logo-sarniawater
Search
Close this search box.

آیا آب لوله کشی احتیاج به تصفیه مجدد دارد؟

آیا آب لوله کشی احتیاج به تصفیه مجدد دارد؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

یکی از متداول ترین سئوالاتی که در ذهن بسیاری از شهروندان وجود دارد این است که آیا آب لوله کشی شهری که در تصفیه خانه ها پالایش می شود بازهم نیاز به تصفیه بیشتر دارد؟ از طرفی عده ای از فروشندگان ناآگاه و گاه سودجو، این تصور غلط را در ذهن شهروندان ایجاد می کنند که اقداماتی که در تصفیه خانه ها جهت پالایش آب انجام می شود کافی نیست و لذا این آب جهت مصرف مناسب نمی باشد. این تبلیغات غلط و غیر منصفانه است. در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع که آیا آب لوله کشی احتیاج به تصفیه مجدد دارد یا خیر بپردازیم. در ادامه با سارنیا واتر همراه باشید.

آیا آب لوله کشی احتیاج به تصفیه مجدد دارد؟

در تصفیه خانه ها چه اتفاقی می افتد؟

الف ) ابتدا حذف ذرات معلق و زلال سازی آب

در تصفیه خانه آب از آشغال گیرها و صافی ها عبور می کند تا ذرات درشت شناور در آب مثل : شاخ و برگ درختان و … از آب جدا شود. همچنین آب از صافی های مختلف مثل فیلترهای شنی عبور می کند تا ذرات معلق کوچک تر و ریزتر نظیر خاک و گل نیز از آب حذف شوند و آب زلال و شفاف شود. برای حذف ذرات شناور در آب که در حد چند ده ملکول هستند و به آنها ذرات ریز کلوئیدی می گویند، آب را در استخرهایی موسوم به حوضچه های ته نشینی نگه داری می کنند و با انجام فرآیندهایی این ذرات ریز کلوئیدی را ته نشین می کنند. به این ترتیب آب کاملا زلال و شفاف می شود.

ب ) سپس کلر زنی و از بین بردن میکرو اورگانیزمها

پس از اینکه آب کاملا زلال و شفاف شد و ناخالصی های شناور در آب حذف شدند به آب کلر اضافه می کنند تا کلیه میکرو اورگانیزمهای بیماری زا نظیر : انگل ها، باکتری ها، ویروس ها و … از بین بروند و آب کاملا بهداشتی شود.

تکلیف ناخالصی های محلول در آب چه می شود؟

با انجام اقدامات فوق در تصفیه خانه ها آب کاملا زلال، شفاف، بهداشتی و آماده مصرف می شود. اما نکته اینجاست که نه تنها در کشور عزیزمان ایران بلکه در هیچ کشور دیگری ناخالصی های محلول در آب مثل: سختی آب، ناخالصی های حل شده در آب و … از آب جدا نمی شوند چرا که هزینه جداسازی ناخالصی های محلول (سختی و سنگینی آب) در آب بسیار بالاست و نیاز به فن آوری های پیشرفته مثل تکنولوژی اسمز معکوس دارد.

با توجه به اینکه حجم زیادی از آب شهری صرف مصارف غیر آشامیدنی (مثل شستشوی لباس، استحمام، شستشوی ظروف، آبیاری گلدان ها و باغچه ها و …) می شود لذا عاقلانه نیست که تمام آب مصرفی شهری با هزینه های هنگفت تصفیه کامل شود و ناخالصی های حل شده در آن حذف شود.

دستگاه های تصفیه آب کیفیت آب آشامیدنی را بالاتر می برند

بدیهی است چنانچه ناخالصی های حل شده در آب حذف شوند، آب سبک تر و گوارا تر می شود و کیفیت آن بالاتر خواهد رفت. اما این در صورتی عاقلانه و مقرون به صرفه است که آب فقط صرف آشامیدن شود. استفاده فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد که مجهز به فیلترهای اسمز معکوس RO هستند باعث می شود که با حذف ناخالصی های حل شده آب سبک تر، گواراتر و باکیفیت تر از آنچه هست شود. از طرفی از آنجا که این آب فقط صرف آشامیدن می شود لذا صرف هزینه برای آن نه تنها غیراقتصادی نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری بر روی سلامتی افراد محسوب می شود.

مشکل فرسودگی و پوسیدگی لوله های آب رسانی

مشکل دیگری که در تمام دنیا با آن مواجه هستند فرسودگی و پوسیدگی لوله های آب رسانی شهری و همچنین شبکه های لوله کشی خانگی است. بعنوان مثال قدمت لوله های کار گذاشته شده در شهر نیویورک به سال ۱۸۰۰ میلادی برمی گردد یعنی بیش از ۲۰۰ سال پیش.

در کشور ما نیز بنا بر اظهارات مدير عامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور حدود ۴۰ درصد از شبکه آب رسانی فرسوده است و قدمت لوله های آب در برخی از شهرها به ۵۰ تا ۶۰ سال پیش بر می گردد. فرسودگی لوله های آب رسانی باعث مشکلاتی نظیر شکستگی و ترکیدگی لوله ها و در نتیجه ورود گل و لای به داخل آب شهری می شود. از طرفی ذرات ناشی از پوسیدگی و زنگ زدگی لوله ها نیز از همین طریق وارد آب مصرفی شهری می شوند.

این مشکلی است که نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا با آن مواجه هستند و بهترین راه حل، استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی است که در آشپزخانه ها و درست در نقطه مصرف، آب را از فیلترها عبور می دهند و این ناخالصی های ثانویه را از آب جدا می کنند.

بالاخره آیا تصفیه آب برای آب لوله کشی لازم است یا خیر؟

طبق آمار هر شهروند به طور متوسط روزانه ۳۰۰ لیتر آب مصرف می کند. عمده موارد مصرف آب شامل مصارف غیر آشامیدنی می شود. از جمله: شستشوی ظروف و البسه، استحمام، شستشوی دست و صورت، آبیاری گلدانها و باغچه ها و … و فقط 2 تا 3  لیتر از این ۳۰۰ لیتر جهت آشامیدن استفاده می گردد.

به همین دلیل تقریبا در اکثر کشورها در تصفیه خانه ها آب را صد در صد تصفیه نمی کنند. بلکه فقط آب را زلال و شفاف می کنند و پس از ضدعفونی کردن در اختیار شهروندان قرار می دهند. علاوه بر این آب در مسیر انتقال از شبکه های لوله کشی فرسوده و پوسیده عبور می کند و بخشی از زنگ لوله ها و ذرات آلاینده از این طریق وارد آب می شوند.

این موارد باعث شده است مردم بسیاری از کشورها از دستگاه تصفیه آب خانگی استقبال کنند. این سیستم ها که فقط جهت آب آشامیدنی استفاده می شوند آب را در محل مصرف تصفیه کرده و ناخالصی های محلول، زنگ لوله ها، گل و لای ناشی از حوادث ترکیدگی لوله ها و همچنین ماده شیمیایی کلر را از آب حذف می کنند.

و با حذف سختی و سنگینی، آبی به مراتب سبک تر و با کیفیت بالاتر در اختیار شهروندان قرار می دهند. این راه حل باعث شده است که مردم با هزینه ای بسیار بسیار کمتر از آنچه که در تصفیه خانه ها لازم است، فقط آب آشامیدنی خود را تصفیه مضاعف کرده و کیفیت آن را بالاتر ببرند و با هزینه شخصی آب مصرفی و بهداشتی را از آب آشامیدنی تفکیک کنند تا کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند.

هر کسی می تواند با صرف کمی هزینه سطح سلامت و رفاه خانواده خود را افزایش دهد. این هرگز به معنای عدم کارآمدی سیستم ها و زیرساخت های شهری نیست بلکه یافتن راه حل هایی برای ارتقای کیفیت زندگی است.

در فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد نه تنها می توانید انواع دستگاه تصفیه آب در قیمت ها و کیفیت های مختلف را تهیه کنید بلکه برای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود نیز می توانید از طریق این سایت اقدام کنید. سارنیا واتر برای رفع نیاز شما در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه، بهترین  و زبده ترین کارشناسان را بکار گرفته است تا این کار به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *