نهایت سیستم اسمز معکوس خود را برای نقص یا فرسودگی فیلترها بررسی کنید.

2 7

وقتی آب RO طعم بدی دارد، مانند تخم مرغ فاسد

بدیهی است که طعم تخم مرغ فاسد بدترین مزه ای است که می توانید تجربه کنید. در حالی که وجود این طعم در سیستم های RO یا هر سیستم فیلتراسیون دیگری برای آب لوله کشی نادر است اما این به این معنی نیست که نمی تواند رخ دهند. طعم تخم مرغ فاسد نشانه واضحی از مشکل در سیستم RO شما است. در واقع، این بدان معناست که آب شما حاوی سطوح بالایی از گوگرد است. هنگامی که مقادیر زیادی گوگرد در آب شما وجود دارد، نشان دهنده این است که فیلتر اسمز معکوس شما دارای یک غشاء یا فیلتر آسیب دیده است. برای رفع مشکل، ابتدا فیلتر را تعویض کنید. با این حال اگر مشکل همچنان ادامه داشت ممکن است مجبور شوید سیستم اسمز معکوس خود را تعویض کنید.

وقتی آب RO بعد از تعویض فیلترها طعم بدی پیدا می کند

وقتی فیلترها را عوض می کنید، انتظار دارید طعم آب اسمز معکوس بعد از آن بهتر شود، اینطور نیست؟ با این حال ممکن است برعکس این اتفاق بیفتد. کارتریج فیلتر جدید ممکن است حاوی الیاف کربن و هوای کهنه به دام افتاده باشد که در طی فرآیند فیلتراسیون شسته شده و بر طعم و مزه تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که باید قبل از اینکه واقعاً آن را بنوشید، پس از تعویض فیلترها دو بار مخزن را پر کنید و آب را تخلیه کنید (یا برای چیز دیگری استفاده کنید). برخی از تولیدکنندگان یک مرحله ضدعفونی را پس از تعویض فیلترها با پیروی از یک روش خاص توصیه می کنند. پس از شستشوی آلاینده ها از فیلتر، آب باید خوب و بی مزه باشد. با این حال، اگر طعم بد هنوز باقی مانده است ممکن است کارتریج فیلتر را به درستی نصب نکرده باشید و یا در حین نصب چیزی شکسته باشد. 

زمانی که آب RO طعمی شبیه آب لوله کشی معمولی دارد

آیا طعم آب اسمز معکوس دقیقاً مانند آب لوله کشی معمولی است؟ اگر چنین است، به این معنی است که سیستم شما مشکل دارد و نشان دهنده این است که ناخالصی ها فیلتر نمی شوند. در بیشتر موارد، به این معنی است که غشای RO پاره شده یا آسیب دیده است. بنابراین، ممکن است برای حل مشکل نیاز به تعویض غشا داشته باشید.

سارنیا واتر به عنوان نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان علاوه بر ارائه انواع دستگاه تصفیه آب در برندها و قیمت های مختلف، با کادری مجرب و کارآزموده آماده سرویس دهی به شما در خصوص نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب می باشد.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram