چگونه اسمز معکوس داروها را از آب حذف می کند؟

چگونه اسمز معکوس داروها را از آب حذف می کند؟

اسمز معکوس می تواند حداقل 97 درصد از داروهای دارویی قابل تشخیص از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی، مسکن ها، هورمون ها و رقیق کننده های خون را از آب حذف کند. این داروها در اختلالات غدد درون ریز و مواد شیمیایی که در تعادل هورمونی ما اختلال ایجاد می کنند، موثر هستند. در این مقاله از سارنیاواتر به توضیح اثرات داروها و هورمون‌ها در هنگام مصرف با آب آشامیدنی می‌پردازیم. مهمتر از آن، ما توضیح می دهیم که چگونه اسمز معکوس می تواند شما را از این ریزآلاینده ها در امان نگه دارد.

چگونه اسمز معکوس داروها را از آب حذف می کند؟

تحقیقات نشان داده است که سیستم های تصفیه اسمز معکوس می توانند حداقل 97 درصد از داروها موجود در آب ما را حذف کنند. غشاهای فشار بالا مورد استفاده در اسمز معکوس در فیلتر کردن مواد دارویی از آب موثرتر از هر سیستم فیلتراسیون دیگری هستند. در واقع، اسمز معکوس در از بین بردن آلاینده ها آنقدر خوب است که از ROهای تجاری برای تولید آب با چنان خلوصی استفاده می شود که می توان از آن به عنوان آب برای تزریق (WFI) و برای تهیه محلول های IV استفاده کرد.

با این حال، سیستم های RO زمانی که صحبت از حذف برخی مواد آلی با وزن مولکولی کم، مانند مسکن استامینوفن به میان می آید، محدود عمل می کند. اما به یاد داشته باشید، تنها در چند دهه اخیر است که مواد دارویی در آب آشامیدنی ما کشف شده است. بنابراین، هیچ روش فیلتراسیون خاصی برای کمک به حذف این مواد در نظر گرفته نشده است.

سایر روش های تصفیه آب

خوشبختانه تصفیه خانه هایی که آب شهر را تصفیه می کنند توانسته اند برخی از داروها را حذف کنند. روش های فعلی آنها برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن آب ما در حال حاضر قادر به حذف چند دارو (البته نه همه) است. به عنوان مثال، کلر (که برای ضد عفونی کردن آب ما استفاده می شود) در پاکسازی آنتی بیوتیک هایی مانند سولفامتوکسازول، تری متوپریم و اریترومایسین موثر است. فرآیندهای تصفیه آب پیشرفته مانند کربن فعال و اکسیداسیون پیشرفته نیز قادر به حذف برخی داروها هستند، اما همه آنها محدودیت هایی دارند.

به عنوان مثال، کربن فعال نمی تواند ترکیبات محلول در آب مانند آنتی بیوتیک سولفامتوکسازول را حذف کند. سپس AOPS (فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته) بسیار مؤثر است اما فقط در حذف داروهای اکسید کننده و سایر مواد شیمیایی آلی کمیاب (بنابراین برخی داروها اما نه همه). و متأسفانه منافذ در غشاهای کم فشار میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون برای حفظ مواد دارویی بر اساس اندازه آنها کافی نیست.

اسمز معکوس بهترین راه برای حذف مواد دارویی است

داروها مواد درمانی برای پیشگیری و درمان بیماری هایی که انسان و حیوانات (دام و حیوانات خانگی) را تحت تأثیر قرار می دهند می باشند. برخی از این مواد شیمیایی به صورت مصنوعی تولید می شوند در حالی که برخی دیگر مانند آنتی بیوتیک ها، واکسن ها، انسولین و هورمون های استروئیدی از منابع طبیعی (گیاهان و حیوانات) ساخته می شوند.

منشأ آنها هر چه باشد، داروها حاوی مواد فعال هستند. این مواد فعال هستند که برای ایجاد یک اثر بیولوژیکی روی ما طراحی شده اند، همچنین بخشی از دارو هستند که می توانند به عنوان یک آلاینده وارد منبع آب ما شوند.

4

پیشرفت‌های اخیر در روش‌ها و تجهیزات آزمایش به ما این امکان را داده است که برای اولین بار سطوح کمی از مواد دارویی را در محیط و چرخه آب تشخیص دهیم. سطوح ردیابی مقادیر بسیار کمی هستند، اما همچنان می توانند برای تأثیرگذاری بر ما کافی باشند. با گذشت زمان، بررسی ها و مطالعات بیشتری وجود دارو در فاضلاب شهری و آب آشامیدنی را تایید می کند.

به همین دلیل، این مواد شیمیایی زیست فعال که شامل داروهای تجویزی، بدون نسخه و دامپزشکی می‌شود، به عنوان آلودگی‌های میکرو شناخته شده‌اند. اما، هنوز اطلاعات زیادی لازم است تا مشخص شود که این مواد شیمیایی چقدر می توانند سمی باشند زیرا به طور بالقوه در منابع آب ما تجمع می یابند.

منابع آلودگی دارویی

دریاچه ها، رودخانه ها و نهرهای ما با مواد دارویی از چندین منبع آلوده می شوند از جمله:

پساب فاضلاب

زباله صنعتی

زباله های پزشکی از مراکز بهداشتی و دامپزشکی

رواناب حاصل از عملیات تغذیه حیوانات

دفن زباله

به عنوان مثال، آنتی بیوتیک های مورد استفاده در صنعت دام و همچنین داروهایی که مردم مصرف می کنند به طور کامل در بدن متابولیزه نمی شوند. باقی مانده از طریق ادرار یا مدفوع دفع می شود و به فاضلاب ما ختم می شود. آب همچنین می‌تواند توسط محصولات مراقبت شخصی مانند عطر، لوسیون‌های پوست و کرم‌های ضد آفتاب که پوست افراد را می‌شویند، آلوده شود. 

داروهای دیگری که در مطالعات بعدی یافت شده اند عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها

-داروهای ضد افسردگی

رقیق کننده های خون

داروهای قلب هورمون ها (استروژن، پروژسترون، تستوسترون)

داروهای مسکن

اثرات سمی داروها در آب ما

هنوز مشخص نیست که وجود این داروها و هورمون ها در آب و محیط های آبی چقدر خطرناک است. در حالی که سازمان بهداشت جهانی گفته است که غلظت‌ها در حال حاضر برای ایجاد یک اثر دارویی کافی نیست و احتمالاً هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد، این مواد شیمیایی در حال حاضر بر سلامت و رفتار حیات وحش از جمله حشرات، ماهی‌ها و پرندگان تأثیر می‌گذارند. مهمتر از آن، اعتقاد بر این است که حتی مقادیر ناچیزی از مواد دارویی موجود در آب آشامیدنی ممکن است اثر تجمعی روی افراد داشته باشد. این به این معنی است که هر چه بیشتر آب آلوده بنوشیم شانس بیشتری برای تحت تاثیر قرار گرفتن ما از آنها وجود دارد.

در حال حاضر، مطالعات و گزارش‌ها نشان می‌دهد که غلظت مواد دارویی در آب‌های سطحی (رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و غیره) و منابع آب زیرزمینی تحت تأثیر تخلیه فاضلاب معمولاً کمتر از 0.1 میکروگرم در لیتر (یا 100 نانوگرم در لیتر) است. غلظت در آب آشامیدنی تصفیه شده معمولاً کمتر از 0.05 میکروگرم در لیتر (یا 50 نانوگرم در لیتر) است. این مقدار کمتر از حداقل دوز درمانی است، اما همانطور که قبلاً بحث کردیم، اثرات تجمعی آن مشخص نیست. بعلاوه، سایر مطالعات غلظت های دارویی را تا 677 نانوگرم در لیتر یافتند که بیشترین آن مربوط به کافئین و کلسترول است.

یک مشکل بزرگ، این است که مقدار یا غلظت داروها بین منابع مختلف آب شهری و چاه های خصوصی به طور باور نکردنی متفاوت است. به همین دلیل است که بسیاری از ما نگران این هستیم که قبل از نوشیدن آن را از آب خود حذف کنیم.

دستگاه های تصفیه آب اسمزمعکوس بهترین و کاملترین فیلتراسیون را ارائه می دهند که به بهترین شکل تمام مواد آلاینده و میکروب ها را از آب حذف می کند و آبی سالم و گوارا به شما می دهد. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ، فیلترهای آب تصفیه کن و دیگر قطعات و اتصالات این دستگاه را داشتید ، کافیست به سایت فروشگاه سارنیاواتر سر بزنید و از محصولات متنوع و با کیفیت این فروشگاه تخصصی دیدن کنید. کارشناسان ما در فروشگاه سارنیاواتر نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان ، با ارائه راهنمایی ها و مشاوره های لازم به شما کمک می کنند تا مطابق با کیفیت آب منطقه ایی که در آن زندگی می کنید یک دستگاه تصفیه آب را با قیمت مناسب تهیه کنید.

 

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

جستجوی محصول مورد نظر