logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

دلایلی که چرا آب سردکن یخچال شما مواد سیاه دارد

دلایلی که چرا آب سردکن یخچال شما مواد سیاه دارد
بهترین دستگاه های تصفیه آب

آب سردکن های یخچال یک افزودنی فوق العاده راحت برای خانه شما هستند. آنها به شما امکان دسترسی آسان به آب سرد را می دهند و به شما کمک می کنند بدون پارچ های آب هیدراته بمانید. با این حال، گاهی اوقات، کثیفی یا مواد سیاه‌رنگ می‌تواند از آبسردکن یخچال شما خارج شود که این مواد سیاه رنگ موجود در آب سردکن های یخچال معمولا کپک هستند. با این حال، می تواند مخمر، کثیفی، رسوبات معدنی یا حتی کربن فیلتر یخچال باشد. و تا زمانی که اجزای فیلتراسیون تمیز نشده اند، باید آن آب مصرف شود. اگر فیلتر کپک زده است، به جای تمیز کردن باید تعویض شود.

در این راهنما، ما به این می پردازیم که مواد سیاهی که از آب سردکن یخچال شما بیرون می آید چه می تواند باشد و همچنین توضیح می دهیم که چگونه از شر مواد سیاه خلاص شوید و از بازگشت آن در آینده جلوگیری کنید.

دلایلی که چرا آب سردکن یخچال شما مواد سیاه دارد

1. کپک

2. قارچ

3. ذخایر معدنی

4. کثیفی

5. کربن

1. کپک

111 2

کپکهای سبز می توانند فیلتر آب شما را سبز جلوه دهند کپک یک ارگانیسم کوچک است که با انتشار چند صد هزار یا حتی میلیون ها هاگ در هوا تکثیر می شود. اگر کپک در آب سردکن یخچال شما رشد می کند، لزوماً به این معنی نیست که در بقیه خانه خود مشکل کپک دارید. بیشتر هاگ های کپک به طور طبیعی در هوا رایج هستند و به راحتی می توانند راه خود را به سیستم آبسردکن یخچال شما پیدا کنند. پس از مستقر شدن ، آنها شروع به رشد می کنند. یکی از مهمترین چیزهایی که کپک برای رشد نیاز دارد رطوبت است.

این ذرات می‌توانند تکه‌هایی از مواد غذایی باشند که ممکن است در حین پخت و پز در هوا معلق هستند، مواد معدنی از خود آب، آلودگی فنجان‌های شیشه‌ای یا بطری‌های آبی که برای دریافت آب از دستگاه پخش‌کننده استفاده می‌شوند و غیره. یا حتی دست های کثیف . هنگامی که کپک در یخچال شما محیط مناسبی پیدا کرد، رشد می کند و ممکن است به صورت لکه های سبز مایل به سیاه در آب ظاهر شود.

شناسایی ذرات کپک کمی دشوار است و همچنین ممکن است با کثیفی اشتباه گرفته شود. با این حال، اگر ذرات تمایل دارند روی سطح فنجان شناور شوند، به احتمال زیاد می تواند کپک باشد. کپک همچنین به آب شما بوی یا طعم خاصی می دهد.

چگونه از شر کپک خلاص شویم

برای خلاص شدن از شر این مشکل، آبسردکن یخچال شما نیاز به تمیز کردن کامل دارد. کتابچه راهنمای کاربر خود را بخوانید تا در مورد قسمت‌های خاصی از یخچال که می‌توان آنها را جدا کرد و چگونه می‌توان آن را جدا کرد، ایده‌ای پیدا کنید. دفترچه راهنما همچنین باید به شما ایده ای از بهترین راه برای تمیز کردن مدل یخچال خاص شما بدهد. پس از مطالعه دفترچه راهنما و جدا کردن قطعات مناسب، داخل آبسردکن را با صابون ملایم تمیز کنید. کلر در صورت تماس کپک و هاگ های آن را از بین می برد، بنابراین قطعات را با آب کلر شده شیر آب بشویید.

 سرکه نیز در این مورد جایگزین کلر است. در واقع، سرکه موثرتر از کلر یا سفید کننده در از بین بردن هاگ های کپک عمل می کند، بنابراین اگر آن را در خانه دارید، این گزینه عالی است. فیلتر آب را بردارید و خط آب را با آب کلر بشویید تا هر گونه میکروارگانیسم را از بین ببرید. قبل از انجام این کار، شیر آب را ببندید و آب باقی مانده در دستگاه را تخلیه کنید. در سرکه یا آب کلر بریزید و بگذارید حدود 15 دقیقه بماند سپس محلول سرکه را بیرون بریزید. چند بار با آب تمیز بشویید. مخزن را با شستشو با آب سرکه تمیز کنید و با آب تمیز بشویید.

هر قسمت را تا حد امکان با دقت تمیز کنید. یک برس کوچک یا یک پاک کننده لوله ممکن است به شما کمک کند نازل های آب را بهتر تمیز کنید. خطوط را دوباره وصل کنید، دریچه را دوباره روشن کنید و آب تمیز را برای چند دقیقه از دستگاه خارج کنید تا باقیمانده صابون، سرکه یا کلر پاک شود. این فرآیند تمیز کردن را چند وقت یکبار تکرار کنید. هر ماه یک بار یا هر دو ماه یکبار. خط آب را هر شش ماه یکبار یا بیشتر تمیز کنید. اگر کپک در لوله ها باشد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند، به خصوص اگر بعد از تمیز کردن، مشکل همچنان باقی بماند. همچنین مهم است که اگر فیلتر یخچال شما کپک زده است آن را تعویض کنید. برای تمیز کردن و استفاده مجدد از آن اقدام نکنید. همیشه فیلتر کپک زده را تعویض کنید.

2. قارچ

222

قارچ مانند کپک است. آنها به همین ترتیب رشد می کنند و ممکن است بسیار شبیه به نظر برسند. مواد سیاه رنگ در یخچال شما ممکن است قارچ باشد نه کپک. با این حال، این بیشتر جنبه فنی دارد زیرا تفاوت به سختی قابل توجه است. برای از بین بردن قارچ ، به سادگی همان روش حذف کپک را که در بالا ذکر شد دنبال کنید.

3. ذخایر معدنی

مواد معدنی مانند آهن و منگنز می توانند با اکسیژن هوا واکنش داده و ذرات تیره جامد را تشکیل دهند. این مواد معدنی اگر به مقدار کمی باشند، خطر جدی برای سلامتی شما ایجاد نمی کنند. برای اینکه بدانید مواد سیاه موجود در یخچال فریزر شما رسوبات معدنی هستند یا خیر، یک آزمایش آب انجام دهید. این آزمایشات معمولاً نسبتاً سریع و ارزان هستند.

چگونه از ذخایر معدنی خلاص شویم

خلاص شدن از ذخایر معدنی می تواند کمی دشوارتر باشد. آبسرد کن و قسمت های فیلتراسیون (به جز فیلتر) را حدود 20 دقیقه در سرکه خیس کنید تا رسوبات معدنی نرم شود، سپس به آرامی رسوبات را بشویید. اگر محلول سرکه خیلی ملایم است و خوب کار نمی کند، ممکن است لازم باشد به پاک کننده های شیمیایی روی آورده و این روند را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که برای محافظت از آب آشامیدنی خود، پاک کننده های شیمیایی را کاملاً بشویید. رسوبات سرسخت ممکن است نیاز به تعویض کامل تمام لوله های سیستم داشته باشند. برای جلوگیری از تجمع مواد معدنی، می توانید آب خود را قبل از رسیدن به یخچال تصفیه کنید. اما این معمولا یک گزینه بسیار گران است.

4. کثیفی

44

مواد سیاه موجود در آب سردکن یخچال شما در واقع می تواند کثیفی باشد. با گذشت زمان، کثیفی های محیط، ذرات گرد و غبار موجود در هوا، ذرات آب و غیره می توانند در داخل یا اطراف آب سردکن یخچال شما جمع شوند. کثیفی ها و زباله ها می توانند از جای خود خارج شده و به صورت لکه های سیاه رنگ وارد آب آشامیدنی شما شوند.

چگونه از شر کثیفی آبسردکن یخچال خلاص شویم

هر سطح را با صابون ملایم و آب تمیز کنید. از یک برس کوچک یا یک پاک کننده لوله استفاده کنید تا به مکان هایی که تمیز کردن آنها سخت است مانند نازل ها برسید. خطوط را نیز با صابون ملایم بشویید. تمام اجزا را با آب تمیز کاملاً بشویید. برای تاثیر بیشتر، می توانید قسمت های مختلف را دوباره با مواد ضدعفونی کننده ایمن مانند سرکه یا آب کلر شده شستشو و سپس، با آب تمیز بشویید. اگر مشکل شما کثیفی است، یک صابون ملایم و آب تمیز کافی است. سرکه یا کلر فقط برای نرم کردن ذخایر معدنی یا از بین بردن قارچ و کپک مورد نیاز است.

5. کربن

55

 کربن فعال یک روش پرکاربرد و بسیار موثر برای فیلتر کردن آلاینده ها از آب است. اکثر فیلترهای آب یخچال از کربن فعال در سیستم های تصفیه آب خود استفاده می کنند. اغلب، کربن به شکل دانه های ریزی است که به عنوان کربن فعال دانه ای (GAC) شناخته می شود. برخی از گرانول های کربن ممکن است در طول فرآیند تولید و حمل و نقل شل شوند. این ذرات ممکن است در نهایت به آب شما ختم شوند.

اگر مواد سیاه موجود در یخچال فریزر شما کاملاً سیاه است و در ته لیوان شما فرو می‌رود، احتمالاً فقط ذرات کربن هستند. آب شما حتی با ذرات کربن هنوز برای نوشیدن بی خطر است.

چگونه از شر ذرات کربن خلاص شویم

اگر به تازگی یک فیلتر جدید نصب کرده اید، آب را در مدت زمانی که سازنده توصیه می کند، از داخل آبسردکن عبور دهید. وقتی کارتان تمام شد، آب را دور بریزید. از طرف دیگر، اگر هنوز فیلتر را نصب نکرده‌اید، می‌توانید آن را با خیساندن آن در آب یا ریختن آب سرد روی آن برای حدود 10 تا 15 دقیقه شستشو دهید. اگر مشکلی در فیلتر وجود داشته باشد، در این صورت فیلتر را با فیلتر جدید تعویض کنید.

 اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ، فیلتریخچال ، فیلترهای آب تصفیه کن و دیگر قطعات و اتصالات این دستگاه را داشتید ، کافیست به سایت فروشگاه سارنیاواتر سر بزنید و از محصولات متنوع و با کیفیت این فروشگاه تخصصی دیدن کنید. کارشناسان ما در فروشگاه سارنیاواتر که نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان است با ارائه راهنمایی ها و مشاوره های لازم به شما کمک می کنند تا مطابق با کیفیت آب منطقه ایی که در آن زندگی می کنید یک دستگاه تصفیه آب را تهیه کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram