logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

علت داغ شدن بیش از حد ترانس یا آداپتور تصفیه آب

علت داغ شدن بیش از حد ترانس یا آداپتور تصفیه آب
بهترین دستگاه های تصفیه آب

ترانس دستگاه تصفیه آب وظیفه تامین برق پمپ و شیر برقی را بر عهده دارد. ترانس دارای برق ورودی 220 ولت و برق خروجی 24 ولت می باشد. در دستگاه های نیمه صنعتی خروجی 32 تا 36 ولت با 2 تا 3 آمپر برق می باشند. پمپ های تصفیه آب حدود 0.5 آمپر برق مصرف می کنند و شیر برقی نیز 0.2 آمپر برق مصرف می کند. اما گاهی پیش می آید به دلیل بد عمل کردن پمپ و یا زنگ زدگی و عدم روغن کاری پمپ و یا نیم سوز شدن شیر برقی، میزان برق مصرفی پمپ یا شیر برقی بیش از حد نرمال می  شود. که باعث می شود به ترانس فشار بیاید و داغ کند. حتی ممکن است منجر به آتش سوزی شود که در این صورت باید اقدام به تعویض آداپتور کنید. در ادامه با بررسی علت داغ شدن بیش از حد ترانس یا آداپتور تصفیه آب با سارنیاواتر همراه باشید.

علت داغ شدن بیش از حد ترانس یا آداپتور تصفیه آب

آیا آداپتور دستگاه شما مرتب می سوزد؟

در این صورت ممکن است در برق ورودی یا دوشاخته مشکلی وجود داشته باشد و احتمال دیگر اتصال قطعات برق درون دستگاه می باشد. زمانی که پمپ خاموش است به آداپتور دست بزنید اگر بیش از حد داغ بود نشان دهنده وجود اتصالی در سیمکشی یا سنسورهایHP و LP می باشد. اگر در حالتی که پمپ در حال کار است آداپتور بیش از حد داغ می شود می تواند نشان دهنده اتصالی در شیر برقی و پمپ باشد. و یا یکی از آنها دچار مشکل شده و خوب کار نمی کند.

در صورتی که ترانس آتش بگیرد:

مسئله بسیار جدی است  و بدون بررسی مشکل و یافتن علت نباید اقدام به نصب ترانس جدید کنید. چرا که اگر ترانس بعدی هم دچار همین مشکل شد ممکن است خسارات زیادی وارد کند و آسیب بیشتری بزند. استفاده از پمپ هایی که قدیمی و مستهلک شده اند نیز ممکن است باعث داغ شدن ترانس شوند. آداپتور کلا همیشه کمی داغ است و مقدار کمی داغ شدن ترانس زمانی که پمپ دستگاه خاموش است طبیعی است اما اگر ترانس حتی زمانی که پمپ خاموش است بیش از حد داغ می شود فورا ترانس را تعویض کنید. زیرا با تعویض ترانس قدرت پمپ و عملکرد دستگاه تصفیه آب نیز بهتر خواهد شد. داغ شدن بیش از حد ترانس ممکن است مربوط به مشکلات برق اتصال داخلی ترانس باشد و یا اینکه پمپ و شیر برقی از آن برق بیشتری طلب کرده باشند و باعث داغ شدن ترانس یا آداپتور شده باشند.

حتی کیفیت مسی که در ترانس بکار رفته هم بسیار مهم است:

اگر از مس بی کیفیت ساخته شده باشد باعث داغ شدن و سوختن آن خواهد شود. این یکی از دلایل اختلاف قیمت ترانس می باشد. ولتاژ خروجی ترانس ها معمولا در حالت استفاده بیشتر از 24 ولت و گاهی تا 32 ولت خواهد رسید. ولی در زمان مصرف کمتر خواهد شد و به حدود 24 ولت خواهد رسید. اگر در حالت کار ولتاژ کمتر شود عملکرد پمپ و شیر برقی مختل خواهد شد و برق زیادی از آداپتور می کشند. که معمولا باعث داغ شدن و آتش گرفتن آداپتور می شود.

چرا پمپ دستگاه تصفیه آب داغ می کند

1- استفاده از پمپ برای تامین فشار آب ممبران باعث می شود پمپ بیش از حد معمول کار کند و داغ شود.
2- گاهی پمپ دستگاه بر اثر کارکرد زیاد فرسوده می شود و بلبرینگ هایی که در کلگی آن قرار دارند خراب می شوند و در نتیجه باعث داغ کردن پمپ می شود.
3- فرسوده شدن آداپتور باعث می شود ولتاژ کاری آن تغییر پیدا کند و در نتیجه باعث داغ کردن پمپ شود.
4- مسدود شدن مسیر آب خروجی از پمپ باعث می شود پمپ زیاد کار کند و در نتیجه داغ کند.

از علائم سوختن آداپتور یا ترانس دستگاه تصفیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-روشن نشدن دستگاه

-بوی سوختگی دستگاه

-خاموش روشن شدن مدام دستگاه

پایین بودن ولتاژ آداپتور بیش از حد مجاز، باعث سوختن پمپ دستگاه می شود اما بالا بودن ولتاژ به پمپ آسیبی نمی زند. آداپتورها دارای یک سیم ورودی و دو سیم خروجی هستند که در سر آنها سوکت وجود دارد و به پمپ وصل می شود. در خروجی دو سیم یکی جریان مثبت و دیگری جریان منفی است. آداپتورها دارای مدل های مختلفی هستند که با توجه به نوع دستگاه انتخاب می شوند.

ترانس ها همیشه به برق وصل هستند بنابراین باید کیفیت لازم را داشته باشند چرا که ممکن است در صورتی که فرسوده باشند و یا مشکلی در برق داشته باشند باعث آتش سوزی شوند. به همین خاطر زمان هایی که به مسافرت می روید باید آنها را از برق خارج کنید. اگر ترانس کیفیت پایینی داشته باشد و آمپر مناسب را نتواند تولید کند عملکرد شیر برقی و پمپ دچار اختلال می شود و به خوبی نمی توانند عمل کنند و در نتیجه باعث داغ شدن ترانس نیز می شود. برای خرید فیلتر آب تصفیه کن و دیگر لوازم و اتصالات این دستگاه از طریق سایت فروشگاه سارنیاواتر اقدام کنید.

.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram