آیا نوشیدن آب تصفیه شده RO مضر است؟

آیا آب RO مضر است؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

   اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس برای خانه خود را دارید، ممکن است تعدادی از مقالات، ویدئوها و وبلاگ ها را مشاهده کرده باشید که در مورد اینکه واقعاً آب اسمز معکوس سالم است یا نه بحث می کنند. شاید خوانده باشید که آب اسمز معکوس اسیدی است یا این که فرآیند اسمز معکوس آب را از مواد معدنی سالم پاک می کند. واقعیت این است که این ادعاها گمراه کننده هستند و تصویری از سیستم های اسمز معکوس ارائه می دهند که دقیق نیستند. اگر شما هم در مورد خوب بودن یا نبودن آبی که به روش اسمز معکوس یا RO تصفیه شده سردرگم هستید، این پست برای شما مناسب است. در این پست، ما به طور مفصل درباره کیفیت آب RO بحث خواهیم کرد. پس آن از دست ندهید و در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید. 

آیا نوشیدن آب تصفیه شده RO مضر است؟

قبل از بررسی آب RO، اجازه دهید در مورد اثرات مضر آب آشامیدنی حاوی آلاینده صحبت کنیم. آلایندهای آب، آب را آلوده می کند و مصرف آب آلوده منجر به انواع مختلفی از بیماری های مخرب و خطرناک برای سلامتی می شود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از 3.4 میلیون نفر در جهان جان خود را از دست می دهند. RO یعنی اسمز معکوس، یک فناوری پیشرفته تصفیه آب است که مواد جامد محلول از جمله آلاینده‌هایی مانند میکروب‌ها و ضایعات دارویی را از آب حذف می‌کند. بنابراین به طور کلی، آب را برای نوشیدن بی خطر می کند. فناوری اسمز معکوس تا 98 درصد TDS را از آب حذف می کند. در این مرحله، تعداد کمی از کارشناسان مدام می گویند که تصفیه کننده RO ناخالصی ها و همچنین مواد معدنی ضروری مانند کلسیم و منیزیم را از بین می برد. و به نوعی حق با آنهاست، اما با این حال، هیچ دلیلی وجود ندارد که بگوییم آب RO مضر است زیرا از ما در برابر بیماری های کشنده منتقله از طریق آب محافظت می کند.

نادیده گرفتن آب RO مانند نادیده گرفتن دارو است در حالی که از تب و سایر مشکلات مانند درد معده، استفراغ، حرکت شل و غیره رنج می برید. آیا می دانید هر دارویی که مصرف می کنید عوارض جانبی دارد. اما با این حال، ما دارو مصرف می کنیم و پزشک توصیه می کند که دارو مصرف کنیم حتی با علم به اینکه دارویی که مصرف می کنید عوارض جانبی دارد. نوشیدن آب RO مشابه مصرف دارو است، زیرا دارو از شما در برابر مشکلات فوری محافظت می کند، نوشیدن آب RO هم از شما در برابر بیماری های کشنده ناشی از آب محافظت می کند.

امروز از شما و همه کارشناسانی که مدام می نویسند و می گویند که آب RO مضر است، می خواهیم گزینه بهتری را به ما پیشنهاد دهید. ممکن است فکر کنید که آب جوش بهترین گزینه است. خیر، آب جوش گزینه بهتری نسبت به آب RO نیست. بله، قبلاً گزینه خوبی بود زیرا آلاینده ها به اندازه امروز سفت و سخت نبود. بیایید فرض کنیم می توانید روزانه آب را در مقیاس بزرگ بجوشانید. اگر هزینه برقی را که برای جوشاندن آب روزانه به طور منظم مصرف می کنید محاسبه کنید خواهید دید که هزینه آن بسیار بیشتر از خرید یک دستگاه تصفیه آب RO برای شما خواهد بود.

آیا آب اسمز معکوس مواد معدنی سالم را از آب حذف می کند؟

بله و خیر. در حالی که فرآیند اسمز معکوس مواد معدنی را از آب آشامیدنی حذف می کند، بسیار بعید است که این مواد معدنی تاثیر پایداری بر سلامت کلی شما داشته باشند. چرا؟ زیرا ویتامین ها و مواد معدنی به دست آمده از رژیم غذایی شما بسیار مهمتر هستند. به گفته دکتر ژاکلین گرهارت از UW Health Family Medicine، “حذف این عناصر ضروری از آب آشامیدنی ما مشکل چندانی ایجاد نمی کند، زیرا یک رژیم غذایی کامل این موارد را برای بدن ما فراهم می کند.” او می‌گوید تنها افرادی که «رژیم غذایی غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نمی‌خورند» در معرض خطر کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند.

در حالی که دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مواد معدنی را از آب حذف می کند، مواد شیمیایی و آلاینده های مضر مانند فلوراید و کلرید را که انجمن کیفیت آب در لیست آلاینده های متداول موجود در آب قرار داده را هم حذف می کند. اگر این آلاینده ها به طور مداوم مصرف شوند، می توانند منجر به مشکلات سلامت مزمن مانند مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی و مشکلات تولید مثل، اسهال و حالت تهوع، کم آبی بدن، مشکلات گوارشی گرفتگی روده یا معده شوند.

 آلاینده های آب که با اسمز معکوس حذف می شوند عبارتند از:
-سدیم
-سولفات
-فسفات
– نیکل
-فلوراید
-سیانور
-کلرید

قبل از اینکه نگران مواد معدنی موجود در آب خود باشید، یک سوال ساده از خود بپرسید: آیا از آبی که می‌نوشم ویتامین ها و مواد معدنی بدن خود را تامین می کنم یا از غذاهایی که می‌خورم؟ آب بدن ما را هیدراته می کند و برای عملکرد مناسب اندامها ضروری است، اما ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات آلی که برای داشتن زندگی سالم به آن نیاز داریم عموماً از غذاهایی که می خوریم و نه فقط آبی که می نوشیم، به دست می آیند.

1 6

آیا نوشیدن آب از سیستم تصفیه اسمز معکوس به سلامتی من آسیب می رساند؟

عملا هیچ مدرک آزمایش شده ای وجود ندارد که نشان دهد آب اسمز معکوس برای سلامتی مضر است. اگر رژیم غذایی متعادلی دارید و از شرایطی مانند ریفلاکس شدید اسید یا زخم های گوارشی رنج نمی برید، نوشیدن آب اسمز معکوس هیچ تاثیری بر سلامت و تندرستی کلی شما نخواهد داشت. با این حال، اگر به آب با pH بالاتر نیاز دارید، سیستم‌های اسمز معکوس وجود دارند که دارای فیلترهای اختیاری هستند که با مواد معدنی و الکترولیت‌ها تقویت شده‌اند و باعث افزایش PH و کاهش اثرات مرتبط با شرایط تشدید شده توسط غذاها و نوشیدنی های اسیدی می شوند.

آیا آب اسمز معکوس اسیدی است؟

بله، کمی اسیدی تر از آب خالص است که سطح pH آن در حدود 7 تا 7.5 است. به طور معمول، آب تولید شده توسط فناوری اسمز معکوس بین 6.0 تا 6.5 pH است. قهوه، چای، آب میوه، نوشابه‌های گازدار و حتی شیر دارای pH پایین‌تری هستند، به این معنی که اسیدی‌تر از آب سیستم اسمز معکوس هستند. برخی افراد ادعا می کنند که آب اسمز معکوس سالم نیست زیرا اسیدی تر از آب خالص است. با این حال، حتی استانداردهای آب EPA بیان می کند که آب بین 6.5 تا 8.5 سالم و بی خطر برای نوشیدن است. بسیاری از اظهارات در مورد خطرات آب اسمز معکوس از سمت طرفداران آب قلیایی است.

با این حال، علیرغم اینکه بسیاری از علاقه مندان به آب قلیایی ادعا می کنند که آب قلیایی می تواند از سلامتی شما حمایت کند اما هنوز تحقیقات کافی برای تأیید هر یک از این ادعاها وجود ندارد. پاسخ این سوال که آیا نوشیدن آب تصفیه شده RO مضر است؟ نه می باشد زیرا فرآیند اسمز معکوس به هیچ وجه آب را ناسالم نمی کند بلکه مزایای تصفیه از شما در برابر بسیاری از آلاینده های موجود در آب محافظت کند. ما این واقعیت را انکار نمی کنیم که آب RO مواد معدنی ضروری برای بدن را نیز از بین می برد اما در اینجا، ما این گزینه را داریم که آن مواد معدنی ضروری را از طریق رژیم غذایی مصرف کنیم.

اگر روی رژیم غذایی خود تمرکز کنید می توانید مواد معدنی مورد نیاز بدن را مصرف کنید، اما اگر آب آلوده مصرف کنید، چاره ای جز مصرف دارو یا مراجعه به کلینیک پزشک نخواهید داشت. حال انتخاب با شماست که آب RO مصرف می کنید یا آب لوله کشی. امیدواریم این پست تمام شک و تردید شما را در مورد آب RO برطرف کرده باشد. برای خرید دستگاه تصفیه آب می توانید از طریق سایت فروشگاه سارنیا واتر مرکز فروش آب تصفیه کن در اصفهان، اقدام کنید و چناچنه به مشورت و راهنمایی نیاز داشتید می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

به همرسانی:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram