logo-sarniawater

روش های اندازه گیری و کاهش TDS

دستگاه TDS متر- دستگاه تصفیه آب - دستگاه تصفیه آب خانگی
بهترین دستگاه های تصفیه آب

شاید بارها شنیده باشید که دستگاه تصفیه آب، آب تصفیه شده را تبدیل به آب مقطر می کند. به TDS زیر 10 به اصطلاحا آب مقطر گفته می شود که اگر دستگاه نامناسب باشد باعث گرفته شدن بیش از اندازه املاح از آب شده و آب خروجی به صورت آب مقطر درآمده و مزه و طعم آن تلخ می شود اما در صورت استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد و بهداشتی این مشکل رخ نمیدهد. دستگاه تصفیه آب خانگی دارای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت (NSF) می باشد و میزان TDS آب خروجی در این دستگاه بین 30ppm تا 90ppm (محدوده مجاز) قابل تنظیم است.

روش های اندازه گیری و کاهش TDS

بهترین و ارزانترین راه برای پایین آوردن TDS آب آشامیدنی استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای می باشد که به روش اسمز معکوس(RO) آب را تصفیه می نماید. البته صرفا دستگاه در میزان TDS آب تاثیر گذار نمی باشد بلکه فیلتر های دستگاه تصفیه آب نیز در میزان TDS خروجی آب از اهمیت بالایی بر خود است که باید در زمان نصب دستگاه تصفیه آب خانگی و همچنین بعد از تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب میزان TDS توسط نصب کننده دستگاه در محدوده مجاز تنظیم گردد.

آیا آب پس از تصفیه توسط دستگاه های تصفیه آب خانگی تلخ می شود؟

همانطور که می دانید مقدار بالای مواد جامد محلول در آب یا TDS برای بدن مضر است ولی گفتن این نکته هم ضروری است که TDS زیر 20 هم مطلوب نیست و باعث تلخی آب میشود و هرچقدر TDS به صفر نزدیکتر می شود، به آب مقطر نزدیکتر میشود و آب تلخ تر می شود. دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب است که بتواند TDS آب را حدودا به 30ppm تا 90ppm برساند.

میزان ایده آل برای TDS آب که توسط متخصصان بهداشت آمریکا اعلام شده است میزان 50ppm و یا زیر این مقدار می باشد. هنگامی که کل مواد جامد محلول در آب (TDS) کم باشد باعث می شود مقدار املاح آب بدن کم شده در نتیجه کلیه انسان سیگنالهای عصبی یا هورمونی ایجاد می‌کند.

که باعث افزایش ادرار شده و همچنین اگر کل مواد جامد محلول در آب (TDS) زیاد باشد باعث غلظت املاح در بدن می شود و باعث حس تشنگی در فرد میشود.

روش های کاهش TDS

  •  روش الکترودیالیز یا Electro Dialysis : روش الکترودیالیز یا Electro Dialysis که به اختصار ED نیز گفته می شود یک روش جداسازی غشایی می باشد و برای آب هایی با TDS کمتر از 5000ppm کار برد دارد
  •  روش تبادل یونی
  •  روش اسمز معکوس : گفتنی است کیفیت آب خروجی(تصفیه شده) که به روش اسمز معکوس (RO) تصفیه شده اند بهتر از آبی است که به روش تبادل یونی و یا لکترودیالیز می باشد.

روش های اندازه گیری TDS

آزمایش کردن آب مصرفی

نمونه از آب مصرفی خود را به آزمایشگاه برده تا توسط کارشناسان مربوطه مورده آزمایش قرار گیرد و میزان املاح موجود در آب و TDS آب مصرفیتان را به شما اعلام می نمایند.

دستکاه پرتابل TDS متر

دستگاه TDS متر پرتابل قابلیت اندازه گیری میزان TDS آب را دارد و کافی است آب مصرفی را با این دستگاه مورد تست قرار دهید تا از میزان TDS آب مصرفی آگاه شوید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram