logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

ذرات سفید در آب چه هستند و چگونه می توان آنها را حذف کرد؟

ذرات سفید در آب چه هستند و چگونه می توان آنها را حذف کرد؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

دفعه بعد که یک لیوان آب پر می‌کنید، نگاه دقیق‌تری بیندازید. اگر پوسته‌های سفیدی در اطراف شناور هستند، احتمالاً آب سختی دارید. به زبان ساده، آب شما دارای مواد مغذی متراکم به ویژه کلسیم می باشد. ذرات سفید در آب لوله کشی معمولاً به صورت لکه ها یا لکه های سفید شناور ظاهر می شوند. این ذرات ممکن است روی سطح آب شناور باشند یا در سراسر آب معلق باشند. شایع ترین علت شناور بودن ذرات سفید، کربنات کلسیم است. اگر آب سختی دارید، مواد معدنی کلسیم ممکن است روی سطوح مانند داخل لوله‌ها و لوله‌کشی‌ها، شیرآلات رسوب کنند.

یکی دیگر از دلایل کمتر احتمالی ذرات سفید در آب شما رسوب است. اگر از منبع آب زیرزمینی مانند یا چاه استفاده می کنید، ممکن است آب شما حاوی رسوباتی مانند ماسه باشد که به صورت ابری سفید ظاهر می شود.در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد لکه‌های سفید آب بدانید، به اشتراک گذاشته‌ایم، از جمله اینکه چه هستند، خطرناک هستند یا نه و اینکه چگونه می توانید آنها را از بین ببرید. در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

ذرات سفید در آب چه هستند و چگونه می توان آنها را حذف کرد؟

ساده ترین راه برای شناسایی ذرات این است که بفهمیم چه رنگی دارند و معمولاً یکی از رنگ های زیر هستند:

ذرات سفید یا قهوه ای مایل به زرد که احتمالاً کربنات کلسیم یا منیزیم هستند، مواد معدنی رایجی که به طور طبیعی در آب سخت وجود دارند.

ذرات قهوه ای یا نارنجی که این ذرات معمولاً خاک، ماسه یا زنگ هستند. پوسته های قهوه ای همچنین می تواند نشانه ای از عملکرد نادرست نرم کننده آب باشد.

ذرات سفید و قهوه ای مایل به زرد، مواد معدنی آب سخت هستند و می توانند در طول زمان در لوله های شما تجمع کنند. رسوبات معدنی می تواند عمر آبگرمکن شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و لوله های شما را مسدود کند.

ذرات قهوه ای و نارنجی نیز می توانند به لوله های شما آسیب برسانند. آنها همچنین باعث بوی بد و مزه آب می شوند.

ذرات سیاه علامت هشدار دهنده ای هستند که نشان می دهد مشکلی در سیستم شما وجود و باید به سرعت تشخیص داده و تعمیر شوند.

ذرات سفید آب از کجا می آیند؟

آب سخت

ذرات سفید شناور در آب معمولا از آب سخت می آیند. آب سخت حاوی مواد معدنی محلول (یعنی کلسیم و منیزیم) است. در شکل محلول خود، این مواد معدنی به صورت لکه‌های سفید ظاهر نمی‌شوند، اما ممکن است رسوب‌هایی بر روی سطوح باقی بگذارند که در نهایت شکسته شده و دوباره وارد منبع آب شما می‌شوند.

رسوب

رسوبات یک چاه نیز ممکن است باعث ایجاد لکه های سفید در آب شما شود. به خصوص اگر چاه شما خشک باشد یا پمپ چاه شما خیلی نزدیک به سفره زیرزمینی آب قرار گرفته باشد، احتمال دارد مشکل رسوب داشته باشید که باعث می شود هنگام پمپاژ آب، ماسه بکشد.

اگر آب شما حاوی رسوب باشد، ظاهری کدر خواهد داشت و احتمالاً متوجه ذرات شناور خواهید شد. یک لیوان را با آب شیر پر کنید، سپس پنج دقیقه صبر کنید. اگر ذرات در کف لیوان ته نشین شدند، آب شما حاوی رسوب است.

واشر خراب

در نهایت، یک واشر آب خراب ممکن است باعث ایجاد ذرات سفید در خانه شما شود. در صورت تماس با کلر یا کلرامین (که معمولاً برای ضدعفونی کردن منابع آب شهری استفاده می شوند) واشر شیر شما ممکن است خراب شود و باعث ورود ذرات جامد لاستیکی به منبع آب شما گردد.

12 5

آیا ذرات سفید موجود در آب آشامیدنی خطرناک هستند؟

نه، ذرات سفید موجود در آب آشامیدنی معمولاً خطرناک نیستند. سختی آب و رسوب از مسائل زیبایی شناختی آب هستند. این بدان معناست که وقتی در آب آشامیدنی خورده می‌شوند هیچ اثری برای سلامتی ندارند، اما ممکن است روی لوله‌کشی و وسایل خانه شما رسوب کنند و ممکن است باعث آسیب سایشی در سیستم لوله‌کشی شما شوند. البته، با این فرض که لکه های سفید موجود در آب شما در واقع کربنات کلسیم یا ذرات رسوب هستند. البته مهم است که آب خانه خود را آزمایش کنید، به خصوص اگر از یک چاه خصوصی استفاده می کنید.

معمولاً نوشیدن آب با ذرات سفید اشکالی ندارد، زیرا این ذرات معمولاً توسط مواد معدنی آب سخت ایجاد می‌شوند. کربنات کلسیم و منیزیم در واقع برای سلامت انسان مفید هستند، اما می توانند بر کیفیت آب تأثیر بگذارند و هم چنین آب سخت باعث آسیب زیبایی به لوله ها و وسایل خانه شما می شود. بنابراین، ممکن است بخواهید آنها را به خاطر سیستم لوله کشی خانه خود حذف کنید.

نحوه حذف ذرات سفید از آب

برای آب سخت: نرم کننده آب موثرترین روش درمان پوسته های سفید است که توسط مواد معدنی سختی آب ایجاد می شود. نرم کننده های آب با حذف کلسیم و منیزیم (مواد معدنی مسئول رسوب آهک) از تشکیل بقایای سفید روی سطوح جلوگیری می کنند.

اگر ذرات قهوه ای یا نارنجی، لکه های قهوه ای روی سطوح و آب طعم فلزی دارید، ممکن است آب شما مشکل آهن نیز داشته باشید. یک نرم کننده آب می تواند آهن را از بین ببرد و همچنین آب نرم تولید کند.

 برای رسوب: اگر آب شما حاوی ذرات شناور سفید یا برنزه باشد که به آب ظاهری کدر می دهد، یک فیلتر آب رسوبی بهترین خط دفاعی است. بسیاری از فیلترهای رسوبی  از کل سیستم لوله کشی خانه شما در برابر آسیب رسوب محافظت می کنند. یعنی زمانی که آب از شیر شما خارج می شود باید شفاف و بدون رسوب باشد.

رسوب همچنین می تواند کارایی یک سیستم فیلتر آب UV را با جلوگیری از توانایی اشعه ماوراء بنفش برای رسیدن به میکروب های بیماری زا از طریق آب کاهش دهد. به همین دلیل، اکثر سازندگان سیستم های UV به شدت توصیه می کنند که یک پیش فیلتر رسوب را قبل از سیستم UV برای اطمینان از تصفیه مناسب آب نصب کنید. از آنجایی که فیلترهای رسوبی معمولاً بسیار ارزان هستند، حفاظتی که ارائه می کنند معمولاً ارزش هزینه اضافی را دارد.

فیلتراسیون اسمز معکوس

نرم شدن آب فرآیندی است که مقادیر زیادی از مواد معدنی مانند منیزیم و کلسیم را از آب حذف می کند. آب سخت ممکن است از نظر فنی برای آشامیدن بی خطر باشد، اما می تواند لوله های شما را مسدود کند، بقایای روی پوست و موی شما باقی بگذارد و بر توانایی آب برای کف کردن در ماشین های لباسشویی، دوش ها و سینک ها تاثیر بگذارد. در مقایسه با قبوض پرهزینه آب که می تواند ناشی از گرفتگی لوله ها به دلیل آب سخت باشد، یک نرم کننده آب ممکن است سرمایه گذاری معقولی برای خانه شما باشد.

اسمز معکوس (RO) می تواند یکی از بهترین روش ها برای تصفیه آب باشد. آب سخت در نتیجه محتوای مواد معدنی بالا، معمولاً یون های کلسیم و منیزیم بوجود می آید. سنگ های حل شده در آب باعث ایجاد رسوب می شود که مشخص شده است عملکرد دستگاه را مختل می کند و منجر به ناکارآمدی انرژی و افزایش هزینه های آب و برق می شود.

اسمز معکوس (RO) یک سیستم تصفیه آب است که از یک غشای نیمه تراوا برای گرفتن ذرات و سایر مولکول های بزرگتر استفاده می کند و در عین حال اجازه عبور آب را می دهد. در طول فرآیند فیلتراسیون RO، آب را از طریق غشاء فشار می دهد تا آلودگی ها را از آب حذف کند. اسمز معکوس آب با طعم بهتری را فراهم می کند زیرا این تنها روش تصفیه آب است که کل مواد جامد محلول یا TDS را حذف می کند به خصوص در مناطقی که سطح TDS آب لوله کشی 200ppm یا بیشتر است. به همین دلیل است که بسیاری از مردم ترجیح می دهند آب تصفیه شده بنوشند.

در این مقاله ما به بررسی این موضوع که ذرات سفید در آب چه هستند و چگونه می توان آنها را حذف کرد؟ پرداختیم. اگر شما هم قصد دارید که یک دستگاه تصفیه آب برای خانه خود تهیه کنید می توانید به سایت فروشگاه سارنیاواتر مراجعه کنید و با مقایسه انواع دستگاه تصفیه آب، متناسب با بودجه خود و کیفیت آب منطقه ایی که در آن زندگی می کنید دستگاه تصفیه آبی را سفارش دهید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram