logo-sarniawater

فیلتر تصفیه آب UV و کاربرد آن در تصفیه آب

شرکت تصفیه آب سارنیا واتر - تصفیه آب اصفهان
بهترین دستگاه های تصفیه آب

در فیلتر تصفیه آب UV با تابیدن اشعه های فرابنفش، آلاینده های میکروبی مانند ویروسها از بین رفته و همچنین این دستگاه سبب، حذف میکروب از نوع باکتری و دیگر میکروارگانیسم ها هم خواهد شد. در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی به صورت کارخانه ای، فیلتر uv نصب نمی شود و اگر در مواردی خاص احتیاج به نصب این فیلتر باشد به راحتی می توان آن را به دستگاه اضافه کرد.

به طور کلی تصفیه آب به شکل عمومی در 5 مرحله پاکسازی می شود. مهمترین مراحل تصفیه آب به مرحله 4 با وجود فیلتر ممبران برمی گردد که در آن قسمت 99 درصد آلاینده ها اعم از میکروبی و سمی و ذرات معلق و کلر و… از آب جداسازی می شوند. در مرحله پنجم هم باز عملیات پاکسازی ادامه می یابد.

البته باید متذکر شد که معمولا در همین چرخه عمومی تصفیه؛ آلاینده های میکروبی و بیماری زا از بین می روند. اما اگر وجود میکروارگانیسم ها و میکروبها در آب بعضی مناطق، بالاتر از میزان نرمال بقیه مناطق باشد، حتما باید از فیلتر uv برای حذف میکروب، به عنوان مرحله ای مازاد استفاده کرد. البته استفاده از این فیلتر فقط بابت احتمال آلودگی میکروبی آب شهری نیست.

گاهی وقتی آب در خود مخزن تصفیه جمع و ذخیره می شود، ممکن است درون آن، آلودگی بوجود آید و چون این آب از فیلترهای ممبران عبور کرده دیگر نمی توان به پاکسازی های قبلی امیدوار بود. وجود فیلتر تصفیه آب uv به ما کمک می کند که قبل از استفاده از آب مخزن، به عنوان آخرین مرحله تصفیه آب، آن را دوباره پاکسازی کنیم.

فیلتر تصفیه آب UV و کاربرد آن در تصفیه آب

عملکرد فیلتر فرابنفش تصفیه آب خانگی

روش کار فیلتر فرابنفش کشتن میکروب ها و ویروسها نیست بلکه با امواج فرابنفش DNA آنها دچار تغییرات شده و به همین دیگر قدرت بیماری زایی خود را از دست می دهند. و به عبارتی دیگر نمی توان آنها را به چشم عامل بیماری زا نگاه کرد. معمولا در فیلترهای فرابنفش از لامپ UV استفاده شده که طول موجی در حدود 200 تا 300 نانومتر از خود ساطع میکند.

و به این ترتیب بر روی ساختار ژنتیکی میکروارگانیسم ها تاثیر می گذارد. حال، نور این لامپ از طریق بخارات و یا ترکیبات جیوه دار حاصل می شود. اینکه چه مقدار طول موج از لامپ ساطع شود بستگی به غلظت جیوه و فشار آن دارد. در دستگاههای تصفیه، آب در اطراف لامپ حاوی جیوه، گردش کرده و به این ترتیب عملیات حذف میکروب اتفاق می افتد.

معمولا برای جلوگیری از خطر تشعشعات UV، لامپ را در داخل محفظه و یا غلاف های باریک فلزی قرار می دهند و آب در اطراف این غلاف به حرکت در آمده و استریل می شود. معمولا لامپ های یو وی، بلند و باریک هستند تا آب زمان بیشتری را در اطراف آن سپری کرده و اثرگذاری امواج بیشتر شود.

زمان تعویض فیلتر uv فرابنفش

مهمترین اصل برای نگهداری و حفظ کیفیت آب تصفیه شده در دستگاهها، تعویض فیلترهای تصفیه آب می باشد. همانطور که می دانید دستگاه تصفیه آب خانگی با هر برندی که باشد، از چندین نوع فیلتر مختلف تشکیل شده است که هر کدام از این فیلترها باید بعد از طی زمان معینی، تعویض شوند. در غیر اینصورت نمی توانند عملکردی مثل روز اول داشته باشند. فیلتر فرابنفش البته در این مورد کمی استثناست. این فیلترها از دو قسمت لامپ و آداپتور تشکیل شده اند که اگر این دو قسمت، بسوزند باید آنها را تعویض کرد. یعنی تا زمانیکه لامپ یا آداپتور، مشکلی نداشته و یا نسوخته اند، احتیاجی به تعویض آنها نیست.

مزایای فیلتر فرابنفش در دستگاه تصفیه آب

سیستم فیلتر فرابنفش علاوه بر استفاده در دستگاههای تصفیه آب خانگی در صنعت هم کاربرد زیادی دارد. با توجه به اینکه وظیفه اصلی این فیلتر، حذف میکروب و استریل کردن می باشد می توان از آنها در بخش‌های دیگر که این اتفاق مهم و حیاتی است هم استفاده کرد مثلا در صنایع غذایی و بسته بندی، ضدعفونی کردن استخرها، در رنگ سازی و صنایع ساخت مواد آرایشی و شیمیایی، بیمارستانها و داروسازی ها، ضدعفونی کردن فاضلاب ها و… اگر بخواهیم فواید این فیلتر و لامپ موجود در آن را بررسی کنیم به موارد زیر خواهیم رسید:

 • با توجه به عملکرد خوب و مفید این فیلتر (حذف میکروب) انرژی برق چندانی مصرف نمیکند.
 • بدون اینکه طعم و رنگ آب را تغییر دهد، آن را پاکسازی می کند.
 • روند تصفیه و استریل سازی با این فیلترها، بسیار ساده و آسان بوده و وقت زیادی را نمیگیرد.
 • به دلیل اینکه از هیچگونه ماده شیمیایی در این لامپ ها استفاده نمی شود، هیچ آسیبی به لوله های آب و یا بخش های دیگر دستگاه تصفیه، وارد نمیکند.
 • آلودگی زیست محیطی ایجاد نمیکند.
 • عمری طولانی داشته و نیاز به تعویض در کوتاه مدت ندارد.
 • به صورت اتوماتیک وار، عملیات میکروب زدایی را انجام می دهد.
 • با تمام فیلترها و دستگاههای تصفیه آب، هماهنگی دارد.

در برخی از شرکت ها به جای استفاده از فیلتر یو وی، از فیلترهای آنتی باکتریال استفاده می شود که آنها هم قدرت میکروب کشی خوبی دارند.

عوامل موثر در عملکرد فیلتر تصفیه آب اشعه فرابنفش

موارد زیر از عواملی هستند که تاثیرات زیادی را در عملکرد فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش (UV) به دنبال دارند:

 • میزان سختی آب: از مواردی که تاثیر زیادی را در عملکرد فیلترهای تصفیه آب UV دارد میزان سختی آب می باشد، به این صورت که سختی آب باید کمتر از ۷ گرین در گالن باشد. از مواردی که در کاهش سختی آب تاثیر مطلوبی را دارد استفاده از فیلترهای ممبران می باشد.
 • ذرات فیزیکی آب: یکی از مهم ترین مواردی که بعد از خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش باید به آن توجه کرد این است که آب باید شفاف باشد. به این صورت که فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش بهترین عملکرد را برای از بین بردن آلاینده های میکروبی در آب شفاف دارند. برای افزایش شفافیت آب می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که برخی از این روش ها شامل تعبیه فیلترهای الیافی و یا استفاده از مواد شیمایی مختلف برای افزایش شفافیت آب می باشد.
 • میزان دبی آب ورودی: در زمان ساخت انواع فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش ظرفیت مشخصی را برای تصفیه آب در نظر می گیرند و به همین دلیل برای داشتن بهترین عملکرد در زمینه تصفیه آب باید پیش از خرید فیلتر تصفیه آب UV به ظرفیت میکروب زدایی فیلتر توجه کرد.
 • تعویض به موقع لامپ UV: یکی دیگر از مواردی که می تواند تاثیرات بسیار مطلوبی را برای از بین بردن میکروارگانیسم های آب و عملکرد فیلتر تصفیه آب UV داشته باشد، تعویض به موقع لامپ اشعه فرابنفش می باشد.

مهم ترین نکات برای خرید فیلترهای تصفیه آب UV

برای خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش توجه به پارامترهای زیر می تواند کمک کننده باشد:

 1. میزان دبی آب و توجه به ظرفیت فیلتر اشعه فرابنفش: مهمترین موردی که برای خرید فیلتر اشعه فرابنفش باید به آن توجه کرد، میزان دبی آب ورودی به فیلتر و ظرفیت آن در زمینه میکروب زدایی آب می باشد. هر چقدر ظرفیت فیلتر تصفیه آب اشعه فرابنفش بیشتر باشد، تعداد لامپ های UV در ساختار فیلتر بیشتر است.
 2. توان و قدرت لامپ UV: یکی دیگر از مواردی که برای خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش می توان به آن توجه کرد، نوع و توان  لامپ اشعه فرابنفش در زمینه میکروب زدایی آب می باشد. هر چقدر توان لامپ اشعه فرابنفش در زمینه میکروب زدایی بیشتر باشد راندمان بالاتری را برای از بین بردن میکروارگانیسم های آب دارد.
 3. میزان میکروارگانیسم های آب: هر چقدر میزان آلایندگی آب با آلاینده های میکروبی بیشتر باشد باید از فیلترهای تصفیه آب UV با توان و راندمان مناسب تر برای میکروب زدایی آب استفاده کرد.
 4. میزان سختی و شفافیت آب: برای داشتن بهترین راندمان در میکروب زدایی آب در صورت لزوم باید از پکیج مناسب برای کاهش سختی آب و افزایش شفافیت استفاده کرد. در این مورد می توان برای افزایش شفافیت آب از فیلترهای پیش تصفیه و برای کاهش سختی آب از فیلترهای ممبران استفاده کرد.
 5. خرید از فروشگاه معتبر: این مورد می تواند موثرترین راهکاری باشد که برای خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش باید به آن توجه کرد. این که برای خرید فیلتر تصفیه آب اشعه فرابنفش با فروشگاهی در ارتباط باشید که ضمن ارائه محصولات با کیفیت، امکان مشاوره رایگان را هم در اختیار شما قرار دهد. به این صورت که اگر در استفاده از فیلترهای اشعه فرابنفش و داشتن بهترین راندمان در زمینه میکروب زدایی نیاز به مشاوره داشته باشید امکان تماس به کارشناسان تصفیه آب وجود داشته باشد.

کاربردهای فیلتر اشعه فرابنفش تصفیه آب (UV)

 فیلتر اشعه فرابنفش در دستگاه های تصفیه آب خانگی: در آخرین مرحله فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلترهای اشعه فرابنفش برای از بین بردن آلاینده های میکروبی استفاده می شود. اما ممکن است برای شما سوال شود که لزوم استفاده از فیلترهای اشعه فرابنفش در دستگاه های تصفیه آب خانگی چیست؟ سیستم تصفیه آب و فیلتراسیون در دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس است که در آن از فیلترهای تصفیه آب ممبران استفاده می شود.

فیلترهای ممبران توانایی از بین بردن آلاینده های آب را با دقت بسیار بالایی دارند و سختی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. اما روند تصفیه آب در فیلترهای ممبران بسیار کند و به همین دلیل در کنار دستگاه های تصفیه آب خانگی از مخزن هم برای ذخیره آب استفاده می شود. بنابراین آب به صورت طولانی مدت در مخزن راکد می ماند و به همین دلیل امکان رشد میکروارگانیسم در آب وجود دارد.

موضوع دیگر این است که در تصفیه خانه ها برای از بین بردن آلاینده های میکروبی از کلر استفاده می شود، با این حال برخی از میکروارگانیسم های آب با کلر از بین نمی روند. به همین دلیل در دستگاه های تصفیه آب از فیلترهای اشعه فرابنفش برای از بین بردن میکروارگانیسم های آب استفاده می شود که با فرایند کلر زنی از بین نمی روند، این موضوع سطح کیفی آب را تا حد زیادی افزایش می دهد.

چرا از فیلتر UV در دستگاه تصفیه آب استفاده میشود؟

یکی دیگر از دلایلی که سبب استفاده از فیلتر UV می شود این است که ممکن است آب درون مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی  دچار آلودگی شود و این آب نیز دیگر از فیلتر ممبران عبور نخواهد کرد . بنابراین استفاده از این فیلتر در مرحله آخر دستگاه تصفیه آب خانگی در این حالت می تواند مفید باشد. البته اگر مخزن دستگاه را از یک برند معتبر خریداری کنید که دارای کیفیت بالایی باشد این مشکل بسیار کمتر بروز خواهد کرد. توصیه ما استفاده از مخزن های برند تانک پک تایوان است که آنتی باکتریال واقعی هستند.

کی از فیلتر UV استفاده کنیم ؟

اگر در مناطقی هستید که آلودگی شدید میکروبی وجود دارد و یا آب، بازیافت آب فاضلاب است و یا فاضلاب های صنعتی درون آب وجود دارد  یا اگر از آب چاه و یا چشمه استفاده میکنید که ممکن است آلودگی میکروبی داشته باشد، استفاده از این فیلترها موثر هستند.

در انتها و به عنوان جمع بندی می توانیم مدعی شویم که با وجود فیلتر فرابنفش در دستگاههای تصفیه آب، جای هیچگونه نگرانی بابت باقیماندن هرگونه پاتوژن و عوامل بیماری زا نخواهد ماند. نوشیدن آبی گوارا بدون هراس از وجود مواد شیمیایی و میکروبی و حتی املاح سختی که در ظاهر بی خطرند اما به تدریج سبب بروز بیماری هایی همچون سنگ کلیه خواهند شد، حق مسلم همه افراد جامعه است.

با داشتن دستگاههای تصفیه آب کارآمد و بهترین فیلترهای تصفیه آب، می توانید این شرایط را فراهم آورید. با مراجعه به سایت فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان را دارد میتوانید علاوه بر دستگاه تصفیه آب صنعتی محصولات مربوط به دستگاه تصفیه آب خانگی و دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی را نیز مشاهده کنید. برای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود نیز می توانید از طریق سایت فروشگاه سارنیا واتر اقدام کنید. سارنیا واتر برای رفع نیاز شما در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه، بهترین  و زبده ترین کارشناسان را بکار گرفته است تا این کار به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.

 

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram