logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

نشانه های خراب شدن مخزن تصفیه آب

نشانه های خراب شدن مخزن تصفیه آب
بهترین دستگاه های تصفیه آب

مخزن یکی از اجزای بسیار مهم دستگاه تصفیه آب است و مانند دیگر قطعات این دستگاه نیازمند توجه و مراقبت می باشد. از آنجایی که مخزن محل ذخیره آب آشامیدنی است از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی نشانه های خراب شدن مخزن تصفیه آب بپردازیم. نشانه هایی که اگر نادیده گرفته شوند نه تنها مخزن بلکه ممکن است باعث شوند دیگر قطعات دستگاه هم به مرور خراب شوند و نیاز به تعویض پیدا کنند.

نشانه های خراب شدن مخزن تصفیه آب

کم شدن فشار آب خروجی از شیر برداشت

یکی از نشانه های خراب شدن مخزن تصفیه آب کم شدن فشار آب خروجی از شیر برداشت می باشد و زمانی که شاهد کم شدن فشار آب خروجی از شیر برداشت هستیم دو حالت را می توان برای مخزن متصور شد. یکی اینکه دیافراگم مخزن خراب شده باشد. برای اینکه ببینید این اتفاق افتاده یا نه باید قسمت ورودی هوای مخزن را چک کنید و آن را فشار دهید تا کمی هوا خارج شود. اگر بجای هوا، آب خارج شد به این نتیجه می رسیم که دیافراگم مخزن پاره شده و این مخزن صددرصد باید تعویض شود. حالت دوم این است که احتمال دهیم هوای فشرده داخل مخزن کاهش یافته است و در این صورت مخزن نیاز به شارژ مجدد دارد که در پایین صفحه به آن اشاره کرده ایم.

3

از نشانه های این حالت این است که فشار آب خروجی با خالی شدن مقدار کمی آب مثلا یک پارچ بسیار کم می شود. و در حالی که می دانید آب زیادی داخل مخزن است ولی آب آن خارج نمی شود و این در واقع به این علت است که مخزن فشار لازم برای خارج کردن آب را ندارد. در این صورت باید مخزن را با تلمبه هوا شارژ نمایید. اگر باد مخزن بیش از اندازه باشد مقدار کمی آب با فشار بالا از شیربرداشت خارج می شود و اگر حجم کمی از آب با فشار کم خارج می شود، یا مخزن نیاز به تنظیم باد دارد و یا کلا خراب شده و باید تعویض شود.

بو گرفتن آب تصفیه شده بعد از تعویض فیلترها

قاعدتا بعد از تعویض فیلترها انتظار داریم دستگاه آبی زلال و گوارا به ما بدهد ولی در صورتی که بعد از تعویض فیلترها، آب دستگاه بو و طعم نامطبوعی داشته باشد اولین جایی که ذهن ما را برای این مشکل به خود مشغول می کند، مخزن دستگاه تصفیه است. البته با چند حرکت ساده می توان به علت بروز این مشکل پی برد و برای این کار در گام اول شیر خروجی مخزن را ببندید تا آب مستقیما از فیلترها به شیر برداشت هدایت شود. در صورتی که مشکل طعم و بوی آب حل شد به این نتیجه می رسیم که مشکل از مخزن بوده است و احتمالا مربوط به پارگی دیافراگم مخزن باشد.

خارج شدن آب از خروجی باد مخزن

یکی از مهمترین نشانه های خراب شدن مخزن تصفیه آب خارج شدن آب از خروجی باد مخزن می باشد  که ممکن است بخاطر عدم کیفیت مخزن، عمر بالای مخزن و دیر عوض کردن فیلترها اتفاق بیفتد. زمانی که از خروجی باد مخزن به جای باد، آب خارج می شود این به این معنی است که تیوپ داخل مخزن پاره شده و آب وارد قسمت ذخیره هوا شده و محل مناسبی برای رشد میکروب ها و لجن فراهم کرده و در نتیجه باعث بو گرفتن آب شده است. در این صورت می توانیم از خرابی مخزن مطمئن شویم و این مخزن حتما باید تعویض شود. عوض کردن به موقع فیلترها عمر تمام قطعات دستگاه را افزایش می دهد و دستگاه تصفیه آب مانند بدن انسان است که با خراب شدن هر عضو و عدم رسیدگی به آن، شاهد خراب شدن بقیه اعضا و قطعات خواهیم بود.

چه زمانی نیاز به تخلیه مخزن تصفیه آب داریم؟

برای جلوگیری از خرابی، بو گرفتن و افزایش عمر دستگاه تصفیه آب در مواردی بهتر است مخزن را تخلیه کنید. زمانی که به مسافرت چند روزه می روید و زمانی که قصد جابجایی دستگاه را دارید لازم است مخزن را تخلیه کنید. در مواقعی هم که قصد جمع آوری دستگاه را دارید و مدتی از آن استفاده نمی کنید هم واضح است که باید مخزن تخلیه شود. از طریق دو روش یکی از طریق شیر برداشت و دیگری از طریق شیر مخزن می تواند مخزن را تخلیه کنید. در روش تخلیه از طریق شیر برداشت ابتدا آب ورودی و برق دستگاه را قطع کنید و سپس شیر برداشت را باز و با تکان دادن مخزن، آب آن را تخلیه کنید. در روش دوم و تخلیه از طریق شیر مخزن ابتدا آب ورودی و برق دستگاه را قطع کنید و سپس شیر مخزن را ببندید. شیلنگ ورودی به مخزن را جدا و مخزن را به جایی که می خواهید آب آن را تخلیه کنید انتقال دهید و شیر آن را باز کنید.

برای افزایش عمر مخزن تصفیه آب چه باید کرد؟

-فیلترهای دستگاه را بطور مرتب تعویض و از فیلتر با کیفیت استفاده کنید.

-فیلترها بخصوص فیلتر ممبران را به موقع تعویض کنید.

-فشار هوای داخل مخزن را نهایتا هر دو سال یکبار (پیشنهاد ما هر 6 ماه) تنظیم کنید.

-از عملکرد صحیح سوییچ “های پرشر” مطمئن شوید.

-سرویس دستگاه را توسط تکنسین ماهر انجام دهید.

عمر مفید مخزن تصفیه در استاندارد جهانی 5 الی 7 سال است و البته این برای زمانی است که مخزن از متریال با کیفیت و فودگرید درست شده باشد و به موقع توسط سرویس کارها چک شود تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. مسئله مهم دیگر تعویض به موقع فیلتر ممبران است و در صورتی که ممبران کار خود را به درستی انجام ندهد آب غیر تصفیه به مخزن وارد می شود و باعث خراب شدن صفحه داخل مخزن و بو گرفتن محل ذخیره آب می گردد. در فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد نه تنها می توانید انواع دستگاه تصفیه آب در قیمت ها و کیفیت های مختلف را تهیه کنید بلکه برای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود نیز می توانید از طریق این سایت اقدام کنید. سارنیا واتر برای رفع نیاز شما در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه، بهترین  و زبده ترین کارشناسان را بکار گرفته است تا این کار را به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram