logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

چرا فیلتر یخچال من اینقدر کند است؟

چرا فیلتر یخچال من اینقدر کند است؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

فیلترهای آب جزء ضروری آب سردکن یخچال شما هستند. این فیلترها به تصفیه و بهبود کیفیت آبی که در آب سردکن یخچال شما جریان دارد کمک می کند. اما اگر متوجه کاهش سرعت جریان آب شدید، احتمالا فیلتر یخچال شما مشکل دارد. فیلتر یخچال شما ممکن است به دلیل گرفتگی فیلتر، فیلتر اشتباه نصب شده، سیستم آب شستشوی نامناسب، خط آب آسیب دیده، فشار کم سیستم اسمز معکوس، مشکل در شیر ورودی آب و … کند باشد. در این مقاله از سارنیاواتر توضیح خواهیم داد که چرا ممکن است فیلتر یخچال شما کند باشد و چگونه می توانید آن را تعمیر کنید.

دلایل کندی فیلتر یخچال شما

متوسط نرخ جریان از یک آب سردکن یخچال که دارای فیلتر است معمولاً بین 0.5 تا 1.5 گالن در دقیقه (gpm) است. این به این معنی است که تقریباً 7.5 ثانیه طول می کشد تا یک لیوان 8 فلور اونس با سرعت جریان 0.5 گالن در دقیقه یا 2.5 ثانیه با سرعت جریان 1.5 گالن در دقیقه با آب پر شود. بنابراین، اگر متوجه شدید که پر کردن لیوان شما بیش از 7.5 ثانیه طول می کشد، ممکن است فیلتر شما مشکل داشته باشد. 

1. گرفتگی فیلتر

گرفتگی فیلتر مهمترین دلیل کاهش سرعت جریان آب از دستگاه های پخش یخچال است. از آنجایی که فیلتر شما اضافه کار می کند، ممکن است با ذرات و سایر آلاینده هایی که از آب پاک می کند مسدود شود. آب سخت، بار رسوبی بالا یا کل جامدات محلول (TDS) همگی می توانند در مسدود شدن زودرس فیلتر شما نقش داشته باشند. این ذرات سرعت جریان آب از فیلتر را کاهش می دهند.

 به همین دلیل، باید حداکثر هر شش ماه یکبار فیلتر یخچال خود را تعویض کنید. اگر فیلتر یخچال شما بیش از شش ماه کار کرده باشد، به احتمال زیاد مسدود شده و نیاز به تعویض دارد. فیلتر مسدود شده به سختی اجازه می دهد آب از دیسپنسر خارج شود. فیلتر تا حدی مسدود شده، جریان آهسته و قطره‌ای آب تولید می‌کند. برای تست بررسی گرفتگی فیلتر، فیلتر را بیرون بیاورید و به جای آن از دیسپنسر با دوشاخه بای پس فیلتر استفاده کنید. اگر جریان آب بهبود یافته است، به این معنی است که فیلتر مسدود شده است یا به درستی نصب نشده است.

فیلتر را تعویض کنید

برای تعویض فیلتر مسدود شده، ابتدا آب ورودی یخچال را قطع کنید. سپس فیلتر را جدا کنید.

وقتی فیلتر را پیدا کردید، آن را بردارید.

-روش حذف فیلتر بستگی به مدل یخچال شما دارد.

-فیلترهای داخل یخچال معمولاً با چرخاندن فیلتر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، با فشار دادن محکم فیلتر به داخل یا با فشار دادن دکمه‌ای برای آزاد کردن آن برداشته می‌شود.

فیلتر قدیمی را با فیلتر جدید جایگزین کنید، سپس آب ورودی یخچال را وصل کنید. اجازه دهید مقداری آب به مدت حداقل سه دقیقه در جریان باشد تا شستشو شود.

-می توانید سیستم آب را رها کنید تا در حالت بای پس کار کند. این جریان آب و تولید یخ را بهبود می بخشد.

2. شیر زین

22

شیر زینی یخچال وسیله ای است که برای اتصال یخچال شما به منبع آب استفاده می شود. و با ایجاد یک سوراخ کوچک در لوله آب باعث می شود تا آب به سمت یخ ساز و آب پخش کننده یخچال جریان یابد. دریچه های زینی به راحتی نصب می شوند و نیازی به بریدن خط آب ندارند، و آنها را به گزینه ای متداول برای نصب یخچال تبدیل می کند. با این حال، آنها می توانند معایبی داشته باشند که ممکن است بر جریان آب تأثیر بگذارد:

جریان محدود: دریچه های زینی می توانند مقدار آبی را که به یخچال شما سرازیر می شود کاهش دهند. این می تواند یخ ساز شما را کندتر و آب ریز شما را ضعیف تر کند.

-خطر نشت: گاهی اوقات، سوراخ ایجاد شده توسط شیر زین به درستی آب بندی نمی شود، که می تواند منجر به نشت آب شود. این نشت ها می توانند جریان آب را مختل کرده و باعث آسیب شوند.

تعمیر و نگهداری: این شیرها ممکن است به تمیز کردن منظم نیاز داشته باشند تا از گرفتگی جلوگیری شود که می تواند جریان آب را کاهش دهد.

به دلیل این مسائل، برخی از کارشناسان توصیه می کنند از روش دیگری برای اتصال یخچال خود به منبع آب استفاده کنید. نصب یک خط آب اختصاصی با دریچه مناسب می تواند جریان آب بهتری را فراهم کند و خطر نشت یا گرفتگی را کاهش دهد که ممکن است عملکرد آب و یخ یخچال شما را کند، کند.

3. شیر ورودی آب

33

شیر ورودی آب یخچال جزء حیاتی سیستم تامین آب یخچال شما است. این مسئول کنترل جریان آب به داخل یخ ساز و آب پخش کننده یخچال است. حداقل فشار مورد نیاز برای عملکرد دریچه های ورودی آب معمولاً بین 20 تا 30 پوند بر اینچ مربع (psi) است. این فشار برای اطمینان از عملکرد صحیح شیر ضروری است و به آن اجازه می دهد باز شود و آب به داخل یخ ساز و آب پخش کننده یخچال جریان یابد.

اگر فشار آب کمتر از این حداقل باشد، ممکن است دریچه ورودی آب به اندازه کافی باز نشود یا اصلاً کار نکند و در نتیجه جریان آب به یخچال کاهش یابد یا جریان آب قطع شود. در چنین مواردی، مهم است که با تنظیم سیستم تامین آب خانه، بررسی هرگونه انسداد یا محدودیت و اطمینان از سالم بودن خط تامین آب، به مشکل فشار کم آب رسیدگی کنید.

4. نصب نادرست فیلتر

فیلتر کند یخچال ممکن است لزوماً به دلیل نقص در خود فیلتر نباشد. ممکن است صرفاً به دلیل نصب نامناسب فیلتر باشد. فیلتر یخچال که به اشتباه نصب شده باشد می تواند جریان آب از دستگاه پخش کننده و تولید یخ از یخ ساز را کاهش دهد. اگر متوجه شدید سرعت جریان آب کاهش یافته است، یا بلافاصله پس از تعویض فیلتر حباب های هوا در آب وجود دارد، احتمالاً دلیل آن است. اگر مطمئن نیستید که این مشکل از نصب نادرست فیلتر است، سعی کنید آن را حذف و دوباره نصب کنید و ببینید آیا مشکل برطرف می شود یا خیر.

هنگامی که خودتان فیلتر یخچال را تعویض می کنید، مطمئن شوید که رو به درستی است و محکم در جای خود قرار دارد، شل نباشد. برای نحوه صحیح نصب فیلتر یخچال به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید. مراقب باشید هنگام برداشتن فیلتر فشار زیادی وارد نکنید زیرا ممکن است حذف فیلتری که اشتباه نصب شده است کمی سخت باشد.

5. سیستم آب شستشوی نامناسب

پس از نصب یا تعویض فیلتر آب یخچال، سیستم آب باید شسته شود. در طول فرآیند نصب یا تعویض فیلتر، ممکن است هوا وارد سیستم آب شود. این هوا می تواند باعث شود که آب پخش شود یا چکه کند. برای شستشوی سیستم آب یخچال، یک پارچ زیر آبسردکن یخچال قرار دهید. سپس، اهرم را فشار دهید و اجازه دهید ظرف پر شود. این کار را تا زمانی که جریان آب ثابت شود تکرار کنید.

6. خط آب آسیب دیده یا پیچ خورده

یک خط آب آسیب دیده یا پیچ خورده می تواند دلیل کند بودن فیلتر یخچال شما باشد. خط آب خارج از یخچال را از نظر پیچیدگی یا آسیب بررسی کنید. هر گونه پیچ خوردگی را که ممکن است پیدا کنید صاف کنید. اگر آسیب دیده باشد، ممکن است لازم باشد با یک متخصص برای تعمیر یا تعویض خطوط تماس بگیرید.

7. حباب های هوا

جیب های هوا می توانند سرعت جریان آب را از دستگاه پخش کننده یخچال شما کاهش دهند. اگر هنگام خروج آب متوجه ریزش شدید، ممکن است نشان دهد که مقداری هوا در خطوط آب وجود دارد. برای حل این مشکل، یک پارچ زیر آبسردکن قرار دهید و اجازه دهید آب به طور مداوم از آن خارج شود. هوا در نهایت به طور کامل خارج و پراکندگی متوقف می شود.

111

8. استفاده از سیستم اسمز معکوس

اکثر سیستم‌های RO مسکونی معمولاً دارای نرخ جریانی هستند که از 0.5 تا 2 گالن در دقیقه (gpm) متغیر است. اگر از سیستم اسمز معکوس استفاده می‌کنید که به یخچال شما می‌رود، کمبود باد داخل مخزن دستگاه تصفیه آب می‌تواند دلیل این باشد که آب به آرامی خارج می‌شود، به خصوص اگر فیلترهای RO شما نیز نیاز به تعویض داشته باشند. علاوه بر کاهش جریان آب، تولید یخ نیز تحت تأثیر قرار می گیرد و باعث می شود یخچال شما تکه های یخ کوچکی را تولید کند و یا کلا یخ تولید نکند.

9. خطا در برد کنترل

هر آب پخش کننده دارای یک برد کنترل است که عملکرد آن را تنظیم می کند. به ندرت ممکن است بخشی یا کل برد کنترل دچار ایراد شود. قبل از اینکه به فکر تعویض برد کنترل باشید، ابتدا سایر اجزای دیسپنسر را بررسی کنید. اگر کل سیستم توزیع کننده کار نمی کند، ممکن است برد مشکل داشته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

10. خطا در خط لوله کشی

اگر همه گزینه های دیگر را بررسی کرده اید و به نظر نمی رسد دلیل کاهش سرعت جریان آب را پیدا کنید، مشکل ممکن است در خط لوله کشی باشد. تجمع در لوله ها یا لوله کشی نامرغوب ممکن است سرعت جریان آب را کاهش دهد. برای بررسی خط لوله کشی و تعویض لوله های آسیب دیده یا گرفتگی با یک متخصص تماس بگیرید. آنها همچنین باید هر گونه مشکل در لوله کشی اصلی را بررسی و برطرف کنند.

نحوه باز کردن گرفتگی فیلتر یخچال

در اینجا مراحل ساده ای وجود دارد که باید برای رفع گرفتگی فیلتر یخچال دنبال کنید:

یخچال را از منبع تغذیه آن جدا کرده و شیر را خاموش کنید

-فیلتر را پیدا کنید و آن را بردارید

روی فیلتر ضربه بزنید تا ذرات اضافی از آن جدا شود

فیلتر را در آب گرم حاوی سرکه، صابون ظرفشویی یا یک محصول تمیزکننده که مخصوص تمیز کردن فیلترهای آب است فرو کنید. اجازه دهید فیلتر به مدت 30 دقیقه خیس بخورد

فیلتر را زیر آب جاری بشویید تا آب جاری شفاف شود. مطمئن شوید که کاملاً آبکشی کرده اید تا تمام آثار پاک کننده از بین برود.

بگذارید در هوا خشک شود و سپس آن را در جای خود قرار دهید.

یخچال را دوباره به منبع برق وصل کنید و شیر را روشن کنید.

-فیلتر را حدود 3 دقیقه بشویید.

چرا فیلتر یخچال من اینقدر سریع مسدود می شود؟

فیلترهای یخچال به دلایل زیر ممکن است به سرعت مسدود شوند:

رسوب: بیش از حد در منبع آب، ورود و مسدود شدن فیلتر. نصب یک فیلتر رسوب کل خانه می تواند گزینه خوبی در این موارد باشد. 

آب سخت: رسوبات کلسیم و منیزیم به سرعت فیلتر یخچال را مسدود می کند، به خصوص اگر در منطقه ای با آب سخت زندگی می کنید.

 اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ، فیلتریخچال ، فیلترهای آب تصفیه کن و دیگر قطعات و اتصالات این دستگاه را داشتید کافیست به سایت فروشگاه سارنیاواتر سر بزنید و از محصولات متنوع و با کیفیت این فروشگاه تخصصی دیدن کنید. کارشناسان ما در فروشگاه سارنیاواتر نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان ، با ارائه راهنمایی ها و مشاوره های لازم به شما کمک می کنند تا مطابق با کیفیت آب منطقه ایی که در آن زندگی می کنید یک دستگاه تصفیه آب را تهیه کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram