logo-sarniawater
Search
Close this search box.

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

sarniawater- سارنیاواتر- دستگاه تصفیه آب خانگی - دستگاه تصفیه آب در اصفهان
بهترین دستگاه های تصفیه آب

هر چند در این قسمت در تلاش هستیم که به معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب بپردازیم ولی ذکر این نکته اهمیت زیادی دارد که ساختار و تولید دستگاه تصفیه آب بر اساس دستورالعمل و نقشه‌ی تصفیه آب خاص هر شرکت متفاوت است؛ از این رو ممکن است همه‌ی این قطعات در یک دستگاه کاربرد نداشته باشند و یا برخی از آن‌ها با برخی قطعات دیگر جایگزین شده باشند.

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

سه راهی استیل یا تبدیل 1.4×1.2×1.2

این تبدیل برای اتصال شیر ورودی دستگاه به لوله‌کشی شهری استفاده می‌شود.

شیر 1.4 ورودی دستگاه

این شیر پس از تبدیل بر سر مسیر ورودی دستگاه نصب می‌شود تا در صورت نیاز بتوانید جریان ورودی آب را قطع کنید.

هوزینگ فیلتر الیافی 5 میکرون

این هوزینگ که در داخل خود یک فیلتر الیافی 5 میکرونی دارد، در ابتدایی‌ترین منطقه‌ی فیلتراسیون آب قرار دارد. هوزینگ 5 میکرون دارای یک ورودی و خروجی است که در ورودی خود یک سه راهی دارد که این سه راهی به هوزینگ وصل می‌شود، سر دیگر سه راهی به شیلنگ آب ورودی و راه سوم سه راهی به سوئیچ قطع فشار پایین وصل شده است.

سوئیچ قطع فشار پایین

هرگاه فشار ورودی آب به دستگاه کم شود، به منظور حفاظت از موتور دستگاه این سوئیچ دستگاه و یا پمپ را از کار می‌اندازد.

شیر برقی

شیر برقی هرگاه سوئیچ قطع فشار پایین پمپ دستگاه را خاموش کند و یا اگر پمپ به هر دلیل دیگری از مدار خارج شود، وظیفه دارد ورودی آب به دستگاه را مسدود کند.

پمپ دستگاه

پمپ دستگاه تصفیه آب در همه‌ی مدل‌ها یکسان نیست. این پمپ معمولاً از نوع 24 ولت انتخاب می‌شود و وظیفه‌ی آن افزایش راندمان دستگاه و دبی آب به منظور تأمین فشار لازم در دستگاه تصفیه آب بخصوص از نوع اسمز معکوس می‌باشد.

هوزینگ فیلتر کربن فعال

هوزینگی مشابه هوزینگ فیلتر الیافی است که بر خلاف فیلتر الیافی که معمولاً شفاف است، از نوع شفاف نمی‌باشد. در درون این هوزینگ فیلتر کربن فعال قرار دارد و در اغلب دستگاه‌های تصفیه آب دیده شده است و کار حذف بو و از بین بردن برخی از مواد شیمیایی مانند کلر را عهده‌دار است.

هوزینگ فیلتر کربن بلاک

این هوزینگ نیز تا حدود زیادی مشابه هوزینگ مرحله‌ی قبل فعالیت می‌کند. در برخی از دستگاه‌ها این هوزینگ در مرحله‌ی سوم و در برخی دیگر این هوزینگ یا فیلتر در مرحله‌ی پنجم قرار گرفته است.

هوزینگ ممبران یا RO یا همان اسمز معکوس

این هوزینگ در واقع محل قرارگیری فیلتر ممبران یا اسمز معکوس است. آب پس از گذشتن از هوزینگ‌های قبلی در این مرحله تحت فشار از غشای اسمز معکوس عبور می‌کند و تصفیه می‌شود. در این مرحله آب به دو قسمت تقسیم می‌شود. آب تصفیه شده که از یک قطعه‌ی زانویی شکل وارد مخزن تصفیه اب می‌شود و آب آلوده که به سمت فاضلاب هدایت می‌شود.

سوئیچ قطع فشار بالا

سوئیچ قطع فشار بالا وظیفه‌ دارد تا در زمانی که مخزن تصفیه آب پر شده است، اجازه‌ی روشن شدن پمپ را در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب و همچنین کمک به عدم فشار زیاد به پمپ نمی‌دهد.

فیلتر کربن فعال یا پست کربن

پس از تصفیه آب در هوزینگ RO آب در مرحله‌ی بعد به فیلتر پست کربن می‌رسد. این فیلتر در صورتی که بو و مواد شیمیایی در آب باقی مانده باشد را از بین خواهد برد.

فیلتر UV

این فیلتر دستگاه تصفیه آب یک محفظه‌ی‌ شفاف که در پشت آن چراغ مادون قرمزی تعبیه شده تا در صورت وجود میکروب و یا ویروس در آب این اشعه آن‌ها را از بین ببرد. این اشعه در همه‌ی دستگاه‌ها تعبیه نمی‌شود.

فیلتر مینرال

مرحله‌ی دیگری از تصفیه آب که در همه‌ی دستگاه‌ها وجود ندارد. فیلتر مینرال وظیفه‌ی کنترل و تنظیمPH و یا مواد معدنی آب را دارد.

فیلتر الکالاین یا قلیایی کننده آب

فیلتر قلیایی یا آلکالاین به منظور قلیایی شدن و بالا رفتن کیفیت آب در آخرین مرحله‌ی برخی از دستگاه‌های تصفیه آب تعبیه می‌شود.

شیر مصرف

شیری که برای برداشت آب تصفیه شده استفاده می‌شود و معمولا روی سینک آشپزخانه نصب می‌شود.

شیر منبع ذخیره آب دستگاه

شیری که در ورودی آب منبع نصب می‌شود تا بتوانید بصورت دستی ورودی آب تصفیه شده به آب تصفیه کن را ببندید.

مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب

معمولاً تنها در دستگاه‌های دارای فیلتر اسمز معکوس از این مخزن استفاده می‌شود. معمولاً این مخازن برای تأمین فشار مورد نیاز برای خروجی آب در نظر گرفته می‌شوند.

شیر تنظیم فشار هوا

این شیر در راستای تنظیم باید مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب می‌باشد و هر از چند گاهی باید فشار باد مخزن تصفیه آب با دستگاه فشارسنج اندازه‌گیری و در صورت نیاز باد آن تنظیم شود.

خروجی پساب

معمولاً یک اتصال زانویی شکل است که اضافات آب تصفیه شده و یا همان آب آلوده از این قسمت به سمت فاضلاب هدایت می‌شود.

محدود کننده‌ی آب خروجی به فاضلاب

یک اتصال است که در مجرای فاضلاب کار گذاشته می‌شود تا آب کمتر وارد فاضلاب شود. دلیل استفاده از این قطعه این است که به دلیل فشاری که برای تصفیه به آب وارد می‌شود آب تمایل به خروج به سمت فاضلاب نداشته باشد.

بست فاضلاب

این بست کار اتصال قسمت خروجی فاضلاب یا همان شلنگ فاضلاب دستگاه به مجرای فاضلاب را بر عهده دارد.

تنظیم‌کننده‌ی TDS آب

این قطعه شیر مانند کار تنظیم TDS دستگاه را بر عهده دارد تا آب بیش از اندازه مواد معدنی و طبیعی خود را از دست ندهد و تلخ مزه هم نشود.

فشار سنج

فشارسنج‌های روغنی در دستگاه تصفیه آب برای اندازه‌گیری فشار آب خروجی از پمپ دستگاه می‌باشند. اهمیت این فشارسنج برای تعویض فیلترها در زمان افت فشار می‌باشد.

تعمیر پمپ تصفیه آب خانگی

یکی دیگر از قطعات مهم و کاربردی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، پمپ می‌باشد. تعمیر پمپ از جمله تعمیرات دستگاه تصفیه آب است که نیاز به توجه و دقت بیشتری دارد. با توجه به کمیاب بودن و گران بودن این قطعه در بازار نسبت به قطعات دیگر باید در رفع عیب این قطعه توجه بیشتری کنید. ایراداتی که می‌تواند برای پمپ ایجاد شود بسیار متنوع و گسترده است.

به عنوان مثال زمانی که پمپ دستگاه شما کار نمی کند می‌تواند چندین دلیل متفاوت داشته باشد. یکی از این دلایل می‌تواند سوختن ترانس دستگاه باشد که برای رفع آن نیاز است که ترانس تعویض گردد. از جمله دلایل دیگر می‌تواند عیب داشتن سوییچ فشار قطع پایین یا بالا باشد.

همچنین پایین بودن فشار آب از جمله دیگر دلایل این موضوع می‌تواند باشد. تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی گاهی موثر نبوده و باید این قطعه تعویض گردد. معمولا پمپ جزو قطعاتی است که زیر مجموعه گارانتی و خدمات پس از فروش قرار می‌گیرد. پس بهتر است که برای رفع عیوب این قطعه از پشتیبانی و خدمات شرکت تولید کننده آن استفاده گردد.

روش تست شیر برقی دستگاه تصفیه آب

شیر برقی همانطور که در قسمت معرفی قطعات به آن اشاره شد دارای کاربرد‌های بسیار زیادی می‌باشد. این قطعه وظیفه قطع و وصل جریان ورودی آب را متناسب با میزان آب ذخیره شده در مخزن دارد. در صورتی که این شیر برقی به درستی کار نکند ممکن است آب اضافی و خارج از ظرفیت مخزن وارد آن شده و باعث هدر رفت آب شود.

در هنگام نصب شیر برقی تصفیه آب باید نسبت به سالم بودن تمامی قسمت‌های آن اطمینان کسب کرد. با توجه به اینکه این قطعه به صورت الکترونیکی عمل می‌کند باید نسبت به تنظیم سیم‌های برق و اتصال آن به پمپ دقت کرد.

تست شیر برقی دستگاه تصفیه آب به این صورت است که متناسب با عملکرد این قطعه باید در هنگام روشن بودن پمپ این شیر نیز مسیر ورود آب به مخزن را باز کند و در صورت خاموش شدن پمپ این مسیر قطع شود.

در فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد نه تنها می توانید انواع دستگاه تصفیه آب در قیمت ها و کیفیت های مختلف را تهیه کنید بلکه برای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود نیز می توانید از طریق این سایت اقدام کنید. سارنیا واتر برای رفع نیاز شما در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه، بهترین  و زبده ترین کارشناسان را بکار گرفته است تا این کار به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram