logo-sarniawater
Search
Close this search box.

دلایل سیاه شدن فیلتر دستگاه تصفیه آب

دلایل سیاه شدن فیلتر دستگاه تصفیه آب
بهترین دستگاه های تصفیه آب

ما آنقدر عادت کرده‌ایم که شیرهای آب را باز کنیم و آب شفاف، بی‌بو و تمیزی بگیریم که پیدا کردن لکه‌های سیاه روی فیلتر تقریباً دور از ذهن به نظر می‌رسد. اما این یکی از مشکلات رایج فیلترهای آب است که ممکن است در خانه خود با آن مواجه شوید. فیلترهای آب به دلیل تجمع کثیفی، زباله، ناخالصی ها، آهن و سایر فلزات سنگین یا آلاینده های فیزیکی که در محیط فیلتر به دام می افتند سیاه می شوند. فیلترهای کربن فعال نیز می توانند قبل از استفاده سیاه به نظر برسند. به گفته سازنده، فیلترهای آب باید پس از فیلتر کردن مقدار مشخصی آب یا پس از مدت زمان مشخصی در استفاده، تعویض شوند. رنگ مشکی در فیلتر آب شما به طور مستقیم با نوع مواد فیلتراسیون استفاده شده در فیلتر شما ارتباط دارد. 

فیلترهای دستگاه تصفیه آب معمولا یه دلایل مختلفی ممکن است سیاه شود. رسوب سیاه، جلبک ها، رسوبات معدنی یا حتی کربن فعال موجود در فیلتر نیز می توانند فیلتر را سیاه کنند. سیاه شدن فیلتر  یک مشکل رایج است، اما با تمیز کردن یا تعویض فیلتر بسته به علت اصلی مشکل، به راحتی قابل رفع است. سیستم های تصفیه آب، آب را درست در نقطه ای که وارد خانه شما می شود، تصفیه می کند و آلاینده ها از جمله مواد معدنی و رسوبات را از بین می برد. این تضمین می کند که آبی که از شیر خانه شما می آید تمیز و عاری از آلاینده باشد. در اینجا دلایل رایج سیاه شدن فیلتر آب خانه آورده شده است تا بتوانید علت بروز این مشکل را تشخیص دهید و آن را حل کنید. 

دلایل سیاه شدن فیلتر دستگاه تصفیه آب

1. ذخایر آهن
2. ذخایر منگنز
3. رسوبات سیاه
4. جلبک ها و باکتری ها
5. کپک
6. کربن فعال

در ادامه آلاینده هایی که می توانند فیلتر آب شما را سیاه کنند آورده شده است:

1. ذخایر آهن

یک از دلایل سیاه شدن فیلتر دستگاه تصفیه آب مقادیر زیاد آهن در آب می تواند باعث زنگ زدگی در اثر اکسیداسیون شود. وقتی فیلتر شما آهن را از آب می گیرد یا حذف می کند، این باعث تغییر رنگ قهوه ای یا سیاه فیلتر می شود. آهن یک ماده معدنی بسیار رایج است که در منابع آب خانگی یافت می شود، به خصوص اگر از آب زیرزمینی استفاده می کنید. آهن همچنین می تواند از تجمع زنگ در خطوط لوله شما وارد منبع آب شده باشد، به خصوص اگر خط لوله قدیمی باشد.

2. ذخایر منگنز

منگنز عنصری است که معمولاً در منابع آب ما یافت می شود. ترکیبات منگنز به رنگ سیاه یا آبی تیره هستند و اگر فیلتر شما به خوبی این ترکیبات را به دام می اندازد، ممکن است فیلتر شما سیاه شود. رسوبات منگنز روی فیلتر معمولا تیره تر از آهن به نظر می رسند.

3. رسوبات سیاه

بسته به کیفیت و ترکیب خاک در منطقه شما، بعید نیست که آبی که به خانه شما وارد می شود دارای رسوب سیاه باشد. این امر به ویژه در صورتی امکان پذیر است که در منطقه ای با خاک آتشفشانی زندگی کنید که اغلب دارای میزان بسیار بالاتری از رسوبات سیاه و مواد معدنی است. این معمولاً به صورت ماسه سیاه وارد منبع آب شما می شود. هنگامی که فیلتر رسوب شما آن را به دام می اندازد، رسوب تمایل به انباشته شدن دارد و به مرور زمان رنگ سیاهی به فیلتر شما می دهد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که فیلتر شما به طور ناگهانی سیاه شده است. اگر اینطور است، احتمالاً منبع آب شما اخیراً به منابع آب خارجی مانند باران شدید یا سیل آلوده شده است.

4. جلبک ها و باکتری ها

یکی دیگر از دلایل سیاه شدن فیلتر دستگاه تصفیه آب جلبک ها و باکتری ها هستند. هر جایی که آب طبیعی وجود داشته باشد، حداقل مقداری میکروبیوتا در آن وجود دارد که معمولا به شکل جلبک یا باکتری است. بسیاری از جلبک‌ها و باکتری‌ها بی‌ضرر هستند، اما زمانی که به مرور زمان جمع شوند، می‌توانند باعث مسدود شدن فیلتر شوند. آنها همچنین می توانند انگل های مضر دیگری را در خود جای دهند یا مواد معدنی سیاه رنگ را در فیلتر شما آزاد کنند.

5. کپک

فیلتر آب شما در یک محیط مرطوب ثابت احاطه شده است و اگر دما مساعد باشد، احتمال رشد کپک در فیلتر سیستم شما بسیار زیاد است. شما معمولاً می توانید این را با بوی کپک زدگی معمولی در فیلتر خود تشخیص دهید. کپک نوعی قارچ است که همه جا وجود دارد. آنها شایع ترین علت سیاه شدن فیلترهای آب هستند. اغلب پس از ایجاد  کپک فیلتر باید تعویض شود و نمی توان آن را تمیز کرد و دوباره از آن استفاده کرد، زیرا هاگ ها به سختی حذف می شوند و تمایل دارند بارها و بارها ایجاد شوند.

6. کربن فعال

  بسیاری از سیستم های فیلتر این روزها از کربن فعال برای جذب آلاینده ها استفاده می کنند. اگر در کارتریج کربن شما آسیب یا نشتی وجود داشته باشد، حتی مقدار کمی کربن که از محل مناسب خود خارج می شود می تواند کل فیلتر را سیاه کند. این معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، اگرچه ممکن است بخواهید کارتریج کربن را جایگزین کنید تا مطمئن شوید که فیلتر می‌تواند کار خود را به طور مؤثر انجام دهد. با این حال، کربن معمولاً بیشتر از فیلتر آب باعث سیاه شدن آب شما می شود. 

0

اکنون که دلایل بالقوه سیاه شدن فیلتر آب کل خانه شما را مورد بحث قرار دادیم، بیایید ببینیم کدام یک باعث این مشکل در مورد خاص شما شده است:

1. فیلترهای خود را بررسی کنید

شما باید با یک ارزیابی کامل از سیستم فیلتراسیون خود شروع کنید. ابتدا نگاهی به کارتریج کربن (اگر دارید) بیندازید. آیا ذرات سیاهی در اطراف یا زیر آن نشت می کنند؟ اگر چنین است، ذرات سیاهی که می بینید احتمالاً اجزای کربن فعال هستند. دلیل نشتی می تواند اورینگ (واشر) معیوب باشد که به راحتی قابل تعویض است. در غیر این صورت، ممکن است در خود کارتریج مقداری ترک یا آسیب ایجاد شده باشد. برای اینکه ببینید آیا مشکل این است، سعی کنید آب را با فشار کامل از طریق سیستم عبور دهید، که ممکن است دقیقاً محل نشتی را مشخص کند. اگر نشتی دیدید، کارتریج شما نیاز به تعویض دارد.

2. آب را آزمایش کنید

همانطور که قبلاً گفتیم، آب ورودی می تواند با ذخایر معدنی آلوده شود. اگرچه انواع مختلفی از آزمایش‌های موجود وجود دارد، توصیه می‌کنیم برای خودتان کیت‌های آزمایش آهن و منگنز که رایج‌ترین دلایل سیاهی فیلتر هستند، تهیه کنید. حتی می‌توانید یک متخصص بیاورید تا آب خانه شما را آزمایش کند، اگرچه استفاده از کیت‌های آزمایش آسان‌تر و هنوز قابل اعتماد هستند.

3. خطوط لوله خود را بررسی کنید

خطوط لوله زنگ زده یا قدیمی ممکن است مواد معدنی مانند آهن را به سمت فیلتر شما بشویید. خوشبختانه، یک بازرسی ساده بصری اغلب برای شناسایی این موضوع کافی است.

چگونه از سیاه شدن فیلتر آب کل خانه خود جلوگیری کنیم؟

اکنون که علت سیاه بودن فیلتر خود را شناسایی کرده اید و به این مشکل پرداخته اید، مهم است که در مورد مراحل خاصی که می توانید برای اطمینان از تکرار نشدن وضعیت انجام دهید، بیاموزید.

در نگهداری از دستگاه تصفیه خود منظم باشید. کارتریج های فیلتر را طبق دستورالعمل سازنده و همچنین بسته به مصرف آب تغییر دهید.

-همچنین به یاد داشته باشید که برای کاهش رشد کپک، سیستم فیلتراسیون خود را به طور منظم شستشو دهید.

گر منبع آب خانه شما آب چاه است، آب خانه خود را به طور مرتب آزمایش کنید.

برای جلوگیری از رشد کپک، نصب رطوبت‌گیر یا رطوبت‌سنج را برای بررسی مرتب میزان رطوبت در نظر بگیرید.

-با بو کردن می توانید تشخیص دهید که فیلترتان سالم است یا خیر. اگر فیلتر بوی ماهی یا متعفن داشت آن را  دور بیندازید.

وله ها و لوله کشی خود را به طور منظم برای هرگونه آسیب احتمالی بازرسی کنید.

فیلتر دستگاه تصفیه آب خانه شما زمانی که کار خود را به خوبی انجام می دهد و آلاینده هایی مانند آهن، منگنز یا رسوبات سیاه را فیلتر می کند، ممکن است سیاه شود. معمولاً این دلیلی برای نگرانی نیست، اگرچه ممکن است بخواهید فیلتر را تمیز یا تعویض کنید. اما یک راه خوب برای اطمینان از سالم ماندن فیلتر و سیاه نشدن آن این است که به طور مرتب تعمیر و نگهداری دستگاه تصفیه آب خود را انجام دهید و آب خود را در فواصل منظم آزمایش کنید.

برای خرید دستگاه تصفیه آب، خرید انواع فیلتر آب تصفیه کن و لوازم جانبی، اتصالات و قطعات دستگاه آب تصفیه کن می توانید با مراجعه به سایت فروشگاه سارنیاواتر سفارش خود را ثبت کنید و در اسرع وقت آن را تحویل بگیرید. سارنیاواتر مرکز فروش دستگاه تصفیه آب اصفهان است که برای دریافت مشاوره برای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب که متناسب با یودجه و نیاز شما باشد، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از مشاوره با کارشناسان مجرب ما در سارنیاواتر بهره مند شوید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram