logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

تری هالومتان و راه های حذف آن از آب آشامیدنی

تری هالومتان و راه های حذف آن از آب آشامیدنی
بهترین دستگاه های تصفیه آب

مزایای استفاده از کلر برای تصفیه آب آشامیدنی به خوبی شناخته شده است. کلر باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد و رایج ترین ضدعفونی کننده آب آشامیدنی است. کلرزنی آب آشامیدنی عملاً احتمال ابتلا به تب حصبه، وبا و بسیاری از بیماری های دیگر را از بین برده است. تامین آب آشامیدنی سالم یکی از بزرگترین دستاوردهای بهداشت عمومی است. THMs مخفف تری هالومتان ها، زمانی به وجود می آید که مواد آلی در معرض کلر قرار می گیرند و اغلب در ذخایر آب سطحی بیشتر دیده می شوند. این ترکیبات می توانند در طی فرآیند تصفیه آب برای مصرف یا تصفیه آب به عنوان بخشی از سیستم دفع فاضلاب تشکیل شوند.

  تری هالومتان ها (THMs) زمانی تشکیل می شوند که مواد آلی موجود در آب تصفیه شده با کلر واکنش دهند. غلظت THMs در آب آشامیدنی با توجه به سطح مواد آلی موجود در آب، مقدار کلر مورد نیاز برای تصفیه آب و دمای آبی که در حال تصفیه است، متفاوت است. 4 ترکیب تشکیل دهنده تری هالومتان ها عبارتند از: کلروفرم، برمودی کلرومتان، دی بروموکلرومتان و بروموفورم. تری هالومتان ها به راحتی از طریق پوست، تنفس یا بلع جذب می شوند و عمدتاً در معده، کبد و کلیه ها توزیع می شوند. 

تری هالومتان و راه های حذف آن از آب آشامیدنی

خطرات سلامتی تری هالومتان ها 

در مطالعات انسانی و حیوانی، کلروفرم، برمودی کلرومتان و بروموفورم با سرطان مثانه و روده بزرگ مرتبط هستند و بین تری هالومتان ها و نقایص مادرزادی، سایر مشکلات تولید مثلی و آسیب به کلیه ها، کبد و سیستم عصبی ارتباط وجود دارد.

زمانی که افراد تری هالومتان را در سطوح بالا طی سالیان متمادی مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهند. سایر اثرات سلامتی که ممکن است با تری هالومتان ها مرتبط باشد عبارتند از سرطان رکتوم و روده بزرگ و اثرات نامطلوب رشد و تولید مثل در دوران بارداری. 

بسیاری از مطالعات THM ها را به عنوان سرطان زاهای گروه سرطان B طبقه بندی کرده است، مطالعات متعدد نشان داده است که کلروفرم هنگام مصرف خوراکی باعث ایجاد تومورهای کلیه و کبد در موش‌ها می‌شود. در مطالعات جمعیت انسانی که از آب آشامیدنی کلردار استفاده می کنند که در آن کلروفرم THM غالب است، افزایش اندکی در بروز سرطان رکتوم، کولون و مثانه به طور مداوم مشاهده شده است که شواهد قوی برای سرطان مثانه وجود دارد. با این حال، از آنجایی که سایر مواد سرطان‌زای احتمالی نیز در این آب یافت شد، شناسایی کلروفرم به عنوان تنها عامل سرطان‌زا غیرممکن است. به همین دلیل است که کلروفرم توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده به عنوان گروه B2 یا “سرطان‌زای احتمالی انسان” طبقه‌بندی شده است

مطالعات دیگر ارتباط بین THM ها و آسیب به قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد و سیستم عصبی مرکزی را یافته اند. این یک دلیل اصلی است که چرا فیلتر تری هالومتان برای آب آشامیدنی شما بسیار مهم است. زنان باردار به ویژه در معرض خطر قرار گرفتن در معرض THM هستند، زیرا برخی از مطالعات تری هالومتان ها را با مشکلات باروری، از جمله سقط جنین مرتبط می دانند. بنابراین، مادران باردار باید به‌ویژه استفاده از فیلترهایی را که تری هالومتان‌های موجود در آب را حذف می‌کنند، در نظر بگیرند.

راه های مختلفی وجود دارد که تری هالومتان ها می توانند وارد بدن شما شوند:

بلع (از طریق دهان): نوشیدن آب با تری هالومتان
استنشاق (از طریق بینی):

هنگامی که از آب لوله کشی استفاده می کنید، برخی از تری هالومتان ها می توانند در هوای خانه آزاد شوند. این ممکن است زمانی رخ دهد که شما در حال دوش گرفتن یا شستن ظروف هستید. هر چه آب گرمتر باشد، احتمال انتشار تری هالومتان در هوا بیشتر است. تری هالومتان ها همچنین می توانند هنگام جوشاندن آب لوله کشی، مانند زمانی که چای یا سوپ درست می کنید، وارد هوا شوند.

پوستی (از طریق پوست):

هنگامی که پوست شما در تماس مستقیم با آب قرار می گیرد، مانند زمانی که در حال حمام کردن یا دوش گرفتن هستید، می توانید در معرض تری هالومتان قرار بگیرید. اما برای بیشتر افراد، تنها مقادیر بسیار کمی تری هالومتان از طریق پوست وارد بدن می شود. با این حال، هنگامی که زمان تماس شما با آب افزایش می یابد، سطوح بسیار بالاتر تری هالومتان می تواند وارد بدن شما شود. و این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که شما معمولاً حمام طولانی مدت داشته باشید یا به طور مکرر در استخرهای عمومی شنا کنید.

22

چگونه می توان تری هالومتان ها را از آب حذف کرد

فیلترهای کربن فعال

فیلتراسیون کربن فعال توسط متخصصان به عنوان یک روش موثر برای تصفیه تری هالومتان ها در آب آشامیدنی شناخته شده است. اگرچه پارچ های آب فیلتر شده یا فیلترهای نصب شده بر روی شیر آب ممکن است توانایی کمی در حذف تری هالومتان ها در آب آشامیدنی داشته باشند، فیلترهای کربن فعال به عنوان گزینه موثرتری برای فیلترهای آب تری هالومتان عمل می کند. به خصوص اگر دارای گواهینامه NSF برای کاهش THM باشند. گواهینامه های NSF به شما اطمینان می دهد که کیفیت سیستم های تصفیه آب و توانایی فیلترهای کربن فعال برای حذف مواد مضر آب و تری هالومتان های موجود در آب در سطح قابل قبولی است.

فیلترهای کربن اغلب برای حذف کلر از آب شهری استفاده می شود. کلر از تصفیه خانه ها تخلیه می شود و از طریق لوله های زیرزمینی تا جایی که به شهرداری ها و خانوارها می رسد حرکت می کند. این اتفاق باعث ایجاد THM می شود زیرا کلر در ترکیب با مواد آلی تری هالومتان ها را تولید می کند. بنابراین در اصل، فیلتراسیون کربن فعال از تشکیل THM از طریق ریشه کنی کلر ناخواسته از منابع آب جلوگیری می کند.

سیستم های اسمز معکوس

سیستم‌های اسمز معکوس یک روش تصفیه آب عالی در تولید آب آشامیدنی سالم از طریق حذف مواد مضر و مواد شیمیایی مانند تری هالومتان ها ارائه کرده‌اند. فرآیند RO از طریق استفاده از غشاهای نیمه تراوا انجام می شود که اجازه نمی دهد مواد جامد و نمک های محلول از آب عبور کنند و آب تمیز و عاری از مواد ناخواسته ایجاد می کنند. بر اساس بسیاری از مطالعات، سیستم های اسمز معکوس موثرترین راه حل تصفیه آب در حذف THM ها، آلاینده ها، کلر، سرب، فلوراید و سایر موجودات میکروبیولوژیکی هستند.

نرم کننده های آب

سیستم‌های نرم‌کننده آب، راه‌حل‌های تصفیه اضافی با اثربخشی زیادی در حذف THM در آب آشامیدنی هستند. نرم کردن آب را می توان با استفاده از رزین های تبادل یونی انجام داد و موفق شد. نرم کننده های آب در هدف قرار دادن و حذف فلزاتی مانند کلسیم، منیزیم و انواع دیگر در آب سخت بسیار قوی هستند. 

سیستم های UV

فیلترهای آب فرابنفش با انتقال پرتوهای فرابنفش یا نورهایی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، عمل می کنند. ضدعفونی‌کننده‌های UV از لامپ‌های خاصی استفاده می‌کنند که نور UV را در طول موج‌های مشخصی برای تجزیه DNA میکروارگانیسم‌ها و مواد شیمیایی مانند تری هالومتان ها آزاد می‌کنند. نور UV به طور موثر پیوندهای شیمیایی بین مولکول ها و مواد شیمیایی از جمله تری هالومتان ها را از بین می برد. UV به دلیل قابلیت غیرفعال کردن تک یاخته هایی که سلامت انسان را تهدید می کند، مزایای زیادی نسبت به سایر روش های تصفیه آب دارد. این فرآیند تصفیه ساده و بسیار موثر در از بین بردن 100٪ آلاینده های مضر مانند تری هالومتان ها، میکرو آلاینده ها و مواد شیمیایی بدون استفاده از مواد شیمیایی اضافی در آب است.

حد مجاز میزان تری هالومتان ها در آشامیدنی چقدر است؟

به علت تاثیر هالومتان ها بر انسان USEPA بیشترین حد مجاز برای مجموع چهار ترکیب کلروفرم، برمودی کلرومتان، دی بروموکلرومتان و بروموفورم در آب را 80 میکروگرم بر لیتر و در اروپا 100 میکروگرم بر لیتر تعیین کرده است. به دلیل اینکه کلر ممکن است باعث تشکیل ترکیبات تری هالومتان گردد و این ترکیب ممکن است باعث ایجاد سرطان در بدن انسان شود، رویکردهایی در زمینه پیشگیری از تشکیل آنها در نظر گرفته شده است. سیستم های جذب سطحی با کربن فعال، زدایش با هوا و سیستم های غشایی می توانند به عنوان روش های حذف این ترکیبات مطرح گردند.

ضرورت حذف غلظت بالای تری هالومتان ها از آب به نفع سلامت انسان و جلوگیری از بروز بیماری هایی مانند سرطان و نتایج منفی باروری است و همانطور که گفته شد سیستم های اسمز معکوس موثرترین راه حل تصفیه آب در حذف تری هالومتان ها، آلاینده ها، کلر، سرب، فلوراید و سایر موجودات میکروبیولوژیکی هستند. سارنیاواتر یک مرکز فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان است که سالهای متمادی در زمینه فروش دستگاه تصفیه آب و هم چنین لوازم جانبی آن فعالیت می کند و شما می توانید بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های تصفیه آب را از این مرکز تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و دریافت راهنمایی و مشارره می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram