logo-sarniawater
Search
Close this search box.

چرا فیلتر آب سرامیکی شما کند است و چگونه می توانید آن را تعمیر کنید

چرا فیلتر آب سرامیکی شما کند است و چگونه آن را تعمیر کنید

فیلتر آب سرامیکی معمولاً به دلیل تجمع رسوبات یا باقی مانده های آلاینده کند می شوند. فیلترهای سرامیکی آب آلوده را از طریق شبکه ای از منافذ کوچک تمیز می کنند، اندازه این منافذ کمتر از نیم میکرون است. منافذ ممکن است در نتیجه تجمع ذرات به دام افتاده در سطح فیلتر مسدود شوند. منافذ فیلترهای آب سرامیکی به اندازه 0.2 میکرون ریز هستند. این منافذ ریز می توانند ذرات رسوبی، ذرات فلزی، جلبک ها و حتی باکتری ها را فیلتر کنند. این مقاله توضیح می دهد که چگونه فیلتر سرامیکی می تواند مسدود شود و جریان آب آن کاهش یابد. ما دستورالعمل‌های واضح و گام به گام در مورد نحوه و زمان تمیز کردن فیلتر سرامیکی ارائه می‌کنیم تا جریان آب فیلتر شما به سرعت بالا برود.

فیلتراسیون سرامیکی

منافذ کوچک بی‌شماری روی پوشش کارتریج سرامیکی به آب اجازه می‌دهد تا از فیلتر عبور کند و به عنوان نوعی غربال عمل می‌کند. این منافذ اغلب کمتر از نیم میکرون اندازه دارند. آنها در جذب ذرات بسیار موثر هستند در حالی که اجازه عبور آب را می دهند. برای جمع‌آوری بیشتر ذرات که ممکن است از سطح بیرونی عبور کرده باشند، داخل فیلتر هزارتوی پیچیده‌ای است که می‌تواند ذراتی را که از فیلتراسیون اولیه فرار می‌کنند به دام بیاندازد.

با استفاده از این لایه‌های فیلتراسیون، فیلتر سرامیکی می‌تواند به تصفیه آب بسیار خوب دست یابد. پیچیدگی فیلتر و اندازه منافذ ریز به حذف انواع آلاینده ها کمک می کند. در واقع، بسیاری از مردم اغلب از اینکه بفهمند یک فیلتر آب سرامیکی چقدر می تواند در از بین بردن آلاینده ها موثر باشد، شگفت زده می شوند.

باکتری ها

بیشتر باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها بزرگتر از یک میکرون هستند. این بدان معنی است که آنها به اندازه کافی کوچک نیستند که از منافذ فیلترهای سرامیکی آب عبور کنند. آب از آن عبور می کند و باکتری ها را پشت سر می گذارد. کیست‌های باکتریایی که معمولاً از بین بردن آن‌ها کمی سخت‌تر است، با فیلترهای سرامیکی نیز حذف می‌شوند، زیرا آن‌ها نیز برای عبور از منافذ فیلتر بسیار بزرگ هستند. با این حال، این فیلترها در برابر ویروس ها بی اثر هستند، زیرا ویروس ها بسیار کوچکتر از باکتری ها هستند. به اندازه ای کوچک که از منافذ تصفیه همراه با آب عبور کند.

رسوبات

رسوبات ذرات نسبتاً بزرگی در آب هستند. آنها شامل زنگ زدگی، گرد و غبار، زباله های آلی و غیره هستند. این ذرات به راحتی توسط فیلترهای آب سرامیکی حذف می شوند. با این حال، این آلاینده ها به احتمال زیاد باعث آسیب به فیلتر سرامیکی شما می شوند.

ذرات معلق

ذرات معلق معمولا کوچکتر و چگالی کمتری نسبت به رسوبات دارند. این ذرات معمولاً در آب شناور می شوند و ظاهر شیری یا قهوه ای نامطلوبی به آن می دهند. منافذ فیلترهای سرامیکی به اندازه کافی کوچک هستند تا از شر این ذرات خلاص شوند و ظاهر و بو و همچنین طعم آب شما را بهبود بخشند.

چرا فیلتر آب سرامیکی شما کند است و چگونه می توانید آن را تعمیر کنید

فیلترهای سرامیکی چندین آلاینده آب از باکتری ها، جلبک ها و کدورت گرفته تا رسوبات را حذف می کنند. علت اصلی مسدود شدن فیلترهای سرامیکی رسوب گیری است. رسوبات ذرات معلق مانند خاک، زباله و زنگ هستند. این ذرات در اطراف منافذ فیلتر سرامیکی جمع می شوند و سرعت جریان آب را کاهش می دهند. اگر آب شما دارای سطح بالایی از رسوب باشد فیلتر آب سرامیکی شما بیشتر مستعد مسدود شدن است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آبی که دریافت می کنید دارای سطح رسوب بالایی است، ممکن است بخواهید علاوه بر فیلتر سرامیکی خود، یک فیلتر رسوب نیز نصب کنید. فیلتر رسوب شما به حذف ذرات بزرگتر از آب قبل از عبور از فیلتر سرامیکی شما کمک می کند.

در نتیجه، احتمال مسدود شدن منافذ فیلتر سرامیکی شما را کاهش می دهد. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا آب شما سخت است یا خیر. آب سخت دارای سطوح بالایی از کلسیم و منیزیم است. این مواد معدنی می توانند بر روی کارتریج فیلتر شما رسوب یا تجمع کنند. در واقع، اگر آب سختی داشته باشید متوجه رسوب مواد معدنی سفید روی هر سطح یا اتصالاتی که به طور مرتب مرطوب است، از جمله سینک‌ها و شیرها خواهید شد. اگر فیلتر شما به دلیل انسداد یا تجمع کند شده است، یک راه حل آسان و مقرون به صرفه وجود دارد و احتمالاً نیازی به خرید جدید ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فیلتر خود را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر سرامیکی

خوبی فیلترهای سرامیکی این است که می توانید آنها را بشویید و دوباره نصب کنید. اگر فیلتر سرامیکی شما مسدود شده است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با شستشوی خوب فیلتر، منافذ آن را باز کنید. در اینجا نحوه تمیز کردن فیلتر سرامیکی توضیح داده شده است.

دست های تمیز : قبل از اقدام به تمیز کردن فیلتر آب، دست های خود را کاملا بشویید. داشتن دست های تمیز احتمال آلودگی باکتری ها و سایر ذرات روی پوست شما را کاهش می دهد. همچنین باید تا حد امکان از دست زدن به سرامیک خودداری کنید. بهتر است دسته های پلاستیکی یا نخ را در پایین فیلتر نگه دارید.

آب جاری تمیز : آب جاری همیشه بهترین گزینه برای تمیز کردن فیلتر است. این به این دلیل است که وقتی کثیفی را پاک می‌کنید، آب جاری آن را می‌شوید. بنابراین کثیفی های خارج شده فرصتی برای ته نشین شدن مجدد و مسدود کردن منافذ ندارند.

یک پد تمیز کردن نرم : تمیز کردن سطح فیلتر سرامیکی کار بسیار ظریفی است و شما به چیزی به اندازه کافی قوی و نرم نیاز دارید که به فیلتر آسیب نرساند. یک پد تمیز کردن نرم یک گزینه عالی است. از تمیز و نو بودن آن اطمینان حاصل کنید تا در حین تمیز کردن، کثیفی و سایر ذرات وارد فیلتر نشوند. یک مسواک جدید و نرم نیز گزینه خوبی است. از استفاده از موادی مانند پشم فولادی یا مسواک های سخت خودداری کنید زیرا می توانند به فیلتر سرامیکی آسیب برسانند.

یک حوله ضخیم: هنگام شستن فیلتر سرامیکی می توانید یک حوله ضخیم زیر آن قرار دهید. حوله به عنوان یک بالشتک عمل می کند تا در صورت افتادن فیلتر هنگام تمیز کردن آن، فرود نرمی داشته باشد. این به جلوگیری از آسیب به فیلتر سرامیکی ظریف شما کمک می کند.

آچار محفظه فیلتر:  بسته به نوع محفظه فیلتر شما، یک آچار می تواند شل شدن اتصالات را بسیار آسان کند.

مراحل تمیز کردن فیلتر سرامیکی

مرحله 1: ابزارهای خود را آماده کنید آچار، حوله، پد شستشو و آب تمیز خود را آماده کنید. دست هایتان را هم کاملا تمیز کنید.

مرحله 2: فیلتر سرامیکی خود را از محفظه آن خارج کنید محفظه های فیلتر از نوع قوطی را می توان با دست یا با استفاده از آچار محفظه فیلتر باز کرد. برخی از سیستم ها ممکن است از شما بخواهند که به سادگی شمع فیلتر سرامیکی را باز کرده و جدا کنید.

اگر فیلتر شما به آب جاری متصل است، قبل از اقدام به برداشتن فیلتر، جریان آب را ببندید. شیر آب را باز کنید تا فشار آب موجود در سیستم فیلتر خارج شود. تا حد امکان از تماس با سطح سرامیکی فیلتر خودداری کنید. در عوض، فیلتر را با درپوش پلاستیکی یا نخ نگه دارید تا احتمال آلودگی کاهش یابد.

مرحله 3: سینک را آماده کنید بهترین مکان برای شستن فیلتر، بالای سینک است. قبل از شروع شستشوی  فیلتر، مطمئن شوید که سینک به درستی تمیز شده است. سپس، یک حوله ضخیم را در سینک، زیر فیلتر سرامیکی پهن کنید تا در صورت لیز خوردن و افتادن فیلتر هنگام شستن آن، به عنوان بالشتک عمل کند.

مرحله 4: شستشو به آرامی، از یک پد شستشوی نرم و انعطاف پذیر برای تمیز کردن فیلتر استفاده کنید. بسته به میزان تجمع رسوب، ممکن است نیاز به اعمال نیروی بیشتری برای رفع گرفتگی فیلتر داشته باشید. فیلتر را به آرامی آن را بچرخانید تا مطمئن شوید که همه قسمت‌ها را پوشانده‌اید. اگر دسترسی به مناطقی دشوار است، می توانید از یک مسواک نرم برای تمیز کردن چنین مناطقی استفاده کنید. پس از شستشو، فیلتر را کاملاً زیر آب جاری بشویید.

مرحله 5: فیلتر را دوباره نصب کنید پس از شستشوی کامل، آن را دوباره داخل محفظه فیلتر قرار دهید و مطمئن شوید که به درستی و محکم در محفظه نصب شده است. هنگامی که آن را دوباره نصب کردید، فیلتر را آزمایش کنید تا بررسی کنید که آیا خوب کار می کند یا خیر. شما باید بلافاصله متوجه بهبود سرعت جریان شوید. قبل از اینکه فیلتر سرامیکی خود را تمیز کنید، دستورالعمل های سازنده را به دقت و به طور کامل مطالعه کنید. برخی از فیلترهای سرامیکی ممکن است حاوی دستورالعمل های خاصی برای تمیز کردن باشند. به عنوان مثال، آنهایی که حاوی کربن فعال به عنوان بخشی از مکانیسم فیلتراسیون عمل می کند. کربن فعال مانند بقیه فیلترهای سرامیکی قابل شستشو نیست. در چنین مواردی، سازندگان ممکن است توصیه های خاصی برای تمیز کردن داشته باشند.

چه زمانی از فیلتر سرامیکی استفاده کنیم؟

فیلترهای سرامیکی آب برای نگهداری ساده هستند، گران نیستند و در فیلتراسیون بسیار موثر هستند. بنابراین، آنها کاربردهای بسیار متنوعی دارند. این فیلترها به عنوان فیلترهای زیر سینک و فیلترهای کانتر عالی هستند. آنها را می توان در سفرهای کمپینگ استفاده کرد. برخی از فیلترهای سرامیکی را می‌توان حتی در محفظه‌های استاندارد 10 اینچی فیلترهای دیگر مانند فیلترهای رسوبی قرار داد تا یک لایه فیلتر اضافی ایجاد کند.

هر چند وقت یکبار باید فیلتر سرامیکی را تمیز کنید؟

پس از شستن مکرر فیلتر سرامیکی، لایه سرامیکی بیرونی در نهایت شروع به فرسودگی می کند و به زودی برای عملکرد صحیح شکننده می شود. با این حال، می توانید فیلتر سرامیکی خود را چندین بار قبل از خراب شدن تمیز کنید. اینکه هر چند وقت یکبار فیلتر خود را تمیز می کنید به میزان کاری که روزانه انجام می دهد و میزان رسوب موجود در آبی که فیلتر می کند بستگی دارد. به طور متوسط، باید سعی کنید حدود یک بار در ماه فیلتر خود را تمیز کنید. اگر سطح رسوب آب شما زیاد است، ممکن است لازم باشد آن را بیشتر از آن زمان یا هر زمان که متوجه کاهش سرعت جریان شدید تمیز کنید.

نرخ جریان فیلتر سرامیکی چقدر است؟

به دلیل اندازه منافذ بسیار کوچک، سرعت جریان فیلترهای سرامیکی کم است. فیلترهای سرامیکی که با گرانش تغذیه می شوند ممکن است سرعت جریان کمتر از 1 لیتر در ساعت داشته باشند. به دلیل اندازه کوچک منافذ، فشار زیادی برای عبور آب و افزایش سرعت جریان مورد نیاز است. فیلترهای سرامیکی متصل به شبکه به دلیل فشار شبکه سریعتر خواهند بود. با این حال، ممکن است هنوز در مقایسه با فیلترهای دیگر کند باشند. 

دستگاه های تصفیه آب اسمزمعکوس بهترین و کاملترین فیلتراسیون را ارائه می دهند که به بهترین شکل تمام مواد آلاینده و میکروب ها را از آب حذف می کند و آبی سالم و گوارا به شما می دهد. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ، فیلترهای آب تصفیه کن و دیگر قطعات و اتصالات این دستگاه را داشتید، کافیست به سایت فروشگاه سارنیاواتر سر بزنید و از محصولات متنوع و با کیفیت این فروشگاه تخصصی دیدن کنید. کارشناسان ما در فروشگاه سارنیاواتر نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان ، با ارائه راهنمایی ها و مشاوره های لازم به شما کمک می کنند تا مطابق با کیفیت آب منطقه ایی که در آن زندگی می کنید یک دستگاه تصفیه آب با قیمت مناسب تهیه کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

جستجوی محصول مورد نظر