logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

تفاوت ها و کاربرد کلر و وایتکس

تفاوت ها و کاربرد کلر و وایتکس
بهترین دستگاه های تصفیه آب

بیشتر اوقات، مردم از کلمات کلر و  وایتکس یا سفید کننده به جای یکدیگر استفاده می کنند. با این حال، این دو مفهوم تفاوت های زیادی بین یکدیگر دارند. کلر و سفید کننده هر دو به اشکال مختلفی وجود دارند. کلر می تواند با عناصر دیگر ترکیب شود و ترکیبات جدیدی تولید کند، در حالی که سفید کننده انواع مختلفی دارد که به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود. علاوه بر این، کلر و سفید کننده به عنوان محلول های تمیز کننده در بسیاری از مکان ها مانند استخرها، خانه ها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شوند. دو مایع تصفیه و تمیز و ضد عفونی کننده که علی رغم شباهت های زیادی که دارند، کاربردهای متفاوتی می توانند داشته باشند. پس در ادامه برای بررسی تفاوت ها و کاربرد کلر و وایتکس با سارنیاواتر همراه باشید.

تفاوت ها و کاربرد کلر و وایتکس

کلر و کاربردهای آن

اولین نکته در مورد کلر اینکه شکل های گاز و مایع، قرص و پودر هم وجود دارد و از آن در ترکیب وایتکس استفاده می شود. کلر به عنوان یک ضد عفونی کننده باکتری و میکروب های موجود در آب نوشیدنی و استخر استفاده می شود که این اولین تصویری است که در ذهن ما از کلر نقش بسته است و می توان گفت یکی از کاربردهای اصلی کلر نیز همین است.

کلر ظاهری به رنگ زرد کم رنگ دارد و یک عامل بسیار واکنش پذیر است. بنابراین، می تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده قوی عمل کند. جدا از آن، این گاز بوی تند و تحریک‌کننده‌ای شبیه سفیدکننده‌ای دارد که معمولاً از آن استفاده می‌کنیم. گاز کلر در مقدار کم هم سمی است و اگر طولانی مدت در معرض آن قرار بگیرید، برای شما مشکل تنفسی ایجاد می کند.

کاربرد اصلی کلر به عنوان یک ضدعفونی کننده است که می تواند باکتری ها و جلبک های موجود در آب را از بین ببرد. معمولاً از کلر زنی به آب در استخرها و تصفیه خانه ها برای ضدعفونی و تمیز کردن و نظافت آب استفاده می شود. همچنین از کلر به عنوان عاملی برای از بین بردن رنگ کاغذ و پارچه استفاده می شود.

کاربرد دیگر کلر این است که از آن به عنوان یکی از اجزاء در پزشکی استفاده می شود. از جمله بیماری هایی که با داروهای تجویزی حاوی کلر قابل درمان هستند می توان به مالاریا، آلرژی، افسردگی، دیابت، آرتریت، بیماری قلبی، عفونت، فشار خون بالا، ذات الریه، زخم، سیاه سرفه، تب حصبه و لوسمی اشاره کرد. داروهایی مانند آرام‌بخش‌ها، مسکن‌ها، داروهای سرماخوردگی و آلرژی، و داروهای پیشگیری کننده برای تومورها نیز از کلر ساخته می‌شوند.

یکی دیگر از کاربردهای کلر در کشاورزی است، جایی که حفاظت از محصولات اغلب با کلر انجام می شود. اگر بخواهیم لیستی از محصولات ساخته شده از کلر ارائه بدهیم این لیست شامل جلیقه های مقاوم در برابر گلوله، سخت افزار کامپیوتر، تراشه های سیلیکونی و قطعات خودرو می شود.

در صنعت خودرو، کلر یکی از موادی است که برای ساختن کمربند ایمنی خودرو، کیسه هوا، سپر، تشک، بالشتک صندلی پلی اورتان، تسمه فن و دینام، افزودنی های بنزین، شلنگ، واشر، ترمز، ضد یخ و داشبورد استفاده می شود. 

کلر همچنین برای ایجاد پلاستیک های مورد استفاده در کلاه های سخت و PVC استفاده می شود. علاوه بر این، می توان از آن برای ساخت لوله های لوله کشی، رنگ، فرش های نایلونی و انواع محصولات مانند تلویزیون و لوح فشرده و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کرد. کلر به عنوان پاک کننده به صورت قرص یا پودر در بازار موجود است.

123

وایتکس و کاربردهای آن

وایتکس یک مایع سفید کننده با بوی تند است که از بسیاری جهات به کلر شباهت دارد، حال آنکه وایتکس ساخته دست بشر و برای استفاده خانگی و صنعتی مناسب است که از ترکیب سدیم، اکسیژه، هیدروژن، کلسیم با کلر ساخته می شود.

وایتکس ها دارای طیف وسیعی از خواص باکتری کش هستند. این بدان معناست که این ترکیبات می توانند علیه تعدادی از گونه های باکتریایی که برای ما مضر هستند عمل کنند. بنابراین، مواد سفید کننده در ضدعفونی و استریل کردن سطوح بسیار مفید هستند. علاوه بر این، می توانیم از این ترکیبات برای تمیز کردن آب در استخرها استفاده کنیم. این گونه های شیمیایی می توانند علیه جلبک ها و ویروس ها نیز عمل کنند.

از استفاده های دیگر وایتکس یا سفید کننده می توان به سفید کردن اعضای بدن مانند مو، پوست و دندان برای اهداف زیبایی  و سفید کردن آرد و حفظ میوه های خشک نیز اشاره کرد.

در مواقعی که باید لکه های روی لباس را بدون از بین بردن رنگ واقعی پارچه از بین ببریم وایتکس بسیار مفید عمل می کند. بنابراین، این ترکیبات سفید کننده از نظر رنگ بی خطر و علاوه بر این، آنها سازگار با محیط زیست هستند.

البته در بازار وایتکس بدون کلر هم وجود دارد که با آن می توان لباس های رنگی را هم شست اما قدرت ضد عفونی کنندگی آن بسیار کمتر از وایتکس کلردار است. این نوع وایتکس برای کسانی که نباید از کلر استفاده کنند گزینه بسیار مناسبی است.

تفاوت کلر و وایتکس

در این مقاله به تفاوت ها و کاربرد کلر و وایتکس پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که این دو با هم متفاوت اند و در وایتکس مقدار کمی کلر و چند ماده دیگر استفاده شده است. کلر و وایتکس به عنوان ضدعفونی کننده در بسیاری از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سفید کننده یک ترکیب شیمیایی است که ما در مقیاس صنعتی و مصارف خانگی برای از بین بردن لکه ها و تمیز کردن سطوح استفاده می کنیم. بنابراین، تفاوت اصلی بین کلر و وایتکس این است که کلر یک عنصر طبیعی است، در حالی که سفید کننده محلولی است که از عناصر زیادی تشکیل شده است.

کلر برای زندگی گیاهان و حیوانات ضروری است. 

کلر به شکل های مایع، گاز و جامد وجود دارد حال آنکه وایتکس تنها به شکل مایع موجود است.

کلر به غیر از پاک کننده بودن کاربردهای زیادی دارد، در حالی که سفید کننده عمدتاً یک عامل تمیز کننده است.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram