logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

دستگاه تصفیه اسمزمعکوس کدام فلزات را از آب حذف می کند

دستگاه تصفیه اسمزمعکوس کدام فلزات را از آب حذف می کند
بهترین دستگاه های تصفیه آب

اسمز معکوس می تواند فلزات سنگین از جمله آرسنیک، کروم، آهن، سرب و جیوه را حذف کند. غشاهای فیلتراسیون سیستم های اسمز معکوس (RO) دارای اندازه منافذ 0.1 نانومتر هستند که چندین برابر کوچکتر از فلزات سنگین است. به دلیل اندازه منافذ نسبتاً کوچک، سیستم های RO می توانند به راحتی فلزات سنگین را فیلتر کنند. اسمز معکوس یک مکانیسم تصفیه آب است که آب را از طریق یک غشای نیمه تراوا تحت فشار برای حذف مواد ناخواسته عبور می دهد. در این مقاله به بررسی فلزات سنگین، سیستم های RO و نحوه حذف فلزات سنگین خواهیم پرداخت. در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

فلزات سنگین در آب

فلزات سنگین گروهی از فلزات (یا متالوئیدها) هستند که چگالی یا وزن اتمی نسبتاً بالایی دارند. اگرچه، فلزاتی که به عنوان “سنگین” طبقه بندی می شوند، اغلب بسته به زمینه متفاوت هستند. فلزاتی که در آب آشامیدنی به عنوان فلزات سنگین شناخته می شوند عبارتند از:

آرسنیک
کادمیوم
کروم
کبالت
مس
آهن
منگنز
سیاره
نیکل
سلنیوم
روی

برخی از این فلزات سنگین مانند آهن، منگنز، روی، مس و کروم برای بدن مفید هستند اما به مقدار کم. هنگامی که آنها دارای غلظت های بالا هستند، برای سلامتی ما مضر می شوند. در حالی که فلزات سنگین مانند جیوه، سرب، آرسنیک، کادمیوم، کبالت، نیکل و سلنیوم حتی در مقادیر ناچیز هم برای بدن خطرناک اند.

دستگاه تصفیه اسمزمعکوس کدام فلزات را از آب حذف می کند

وقتی صحبت از حذف فلزات سنگین از آب می شود، هرچه اندازه منافذ فیلتر کوچکتر باشد، بهتر است. سیستم‌های اسمز معکوس آب آلوده را از طریق غشاهای تصفیه با منافذ ریز وارد می‌کنند. منافذ غشای فیلتراسیون RO آنقدر کوچک هستند که فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهد. سایر ذرات بزرگتر از 0.1 نانومتر از جمله سرب، جیوه، آرسنیک باقی می مانند. در واقع، اسمز معکوس می تواند به طور موثر بسیاری از فلزات سنگین موجود در آب حذف کند، از جمله:

آرسنیک (70-99%)
کادمیوم (بیش از 95%)
کروم (85%)
کبالت (98.8%)
مس (98.6%)
آهن (98-99%)
سرب (97.2%)
منگنز (80-100%)
نیکل (97.2%)
سلنیوم (94%)
روی (99.06%)

اکثر فلزات سنگین توسط دستگاه تصفیه آب RO حذف می شوند، اگرچه تعداد کمی نیز توسط پیش فیلتر کربن فعال که بسیاری از سیستم های RO دارند تا حدی حذف می شوند. به عنوان مثال، چندین شکل مختلف کروم وجود دارد. کروم 6 (Cr VI) را می توان توسط غشای RO حذف کرد، در حالی که کروم 3 (Cr III) را می توان توسط فیلتر کربن حذف کرد. واحدهای اسمز معکوس همچنین به ویژه قادر به حذف آرسنیک V یا آرسنیک پنج ظرفیتی، نوعی آرسنیک رایج در آب هستند. با این حال اشکال دیگر، به ویژه آرسنیک III، نیاز به یک پیش تصفیه مانند پرمنگنات پتاسیم، کلرید آهن، یا کلر دارند تا یک سیستم اسمز معکوس بتواند در حذف آن موثر عمل کند.

هنگامی که صحبت از آهن به میان می آید، غشای RO می تواند به طور موثر تا 99٪ از انواع مختلف آهن موجود در آب، از جمله آهن محلول، آهن نامحلول و آلی را حذف کند. مقداری از آهن فریک نیز توسط فیلتر کربن حذف می شود. در حالی که اسمز معکوس یک انتخاب عالی برای فیلتر کردن آب در خانه است، مهم است که توجه داشته باشید که اگر آب خانه شما دارای مس یا کروم بالایی باشد، این فلزات به سرعت غشای RO را تخریب می کنند. این بدان معنی است که سیستم اسمز معکوس هنوز در حذف فلزات سنگین (و سایر آلاینده ها) از آب شما مؤثر است، اما احتمالاً نیاز به تعویض غشای RO بیشتر از آنچه توسط سازنده توصیه می شود، خواهید داشت. 

طعم، بو و ظاهر آب می تواند نشان دهنده فلزات سنگین خاصی در آب باشد

به عنوان مثال، منگنز می تواند به آب طعم فلزی و تغییر رنگ قهوه ای مایل به قرمز بدهد که می تواند لباس های شسته شده و شیرهای آب را لکه دار کند. منگنز همچنین ممکن است به آب بوی بد بدهد.

لجن سیاه در آب، در کاسه توالت، اطراف سوراخ های شیر دوش و سایر وسایل لوله کشی نیز نشانه وجود منگنز در آب شماست.

مس یکی دیگر از فلزات سنگین است که با ارزیابی ظاهر آب شما قابل تشخیص است. هنگامی که به مقدار قابل توجهی مس در آب وجود داشته باشد، طعم فلزی به آب می دهد و باعث ایجاد لکه های آبی-سبز بر روی وسایل لوله کشی می شود.

تشخیص بسیاری از فلزات سنگین مانند سرب، کروم، نیکل و غیره بدون آزمایش آزمایشگاهی بسیار دشوار و یا حتی غیرممکن است.

2 2

برخی از خاک ها از نظر فلزات سنگین نسبتاً غنی هستند. وقتی باران روی این نوع خاک می‌بارد، می‌تواند آنها را تجزیه کرده و فلزات سنگین را آزاد و باعث نفوذ آنها به رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، سفره‌های زیرزمینی و غیره شود. فلزات سنگین نیز ممکن است از زباله های صنعتی و مصرفی وارد آب شما شوند.

برخی از فعالیت های صنعتی که فلزات سنگین را به عنوان ضایعات تولید می کنند عبارتند از: استخراج فلز و زغال سنگ، ساخت باتری، تولید چرم و منسوجات، پالایش نفت و گاز و غیره. این مواد زائد می توانند از طریق مخازن و خطوط لوله شکسته یا نشتی، تخلیه نامناسب یا کنترل نشده فاضلاب و غیره وارد آب های زیرزمینی شوند. خطر فلزات سنگین عمدتاً ناشی از این واقعیت است که این فلزات تمایل به تجمع زیستی دارند.

این بدان معناست که در هنگام بلع، تجزیه شده و بسیار آهسته از بدن دفع می شوند. در صورت ادامه مواجهه، چون دفع آنها از بدن بسیار کند است در اندام هایی مانند مغز، کلیه و غیره تجمع می یابند.

قرار گرفتن در معرض این فلزات سنگین می تواند منجر به علائم مسمومیت یا مسمومیت با فلزات سنگین شود. برخی از این علائم عبارتند از:

درد شکم
اسهال
ضعف یا خستگی غیرمعمول
حالت تهوع استفراغ
آسیب مغزی(از دست دادن حافظه)
دشواری در تنفس
آسیب کلیه و کبدی
افزایش خطر ابتلا به سرطان
سقط جنین در افراد باردار

پنج فلز سنگین نگران کننده تر از بقیه هستند زیرا بیشتر از بقیه باعث مسمومیت می شوند. این پنج فلز عبارتند از: جیوه، سرب، آرسنیک، کروم و کادمیوم.

آیا آب جوش فلزات سنگین را از بین می برد؟

آب جوش آلاینده هایی مانند سرب، آرسنیک و سایر فلزات سنگین را از بین نمی برد. هیچ مقدار جوش نمی تواند این فلزات را از بین ببرد. نقطه جوش فلزات سنگین معمولاً بالاتر از آب است، بنابراین با جوشیدن آب و شروع به تبخیر شدن (به صورت بخار)، فلزات سنگین در آب باقی می مانند و به طور فزاینده ای متمرکز می شوند. در مواقعی که آب معمولی شما قطع شده است، جوشاندن آب یک جایگزین خوب است، به عنوان مثال در شرایط اضطراری مانند زلزله یا طوفان.

جوشاندن برای از بین بردن بیشتر باکتری ها، ویروس ها و سایر ارگانیسم های بیماری زا کافی است. و معمولاً باید با سایر روش های تصفیه آب مانند فیلتراسیون و اسمزمعکوس ترکیب شود. متأسفانه، حتی در ترکیب با این روش‌های دیگر، جوشاندن برای حذف فلزات سنگین، نمک‌ها، برخی آلاینده‌های شیمیایی و غیره کافی نیست. در برخی موارد، جوشاندن آب حاوی فلزات سنگین ممکن است بیش از آنکه فایده داشته باشد، ضرر داشته باشد. 

چگونه بفهمم آب خانه ما دارای فلزات سنگین است؟

مطمئن ترین راه برای اطمینان از وجود فلزات سنگین آب، ارسال آن برای آزمایش است. این امر به ویژه در صورتی که دلیلی برای وجود خطر وجود داشته باشد مهم است، به عنوان مثال، زندگی در یک خانه قدیمی یا نسبتاً نزدیک به مناطقی که فعالیت صنعتی یا معدنی دارند. 

بعد از خواندن این مقاله فهمیدید که دستگاه تصفیه اسمزمعکوس کدام فلزات را از آب حذف می کند و چگونه این کار را انجام می دهد. فلزات سنگین را می توان توسط غشاء در سیستم های اسمز معکوس حذف کرد، برخی از فلزات نیز توسط فیلتر کربن حذف می شوند. سیستم‌های اسمز معکوس برای حذف فلزات سنگین از آب از غشای RO استفاده می کنند و باید آن را مرتباً تعویض کنند. اگر به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس برای حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی خود هستید ما به شما خرید از فروشگاه سارنیاواتر، نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان را پیشنهاد می کنیم.

چرا که این فروشگاه بیش از 10 سال سابقه فعالیت در زمینه فروش فیلتر دستگاه تصفیه آب و همینطور دستگاه آب تصفیه کن و  لوازم جانبی و اتصالات آن را دارد که این سابقه نشان دهنده اعتبار این فروشگاه می باشد. علاوه بر این در طی پروسه خرید از این فروشگاه، امکان مشورت با کارشناسان مجرب و متخصص برای شما فراهم است تا بتوانید خرید هوشمندانه و مطمئنی را تجربه کنید. برای استفاده از نظرات کارشناسان ما کافیست با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram