logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

همه چیز درباره باکتری آهن، علائم و راه های حذف آن از آب

همه چیز درباره باکتری آهن، علائم و راه های حذف آن از آب
بهترین دستگاه های تصفیه آب

اگر آب آشامیدنی شما از یک چاه خصوصی تامین شود، احتمالاً با مشکل آهن در آب خود مواجه خواهید شد که می تواند از قهوه بی مزه گرفته تا رگه های نارنجی روشن در توالت و وان را شامل شود. باکتری های آهن، همچنین به عنوان باکتری های “آهن خوار” یا “اکسید کننده آهن” شناخته می شوند. آهن یکی از فراوان ترین مواد معدنی در پوسته زمین است. در نتیجه، سطوح بالای آهن معمولاً در آب‌های زیرزمینی گسترده است و اغلب باعث رشد باکتری‌های آهن در آب چاه می‌شود.

این موجودات می توانند اکسیژن را با آهن، منگنز یا سایر مواد مغذی موجود در آب ترکیب کنند و لجن باتلاقی حاوی رسوبات زنگ، سلول های باکتریایی و سایر مواد آلی و معدنی را تشکیل دهند. این باقیمانده لزج سپس باکتری ها را به لوله ها، پمپ ها، وسایل لوله کشی و وسایل برقی می چسباند و باعث گرفتگی، طعم و بوی بد، خوردگی لوله ها و وسایل لوله کشی و غیره می شود.

سیستم های آب چاهی که به ندرت یا متناوب استفاده می شوند معمولاً بیشتر در معرض مشکلات باکتری های آهن هستند. بدتر از آن، حذف این موجودات از آب شما می تواند پیچیده باشد، به همین دلیل است که توصیه می کنیم در وهله اول اقداماتی را برای جلوگیری از تشکیل آنها در چاه خود انجام دهید.

باکتری های آهن چیست و چگونه وارد سیستم چاه می شوند؟

باکتری های آهن میکروارگانیسم هایی هستند که به طور طبیعی در خاک، آب های سطحی و آب های زیرزمینی کم عمق وجود دارند. در حالی که بیشتر باکتری ها انرژی خود را از تجزیه مواد آلی دریافت می کنند، باکتری های آهن انرژی خود را از اکسید کردن آهن آهن یا منگنز محلول در آب های زیرزمینی به دست می آورند. اگرچه جمعیت کوچکی از باکتری‌های آهن می‌توانند به طور طبیعی در آب‌های زیرزمینی وجود داشته باشند.

اما معمولاً در بالای زمین به وفور وجود دارند. رایج ترین راه برای ورود این موجودات به چاه زمانی است که باکتری ها از سطح زمین در حین حفاری چاه، نصب پمپ شناور یا هر ساخت و ساز، نگهداری یا سرویس چاه دیگری وارد شوند. برای مثال؛

اگر از آب های سطحی کلر نشده به عنوان آب حفاری استفاده شود، ممکن است حاوی باکتری آهن باشد و باکتری ها را وارد آب های زیرزمینی کند.

در حین نصب یا تعمیر چاه، اگر لوله ها و پمپ ها روی زمین گذاشته شوند، خاک حاوی باکتری آهن می تواند وارد آب های زیرزمینی شود. اگر تجهیزات حفاری به باکتری آهن آلوده باشد، می تواند باکتری را از یک چاه به چاه دیگر پخش کند.

اگر چاه خود را سرویس کرده اید و پمپ قبل از بازگشت به چاه به درستی ضد عفونی نشده است، می توان باکتری آهن را وارد آب چاه کند.

باکتری‌های آهن می‌توانند از طریق آب‌های سطحی، سیستم‌های فاضلاب زیرزمینی یا منابع دیگر وارد چاه‌هایی که ساخت یا نگهداری ضعیفی دارند شوند.

 

علائم قابل مشاهده باکتری آهن در آب

در مقادیر کم، ممکن است متوجه وجود باکتری های آهن در آب خود نشوید. هنگامی که این باکتری ها شروع به تغذیه آهن در آب شما می کنند، خود آب علائم قابل مشاهده ای را نشان می دهد که به شما امکان می دهد باکتری های آهن را شناسایی کنید. هنگامی که آهن حل می شود، مستقیماً با اکسیژن موجود در هوا واکنش می دهد که منجر به تشکیل اکسیدهای آهن می شود.

این اکسیدها به رنگ زنگ هستند. با گذشت زمان، اکسیدهای آهن حتی بیشتر شروع به پوسیدگی می کنند، که باعث می شود یک ماده لزج در آب آزاد شود. این ماده می تواند رنگ مایل به قهوه ای یا قرمز داشته باشد. اگر رسوباتی را در آب خود مشاهده کردید که دارای قوام لزج هستند، به احتمال بسیار زیاد این رسوبات به دلیل وجود باکتری های آهن ایجاد شده اند.

رسوبات باکتری های آهن به ویژه در مخازن توالت رایج است. در بسیاری از موارد، این رسوبات به شکل یک پوشش لزج در امتداد دیواره های مخزن هستند که تمیز کردن آن نسبتاً آسان است. اگر این باکتری ها برای مدت طولانی در آب باشند، رسوبات ممکن است در آب شناور شوند، که ممکن است شما را ملزم به تخلیه کامل مخزن کند.

وقتی متوجه وجود یک ماده براق روغنی روی سطح آب شدید، آن را با یک چوب به اطراف بچرخانید. اگر قوام روغنی آب از بین برود، احتمالاً این مشکل ناشی از باکتری آهن است. برخی از مزه‌ها و بوهای رایج‌تری که هنگام حضور باکتری‌های آهن در آب مشاهده می‌کنید عبارتند از:

-بوی تخم مرغ گندیده ، بوی فاضلاب ، باتلاق یا بوی کمی شیرین

به طور معمول، باکتری های آهن باعث می شوند آب بویی شبیه به تخم مرغ فاسد، روغن کوره، خیار یا حتی فاضلاب یا مرداب داشته باشد. این بو ممکن است فقط در صبح یا پس از دوره های طولانی عدم استفاده قابل توجه باشد. آب نیز ممکن است طعم سبزیجات فاسد را بدهد.

طعمی که شبیه سوخت یا سبزیجات فاسد است

هنگامی که باکتری های آهن وارد سیستم چاه می شوند، مقصد بعدی آنها در لیوان نوشیدنی شما است. آب آلوده به باکتری‌های آهن از طریق لوله‌هایی به شیرآلات شما به سیستم لوله‌کشی خانه شما پمپ می‌شود. مگر اینکه خانه شما دارای فیلتر یا خط دفاعی دیگری برای جلوگیری از ورود باکتری‌ها باشد. اگر منبع آب خانگی شما به باکتری آهن آلوده شده باشد، ممکن است چندین علامت ناخوشایند را مشاهده کنید که ممکن است نشان دهنده وجود باکتری آهن باشد. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– لکه ها و رسوبات روی وسایل لوله کشی، لوله ها و وسایل برقی

تغییر رنگ

آب حاوی باکتری آهن می تواند رنگ زرد، قرمز یا نارنجی داشته باشد. علاوه بر این، رسوبات قابل مشاهده ای که دارای قوام توده ای یا لزج هستند، به احتمال زیاد به دلیل وجود باکتری های آهن ایجاد شده اند.

– براق شدن روغن روی سطح آب

خوردگی تجهیزات لوله کشی

گرفتگی صفحه و لوله های چاه

افزایش هجوم انواع دیگر باکتری ها

باکتری‌های آهن می‌توانند شرایطی را ایجاد کنند که در آن انواع دیگر باکتری‌ها از جمله باکتری‌های کلیفرم و گوگردی می‌توانند رشد کنند. بوی تخم مرغ فاسد که در بالا ذکر کردیم توسط خود باکتری های آهن ایجاد نمی شود، اما باکتری های گوگرد گاهی اوقات به دلیل باکتری های آهن تولید می شوند.

2

چگونه باکتری های آهن را در آب خود حذف کنیم؟

انواع مختلفی از گونه های باکتری آهن وجود دارد که می توانند در آب وجود داشته باشند. وقتی آهن بیش از حد وارد آب می‌شود، باکتری‌ها می‌توانند از آهن به عنوان منبع انرژی تغذیه کنند، که می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها و تبدیل آب به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز شود. هنگامی که مقدار زیادی باکتری آهن وارد آب شما می شود، آب همیشه مزه بدی پیدا می کند و بویی به آن می دهد.

مشکل اصلی ورود باکتری‌های آهن به منابع آب این است که حذف باکتری‌ها از آب بسیار دشوار است، به همین دلیل است که توصیه می‌شود در وهله اول اقداماتی را برای جلوگیری از تشکیل این باکتری‌ها انجام دهید. اگر نمی‌توانید از رشد باکتری‌ها جلوگیری کنید، این مقاله به جزئیات نحوه حذف موثر باکتری‌های آهن از منابع آب می‌پردازد. هنگامی که متوجه وجود باکتری آهن در آب خود شدید، چندین قدم وجود دارد که باید برای خلاص شدن از شر این باکتری ها انجام دهید.

سه مرحله اولیه درمان موثر باکتری آهن عبارتند از:

تزریق مواد ضد عفونی کننده (زمان کشتن باکتری ها)

 اولین مرحله درمان، تزریق ماده ضد عفونی کننده به آب است. مواد ضد عفونی کننده اولیه که می توانید استفاده کنید شامل کلر و ازن است. اگر تصمیم دارید از ازن به عنوان ضدعفونی کننده انتخابی خود استفاده کنید، می توانید فیلتر آهن ازن را نصب کنید، که یک سیستم همه کاره است که آهن را قبل از به دام انداختن آلاینده های اکسید شده اکسید می کند. در حالی که فیلتر اولیه می تواند بیش از 1000 دلار هزینه داشته باشد، هیچ هزینه عملیاتی برای ازن وجود ندارد.

همچنین می توانید از کلر از طریق سفید کننده خانگی استفاده کنید که حاوی بیش از هشت درصد هیپوکلریت سدیم است. این یک ضد عفونی کننده بسیار ارزان است. سومین و آخرین گزینه ضد عفونی کننده پراکسید هیدروژن است که بلافاصله باکتری های آهن را از بین می برد. مشکل اصلی این گزینه این است که بیش از 100ppm پراکسید هیدروژن باید در آب نگهداری شود که می تواند حدود 300 تا 400 دلار در هر سال هزینه داشته باشد.

نگهداری آب در مخزن

هنگامی که مرحله گندزدایی را طی کردید، زمان آن است که مرحله نگهداری را تکمیل کنید، که شامل استفاده از مخزن نگهداری است. درک این نکته مهم است که کلر یا ازن که برای از بین بردن باکتری های آهن استفاده می کنید زمان می برد. مواد ضد عفونی کننده و آب در این مرحله در یک مخزن نگهداری قرار می گیرند. اندازه مخزنی که انتخاب می کنید بستگی به میزان جریان مورد نیاز شما دارد.

فیلتراسیون (فلزات و باکتری های اکسید شده را حذف می کند)

فیلتراسیون (فلزات و باکتری های اکسید شده را حذف می کند) مرحله سوم و نهایی درمان باکتری های آهن شامل فیلتراسیون است که برای حذف تمام فلزات و باکتری های اکسید شده در آب طراحی شده است. این شامل سه مرحله جداگانه است:

1- پیش درمان یا اکسیداسیون

2- فیلتراسیون

3- شستشوی معکوس

در حالی که باکتری‌های آهن لزوماً برای سلامتی افراد مضر نیستند، طعم آب را بدتر می‌کنند و بوی بدی ایجاد می‌کنند که کنترل آن دشوار است. اگر در محیط صنعتی کار می‌کنید، باکتری‌های آهن بسیار خورنده هستند و می‌توانند آسیب زیادی به تجهیزات و لوله‌کشی در محیط صنعتی شما وارد کنند، به همین دلیل است که شناسایی و ریشه‌کن کردن باکتری‌های آهن در سریع‌ترین زمان ممکن بسیار مهم است. با سه مرحله ذکر شده در بالا، باید بتوانید آب را ضد عفونی کنید. هنگامی که آلاینده ها به طور کامل حذف شدند، تلاش کنید تا از آلودگی باکتری های آهن در آینده جلوگیری کنید، که عمدتاً شامل ضد عفونی کردن آب به طور منظم است.

شما می توانید با استفاده از یک دستگاه تصفیه آب چند مرحله ایی پیش از ورود آب چاه به خانه آن را تصفیه و علاوه بر باکتری آهن تمام مواد مضر آن را حذف کنید. همین حالا می توانید یک آب تصفیه کن با کیفیت را از فروشگاه سارنیاواتر سفارش دهید و برای اینکه خرید هوشمندانه ایی داشته باشید می توانید روی کارشناسان ما در فروشگاه سارنیاواتر حساب کنید.

 

 

 

 

 

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram