logo-sarniawater
Search
Close this search box.

مزایا و معایب سیستم تصفیه UF یا اولترا فیلتراسیون

مزایا و معایب سیستم تصفیه UF یا اولترا فیلتراسیون
بهترین دستگاه های تصفیه آب

UF مخفف Ultra-Filter و غشایی شبیه غشاهای RO اما با منافذ بزرگتر است. یک دستگاه تصفیه آب UF دستگاه تصفیه آب ایده آل برای آب لوله کشی در شهرهای بزرگ و جایی است که می توانید مطمئن باشید که همیشه آب لوله کشی خوب و بدون آلودگی شیمیایی دریافت خواهید کرد. این به این دلیل است که یک دستگاه تصفیه آب UF می تواند حتی کوچکترین میکروب ها، ویروس ها را از آب حذف کند، اما نمی تواند مواد جامد محلول را از آب خارج کند. اگر از این فناوری ها بی اطلاع هستید نگران نباشید. با خواندن این مقاله اطلاعاتی در مورد این فناوری ها به دست خواهید آورد پس در ادامه با سارنیا واتر همراه باشید.

مزایا و معایب سیستم تصفیه UF یا اولترا فیلتراسیون

عملکرد دستگاه تصفیه آب UF چگونه است؟

اولترافیلتراسیون (UF) یک فرآیند تصفیه آب یک غشایی است که به عنوان مانعی در برابر ویروس‌های معلق، جامدات، باکتری‌ها، اندوتوکسین‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها عمل می‌کند. از طریق این فرآیند تصفیه می توان آب خالص با چگالی کم تولید کرد. قابل ذکر است که UF از غشای نیمه تراوا استفاده می کند که این غشای نیمه تراوا باعث دفع مواد شیمیایی عفونی، میکروارگانیسم ها، ذرات معلق و مواد آلی موجود در آب می شود. وظیفه اصلی اولترافیلتراسیون حذف موادی است که رنگ، طعم و بوی آب را مختل می کنند. با استفاده از غشای اولترافیلتراسیون می توان فورا ذرات معلق را که کیفیت آب را بد می کند از بین برد.

تصفیه کننده مبتنی بر فناوری UF از نظر عملکرد مشابه با تصفیه کننده مبتنی بر فناوری RO است، اما این دو تفاوت قابل توجهی دارند و آن چیزی نیست جز اندازه منافذ غشاء مورد استفاده در این فناوری ها. غشای UF مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب دارای اندازه منافذ 0.01 میکرومتر است. هنگامی که آب از غشای UF عبور می کند غشاء اجازه نمی دهد که مولکول ها دارای اندازه مولکولی بالاتر از 0.01 میکرومتر عبور کنند. بنابراین آب شفاف و زلالی را برای شما به ارمغان می آورد.

 فیلتر آب تصفیه کن UF از فشار هیدرواستاتیک برای عبور آب از یک غشای نیمه تراوا 0.01 میکرونی استفاده می کند. جامدات معلق و ناخالصی های دیگر که برای عبور از غشا خیلی بزرگ هستند، روی سطح غشاء باقی می مانند و آب و املاح با وزن مولکولی کم از آن عبور می کنند. این دستگاه‌های تصفیه آب می‌توانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها را از آب حذف کنند، اما در حذف نمک‌های محلول از آب کارآمد نیستند. دستگاه تصفیه آب UF معمولاً دارای فیلتر کربن فعال است که VOC ها و آلاینده های مبتنی بر کلر را حذف می کند و طعم و بوی آب آشامیدنی شما را بهبود می بخشد.

مزایای دستگاه تصفیه آب UF

بدون برق کار می کند:

بهترین مزیت دستگاه تصفیه آب UF (Ultra-Filtration) این است که برای دادن آب تصفیه شده به برق نیاز ندارد. این دستگاه تصفیه آب از نیروی جاذبه و فشار آب برای فیلتر کردن آب شما استفاده می کند. بنابراین اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که برق مکرر قطع می‌شود، لازم نیست نگران مشکلات برق باشید تا آب سالم برای خود و خانواده‌تان داشته باشید. فقط به فشار آب لوله معمولی نیاز دارید. دستگاه تصفیه آب UV میکروب های موجود در آب را از بین ببرد اما بدن آنها در آب باقی می ماند، در حالی که در دستگاه تصفیه آب UF، همه میکروب ها و ویروس ها به طور فیزیکی از آب خارج می شوند و به فاضلاب ریخته می شوند.

33 2

دستگاه تصفیه آب UF می تواند آب گل آلود و کدر را تصفیه کند

دستگاه های تصفیه آب UF می توانند آب گل آلود را تصفیه کرده و عوامل بیماری زا و کدورت آب را از بین ببرند که مطمئناً با دستگاه های تصفیه آب UV امکان پذیر نیست. دستگاه تصفیه آب UV فقط باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد اما بدن آنها در آب باقی می ماند. بنابراین دستگاه های تصفیه آب UF به طور قابل توجهی مفیدتر از دستگاه های تصفیه آب UV هستند. اولترا فیلتراسیون می تواند آب گل آلود را کنترل کند و می تواند تمام آلودگی ها و میکروب ها را با حذف فیزیکی آن از آب پاک کند. UV نمی تواند آب گل آلود را تصفیه کند زیرا میکروب های موجود در آب توسط ذرات آب کثیف از اشعه ماوراء بنفش محافظت می شوند.

uf مواد معدنی موجود در آب را دست نخورده نگه می دارد

برخلاف دستگاه های تصفیه آب RO، دستگاه های تصفیه آب UF مواد معدنی ضروری را در آب نگه می دارند و به شما آب سالم و خالص می دهند. مواد معدنی ضروری موجود در آب برای یک زندگی سالم حیاتی هستند و با دستگاه های تصفیه آب UF  می توانید اطمینان حاصل می کنند که شما این مواد معدنی را در آب آشامیدنی خود دارید.

 

بدون هدر رفت آب

 دستگاه های تصفیه آب، بخشی از آب را هدر می دهند تا آب تصفیه شده را به شما بدهند، اما در مورد دستگاه های تصفیه آب UF اینطور نیست. بدون هدر دادن یک قطره آب به شما آب خالص می دهد.

 

ماندگاری طولانی

با مراقبت مناسب، دستگاه های تصفیه آب UF می توانند تا 10 سال بدون نیاز به خدمات عمده توسط سازنده کار کنند.

هرگز آب ناخالص تولید نمیکند

غشاهای UF بسیار سفت هستند و نمی شکنند و آب ناخالص را از خود عبور نمی دهند. بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که جریان تصفیه آب UF کاهش یابد یا مسدود شود، که می توان آن را برای بازگرداندن جریان تمیز کرد. دستگاه‌های تصفیه آب UV فرابنفش نمی‌توانند این ادعا را داشته باشند، زیرا با گذشت زمان، نور لامپ  UV ضعیف‌تر می‌شود. حتی ممکن است رسوب روی لامپ یو وی را بگیرد و در نتیجه بی‌اثر می‌شود. هنگامی که این اتفاق می افتد شما آب تصفیه نشده دریافت می کنید، در حالی که هیچ هشداری از طرف تصفیه کننده فیلتر آب UV وجود ندارد.

نصب آسان

دستگاه تصفیه آب UF بسیار جمع و جور است و قطعات اضافی کمی دارد که نصب آن را بسیار آسان می کند. با این حال، دستگاه های تصفیه آب RO و UV دارای ویژگی های اضافی زیادی هستند که نصب آن ها را دشوار می کند و برای مراحل نصب باید با تکنسین تماس بگیرید. بنابراین، با یک دستگاه تصفیه آب UF، هیچ نگرانی در مورد فرآیند نصب ندارید و می توانید بلافاصله استفاده از این دستگاه را شروع کنید.

حتی تخم‌های میکروب را فیلتر می‌کند

 دستگاه UF قادر است تخم‌های بسیار مقاوم به کلر (کیست) میکروب‌های اسهال خونی آمیبی و گاستروانتریت – ژیاردیازیس و کریپتوسپوریدیوز را از آب خارج می‌کند. برخی از دستگاه های تصفیه آب از مواد شیمیایی کلر بسیار قوی و مضر برای از بین بردن میکروب ها برای مصرف انسان استفاده می کنند، اما تخم های آنها از بین نمی رود. تخم ها (کیست ها) دارای پوسته های محافظ بسیار سختی هستند که مواد شیمیایی کلر نمی توانند به آن نفوذ کنند.

راندمان بالا

دستگاه های تصفیه آب UF در مقایسه با دستگاه های تصفیه آب RO و UV بسیار کارآمد هستند. لازم نیست نگران خرابی دستگاه باشید. آنها نیازی به نگهداری زیادی ندارند و می توانید آن را به طور منظم تمیز کنید و سال ها برای شما کار خواهد کرد. 

3 7

معایب دستگاه تصفیه آب UF (اولترا فیلتراسیون)

اگرچه سیستم اولترافیلتراسیون به عنوان قدرتمندترین و تاثیرگذارترین فرآیند تصفیه آب در نظر گرفته می شود، اما فاقد عیب هم نیست.

یکی از عیب های این دستگاه افت فشار آب است. فیلترهای دستگاه تصفیه uf چون پشت سر هم کار می کنند با افت فشار شدید آب مواجه می شوند. و در مناطقی که فشار آب کم است این دستگاه ها نمی توانند آب تصفیه شده لازم را فراهم کنند.

ذرات کلوئیدی و جامدات معلق در قسمت بیرونی غشای اولترافیلتراسیون و همچنین در منافذ آن جمع می شوند و جریان آب را از طریق غشا محدود می کنند.

سیستم اولترافیلتراسیون نمی تواند نمک های محلول در آب را حذف کند. با گذشت زمان، آلاینده های بیولوژیکی که در منابع آب سطحی یافت می شوند می توانند غشای سیستم را مختل کنند و از عبور آب از آن جلوگیری کنند.

این دستگاه ها چون به فاضلاب وصل نیستند باید فیلترهای آنها را هر چند وقت یکبار تمیز کنید و لازم است این کار را سر وقت و به موقع انجام دهید.

بزرگترین عیب دستگاه تصفیه آب UF این است که نمی تواند ناخالصی های محلول و فلزات سنگین موجود در آب را حذف کند. و تنها دستگاه تصفیه آب RO قادر به حذف مواد جامد محلول و فلزات سنگین از آب است.

 در این مقاله با تکنولوژی فیلتراسیون UF و مزایا و معایب آن آشنا شدیم. قبل از برنامه ریزی برای خرید دستگاه تصفیه آب UF، سطح TDS آب خود را بررسی کنید که سطح آن نباید بیشتر از 300 باشد و البته TDS زیر 50 هم توصیه نمی شود و ممکن است خطرناک باشد. همچنین آب باید عاری از فلزات سنگین مانند سرب و آرسنیک باشد. اگر سطح TDS آب شما بالا است، به سراغ دستگاه های تصفیه آب RO بروید، زیرا تنها دستگاه های تصفیه آب RO می توانند فلزات سنگین موجود در آب حذف کنند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram