logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

آیا سیستم های تصفیه آب خانگی PFAS را از آب حذف می کند؟

آیا سیستم های تصفیه آب خانگی PFAS را از آب حذف می کند؟
بهترین دستگاه های تصفیه آب

PFAS در سال های اخیر به دلیل اثرات بالقوه سلامتی و حضور گسترده در محیط زیست و به ویژه آب آشامیدنی، مورد بررسی قرار گرفته است. PFAS همچنین در آب حل می شود و این بدان معنی است که فناوری های سنتی تصفیه آب آشامیدنی قادر به حذف آنها نیستند. بنابراین، محققان EPA انواع فناوری‌ها را در سطوح پایه، آزمایشی و تمام مقیاس مطالعه کرده‌اند تا تعیین کنند کدام روش برای حذف PFAS از آب آشامیدنی بهتر عمل می‌کند.

در حالی که استفاده از هر فیلتری بهتر از استفاده نکردن از هیچ فیلتری است، بسیاری از فیلترهای خانگی فقط تا حدی در حذف مواد سمی پرفلوئوروآلکیل، که معمولاً به عنوان PFAS شناخته می‌شوند، از آب آشامیدنی مؤثر هستند. قبل از اینکه در مورد توانایی فیلترهای آب برای کاهش PFAS صحبت کنیم، بیایید ببینیم که چگونه این مواد شیمیایی در وهله اول به منابع آب ما وارد می شوند. پس در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید. 

PFAS از کجا به آب آشامیدنی ما وارد می شود؟

PFAS در محصولات مصرفی و صنعتی مانند محافظ های لکه پارچه، فوم آتش نشانی، بسته بندی مواد غذایی، روان کننده ها، ظروف نچسب، رنگ ها و لباس های ضد آب وجود دارد.

چند راه وجود دارد که PFAS وارد محیط می شود، جایی که احتمالاً در نهایت آب ما را آلوده می کند:

از طریق انتشار صنعتی به خاک، آب یا هوا

-از طریق شستشو از محل های دفن زباله

از طریق تخلیه از تاسیسات تصفیه فاضلاب

از طریق رواناب

-از فوم های آتش نشانی خاص

اما اکثر تصفیه خانه های آب فیلتراسیون جامع یا کاملی را که به طور کامل PFAS را از بین ببرد، ارائه نمی دهند. به همین دلیل است که منابع آب آشامیدنی عمومی در سراسر کشور هنوز حاوی آثاری از این مواد شیمیایی خطرناک است.

چرا باید به PFAS اهمیت بدهم؟

دانشمندان هنوز PFAS را عمیقاً مطالعه نکرده‌اند، اما دو مورد از تحقیقات گسترده‌تر PFOA و PFOS را به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مرتبط می‌کنند. این موارد شامل تغییر سطح هورمون، کاهش وزن هنگام تولد، التهاب و زخم گوارشی، کلسترول بالا، فشار خون بالا در بارداری، سرطان کلیه و بیضه و کاهش اثربخشی واکسن در کودکان است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که در فوم های آتش نشانی و دفع کننده های لکه و آب استفاده می شود، با سرطان های مختلف، وزن کم نوزادان هنگام تولد، بیماری تیروئید، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و سایر اختلالات سلامتی مرتبط است.

یک بررسی در سال 2021 از تحقیقات مربوط به اثرات سلامتی PFAS گزارش داد که قرار گرفتن در معرض PFAS با افزایش احتمال ابتلا به موارد زیر مرتبط است:

-سرکوب عملکرد سیستم ایمنی 

سرطان بیضه

-بیماری تیروئید

-بیماری کبد و کلیه

اختلال در تنظیم لیپیدها و انسولین

🧪 چگونه می توانم PFAS را در آب خود آزمایش کنم؟

اگر در مورد آزمایش آب خود برای PFAS جدی هستید، ما قویاً توصیه می کنیم از کیت آزمایش آب آزمایشگاهی معتبر برای این کار استفاده کنید. اما اگر می خواهید درک واضحی از انواع و غلظت مواد شیمیایی PFAS در آب آشامیدنی خود داشته باشید، انجام یک این آزمایش در آزمایشگاه، سطح جزئیات و دقت مورد نظر شما را ارائه می دهد.

آیا سیستم های تصفیه آب خانگی PFAS را از آب حذف می کند؟

سیستم‌های کربن فعال دانه‌ای که معمولاً کم هزینه‌ترین گزینه هستند، می‌توانند برخی از PFAS از جمله PFOA و PFOS را حذف کنند. آنها با اتصال PFAS به سطح کربن متخلخل کار می کنند و مواد شیمیایی مولکولی کوتاه‌تر، معروف به PFAS با زنجیره کوتاه، ممکن است از بین بروند.

رزین های تبادل یونی مانند آهنرباهای کوچکی عمل می کنند که مولکول های PFAS را جذب می کنند. آنها معمولاً مؤثرتر از کربن فعال هستند، به ویژه در ربودن PFAS با زنجیره کوتاه.

هر دو فناوری اغلب هزینه کمتری نسبت به سیستم‌های اسمز معکوس دارند. با این حال، این فناوری به حجم زیادی آب نیاز دارد و آب آلوده به PFAS را در سیستم‌های فاضلاب تخلیه می‌کند و به طور بالقوه آلاینده‌ها را دوباره به محیط وارد می‌کند.

12 3

فیلتر کربن فعال

کربن فعال یک جاذب موثر است زیرا ماده ای بسیار متخلخل است و سطح وسیعی را فراهم می کند که آلاینده ها ممکن است به آن جذب شوند. کربن فعال (GAC) از مواد آلی با محتوای کربن بالا مانند چوب و زغال سنگ ساخته شده است. و اغلب به صورت دانه ای به نام کربن فعال دانه ای (GAC) استفاده می شود. فیلتر های کربن  به ویژه فیلتر GAC ، توسط آژانس حفاظت از محیط زیست به عنوان یکی از بهترین فناوری های تصفیه آب برای کاهش PFAS در آب آشامیدنی تایید شده است. و فیلترهای کربن فعال به طور متوسط 73 درصد از آلاینده های PFAS را حذف کردند

 GAC روی PFAS با زنجیره بلندتر مانند PFOA و PFOS به خوبی کار می‌کند، اما PFAS با زنجیره کوتاه‌تر مانند اسید پرفلوئوروبوتان سولفونیک (PFBS) و پرفلوروبوتیرات (PFBA) به خوبی جذب نمی‌شوند.

تبادل یونی

یکی دیگر از گزینه های تصفیه، تبادل آنیونی یا رزین ها است. رزین های تبادل یونی از مواد پلیمری بسیار متخلخل و نامحلول در اسید، باز و آب تشکیل شده اند. دانه های ریز تشکیل دهنده رزین از هیدروکربن ها ساخته شده اند. دو دسته کلی از رزین های تبادل یونی وجود دارد: کاتیونی و آنیونی. رزین های تبادل کاتیونی با بار منفی (CER) برای حذف آلاینده های دارای بار مثبت و رزین های تبادل آنیونی با بار مثبت (AER) برای حذف آلاینده های دارای بار منفی مانند PFAS موثر هستند. رزین های تبادل یونی مانند آهنرباهای بسیار کوچکی هستند که مواد آلوده را از عبور از سیستم آب جذب و نگه می دارند. یون های با بار منفی PFAS به رزین های آنیونی با بار مثبت جذب می شوند

اسمزمعکوس

غشاهای پرفشار مانند نانوفیلتراسیون یا اسمز معکوس، در حذف PFAS بسیار موثر بوده اند. غشاهای اسمز معکوس محکم تر از غشاهای نانوفیلتراسیون هستند. این فناوری به نفوذپذیری غشا بستگی دارد. یک تفاوت استاندارد بین این دو این است که یک غشای نانوفیلتراسیون سختی را تا حد زیادی رد می کند، اما کلرید سدیم را از خود عبور می دهد. در حالی که غشای اسمز معکوس تمام نمک ها را تا حد زیادی دفع می کند. که این به نانوفیلتراسیون اجازه می دهد تا ذرات را حذف کند و در عین حال مواد معدنی را که احتمالاً اسمز معکوس حذف می کند، حفظ کند. تحقیقات نشان می دهد که این نوع غشاها معمولاً بیش از 90 درصد در از بین بردن طیف وسیعی از PFAS از جمله PFAS با زنجیره کوتاهتر مؤثر هستند.

جالب است بدانید که می توانید با دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس حدود 90-95٪ از PFAS را حذف کنید واحدهای تقطیر آب – تا 99٪ PFAS را حذف کنید سیستم های اسمز معکوس آب را به طور جامع تری فیلتر می کنند. آنها در حذف PFAS موثرترین هستند، ولی مواد معدنی قلیایی سالم را نیز از آب حذف می کنند.

دستگاه‌های تقطیر آب یکی دیگر از روش‌های مؤثر تصفیه آب هستند، اما در تولید حتی مقدار کمی آب بسیار کند هستند و همچنین مواد معدنی و یون‌های سالم را حذف می‌کنند.

در این مقاله به بررسی اینکه آیا سیستم های تصفیه آب خانگی PFAS را از آب حذف می کند؟ پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه برای حذف هر گونه مواد شیمیایی و از جمله PFAS از آب آشامیدنی، تصفیه آب اسمزمعکوس است که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد و خیال شما را از بابت نوشیدن آبی سالم راحت می کند. اگر در فکر تهیه یک دستگاه تصفیه آب خانگی برای خانه خود هستید، می توانید در فروشگاه سارنیاواتر اصفهان سفارش خود را ثبت کنید و آن را اسرع وقت تحویل بگیرید. سارنیاواتر جایی است که شما می توانید با خیالی راحت از بابت قیمت و کیفیت دستگاه تصفیه آب، دستگاهی را برای خود سفارش دهید و در این راه می توانید روی مشاوره و راهنمایی های کارشناسان ما در سارنیاواتر هم حساب کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram