logo-sarniawater
Search
Close this search box.

چگونه دستگاه تصفیه آب خود را در خانه تمیز و نگهداری کنیم

نحوه نگهداری و تمیز کردن دستگاه تصفیه آب خانگی

مصرف آب آشامیدنی سالم و تمیز مهمترین عنصر برای سلامتی ماست. برای اطمینان از دریافت آب آشامیدنی تمیز و سالم، نگهداری از دستگاه تصفیه آب مهم است. بدون نگهداری و مراقبت مناسب، دستگاه تصفیه آب به درستی کار نخواهد کرد و ممکن است در نهایت آب آلوده بنوشید. فیلترهای آب برای به دام انداختن ناخالصی هایی مانند کلر، فلزات سنگین، TDS، مواد شیمیایی و غیره طراحی شده اند. در این مقاله نکات مفیدی در مورد نحوه نگهداری و تمیز کردن دستگاه تصفیه آب در خانه آورده شده است. اگر شما هم این دستگاه را خانه دارید این مقاله دست ندهید و در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

نحوه نگهداری و تمیز کردن دستگاه تصفیه آب در خانه

برای تمیز کردن قطعات خارجی از مواد شوینده، صابون یا پارچه مرطوب استفاده نکنید.

-برای تمیز کردن روکش جلویی از پارچه خشک و نرم استفاده کنید. 

-نازل شیر را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند سفید کننده/هیپوکلریت (50 PPM کلر موجود) تمیز کنید. و فراموش نکنید که پس از تمیز کردن، 2 لیتر آب را دور بریزید هنگام تمیز کردن، هرگز آب را روی دستگاه تصفیه آب نپاشید

مراحل تمیز کردن مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب

هر 15 تا 25 روز یکبار آب موجود در مخزن را دور بریزید.

در صورت عدم استفاده از دستگاه تصفیه بیش از 2 روز، آب مخزن ذخیره را تخلیه کنید.

-مخزن ذخیره را ماهی یکبار با محلول ضدعفونی کننده تمیز کنید. می توانید این کار را با ریختن 1 میلی لیتر محلول ضد عفونی کننده (10 تا 15 قطره) در مخزن ذخیره سازی انجام دهید (از پر بودن مخزن اطمینان حاصل کنید). پس از آن، کل مخزن را پس از 10 دقیقه تخلیه کنید.

طمینان حاصل کنید که هنگام تمیز کردن، هیچ ماده خارجی (مانند گرد و غبار / مورچه / حشرات / سایر آفات) نباید وارد مخزن ذخیره شود.

سایر موارد مهم که باید در نظر داشته باشید:

بهداشت را در اطراف دستگاه تصفیه آب خود رعایت کنید: مطمئن شوید که این منطقه عاری از مورچه ها، حشرات و سایر آفات است. 

-فیلترهای خود را در فواصل زمانی معین عوض کنید: ضروری ترین کار در نحوه نگهداری و تمیز کردن دستگاه تصفیه آب در خانه آب این است که فیلتر دستگاه تصفیه آب را در زمانی که قرار است تعویض کنید، تعویض کنید. اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای نشانگر فیلتر است، به نشانه آن دقت کنید. و اگر نشانه ای نداشت، با تکنسین خدمات تماس بگیرید تا درباره روند تعویض فیلترها به شما اطلاعاتی بدهد.

-فیلتر رسوب: فیلتر رسوب در دستگاه تصفیه آب باید هر 6-9 ماه یکبار تعویض شود. مرحله پیش فیلتر برای از بین بردن رسوبات، کثیفی ها طراحی شده است و بسیار مهم است زیرا فیلتر رسوب از ورود خاک به غشای RO محافظت می کند. اگر فیلتر در زمان برنامه ریزی شده تعویض نشود، کثیفی و گل و لای می تواند به غشاهای RO برسد و شروع به مسدود شدن غشا کند. می توانید به راحتی فیلتر رسوب را در خانه تعویض کنید.

فیلتر کربن: فیلتر کربن به حذف کلر و سایر آلاینده هایی که بر عملکرد و عمر غشای RO به همراه طعم و بوی آب تأثیر می گذارند کمک می کند. فیلتر کربن نیز باید هر 12 ماه یکبار تعویض شود.

-جایگزینی غشای RO: تصفیه کننده RO دارای یک غشای نیمه تراوا است که اجازه عبور آب را می دهد و تمام آلاینده های اضافی را فیلتر می کند. توصیه می شود غشای RO را در 1.5 تا 2 سال تغییر دهید، بر اساس سطح TDS آب.

-چکه‌ها و نشتی‌ها را بررسی کنید: به محض اینکه متوجه چکه‌ها یا نشتی شدید، از متخصص کمک بگیرید. اگر اقدامات درست انجام نشود، دستگاه های تصفیه آب می توانند نشتی ایجاد کنند. از متخصص بخواهید که دستگاه تصفیه آب را به طور کامل بررسی کند تا علت نشتی را بداند و دستگاه را از آسیب نجات دهد.

-تماس برای تعمیر و نگهداری سالانه و خدمات: برای جلوگیری از هرگونه مشکل جدی در دستگاه تصفیه آب، مطمئن شوید که از یک متخصص برای تعویض فیلترها کمک بگیرید. مراقبت جدی از سلامت اطرافیان و خودتان بسیار حیاتی است و از این رو توصیه می شود اقدامات لازم را برای حفظ بهداشت دستگاه تصفیه آب خود انجام دهید.

ضد عفونی کردن دستگاه تصفیه آب خانگی

1- ابتدا شیر آب ورودی دستگاه را که به انشعاب آب شهری متصل است را ببندید و 5 دقیقه صبر کنید تا فشار کلی سیستم کاهش پیدا کند.

2- شیر برداشت روی سینک را باز کنید تا آب داخل مخزن دستگاه بطور کامل تخلیه شود. پس از تخلیه شیر برداشت را ببندید.

3- شیلنگ های متصل به محفظه ممبران را جدا کرده و با یک دست محفظه ممبران را نگه داشته و با دست دیگر درپوش آن را باز کنید.

4- ممبران استفاده شده را از محفظه آن خارج کنید.

5- درپوش ممبران را در جای خود سفت کرده و اتصالات شیلنگ های آن را مجددا وصل کنید.

6- با استفاده از آچار مخمصوص هوزینگ سه فیلتر مرحله اول تا سوم را باز کنید و فیلترهای آنها را خارج کنید.

7- هوزینگ ها را با یک ماده شوینده شسته و با پارچه نرم تمیز کنید و با آب بشویید.

8- اورینگ های هوزینگ را نیز تمیز کنید و سرجای خود قرار دهید.

9- یک سوم هر کدام از هوزینگ ها را آب ریخته و داخل هر کدام دو قاشق غذا خوری وایتکس بریزید.

12

10-هوزینگ ها را بدون فیلتر در جای خود پیچانده و سفت کنید.

11-شیر آب ورودی دستگاه را باز کرده و ده دقیقه صبر کنید.

12- شیر برداشت روی سینک را باز کرده و اجازه دهید 10 دقیقه آب از آن خارج شود. سپس شیر برداشت را ببندید.

13- ده دقیقه بعد مجددا شیر برداشت روی سینک را باز کرده و بگذارید ده دقیقه دیگر آب از آن خارج شود.

14- شیر آب ورودی دستگاه را ببندید.

15- شیر تانک را بسته و شیر برداشت روی سینک را باز کنید تا مخزن تخلیه شود.

16- هوزینگ های سه مرحله اول و محفظه ممبران را باز کرده و فیلترها و ممبران جدید را در جای خود نصب کنید. از درست قرار گرفتن اورینگ ها در جای خود مطمئن شوید و سپس هوزینگ ها را سفت کرده و درپوش محفظه ممبران را هم در جای خود قرار دهید. به جهت درست قرار دادن ممبران در محفظه دقت کنید.

17- فیلترهای 5 و 6 را جایگزین فیلترهای قدیمی کنید و در بستن اتصالات آنها حتما از نوار تفلون استفاده کنید. به جهت قرار گرفتن فیلتر پست کربن دقت کنید.

18- شیر آب ورودی دستگاه و شیر برداشت را باز کنید و وقتی آب شروع به خارج شدن از شیر برداشت کرد شیر برداشت را بسته و شیر تانک را باز کنید.

19- به مدت 8 ساعت از باز کردن شیر برداشت خودداری کنید.

20- سپس با باز و بسته کردن شیر برداشت روی سینک مخزن دستگاه را دوباره خالی و پر کنید. امکان استفاده از این آب وجود ندارد چون مقدار زیادی کلر دارد.

21- بعد از دو بار خالی و پر شدن مخزن می توان از آب خروجی استفاده کرد.

پاسخ به پرسش های متداول در مورد نحوه نگهداری و تمیز کردن دستگاه تصفیه آب

 آیا سیستم های اسمز معکوس نیاز به تعمیر و نگهداری دارند؟

سیستم های اسمز معکوس باید به طور منظم برای حداکثر کارایی نگهداری شوند. سیستم های RO معمولا شامل سه، چهار یا پنج مرحله فیلتر هستند. از آنجایی که کلر و TDS می توانند به غشای RO آسیب برسانند، این امر بسیار مهم است. همچنین هر 6-9 ماه یکبار این فیلتر کربن باید آپدیت شود.

هر چند وقت یکبار باید تصفیه کننده RO را عوض کنم؟

هر 24 ماه یکبار غشای اسمز معکوس را تعویض کنید. برای تضمین کیفیت بالای آب، فیلتر پست کربن را هر 12 ماه یکبار تعویض کنید. منتظر نمانید تا طعم و مزه آب به یک مسئله جدی تبدیل شود و بعد به فکر تعویض این فیلتر بیفتید.

آیا استفاده از لوله های مسی در دستگاه تصفیه آب خانگی مجاز است؟

از آنجایی که آبی که توسط دستگاه تصفیه ro تصفیه می شود از خلوص بالایی برخوردار است، می تواند باعث حل شدن مواد فلزی شود. به همین دلیل استفاده از لوله های مسی در دستگاه تصفیه آب بخصوص بعد از ممبران ممکن است باعث ورود یونهای فلزی مس به آب و ایجاد طعم فلز در آب شود.

چرا آب از هوزینگ های فیلترهای دستگاه نشت می کند؟

یک علت این مسئله ممکن است این باشد که بدنه هوزینگ لق است، که باید بدنه هوزینگ را به بخش بالای هوزینگ خوب پیچیده و آن را سفت کنید. علت دیگر ممکن است این باشد که اورینگ هوزینگ خراب شده و یا به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، که در اینصورت باید اورینگ را جایگزین و یا به درستی در جای خود قرار دهید.

در فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد نه تنها می توانید انواع دستگاه تصفیه آب در قیمت ها و کیفیت های مختلف را تهیه کنید بلکه برای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود نیز می توانید از طریق این سایت اقدام کنید. سارنیاواتر برای رفع نیاز شما در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه، بهترین  و زبده ترین کارشناسان را بکار گرفته است تا این کار را به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

جستجوی محصول مورد نظر