logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

فیلترهای آبی که آرسنیک را حذف می کنند چگونه این کار را انجام می دهند

فیلترهای آبی که آرسنیک را حذف می کنند چگونه این کار را انجام می دهند
بهترین دستگاه های تصفیه آب

آرسنیک یک ماده سمی طبیعی است که وقتی در غلظت های بالا مصرف شود خطرناک است. فیلترهای آبی که از رزین های تبادل یونی، اسمز معکوس و تقطیر استفاده می کنند می توانند به طور موثر آرسنیک را حذف کنند. بسیاری از فیلترهایی که از تکنیک‌های جذب دی اکسید تیتانیوم استفاده می‌کنند نیز قادر به حذف موثر آرسنیک هستند. با این حال، بیشتر فیلترهای آب دیگر به طور خاص طراحی نشده اند یا قادر به فیلتر کردن آرسنیک از آب آشامیدنی شما نیستند. در این مقاله از سارنیاواتر ، ماهیت آرسنیک، نحوه ورود آن به منبع آب و مهمتر از آن، اینکه کدام فیلترهای آبی آرسنیک را حذف می کنند و هر روش چقدر موثر است را بررسی می کنیم.

قبل از پرداختن به نحوه حذف آرسنیک از آب آشامیدنی خود، مهم است که بدانید در واقع دو نوع مختلف آرسنیک وجود دارد. آرسنیک به طور طبیعی در پوسته زمین وجود دارد و به دو شکل آلی و معدنی یافت می شود. تشخیص بدون آزمایش دشوار است زیرا آرسنیک بی مزه بی بو بی رنگ است. ترکیبات غیر آلی آرسنیک سمی تر از اشکال آلی هستند و معمولاً در منابع آب زیرزمینی یافت می شوند. 

چقدر آرسنیک بی خطر است

با توجه به خطرناک بودن آرسنیک، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) حداکثر میزان مجاز آرسنیک در آب آشامیدنی را 10 قسمت در میلیارد تعیین کرده است. همانطور که قبلا ذکر کردیم آرسنیک یک عنصر طبیعی است که در سنگ ها، خاک و حتی در آب های زیرزمینی طبیعی وجود دارد. اما این فعالیت‌های صنعتی مانند استخراج معدن، ذوب و کاربرد آفت‌کش‌ها هستند که آلودگی آرسنیک را در منبع آب ما ایجاد می‌کنند. آرسنیک آزاد شده از صنایع معمولا غیر آلی است.

فیلترهای آبی که آرسنیک را حذف می کنند چگونه این کار را انجام می دهند

وقتی صحبت از حذف آرسنیک می شود، همه فیلترها یکسان ایجاد نمی شوند. توجه به این نکته ضروری است که اثربخشی فیلترهای آب در حذف آرسنیک به موارد زیر بستگی دارد:

غلظت آرسنیک در آب

نوع آرسنیک

مواد و کیفیت فیلتر

-فیلتر چقدر خوب نگهداری می شود

111 1

بیایید نگاهی به برخی از روش های رایج فیلتراسیون و اثربخشی آنها در حذف آرسنیک بیندازیم:

1. سیستم اسمز معکوس (RO)

اسمز معکوس یکی از کارآمدترین روش ها برای حذف آرسنیک از آب است. این سیستم ها با فشار دادن آب تحت فشار از طریق یک غشای نیمه تراوا با سوراخ های کوچک کار می کنند. این به جداسازی آلاینده ها از آب کمک می کند. سیستم‌های اسمز معکوس می‌توانند تا 99 درصد آرسنیک را حذف کنند و در تامین آب آشامیدنی سالم بسیار موثر هستند. آنها همچنین می توانند چندین اشکال دیگر از آلاینده های آلی و معدنی را حذف کنند و آنها را به موثرترین فیلتر آب برای حذف آرسنیک و سایر آلاینده ها تبدیل کنند.

با این حال، دستگاه تصفیه آب RO معمولاً به نگهداری زیادی نیاز دارند و اغلب نسبتاً کند هستند. مدل های جدید بدون مخزن از این امر مستثنی هستند، زیرا سریع هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارند. سیستم های RO تقریباً تمام مواد معدنی سالم را نیز حذف می کنند، که می تواند طعم ملایمی به آب شما بدهد.

2. تبادل یون

وقتی صحبت از حذف آرسنیک می شود، فیلترهای تبادل یونی بسیار کارآمد هستند. آنها با انتقال آب از طریق یک سری رزین کار می کنند که یون های مضر را از آلاینده هایی مانند آرسنیک و سرب می گیرد و آن را با مواد کم ضررتر مانند سدیم و پتاسیم مبادله می کند. این در نهایت به شما آب تمیز و تازه می دهد. اغلب، این فیلترهای تبادل یونی به عنوان فیلترهای زیرین استفاده می شوند، اما ممکن است به اشکال دیگر نیز در دسترس باشند، مانند فیلتر کل خانه یا حتی یک پارچ فیلتر آب واقعا خوب.

یک فیلتر تبادل یونی خوب باید بتواند بیش از 99 درصد آرسنیک را از آب آلوده حذف کند. بزرگترین مزیت فیلترهای تبادل یونی کارایی آنها و این واقعیت است که آنها به نگهداری نسبتا کمی نیاز دارند. با این حال، ممکن است نیاز به جفت شدن با نوع فیلتر دیگری برای حذف سایر آلاینده هایی که ممکن است نگران آنها باشید، مانند باکتری ها باشد.

3. فیلتر کربن

فعال فیلترهای کربن فعال معمولاً در پارچ های فیلتر آب، فیلترهای شیر آب و بطری های فیلتر آب استفاده می شوند. در حالی که آنها در از بین بردن برخی ترکیبات آلی، کلر و طعم ها و بوهای ناخوشایند موثر هستند، اما به طور خاص برای حذف آرسنیک طراحی نشده اند و اثربخشی محدودی در کاهش غلظت آن دارند. اگر آب آشامیدنی شما دارای آرسنیک است، توصیه نمی کنیم که کاملاً به فیلترهای کربن فعال تکیه کنید.

با این حال، پارچ های فیلتر آب و فیلترهای بطری آب که کربن فعال را با تبادل یونی ترکیب می کنند، می توانند تا 99 درصد از آرسنیک موجود در آب آشامیدنی را حذف کنند.

4. تقطیر

تقطیر فرآیندی است که شامل گرم کردن آب برای ایجاد بخار می‌شود که سپس خنک شده و دوباره به شکل مایع متراکم می‌شود. این یک روش بسیار موثر برای تصفیه آب است، و اگر به درستی انجام شود، می تواند تا 100٪ بیشتر آلاینده های اصلی، از جمله آرسنیک را به طور موثر حذف کند. با این حال، شایان ذکر است که تقطیر انرژی بر است و برای تصفیه آب در مقیاس بزرگ عملی نیست. اکثر دستگاه های تقطیر فقط به عنوان دستگاه های رومیزی در دسترس هستند که مقدار محدودی آب تولید می کنند.

تقطیر همچنین به حذف بسیاری از مواد معدنی مفید از آب منجر می شود و طعم ملایمی به آن می دهد و نوشیدن آب مقطر برای مدت طولانی توصیه نمی شود.

5. جذب دی اکسید تیتانیوم

جذب دی اکسید تیتانیوم یک روش نسبتاً گران اما بسیار مؤثر برای حذف آرسنیک از آب خانه شما است. برخلاف برخی از روش‌های قبلی که در مورد آن صحبت کردیم، می‌تواند آرسنیک بدون هیچ گونه پیش تصفیه حذف کند. این به طور کلی فقط در سیستم های فیلتراسیون کل خانه موجود است و عمر بسیار طولانی با حداقل تعمیر و نگهداری را ارائه می دهد.

6. فیلترهای دوش

فیلترهای دوش در درجه اول بر کاهش کلر، رسوبات و بوها تمرکز دارند. در حالی که آنها می توانند حذف محدودی از آلاینده های خاص را فراهم کنند، اما به طور خاص برای حذف آرسنیک طراحی نشده اند.

7. پارچ فیلتر آب

در سال 2017، مطالعه‌ای در دانشکده پزشکی Geisel در دارتموث انجام شد که هدف آن بررسی این بود که آیا پارچ‌های فیلتر آب رومیزی محبوب می‌توانند آرسنیک را به اندازه‌ای که قابل آشامیدن باشد حذف کنند. آنها دریافتند که از هر پنج فیلتر پرطرفدار پارچ که آزمایش کردند، تنها یک مورد واقعاً مؤثر است.

8. جوشاندن

جوشاندن آرسنیک را از آب حذف نمی کند، فقط می تواند آلاینده های زنده مانند باکتری ها یا جلبک ها را از بین ببرد. بنابراین اگر دلیلی برای این باور دارید که آب آشامیدنی شما به آرسنیک آلوده است، جوشاندن را به عنوان تنها روش تصفیه آب توصیه نمی کنیم. در واقع آب جوش می تواند غلظت آرسنیک را در آب افزایش دهد. از آنجایی که برخی از مولکول های آب به بخار تبدیل می شوند، آب کمتری برای رقیق شدن آرسنیک در آب باقی می ماند.

نکته مهم قبل از فیلتر کردن آب

آرسنیک می تواند به دو شکل اصلی وجود داشته باشد: سه ظرفیتی (آرسنیت) و پنج ظرفیتی (آرسنات). اکثر فیلترها (از جمله بیشتر فیلترهای RO) در حذف اشکال پنج ظرفیتی بسیار موثرتر از اشکال سه ظرفیتی هستند. بنابراین مهم است که ابتدا آرسنیک سه ظرفیتی را قبل از فیلتر کردن به شکل پنج ظرفیتی تبدیل کنیم، که آن را “پیش تصفیه” می نامیم. یک روش ساده برای پیش تصفیه آب اضافه کردن کلر در آن است که آرسنیک را اکسید کرده و حذف آن را برای سیستم های RO ممکن می کند.

اثرات آرسنیک بر سلامتی

114

آرسنیک می تواند اثرات مضری برای سلامتی پس از مصرف حاد دوز بالا یا مصرف مزمن سطوح بالای آرسنیک در مدت زمان طولانی ایجاد کند. اگر بخواهید مقادیر سمی آرسنیک را به یکباره مصرف کنید، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

حالت تهوع

استفراغ

اسهال شدید

درد شکمی کولیکی

و گاهی حتی مرگ

113

با این حال، اگر آرسنیک در آب شما وجود داشته باشد، احتمالاً از اثرات مزمن قرار گرفتن در معرض طولانی مدت رنج خواهید برد که شامل:

1. مشکلات پوستی: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک می تواند باعث ایجاد تاول، تغییر رنگ پوست، ضخیم شدن (یا هیپرکراتوزیس) و حتی سرطان پوست شود.

2. اختلالات گوارشی: مصرف آب آلوده به آرسنیک می تواند باعث درد شکم، تهوع، استفراغ، اسهال و در موارد شدید سرطان های دستگاه گوارش شود. همچنین شناخته شده است که به اختلال عملکرد کبد کمک می کند.

3. بیماری های قلبی عروقی: قرار گرفتن در معرض آرسنیک مزمن ممکن است به افزایش خطر کم خونی و بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

4. اثرات رشد: قرار گرفتن در معرض آرسنیک در دوران بارداری می تواند بر رشد جنین تأثیر بگذارد و منجر به تاخیر در رشد، مشکلات عصبی و حتی مرگ و میر نوزادان شود.

5. اثرات سیستم عصبی: آرسنیک می تواند باعث آسیب به اعصاب شما شود و منجر به فلج، بی حسی و ضعف شود. همچنین می تواند بر عملکرد مغز شما (از طریق آنسفالوپاتی های مرتبط با آرسنیک) تأثیر بگذارد.

آلودگی آرسنیک در آب آشامیدنی شما می تواند چندین اثر مضر برای سلامتی داشته باشد. سیستم‌های تبادل یون، جذب تیتانیوم، اسمز معکوس و تقطیر در حذف آرسنیک به همراه سایر آلاینده‌ها بسیار موثر بوده و آنها را به گزینه‌ای مطمئن برای اطمینان از آب آشامیدنی سالم تبدیل می‌کند. با این حال، قبل از خرید فیلتر آب، توصیه می کنیم مشخصات سازنده را بررسی کنید تا از ظرفیت آن برای حذف آرسنیک مطمئن شوید.

دستگاه های تصفیه آب اسمزمعکوس بهترین و کاملترین فیلتراسیون را ارائه می دهند که به بهترین شکل تمام مواد آلاینده و میکروب ها را از آب حذف می کند و آبی سالم و گوارا به شما می دهد. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ، فیلترهای آب تصفیه کن و دیگر قطعات و اتصالات این دستگاه را داشتید ، کافیست به سایت فروشگاه سارنیاواتر سر بزنید و از محصولات متنوع و با کیفیت این فروشگاه تخصصی دیدن کنید. کارشناسان ما در فروشگاه سارنیاواتر نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان ، با ارائه راهنمایی ها و مشاوره های لازم به شما کمک می کنند تا مطابق با کیفیت آب منطقه ایی که در آن زندگی می کنید یک دستگاه تصفیه آب را تهیه کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram