logo-sarniawater

آهن موجود در آب و اثرات آن بر بدن

آهن موجود در آب و اثرات آن بر بدن
بهترین دستگاه های تصفیه آب

آیا می دانستید که 5 درصد از پوسته زمین از آهن تشکیل شده است؟ علوم پایه آهن را به عنوان عامل رنگ زرد، قرمز و قهوه ای در سنگ ها و خاک شناسایی می کند. آهن مسئول رنگ قرمز در گلبول های خون است. از این رو آهن فلزی مهم در زندگی ماست. اما آیا آهن در آب مفید است؟ نه. آهن موجود در آب می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، مانند اسهال، وبا، عفونت‌های مزمن کولیک و حتی ایمنی ضعیف شود و حتی مزه و بوی بدی هم دارد. طعم فلزی، گرفتگی لوله ها، دندان های زرد و لکه های لباسشویی نیز نشان دهنده وجود آهن در آب است. اگر مقدار زیادی آهن توسط روده ها جذب شود، می تواند تهدیدی مرگبار برای بدن انسان باشد. کیت های تست آهن و تست های آزمایشگاهی تایید شده می توانند میزان و نوع آهن موجود در آب را تعیین کنند.

آهن یکی از فراوان ترین منابع روی زمین است. هنگامی که باران می بارد یا برف ذوب می شود، آهن را حل می کند و آن را به رودخانه ها، دریاچه ها و منابع آب زیرزمینی می برد. در ادامه نگاهی دقیق تر به روش های مختلفی که می توانید برای تعیین وجود آهن در آب خود استفاده کنید،  خواهیم انداخت. همچنین اطلاعات مفید زیادی در مورد آهن موجود در آب و اثرات آن بر بدن ارائه خواهیم کرد. و در آخر، راه حل حذف آهن از آب را بررسی می کنیم.

چگونه بفهمیم در آب ما آهن وجود دارد

چند راه برای تأیید وجود آهن در آب وجود دارد. هر یک از این روش ها مزایا و معایبی دارند و برخی از آنها دقیق تر از بقیه هستند. طعم فلزی، لکه های قهوه ای مایل به قرمز روی لباس و ظروف، گرفتگی لوله ها و آب قهوه ای مایل به قرمز یا حتی زرد نشان دهنده وجود آهن است. کیت های تست خانگی DIY یا تست های آزمایشگاهی معتبر نیز می توانند انجام شوند.

1. طعم، رنگ و بوی آب

هنگامی که آهن در غلظت های کافی وجود داشته باشد، می تواند باعث شود آب لوله کشی شما طعم، بوی و حتی رنگ فلزی ناخوشایندی پیدا کند. آهن موجود در آب نیز به غذاها و نوشیدنی های شما همان طعم فلزی می دهد و گاهی اوقات باعث می شود این نوشیدنی ها و وعده های غذایی رنگ سیاه تیره ناخوشایندی پیدا کنند.

2. کیت تست آهن

استفاده از کیت تست آب خانگی یک راه آسان برای تشخیص وجود آهن در آب لوله کشی شما است. اگر در آب شما آهن وجود داشته باشد، کیت تست آهن نیز تخمینی از میزان آهن را بر حسب میلی گرم در لیتر به شما می دهد. کیت تست آهن حاوی چند نوار تست است که نوارهای کاغذ یا پلاستیک آغشته به برخی مواد شیمیایی هستند که در واکنش با آهن تغییر رنگ می دهند. این روش مقرون به صرفه تخمین نسبتاً دقیقی از سطح آهن در آب به شما می دهد و برای استفاده آسان می باشد.

3. لباس‌ها و ظروف با رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد

آهن موجود در آب می تواند اکسید شده و اکسیدهای آهن را تشکیل دهد. این اکسیدهای آهن مانند زنگ به راحتی به الیاف لباس یا سطوح ظروف می چسبند. این نوع لکه گیری می تواند نشانه ای از وجود آهن در آب شما باشد. به عنوان مثال، اگر فقط علائم لک شدن آهن را روی ظروف خود می بینید، ممکن است ماشین ظرفشویی شما (یا لوله هایی که به آن متصل می شوند) آهن زیادی را به خود جذب کرده باشند.

4. دندان های زرد

123 1

نوشیدن آب سرشار از آهن می تواند باعث تغییر رنگ مینای دندان و زرد شدن آن شود. در واقع، مطالعات همچنین نشان داده‌اند که آهن می‌تواند روی عاج، بخشی از دندان که در زیر مینای دندان قرار دارد، جذب شود. زردی دندان های اعضای خانواده شما می تواند نشانه وجود غلظت بالای آهن در آب باشد.

5. گرفتگی لوله ها

برخی از باکتری ها در آهن رشد می کنند و به آنها باکتری اکسید کننده آهن (یا به اختصار “باکتری آهن”) می گویند. در حالی که این باکتری ها ممکن است مستقیماً برای سلامتی مضر نباشند، از آهن تغذیه می کنند و رسوبات لزج ضایعات آهن را از خود به جا می گذارند. لجن حاصل بوی بدی دارد و می تواند به مرور زمان جمع شود و لوله های لوله کشی شما را مسدود کند. همچنین می تواند بر وسایل شما مانند ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی تأثیر بگذارد.

آهن موجود در آب و اثرات آن بر بدن

وجود آهن در آب معمولاً بر سلامت بدن ما تأثیر منفی نمی گذارد. بنابراین، مقدار زیادی آهن به عنوان یک آلاینده ثانویه در نظر گرفته می شود که فقط بر طعم، بو و ظاهر آب تأثیر می گذارد. با این حال، نوشیدن آب با بیش از 0.3 میلی گرم در لیتر آهن می تواند شما را در معرض خطر مشکلات سلامتی مانند اضافه بار آهن، پوست ضعیف و حفره های دندانی قرار دهد.

پوست ضعیف

13

از آهن موجود در آب و اثرات آن بر بدن می توان به هنگامی که آب حاوی آهن بیش از حد می نوشید و باعث افزایش خطر ابتلا به سلولیت، نوعی عفونت باکتریایی پوست شود اشاره کرد.

آهن اضافی در بدن همچنین می تواند تشکیل رادیکال های آزاد را در بدن شما افزایش دهد. رادیکال های آزاد مولکول های بسیار واکنش پذیری هستند که می توانند به سلول های سالم آسیب برسانند.

هنگامی که رادیکال های آزاد به سلول های پوست حمله می کنند، علائم اولیه پیری مانند چین و چروک و نازک شدن پوست ظاهر می شود.

آهن در غلظت‌های زیاد در آب نه تنها برای سلامت داخلی بدن شما، بلکه برای مو و پوست شما نیز مضر است. ممکن است پوست را تحریک کند و رنگ مو را تیره تر کند.

به عنوان مثال، می تواند به موهای بلوند بیشتر رنگ نارنجی رنگی بدهد. علاوه بر این، آهن می تواند چین و چروک روی پوست شما را آشکارتر کند.

آهن اضافی در بدن

این زمانی است که آهن بیش از حد در بدن وجود دارد. این آهن اضافی می تواند بر روی اندام ها رسوب ایجاد کند و باعث اختلال در عملکرد آنها شود. اضافه بار آهن یک عارضه جانبی شایع آهن اضافی در آب آشامیدنی نیست.

این بیماری معمولاً تنها زمانی رخ می دهد که فردی به هموکروماتوز، یک بیماری ارثی نادر، ناشی از یک جهش ژنتیکی که منجر به افزایش غیرطبیعی جذب آهن از روده می شود، رخ می دهد.

این تجمع آهن که به عنوان اضافه بار آهن شناخته می شود، می تواند علائم ناخوشایندی ایجاد کند و اگر درمان نشود، می تواند به بخش هایی از بدن مانند کبد، مفاصل، پانکراس و قلب آسیب برساند. علائم رایج این بیماری شامل موارد زیر ی شود:

-احساس خستگی دائمی

کاهش وزن

-ضعف

درد مفاصل

ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ (اختلال نعوظ)

-پریودهای نامنظم

مسائل دندانپزشکی

نوشیدن آب حاوی آهن اضافی می تواند منجر به مشکلات سلامت دندان مانند تغییر رنگ یا لکه دار شدن دندان ها، عفونت های لثه مانند پریودنتیت و حتی حفره های دندانی شود. در مقادیر طبیعی، آهن عنصری است که به عنوان یک ماده معدنی بسیار مهم در بدن عمل می کند و در خون سازی و انتقال اکسیژن به قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. بدن جذب آهن از آب را کمی دشوار می‌یابد، بنابراین بیشتر آهنی که بدن استفاده می‌کند از غذاهای حاوی آهن مانند گوشت، اسفناج و سایر سبزیجات برگ‌دار به دست می‌آید.

سطح قابل قبول آهن در آب آشامیدنی چقدر است؟

آهن یک عنصر گسترده است و به احتمال زیاد در آب لوله کشی شما وجود دارد. EPA حداکثر سطح قابل قبول آهن در آب لوله کشی را 0.3 میلی گرم در لیتر تعیین کرده است. با این حال، برخی از چاه ها احتمالاً حاوی مقادیر بیشتری آهن هستند، به ویژه در مناطقی که سطوح بالایی از آهن در خاک و سنگ های خود دارند. هنگامی که آهن در مقادیر بالاتر از این وجود داشته باشد، شروع به تأثیرگذاری بر ظاهر آب و طعم و بوی آن می کند و حتی ممکن است برای سلامتی خطرناک باشد. جدا از نگرانی های بهداشتی و زیبایی شناختی، آهن اضافی در آب بر لوله کشی، لوازم خانگی و لباسشویی شما نیز تأثیر می گذارد.

چگونه آهن را از آب خود حذف کنیم؟

خوشبختانه، مجبور نیستید با طعم و اثرات نامطبوع آهن در آب دست و پنجه نرم کنید. دستگاه های تصفیه آب وجود دارند که می توانند به سرعت و به طور موثر آهن را از آب آشامیدنی شما حذف کنند.

سیستم اسمز معکوس

اسمز معکوس (RO) یک فناوری جدید نیست، اما در زمان‌های اخیر، با توسعه کارآمدتر در حذف ناخالصی‌ها از آب، محبوبیت و استفاده گسترده‌ ایی به دست آورده است. یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس قادر است بیش از 90 درصد آهن موجود در آب را حذف کند. با خرید یک دستگاه تصفیه آب دیگر نگرانی از بابت وجود مواد معدنی و فلزات سنگین موجود در آب نخواهید داشت. زیرا اسمز معکوس (RO) بیش از 99٪ از همه آلاینده ها از جمله مواد معدنی را از منبع آب آشامیدنی حذف می کند. سیستم RO مواد معدنی را حذف می کند زیرا مولکول های بزرگتری نسبت به آب دارند. آب فیلتر شده یا تصفیه شده توسط RO خالص، تمیز و سالم است.

سیستم تصفیه RO در حال حاضر تنها فناوری است که می‌تواند بیشتر آلاینده‌های نوظهور (یعنی داروهای تجویزی و پرکلرات) از جمله سایر آلاینده‌ها (مانند آرسنیک، سیانید و فلوراید) را که به سختی با روش‌های دیگر حذف می‌شوند، حذف کند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب را دارید لازم است تمام پارامترهای خرید را در نظر بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید. اول اینکه از یک فروشگاه مطمئن و معتبر خرید کنید که سابقه خوبی داشته باشد. در درجه دوم با کارشناسان و متخصصین مربوطه مشورت کنید تا بتوانید خرید خوب و هوشمندانه ایی داشته باشید.

سارنیاواتر مرکز فروش دستگاه تصفیه آب خانگی در اصفهان جایی است که می تواند تمام نیازهای شما در زمینه خرید یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت را فراهم کند. در این فروشگاه می توانید قبل از اقدام به خرید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از مشاوره و راهنمایی های کارشناسان ما در سارنیاواتر بهره مند شوید. 

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram