logo-sarniawater
Search
Close this search box.

آیا می توان از فیلترهای کربن فعال برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟

آیا می توان از فیلترهای کربن فعال برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

کربن فعال یکی از محبوب ترین فیلترهای آب است که به دلیل توانایی آن در حذف کلر، طعم و بو از آب شهری شناخته شده است. این فیلتر یک فیلتر آب مقرون به صرفه و محبوب است که با استفاده از فرآیندی به نام جذب، آلودگی های آب آشامیدنی را کاهش می دهد و برای پشتیبانی از غشاء اسمزمعکوس نیز استفاده می شود. اما آیا می توان از این نوع فیلتر آب برای آب چاه استفاده کرد؟ در این مقاله، ما همه چیزهایی را که باید در مورد فیلتر کربن فعال برای چاه های آب بدانید از جمله نحوه عملکرد، مزایا و مشکلات آن و چگونگی حذف موثر آلاینده های مختلف آب چاه را به اشتراک گذاشته ایم. پس در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

سه نوع رایج فیلتر کربن فعال عبارتند از:

کربن پوسته نارگیل یک انتخاب محبوب است، اما فیلترهای کربن زغالی و فیلترهای ساخته شده از چوب و ذغال سنگ نارس نیز وجود دارد:

فیلترهای کربن فعال گرانولی- که از ذرات کربن تشکیل شده است

فیلترهای کربن بلوک – ساخته شده با بلوک های کربن فشرده

فیلترهای کربن کاتالیزوری – می تواند آلاینده های اضافی را حذف کند

11 9

آیا می توان از فیلترهای کربن فعال برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟

فیلتر کربن فعال چگونه کار می کند؟

کربن فعال با استفاده از یک واکنش شیمیایی برای از بین بردن کلر، سایر مواد شیمیایی و طعم و بوی بد عمل می کند. منافذ فیلتر آلاینده‌های بزرگ‌تر را به دام می‌اندازند، در حالی که آلاینده‌های کوچک‌تر به محیط فیلتر متصل می‌شوند و نمی‌توانند با مولکول‌های آب از فیلتر عبور کنند. فیلترهای کربنی سطح بسیار بزرگی دارند و بسیار متخلخل هستند، به این معنی که می توانند طیف وسیعی از آلاینده ها را در حین عبور آب از فیلتر به دام بیندازند.

آیا فیلترهای کربن فعال برای آب چاه مناسب هستند؟

بله، فیلترهای کربن فعال برای آب چاه مناسب هستند، اما این بدان معنا نیست که آنها بهترین انتخاب برای نیازهای تصفیه آب چاه هستند. کربن فعال معمولاً برای تصفیه آب کلردار شهری استفاده می شود زیرا هدف اصلی آن حذف کلر است.

آب چاه خصوصی با کلر تصفیه نمی شود، بنابراین استفاده از سیستم فیلتر آب با محیط کربن تأثیر زیادی بر کیفیت آب شما نخواهد داشت. به علاوه، آب چاه اغلب حاوی آلاینده‌هایی است که می‌توانند فیلترکربنی را با موادی مانند آهن و مواد معدنی مسدود یا آلوده کنند. اگر از سیستم فیلتر کربن برای آب چاه خود بدون پیش تصفیه استفاده می کنید، برخی از آلاینده ها می توانند به سرعت محیط فیلتر را مسدود کنند و باید فیلتر را زودتر از زمان مورد انتظار تعویض کنید.

کربن فعال چه آلاینده هایی را از بین می برد؟

فیلترهای کربن فعال آلاینده هایی از جمله کلر، برخی از ترکیبات آلی فرار (VOCs)، برخی محصولات جانبی ضدعفونی مانند تری هالومتان ها، برخی از انواع PFAS (مانند PFOS و PFOA)، آفت کش ها و علف کش ها و برخی فلزات سنگین را حذف می کنند. اثربخشی توانایی فیلتر کربن در حذف این آلاینده‌ها به اندازه، سطح و مواد فیلتر بستگی دارد. به عنوان مثال، کربن کاتالیزوری می تواند تمام آلاینده های فوق و همچنین کلرامین و سولفید هیدروژن (گوگرد) را حذف کند.

آب چاه

آب چاه یک منبع آب خصوصی است که معمولاً از یک سفره زیرزمینی تامین می شود و از طریق پمپ چاه جمع آوری می شود. ویژگی بارز آب چاه این است که قبل از رسیدن به خانه شما تصفیه نمی شود. آب چاه معمولاً تمیزتر از آب های سطحی است، زیرا در سفر خود از میان لایه های سنگ و خاک برای رسیدن به سفره زیرزمینی، تحت یک فرآیند فیلتراسیون طبیعی قرار می گیرد. اما محل زیرزمینی آب چاه اغلب آن را مستعد آلودگی ناشی از ناخالصی هایی مانند فلزات سنگین و مواد معدنی می کند که بر منابع آب شهری تأثیر نمی گذارد. این آلاینده ها ممکن است بر فرآیند فیلتراسیون کربن تأثیر بگذارند یا آب را برای تصفیه با محیط کربن نامناسب کنند.

آلاینده های معمولی آب چاه

برخی از آلاینده های رایج آب چاه عبارتند از:

آفت کش ها و علف کش ها – ناشی از نشت رواناب های کشاورزی از زمین های کشاورزی.

مواد شیمیایی – مانند نیترات ها و نیتریت ها از کودها، فاضلاب و فضولات حیوانی.

مس و سرب – از چاه های قدیمی یا سیستم های لوله کشی که از لوله های مس یا سرب استفاده می کنند.

سولفید هیدروژن – که ناشی از حضور باکتری های کاهنده گوگرد است و بوی تخم مرغ گندیده مشخصی دارد.

آهن و منگنز – در چاه هایی که در مجاورت سنگ ها و خاک هایی با محتوای مواد معدنی بالا هستند یافت می شود.

فلوراید– که به طور طبیعی در زیر زمین در بسیاری از مناطق وجود دارد.

مواد معدنی سختی – که از طریق شستشو از سنگ ها و خاک ها وارد منابع آب چاه می شوند.

رادیونوکلئیدها – مانند رادیوم و اورانیوم که در بسیاری از خاک ها و سنگ ها یافت می شوند.

میکروارگانیسم ها – از جمله ویروس ها، کیست ها و باکتری ها، اغلب به دلیل نشت از سیستم سپتیک یا آلودگی از منابع دیگر فضولات انسانی یا حیوانی وارد چاه می شوند.

 تعدادی از آلاینده‌های موجود در آب چاه، از جمله آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها، مواد شیمیایی، برخی فلزات سنگین و سولفید هیدروژن، گاهی اوقات (اگرچه نه همیشه) می‌توانند با سیستم فیلتر آب آشامیدنی کربنی تصفیه شوند.

سایر آلاینده ها را نمی توان با کربن فعال حذف کرد و برخی ممکن است محیط کربن را آلوده یا مسدود کنند.

آیا باید قبل از فیلتر کردن آب با کربن فعال، آب چاه خود را تصفیه کنید؟

توصیه می کنیم آب چاه خود را قبل از فیلتراسیون با کربن فعال، در صورتی که حاوی مقادیر کمی از آلاینده های زیر است، از قبل تصفیه کنید:

هن مواد معدنی سختی (کلسیم و منیزیم)

-گوگرد (مگر اینکه از کربن کاتالیزوری استفاده کنید)

-منگنز تانن ها

رسوب همه این آلاینده‌ها سطح فیلتر کربن را مسدود یا کثیف می‌کنند و در نتیجه فیلترها باید مکرر تعویض شوند.

مزایا و معایب استفاده از فیلتر کربن فعال برای آب چاه 

مزایا:

مزه ها و بوهای نامطلوب را از بین می برد: اگر آب چاه شما حاوی مواد شیمیایی، آفت کش ها و سایر ناخالصی هایی است که بر طعم و بو تأثیر می گذارند، یک سیستم کربن باید آب با طعم و بوی بهتری به شما بدهد.

مقرون به صرفه: سیستم های تصفیه آب خانگی حاوی کارتریج های کربن ارزان تری از سایر سیستم های تصفیه آب چاه هستند. کربن مقرون به صرفه است و استفاده از آن برای فیلتر کردن آب آسان است.

همه کاره – انواع مختلفی از کربن برای تصفیه آب وجود دارد، و می توانید از کارتریج های کربنی در کنار فیلترهای دیگر در سیستم های چند مرحله ای مانند فیلترهای کل خانه و سیستم های اسمز معکوس استفاده کنید که باعث کاهش بیشتر آلودگی های آب چاه می شود.

معایب:

ممکن است فشار آب را کاهش دهد: همانطور که فیلترهای کربنی بیشتر با آلاینده ها مسدود می شوند، جریان آب را کاهش می دهد. در نتیجه، فشار آب شما کاهش می یابد.

فیلترها ممکن است توسط آلاینده های خاصی آسیب ببینند: محیط فیلتر ممکن است توسط آهن، مواد معدنی سختی و سایر آلاینده های آب چاه آلوده یا مسدود شده باشد.

همه آلاینده ها را کاهش نمی دهد: فیلترهای کربنی برای تصفیه آب آشامیدنی کلردار بهتر هستند و بسیاری از ناخالصی های رایج موجود در چاه را برطرف نمی کنند.

16

هنگام انتخاب سیستم کربنی برای آب چاه چه نکاتی را باید در نظر گرفت

نوع فیلتر

اینکه فیلتر کاتالیزوری، گرانولی فعال یا کربن بلوک را انتخاب می‌کنید بستگی به آلاینده‌های موجود در آب شما و محل نصب فیلتر دارد. فیلترهای GAC بیشتر برای فیلتراسیون کل خانه استفاده می شوند. همچنین اگر می خواهید سطوح پایین سولفید هیدروژن را کاهش دهید، فیلتری که با کربن کاتالیزوری ساخته شده است بهترین است.

پیش فیلتراسیون

همانطور که قبلاً بحث کردیم، برخی ناخالصی های آب چاه ممکن است به محیط یک سیستم کربن آسیب برساند. احتمالاً باید یک سیستم پیش فیلتر مانند فیلتر رسوبگیر  یا سیستم نرم کننده آب نصب کنید که این آلاینده ها را قبل از ورود آب به فیلتر کربنی حذف کند.

نصب فیلتر رسوب گیر کل خانه 

ما قویاً استفاده از کربن را در کنار فیلتراسیون اضافی برای حذف طیف وسیعی از آلاینده ها از آب چاه خود توصیه می کنیم. چندین دستگاه تصفیه آب خانگی وجود دارد که فیلترهای GAC یا فیلترهای کربن بلوک را با فیلترهای رسوبی و KDF ترکیب می‌کند و سیستم را قادر می‌سازد رسوبات و فلزات سنگین را نیز حذف کند. فیلتر کربن یا GAC به تنهایی ارزش سرمایه گذاری برای تصفیه آب چاه را ندارد، اما ترکیب این فیلتر با فیلترهای دیگر عملکرد و توانایی حذف آلاینده ها را افزایش می دهد.

 آیا باید از فیلترهای کربن فعال برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟

این بستگی به محتوای آب شما دارد. اگر حاوی مواد شیمیایی مختلف، آفت کش ها و PFAS باشد، از استفاده از فیلتری که از محیط کربن استفاده می کند سود خواهید برد. اما ممکن است لازم باشد از یک فیلتر پیش تصفیه برای حذف آلاینده هایی که می توانند محیط را مسدود کنند استفاده کنید. اگر بزرگترین مشکل شما فلزات سنگین است، بهتر است به دنبال یک سیستم اکسیداسیون باشید که این فلزات را به طور موثر حذف کند. یا اگر آب سخت دارید، به یک نرم کننده آب نیاز دارید و نه فیلتر آب کربنی. 

صرف نظر از انتخابی که دارید، مطمئن شوید که فیلتری را خریداری کنید که برای فیلتر کردن آب چاه در نظر گرفته شده است. سازنده باید به وضوح در عنوان یا توضیحات محصول “فیلتر آب چاه” را ذکر کند. به این ترتیب، می دانید که فیلتری دریافت می کنید که برای تصفیه منابع آب زیرزمینی طراحی شده است.

با چند بار فیلتر کردن نیاز است فیلتر کربن را عوض می کنید؟

اگر آب چاهی دارید که دارای TDS بالایی است، ممکن است زودتر نیاز به تعویض فیلتر آب کربنی باشد چرا که با سرعت بیشتری فیلتر را مسدود می کند. با این حال، ما باید اطلاعات بیشتری بدانیم تا بتوانیم در مورد هر چند وقت یکبار تعویض فیلتر آب کربنی، از جمله اندازه و طول عمر مورد انتظار فیلتر و استفاده از پیش فیلتراسیون نظر بدهیم. بهترین روش این است که هر زمان که سرعت جریان آب شما به میزان قابل توجهی کندتر شد، فیلتر را عوض کنید.

آیا فیلتر کربن سختی آب چاه را کاهش می دهد؟

خیر، فیلتر کربن سختی آب را کاهش نمی دهد. سختی آب ناشی از مواد معدنی کلسیم و منیزیم است. فیلتر آب کربنی تنها می تواند مواد شیمیایی، طعم و بو را در آب کاهش دهد. مواد معدنی کلسیم و منیزیم همراه با مولکول های آب از منافذ فیلتر عبور می کنند. اگر می خواهید سختی آب را برطرف کنید، موثرترین راه حل استفاده از یک دستگاه تصفیه اسمزمعکوس است.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram