logo-sarniawater
Search
Close this search box.

نشانه های خراب شدن فیلتر ممبران تصفیه آب

نشانه های خراب شدن ممبران تصفیه آب
بهترین دستگاه های تصفیه آب

فیلتر ممبران را می توان قلب تپنده دستگاه تصفیه آب دانست که اگر سه فیلتر قبل آن کار خود را به درستی انجام دهند و به موقع تعویض شوند، ممبران هم کار خود را به خوبی انجام خواهد داد. در غیر این صورت عمر مفید ممبران کم خواهد شد و نخواهد توانست کار خود را به درستی انجام دهد. در این مقاله می خواهیم به بررسی نشانه های خراب شدن ممبران تصفیه آب بپردازیم پس در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

موارد که به فیلتر ممبران آسیب جدی وارد می کند عبارتند از:

-گل و لای و ذرات معلق در آب
-کلر موجود در آب

حذف کلر و گل و لای موجود در آب کاری است که فیلترهای پیش تصفیه باید به خوبی انجام دهند تا مانع از بروز آسیب به ممبران شود. در حالت ایده آل و در شرایطی که فیلترهای پیش تصفیه کار خود را به خوبی انجام دهند هر فیلتر ممبران قادر خواهد بود تا دو سال کار کند بدون اینکه خراب شود. اگر در زمانی زودتر از دوسال این فیلتر خراب شود باید به عملکرد نادرست فیلترهای پیش تصفیه شک کرد.

نشانه های خراب شدن فیلتر ممبران تصفیه آب

اگر فیلتر ممبران سیاه شده باشد:

نشانه این است که ذرات کربن از فیلتر 2 و 3 به ممبران رسیده اند و علت آن این است که فیلترهای پیش تصفیه به موقع تعویض نشده اند. در این صورت خروجی آب ممبران کاهش پیدا خواهد کرد و ممبران زودتر خراب خواهد شد. بهتر است در چنین مواردی فیلترهای پیش تصفیه را هم با ممبران تعویض کنید و از برند با کیفیت تری استفاده نمایید. توصیه ما این است که برای فیلتر مرحله سوم از فیلتر الیافی “یک” یا “نیم” میکرون استفاده نمایید.

اگر درون هوزینگ ممبران مقداری گل و لای وجود داشته باشد:

  این اتفاق زمانی می افتد که شما فیلتر پیش تصفیه شماره 1 را به موقع تعویض نکنید و یا می تواند به علت بسته بودن مسیر خروجی فاضلاب نیز باشد. پس لازم است پس از تعویض فیلتر ممبران جریان آب فاضلاب را چک کنید که در حد مناسب باشد و اگر از حد نرمال کمتر یا بیشتر بود لازم است علاوه بر تعویض ممبران قطعه محدود کننده فاضلاب را نیز تعویض کنید.

اگر روی ممبران و هوزینگ آن آلودگی وجود نداشته باشد:

حتما می پرسید در صورتی که ممبران و هوزینگ آن تمیز باشد، چه چیزی میتواند باعث خرابی ممبران شده باشد؟ در جواب باید گفت که اگرچه این تمیزی نشان دهنده این است که فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب کار خود را به درستی انجام داده اند اما از طرفی خراب شدن ممبران در این حالت می تواند به این علت باشد که فیلترهای پیش تصفیه قادر به حذف کلر از آب نبوده اند و آب کلردار باعث خرابی ممبران شده است.

اگر ذرات بلوری و کریستالی دور هوزینگ ممبران وجود داشته باشد:

ذرات بلوری دور هوزینگ ممبران به این معنی است که میزان آب عبوری درون ممبران به اندازه مناسب نبوده و احتمالا یا لوله پساب دچار خمیدگی شده است و یا کپسول فاضلاب مسدود شده و میزان آب مناسب را عبور نمی دهد. در این صورت لوله پساب را کنترل کنید که میزان حجم آب با مقدار نوشته شده روی کپسول فاضلاب در یک دقیقه برابر باشد و اگر مقدار آنها یکی نبود پس مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود. اگر مشکل گرفتگی کپسول پساب حل نشود خیلی زود ممبران را خراب خواهد کرد و حتی اگر ممبران را هم عوض کنید ممبران جدید چند روزی بیشتر کار نخواهد کرد.

زمان تعویض فیلتر ممبران بسته به:

-میزان مصرف
-کیفیت آب ورودی
_عملکرد دستگاه و کیفیت فیلترهای پیش تصفیه
-کیفیت فیلتر ممبران

در جاهایی که کیفیت آب خوب است این فیلتر دستگاه تصفیه آب تا دو سال دوام دارد و تا زمانی که این فیلتر عملکرد مناسبی داشته باشد نیاز به تعویض آن نیست. برای تست کردن فیلتر ممبران و اینکه ببینید هنوز قابل استفاده است یا خیر شیر مخزن و شیر میکس دستگاه را کامل ببندید و شیر برداشت روی سینک را باز کنید. چند دقیقه صبر کنید تا آب های قبلی خارج شود و آبی که توسط ممبران خالص سازی شده در دسترس قرار بگیرد. کافی است این آب را با دستگاه سختی سنج چک کنید. اگر سختی آب خروجی کمتر از 40 ppm بود در صورتی که حجم آب خروجی در حد متعادل باشد همچنان می توانید از این فیلتر استفاده کنید.

ولی اگر سختی سنج در اختیار نداشتید به میزان حجم آب خروجی از شیر برداشت دقت کنید که باید یک باریکه ی ممتد باشد. اگر خیلی بیشتر از باریکه و یا قطره قطره بود احتمالا فیلتر ممبران شما آسیب دیده و باید تعویض شود. اگر فیلتر ممبران زودتر از دو سال خراب شود حتما باید علت خرابی آن را پیدا کنید تا فیلتر بعدی هم به همان درد گرفتار نشود. سارنیاواتر نماینده دستگاه تصفیه آب در اصفهان و به عنوان یک سایت تخصصی در زمینه فروش این دستگاه و قطعات و اتصالات آن می باشد. اگر به دنبال یک فروشنده منصف هستید که خیال شما را از بابت کیفیت محصول راحت کند، بدون شک سارنیاواتر می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram