logo-sarniawater
Search
Close this search box.

بررسی مشکلات مربوط به خاموش و روشن دستگاه تصفیه آب

بررسی مشکلات مربوط به خاموش و روشن دستگاه تصفیه آب

زمانی که ما اقدام به خرید یک دستگاه تصفیه آب می کنیم لازم است از عملکرد اجزای آن اطلاع کافی داشته باشیم. برخی از مشکلات دستگاه را خودمان با کمی بررسی و دقت می توانیم حل کنیم و برخی مشکلات را باید به یک سرویسکار مجرب بسپاریم.  مثلا در مورد خاموش و یا روشن شدن دستگاه که هر کدام در شرایط خاصی اتفاق می افتد، باید بدانیم چه زمانی نرمال و چه زمانی نشان از خراب شدن دستگاه دارد. در این مقاله هم قصد داریم به بررسی همین موضوع بپردازیم.

و به این نکته برسیم که چه زمانی خاموش و یا روشن شدن دستگاه می تواند نشانه کار کرد نرمال و غیر نرمال دستگاه باشد که اگر این مشکلات رفع نشود می  تواند منجر به بروز عیوب بزرگتر در دستگاه شود. در این مقاله به سوالاتی مانند علت یکسره کار کردن دستگاه تصفیه آب،  علت خاموش روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه،  علت روشن نشدن دستگاه تصفیه و یا روشن شدن زودهنگام دستگاه تصفیه و روشن خاموش شدن دستگاه بدون استفاده از آن پاسخ خواهیم داد. پس در ادامه با سارنیا واتر همراه باشید.

بررسی مشکلات مربوط به خاموش و روشن دستگاه تصفیه آب

مشکل یکسره کار کردن دستگاه تصفیه آب

شاید خیلی ها با وجود داشتن دستگاه تصفیه باز هم ندانند که یکسره کار کردن دستگاه تصفیه آب و خاموش نشدن آن یک نشانه درست کار نکردن دستگاه می باشد. برای بررسی این مشکل لازم است دستگاه را با یک بررسی دقیق تر چک کنیم. زمانی که دستگاه تصفیه آب در حال پر کردن مخزن است دستگاه روشن می باشد. در این حالت پمپ و شیر برقی روشن هستند و جریان ورود آب به فاضلاب ادامه دارد. اما پس از اینکه مخزن پر شد جریان ورود آب به فاضلاب قطع و دستگاه باید خاموش شود. نیم ساعت و در نهایت دو ساعت طول می کشد تا مخزن پر شود و اگر در این مدت مخزن پر نشده و دستگاه هم خاموش نشده بود، باید احتمال خرابی یکی از قطعات دستگاه را بدهیم. در این مورد باید حالت های مختلفی را برای یکسره کار کردن دستگاه در نظر بگیریم و همه احتمالات را بررسی کنیم.

برای بررسی حالتهای مختلف ابتدا دستگاه را در حالت تولید مستقیم قرار می دهیم یعنی شیر مخزن را می بندیم و شیر ورودی آب به مخزن را باز می کنیم. سپس شیر برداشت روی سینک را باز می کنیم و شیر میکس را می بندیم و بعد دستگاه را به برق وصل می کنیم. در این حالت دستگاه باید شروع به کار کند و یک باریکه آب تولید شود. اگر میزان این آب کم و یا به صورت قطره قطره بود، نشانه این است که دستگاه شما میزان تولید آب کمی دارد که در اکثر مواقع به دلیل خراب شدن ممبران است.

77
اگر فیلتر ممبران مسدود و یا خراب شده باشد هیچ آبی به مخزن وارد نمی شود و پمپ به طور مدام برای تصفیه آب روشن خواهد بود و دستگاه یکسره کار می کند.

اگر آب تصفیه شده بخاطر فشار مخزن به داخل محفظه ممبران برگشت داده شده و از فاضلاب خارج گردد، پس از مدتی دستگاه برای جبران افت فشار مجدد روشن می شود و این کار ادامه خواهد داشت. اگر بخش هایی که بعد از این فیلتر دستگاه تصفیه آب یعنی ممبران قرار دارد نشتی داشته باشد نیز فشار داخل سیستم را کم می کند و سوییچ فشار بالا عمل نخواهد کرد. و برای جبران کاهش فشار عمل فراوری آب ادامه خواهد داشت.

برای رفع مشکل تولید آب کم به گیج فشار روی دستگاه نگاه کنید. این فشار باید بالاتر از 50PSI و یا 4BAR باشد. که اگر کمتر از این مقدار بود دستگاه را دچار افت فشار خواهد کرد. در همان حالتی که آب کمی از شیر برداشت خارج می شود شیر برداشت را ببندید و یک دقیقه صبر کنید. سپس توجه کنید و ببینید دستگاه خاموش شد و یا نه؟ اگر دستگاه خاموش شد مشکل از مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی شماست که فشار هوای مناسب را ندارد. که در این صورت باید با یک تلمبه آن را باد کنید تا دارای فشار لازم و استاندارد شود. اگر دستگاه خاموش نشد باید با یک فشار سنج، فشار سنسور فشار را چک و دوباره تنظیم کنید.

عامل دیگر ضعیف بودن پمپ است. وظیفه پمپ ایجاد فشار بالا برای فیلتر ممبران است و اگر پمپ ضعیف باشد نمی تواند این فشار را تامین کند و بعد از ساعت ها کار کردن مقدار کمی آب تصفیه خواهد کرد. و این باعث می شود دستگاه یکسره کار کند و خاموش نشود. برای اینکه ببینید مشکل یکسره کار کردن دستگاه به پمپ مربوط می شود و یا نه شیر مخزن را ببندید و شیر برداشت روی سینک را باز بگذارید و بعد از اینکه دستگاه شروع به کار کرد با دقت به گیج نگاه کنید. اگر گیج تعداد پایین تر از 80 تا 120 psi را نشان داد به معنای ضعیف بودن پمپ دستگاه خواهد بود.

مشکل خرابی سنسور قطع کن فشار بالا

وظیفه سنسور قطع کن فشار بالا یا های پرشر این است که هنگامی که فشار داخل سیستم به حد نصاب رسید و مخزن پر شد تصفیه اآب را متوقف کند. خراب شدن این قطعه باعث می شود پمپ از حرکت نایستد و چون سنسور متوجه پر شدن مخزن نمی شود، دستگاه بی وقفه کار می کند. در این حالت شیر برداشت را ببندید و به دستگاه نگاه کنید. اگر خاموش شد مشکل از مخزن ذخیره است که هوای مناسب را ندارد.

مشکل خاموش روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب

خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب مشکل دیگری است که در ارتباط با روشن و خاموش دستگاه ممکن است رخ دهد. برای حل این مشکل و فهمیدن اینکه ایراد از کدام قطعه است زمانی که دستگاه به برق متصل است و شیر مخزن بسته و شیر برداشت و آب ورودی باز هستند، دستگاه باید کار کند و جریان آب متوسطی از شیر برداشت خارج شود. در صورتی که در این وضعیت دستگاه روشن و خاموش بشود لازم است دقیق تر آن را بررسی کنیم. در دستگاه تصفیه یک سنسور فشار وجود دارد که اگر آب ورودی دستگاه فشار کمی داشته باشد دستگاه خاموش می شود. اگر خاموش شدن دستگاه مربوط به سنسور باشد چند حالت پیش می آید:

شیر ورودی بطور کامل باز نیست
شیر ورودی دچار گرفتی شده است
فشار آب اصلی مناسب نیست
سنسور فشار خراب شده یا تنظیمات آن به هم خورده است

اگر پس از بررسی متوجه شدید ایراد از موارد بالا نیست، فیلتر الیافی شماره یک را چک کنید. چرا که اشباع شدن این فیلتر هم می تواند باعث شود آب به میزان کافی وارد دستگاه نشود.

مشکل روشن نشدن دستگاه تصفیه

در صورت روشن نشدن دستگاه تصفیه آب ابتدا سوکت ترانس و پمپ را به یکدیگر متصل کنید. در صورت روشن نشدن پمپ مشکل می تواند مربوط به اتصالات و سنسورها باشد. لازم است موارد زیر را هم برسی کنید:

کم بودن فشار آب ورودی
خرابی سنسورهای LP و HP
قطع شدن اتصال سوکت پمپ و ترانس

در صورتی که با بررسی موارد بالا باز هم پمپ روشن نشد مشکل می تواند مربوط به سوختگی پمپ ترانس و قطعی و یا اشکال در برق ساختمان باشد.

از علل دیگر روشن نشدن دستگاه تصفیه آب خانگی می توان به نرسیدن ولتاژ 220 شهری به ترانس، نداشتن 24 ولت مستقیم ترانس، ایراد  لوپر شر و پرشر معیوب و خراب بودن پمپ دستگاه اشاره کرد.

66 1
بررسی همه مشکلات مربوط به خاموش و روشن دستگاه تصفیه آب

مشکل روشن شدن زود هنگام دستگاه با استفاده اندک از دستگاه

زمانی که فشار مخزن کم می شود سنسور فشار بالا دستور روشن شدن پمپ و پر شدن مخزن را می دهد. زمانی که برداشت کمی آب از شیر برداشت دستگاه روشن می شود علت آن می تواند در درجه اول تنظیم نبودن فشار درون مخزن باشد که باعث می شود به محض باز شدن شیر برداشت فشار دستگاه کاهش پیدا کند و سنسور در جهت رفع کاهش آب در مخزن پمپ را روشن کند. مورد دیگر حالتی است که اگر پس از تنظیم فشار مخزن مشکل دستگاه حل نشد، سنسور فشار بالا را هم امتحان کنید و در صورتی که مشکل داشت تعویض نمایید.

مشکل روشن و خاموش شدن دستگاه بدون استفاده از آن

این امر نشانه خروج آب مخزن دستگاه می باشد و برای حل این مشکل پس از بستن شیر مخزن، شیر برداشت را باز کنید تا پمپ روشن شود. پس از بستن شیر در مدت کوتاهی پمپ خاموش می شود. اگر بدون استفاده و پس از خاموش شدن پمپ دستگاه دوباره روشن شد یک علت آن می تواند خرابی یا نبود شیر یک طرفه ایی باشد که در دو نقطه از دستگاه وجود دارد و وظیفه آن ممانعت از بازگشت آب به مرحله قبل می باشد.

در مسیر عبور آب به مخزن یک شیر میکس وجود دارد که درون آن یک شیر یک طرفه تعبیه شده که این شیر از بازگشت آب و خالی شدن مخزن جلوگیری می کند. زمانی که شیر میکس بسته است مسیر منتهی به شیر میکس را مسدود کنید. اگر مشکل حل شد معلوم می شود که مشکل از شیر میکس بوده  در غیر این صورت باید بقیه قطعات دستگاه را بررسی کنید.

در پایان به شما توصیه می کنیم چکاپ دستگاه تصفیه آب را هر چند وقت یکبار توسط یک متخصص این حوزه انجام دهید. و در صورتی که نتوانستید مشکل دستگاه تصفیه خود را حل کنید بهتر است حل این مشکل را به یک سرویسکار مجرب و کاربلد بسپارید. در فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد می توانید کارهای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود را به کارشناسان با تجربه این شرکت محول کنید تا در کوتاه ترین زمان و به بهترین شکل مشکل دستگاه تصفیه شما را تشخیص دهند و آن را حل کنند.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

جستجوی محصول مورد نظر