logo-sarniawater
Search
Close this search box.

آیا می توان از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟

آیا می توان از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

اسمز معکوس (RO) یک فرآیند تصفیه آب است که از یک غشای نیمه تراوا برای حذف مواد جامد و ناخالصی های محلول مانند باکتری ها، ویروس ها، بوها، مواد دارویی، آفت کش ها، فلزات سنگین و غیره استفاده می کند. علاوه بر این، اسمز معکوس یک روش بسیار موثر برای حذف ویروس های منتقله از آب است. در نتیجه، استفاده از سیستم تصفیه آب آشامیدنی RO در مناطق دارای آب آلوده به منظور محافظت از شما و خانواده‌تان در برابر بیماری‌هایی مانند اسهال، وبا و حصبه که می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد، می‌تواند مفید باشد. اگر می خواهید ببینید که آیا می توان از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟ یا خیر در اینجا، ما همه چیزهایی را که باید در مورد اسمز معکوس برای تصفیه آب چاه بدانید به اشتراک گذاشته ایم، از جمله نحوه عملکرد فرآیند RO، آلاینده هایی که RO حذف می کند و مواردی که هنگام انتخاب سیستم RO برای آب چاه باید در نظر گرفت. در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

آیا می توان از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟

سیستم اسمز معکوس چیست؟

سیستم اسمز معکوس (RO) نوعی سیستم تصفیه آب است که از فرآیندی به نام اسمز معکوس برای فیلتر کردن آب استفاده می کند. سیستم‌های RO دارای چندین مرحله فیلتر هستند، از جمله یک غشای نیمه تراوا، که با هم کار می‌کنند تا TDS (کل مواد جامد محلول) مواد شیمیایی، آفت‌کش‌ها، فلزات سنگین، میکروارگانیسم‌ها، داروها و آلاینده‌های معدنی را کاهش دهند. آنها همچنین مواد معدنی و نمک های سالم را حذف می کنند.

فیلترهای موجود در یک سیستم فیلتر معمولی RO عبارتند از:

فیلتر رسوبی که ماسه، سیلت، گرد و غبار، زنگ زدگی و سایر رسوبات و زباله هایی را که می توانند مراحل بعدی فیلتر را مسدود کنند، حذف می کند.

فیلتر کربن فعال که از فرآیند جذب برای به دام انداختن کلر، آفت کش ها، مزه ها و بوها استفاده می کند.

یک غشای نیمه تراوا که از جداسازی غشایی برای به دام انداختن تمام ناخالصی های بزرگتر از 0.0001 میکرون استفاده می کند و در عین حال به مولکول های آب اجازه عبور می دهد. یک فیلتر کربنی که آب را جلا می دهد و هر گونه آلودگی باقیمانده را از بین می برد.

فرآیند اسمز معکوس به فشار آب بالا نیاز دارد، بنابراین سیستم ممکن است با یک بوستر پمپ داخلی همراه باشد، یا ممکن است لازم باشد یک بوستر پمپ جداگانه بخرید تا فشار آب خود را افزایش دهید تا قدرت کافی برای ارسال آب در تمام مراحل فیلتر وجود داشته باشد. 

آیا سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب چاه مناسب است؟

بله، سیستم‌های اسمز معکوس برای آب چاه مناسب هستند، اما مشکلی که وجود دارد این است که این سیستم ها عمدتاً برای فیلتر کردن آب شهری طراحی شده اند که از قبل تصفیه شده است و حاوی غلظت بالایی از برخی از آلاینده هایی است که ممکن است در آب چاه یافت شود. غشای RO ممکن است با آهن، سختی و سایر آلاینده هایی که معمولاً در آب چاه یافت می شوند مسدود شود.

به علاوه، در حالی که RO میکروارگانیسم ها را حذف می کند، تضمین نمی کند که آب از نظر میکروبیولوژیکی ایمن است و آب را ضد عفونی نمی کند. غلظت بالایی از باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها می تواند در غشاء ایجاد شود و به طور بالقوه آب تصفیه شده را دوباره آلوده کند. بنابراین، در حالی که می توانید از سیستم اسمز معکوس برای آب چاه استفاده کنید، ممکن است نیاز به نصب یک سیستم پیش تصفیه داشته باشید که آلاینده های خاصی را کاهش دهد  و آب را قبل از ورود به سیستم RO ضد عفونی کند.

اسمز معکوس چه آلودگی هایی را از بین می برد؟

در جواب این سوال که اسمزمعکوس کدام آلاینده ها را از آب حذف می کند باید گفت که سیستم های اسمز معکوس می توانند اکثر آلاینده های آب آشامیدنی از جمله رسوبات، مواد شیمیایی، میکروارگانیسم ها، فلزات و مواد معدنی را حذف کنند. جدول زیر را بررسی کنید تا ببینید یک سیستم RO می تواند کدام آلاینده ها را از منبع آب آشامیدنی حذف کند.

آلودگی درصد حذف
آلومینیوم 92 تا 98 درصد
کیست آمیوبیک 99 درصد
آمونیوم 84 تا 95 درصد
آرسنیک + 3 69 تا 80 درصد
باکتری  99 درصد
آزبست 99 درصد

آلاینده های معمولی آب چاه

آب چاه معمولاً از یک منبع آب زیرزمینی  استخراج می شود. این بدان معناست که آب خواص متفاوتی دارد و حاوی آلاینده‌های متفاوتی برای آب شهری است که ممکن است بر اثربخشی فرآیند RO تأثیر بگذارد. برخی از آلاینده های رایج موجود در آب چاه عبارتند از:

مواد شیمیایی  از جمله نیترات ها و نیتریت ها، از فضولات حیوانی، فاضلاب و کودها

-آفت کش ها و علف کش ها  در نتیجه رواناب کشاورزی

آهن و منگنز  که در مناطقی با خاک و سنگ با محتوای فلز و مواد معدنی بالا یافت می شود

مس و سرب  در خانه هایی با سیستم لوله کشی قدیمی که حاوی لوله های قدیمی و خورده کننده و اجزای ساخته شده از این مواد هستند.

فلوراید  به طور طبیعی در برخی مناطق یافت می شود.

سولفید هیدروژن  که به طور طبیعی در نتیجه باکتری های کاهنده گوگرد در آب های زیرزمینی ایجاد می شود و به آب بوی تخم مرغ فاسد می دهد.

مواد معدنی سختی  موجود در اکثر سنگ‌ها و خاک‌های ایالات متحده، اثرات زیبایی بر لوله‌ها و لوله‌کشی‌ها دارند.

رادیونوکلئیدها از جمله رادیوم، رادون و اورانیوم که در بسیاری از سنگ ها و خاک ها یافت می شوند

میکروارگانیسم ها  مانند باکتری ها و ویروس ها، که ممکن است آب چاه ها را در نتیجه آلودگی سیستم سپتیک یا سایر منابع مجاور فضولات انسانی یا حیوانی آلوده کنند.

12 6

چه زمانی RO برای آب چاه نیاز به پیش تصفیه دارد؟

در جدول زیر، آلاینده‌های رایج آب چاه، اثرات احتمالی آن‌ها بر غشای RO، و اینکه آیا آنها توسط RO حذف می شوند یا نیاز به پیش تصفیه دارند را به اشتراک گذاشته‌ایم.

نوع آلاینده
اثرات آلاینده ها بر غشای اسمزمعکوس
پیش تصفیه لازم است؟
مواد شیمیایی در دسترس نیست خیر
آفت کش ها و علف کش ها در دسترس نیست خیر
آهن و منگنز رسوب بله
مس و سرب در دسترس نیست خیر
فلوراید در دسترس نیست خیر
سولفید هیدروژن رسوب بله
مواد معدنی سختی مقیاس بله
رادیونوکلئیدها در دسترس نیست خیر
میکروارگانیسم ها رسوب
بله

برخی از میکروارگانیسم‌ها ممکن است به غشاء آسیب نرسانند، اما ممکن است به اندازه‌ای کوچک باشند که از طریق منافذ غشا بلغزند یا باعث ایجاد رسوب زیستی و کلونیزاسیون شوند، بنابراین شما به یک واحد ضدعفونی‌کننده پیش تصفیه نیاز دارید که این آلاینده‌ها را از بین ببرد تا آب قابل شرب شود.

اسمزمعکوس در مقایسه با فیلترهای اختصاصی آب چاه

بسیاری از مردم استفاده از فیلترهای آب اسمز معکوس را در کنار فیلترهای اختصاصی آب چاه برای جامع ترین تصفیه آب انتخاب می کنند. با این حال، نوع فیلترهایی که استفاده می کنید و اینکه از یک یا چند فیلتر استفاده می کنید به کیفیت آب و نتیجه مورد نظر شما بستگی دارد.

اگر فقط می‌خواهید تعداد انگشت شماری از آلاینده‌های آب چاه را حذف کنید یا به یک هدف خاص (مانند ضدعفونی کردن آب خود) برسید، به سیستم تصفیه آب اسمز معکوس نیاز ندارید و می توانید فیلتر آب چاه را بخرید که آلاینده های موجود در آب شما را تصفیه می کند.

اما اگر می خواهید به بالاترین کیفیت آب ممکن دست یابید، نصب یک سیستم RO در پایین دست یک فیلتر آب چاه اختصاصی به شما در رسیدن به این امر کمک می کند. سیستم پیش تصفیه آلاینده هایی را که به مقدار زیاد در آب شما وجود دارد حذف می کند و از غشای اسمز معکوس محافظت می کند. سیستم RO TDS را حذف می کند و آب آشامیدنی خالص و تمیز تولید می کند.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد خرید سیستم RO برای آب چاه خود در نظر بگیرید:

آلاینده های آب چاه شما

ابتدا، آب خود را آزمایش کنید (اگر قبلاً آزمایش نکرده اید) تا بفهمید حاوی چه چیزی است. فیلترهای آب RO TDS را حذف می کنند، اما اگر آب شما فقط حاوی چند آلاینده باشد، ممکن است منطقی تر باشد که یک فیلتر آب چاه اختصاصی تهیه کنید.

بودجه 

فرآیند فیلتراسیون RO فوق العاده کامل است و شما برای آب تصفیه شده ای که دریافت می کنید هزینه بیشتری می پردازید.

پیش تصفیه

اگر آب چاه شما حاوی آلاینده های خاصی مانند آهن، منگنز یا مواد معدنی سخت باشد، باید یک سیستم پیش تصفیه نصب کنید. این سیستم فیلتراسیون باید آلاینده های بالادست سیستم RO را حذف کند و از آسیب غشا جلوگیری کند.

فشار آب

یک سیستم اسمز معکوس فشار آب شما را تا حدودی کاهش می دهد. سیستم‌های RO همچنین برای ارسال آب در تمام مراحل فیلتر و در عین حال به حداقل رساندن هدررفت آب، به فشار آب بالا نیاز دارند. اگر فشار آب در خانه شما کم است، ممکن است نیاز به نصب یک پمپ تقویت کننده فشار داشته باشید تا از تولید بیش از حد فاضلاب جلوگیری کنید و جریان آب کافی را در خانه داشته باشید.

هدر رفت آب

همانطور که اشاره کردیم، فیلترهای RO مقدار زیادی آب هدر می دهند. قبل از خرید سیستم RO باید از این موضوع آگاهی داشته باشید. بهترین سیستم های RO دارای نسبت ضایعات به آب خالص 1:1، 1:2 یا حتی 1:3 هستند، به این معنی که به ازای هر 1-3 گالن آب خالص تولید شده، تنها 1 گالن آب هدر می رود.

نصب و نگهداری

 تعمیر و نگهداری یک سیستم ro ساده است، اما نگهداری منظم برای حفظ عملکرد سیستم ضروری است. برای ادامه حذف موثر آلاینده ها از آب چاه خود، باید چندین فیلتر دستگاه تصفیه آب جایگزین در سال خریداری کنید.

در این مقاله ما به بررسی این موضوع که آیا می توان از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب چاه استفاده کرد؟ پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که از آنجایی که آب چاه آبی دست نخورده است و مانند آب شهری نیست که یک مرحله تصفیه روی آن صورت گرفته است، پس لازم است که قبل از مصرف حتما تصفیه شود. اسمز معکوس یکی از کامل ترین و جامع ترین راه حل های تصفیه آب است که برای تمیز، خالص و ایمن کردن آب چاه ایده آل می باشد. سیستم‌های RO را می‌توان برای آب چاه استفاده کرد، اما اغلب باید یک فیلتر آب چاه اختصاصی را در خط اصلی آب خود نصب کنید، که از آسیب به غشای نیمه تراوا جلوگیری کند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram