logo-sarniawater
Search
Close this search box.

تفاوت کاربرد دستگاه تصفیه آب 3 و 5 مرحله

تفاوت کاربرد دستگاه تصفیه آب 3 و 5 مرحله در چیست

اسمز معکوس یکی از موثرترین روش های تصفیه آب است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. اسمز معکوس یک فرآیند تصفیه آب است که از یک غشای نیمه تراوا (پوشش مصنوعی) برای فیلتر کردن مولکول‌های ناخواسته و ذرات بزرگ مانند آلاینده‌ها و رسوبات مانند کلر، نمک و کثیفی آب آشامیدنی استفاده می‌کند. علاوه بر حذف آلاینده ها و رسوبات، اسمز معکوس می تواند میکروارگانیسم هایی را نیز حذف کند که مطمئناً نمی خواهید بنوشید. آب را تا سطح مولکولی تمیز می کند و تنها H2O خالص باقی می ماند. امروزه مدل های مختلفی از سیستم های اسمز معکوس در بازار موجود است. این را می توان از تعداد مراحل استفاده شده در یک سیستم تصفیه آب فهمید. در ادامه ما سیستم های 3 و 5 مرحله ایی را با هم مقایسه کرده و کاربرد هر کدام را بیان کرده اییم.

تفاوت کاربرد دستگاه تصفیه آب 3 و 5 مرحله

اگرچه هر دو سیستم مشابه هستند و برای تصفیه آب استفاده می شوند، کاربردها به نوعی متنوع هستند. در بیشتر موارد از سیستم های اسمز معکوس 3 مرحله ای برای تصفیه آب در مقیاس بزرگ استفاده می شود که می تواند برای مدیران آکواریومی که می خواهند ماهی خود را از مواد شیمیایی مضر محافظت کنند مناسب باشد. آنها همچنین می توانند توسط کشاورزان در محیط های دارای آب شور برای کاهش میزان نمک موجود در آب برای رشد مناسب نهال ها استفاده شوند. در مقابل سیستم اسمز معکوس 5 مرحله بیشتر برای تامین آب آشامیدنی و پخت و پز در منازل استفاده می شود. 

تفاوت در ساختار

همانطور که از نام آنها مشخص است، سیستم های RO 3 مرحله ای دارای 3 مرحله فیلتر هستند در حالی که سیستم های RO 5 مرحله ای دارای 5 مرحله هستند. مراحل سیستم تصفیه 3 مرحله عبارتند از:

ساختار سیستم های RO 3 مرحله ای

پیش فیلتر کربن رسوب گیر

اولین فیلتر این دستگاه تصفیه فیلتر الیافی است که این فیلتر از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده که این الیاف فشرده شده اند و لابه لای آنها منافذی به قطر حداکثر ۵ میکرون وجود دارد. در سیستم‌هایی که از پیش فیلتر کربن استفاده می‌کنند، کربن برای جذب مواد شیمیایی که طعم و بوی بدی به آب می‌آورند نیز استفاده می‌شود. با عبور آب از این فیلتر، ذرات معلق بزرگتر از ۵ میکرون از آب حذف می شوند. گل و لای، شن و ماسه، زنگ لوله ها و ذرات ناشی از پوسیدگی لوله ها در این مرحله از آب حذف شده و آب زلال و شفاف می شود.

فیلتر مرحله دوم کربن فعال

در مرحله دوم فیلتر کربن فعال قرار دارد که دارای خاصیت جذب سطحی است. این فیلتر قادر است کلر، گازهای شیمیایی محلول در آب، مواد شیمیایی آلی، تری هالومتان ها (محصول فرعی کلرزنی)، آفت کش ها، بو و طعم نامطبوع آب را حذف کند. این فیلتر دارای منافذ ریز است که تنها با اعمال فشار اجازه عبور مولکول های آب را می دهد و تمام مواد محلول در آب را فیلتر می کند.

فیلتر مرحله سوم فیلتر کربن فشرده

کربن بلاک هم مانند کربن اکتیو از زغال پوسته نارگیل تشکیل می‌شود اما فرآیند ساخت آن متفاوت است. فیلتر کربن بلاک به‌ عنوان فیلتر مرحله سوم دستگاه های تصفیه آب 3 مرحله و برای تکمیل عملیات تصفیه فیلتر کربن اکتیو به کار می‌رود. این فیلتر توانایی حذف کربن آلی، ترکیبات آلی محلول، طعم، بو و مزه نامطبوع باقی‌مانده در آب را دارد و به همین دلیل به آن فیلتر CTO نیز می‌گویند. در برخی موارد و به ادعای برخی تولید کنندگان این نوع فیلتر تا حدود یک میکرون قدرت حذف ذرات معلق را دارد که تکمیل کننده دو مرحله اول خواهد بود. عملکرد اصلی فیلتر پست کربن این است که کیفیت آب تولید شده را با حذف هرگونه بو یا مزه ای که ممکن است در آب باقی مانده باشد، بهبود می بخشد.

ساختار سیستم های RO 5 مرحله ای

1. فیلتر رسوب پلی پروپیلن

عملکرد فیلتر رسوب پلی پروپیلن فیلتر کردن تمام مواد جامد از آب و عمدتا رسوب است.

2. فیلتر گرانول در مرحله دوم کلر، مواد الی شیمیایی را از آب حذف می کند.
3. فیلتر مرحله سوم دارای الیاف گیاهی است و وظیفه حذف کلر، فلزات سنگین و آلودگی های اورگانیک را دارد.

این فیلتر مانع رسیدن آلودگی به فیلتر ممبران می شود و ذرات ریز رسوبی (با اندازه بالای 1 میکرون) را که ممکن است توسط فیلتر رسوب پلی پروپیلن باقی مانده اند را پاکسازی کند.

4. فیلتر مرحله چهارم فیلتر ممبران 

این فیلتر 98 درصد آلودگی ها را حذف و شوری آب را از بین می برد. مواد معدنی بیش از حد، فلزاتی مانند آهن، سرب، نمک ها و نیترات ها را از بین می برد. فقط مولکول های آب می توانند از محفظه عبور کنند. تمام ناخالصی های دیگر، همراه با مقداری آب از سیستم فیلتراسیون به سیستم فاضلاب خارج می شوند.

5. فیلتر پست فیلتر کربن

فیلتر مرحله پنج فیلتر پست کربن یا کربن نهایی است که برای اینکه بتوان آب را در مخزن نگه داشت به این فیلتر نیاز می باشد تا طعم و بوی آب را از بین ببرد و آن را قابل آشامیدن کند. درست مانند سیستم RO 3 مرحله ای، فیلتر پست کربنی در این سیستم بو و طعم نامطبوع باقی مانده را از بین می برد تا آب آماده مصرف شود.

نتیجه:

دستگاه تصفیه آب 3 مرحله برای مصرف کوتاه مدت و خانواده هایی که قصد هزینه اضافی ندارند مناسب است. این دستگاه قادر به حذف گل و لای، ذرات بزرگتر از 5 میکرون، حذف کلر و بعضی گازهای شیمیایی محلول در آب، حذف فلزات سنگین و بهبود طعم و بوی آب نخواهد بود و رسوب و گچ، ویروس و باکتری را از آب حذف نمی کند. در کل دستگاه تصفیه آب 3 مرحله برای کسانی که آب لوله کشی آنها کیفیت مطلوبی دارد و tds آن کمتر از 300ppm باشد مناسب است.

اما اگر به دنبال دستگاهی هستید که آب را کاملا تصفیه کند، دستگاه تصفیه 5 مرحله برای شما مناسب است. در این دستگاه آب املاح زیادی را از دست می دهد و هیچ رسوب و ماده سمی در آن وجود نخواهد داشت. در این مقاله به بررسی تفاوت کاربرد دستگاه تصفیه آب 3 و 5 مرحله پرداختیم. هر دستگاه تصفیه آبی که به روش اسمز معکوس کار تصفیه را انجام می دهد حداقل باید 5 فیلتر را داشته باشد و تصفیه آب در همین مراحل هم کفایت می کند. توجه داشته باشید که در خرید آب تصفیه کن تعداد فیلترها مهم نیست بلکه مهم کیفیت قطعات و فیلترهای بکار رفته در دستگاه می باشد. مثلا خرید یک دستگاه 8 مرحله که فیلترهای بی کیفیتی دارد مسلما آب سالمی را به شما نمی دهد و اولویت با مواد اولیه ای است که فیلترها از آن ساخته شده است. برای خرید انواع دستگاه تصفیه آب از 3 مرحله تا 10 مرحله در برندها و کیفیت های مختلف کافیست به سایت فروشگاه سارنیاواتر مراجعه کنید و با مقایسه محصولات مختلف، خرید هوشمندانه ایی را تجربه کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

جستجوی محصول مورد نظر