logo-sarniawater
جستجو
Close this search box.

پاسخ به رایج ترین سوالات در مورد دستگاه تصفیه اسمز معکوس

سوالات متداول اسمز معکوس
بهترین دستگاه های تصفیه آب

اسمز معکوس (RO) که معمولاً به دلیل استفاده از آن در تصفیه آب آشامیدنی، حذف نمک و سایر مواد خروجی از مولکول های آب شناخته شده است، یک فرآیند تصفیه آب است که از یک غشای تا حدی نفوذپذیر برای جداسازی یون‌ها، مولکول‌های ناخواسته و ذرات بزرگ‌تر از آب آشامیدنی استفاده می‌کند. اسمز معکوس می تواند بسیاری از گونه های شیمیایی محلول و معلق بیولوژیک (عمدتاً باکتری ها) را از آب حذف کند و هم در فرآیندهای صنعتی و هم در تولید آب آشامیدنی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به سوالات رایجی که در مورد اسمزمعکوس مطرح می شود پاسخ دهیم. در ادامه با سارنیا واتر همراه باشید.

پاسخ به رایج ترین سوالات در مورد دستگاه تصفیه اسمز معکوس

هر چند وقت یک بار باید فیلتر اسمز معکوس خود را عوض کنیم؟

فیلترهای مختلف سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس ناخالصی های مختلف آب شما را کاهش می دهد. فیلترهای اسمز معکوس مانند هر فیلتر آب دیگری قبل از بی اثر شدن باید تعویض شوند، بنابراین بسیار مهم است که بدانید هر چند وقت یکبار باید فیلترهای اسمز معکوس خود را تعویض کنید. فیلترهای اسمز معکوس باید به طور متوسط ​​هر 6 تا 12 ماه تعویض شوند. این فیلترها بسته به حجم آب مصرفی و خصوصیات آب فیلتر شده باید کم و بیش تعویض شوند. همه سیستم های آب آشامیدنی اسمز معکوس یکسان نیستند و هر سیستم اسمز معکوس به طور متفاوتی استفاده می شود. مهم است که فیلترها و غشای اسمز معکوس خود را هر چند وقت یکبار متناسب با شرایط فردی خود تغییر دهید.

چرا فیلترهای اسمز معکوس باید مرتباً تعویض شوند!

برای اینکه دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس شما آب آشامیدنی شما را تصفیه کند، فیلترهای داخل سیستم باید بتوانند ناخالصی ها را از آب شما پاک کنند. فیلترهای سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس با به دام انداختن ناخالصی های مختلف در فیلترهای مختلف سیستم، آب شما را تصفیه می کند، ناخالصی ها را از بین می برد و کیفیت آب آشامیدنی شما را بهتر می کند. زمانی فرا می رسد که فیلترهای یک سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس تمام ناخالصی هایی را جذب نمی کنند و دیگر آنطور که باید موثر نیستند. وقتی فیلترهای سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس دیگر کارایی ندارند، آب آشامیدنی شما دیگر آنطور که باید خالص نیست.

چرا برخی از خانه ها باید فیلترهای اسمز معکوس خود را بیشتر یا کمتر از دیگران تغییر دهند؟

آب آشامیدنی خانواده

تعداد افرادی که از سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس شما به همراه آنچه که سیستم اسمز معکوس شما برای فیلتر کردن آب شما نیاز دارد استفاده می کنند، می تواند تفاوت زیادی در تعداد دفعات تعویض فیلترهای اسمز معکوس شما ایجاد کند.

کدورت در آب

فیلترهای اسمز معکوس که آب را با کدورت زیاد فیلتر می کنند نسبت به فیلترهای اسمز معکوس که آب با کیفیت تری فیلتر می کنند ممکن است نیاز به تعویض بیشتری داشته باشند.

آب چاه یا آب شهری

اگرچه آب شهری اغلب دارای رسوب کم است، اما اغلب می تواند حاوی کلر باشد که برای ایمن سازی آب برای مصرف استفاده شده است. سطوح مختلف کلر در آب شهری می تواند به معنای اثربخشی متفاوت فیلترهای کربن حذف کننده کلر در سیستم اسمز معکوس باشد.

نوع فیلترهای مورد استفاده در سیستم اسمز معکوس شما

اکثر سیستم‌های اسمز معکوس از یک پیش فیلتر آب رسوب 5 میکرونی استفاده می‌کنند، اما کیفیت فیلتر می‌تواند از برندی به برند دیگر متفاوت باشد، بنابراین همه پیش‌فیلترهای رسوب اسمز معکوس برای مدت زمان یکسانی دوام نمی‌آورند. برای سیستم های اسمز معکوس که نیاز به حذف کلر از منابع آب شهری دارند، از پیش فیلتر آب کربنی استفاده می شود. پیش فیلترهای کربن اسمز معکوس ممکن است حاوی مقادیر متفاوتی کربن باشند که باعث می شود برخی از پیش فیلترهای کربن موثرتر و ماندگارتر از سایرین باشند.

چند بار نیاز به تعویض فیلتر اسمز معکوس با استفاده کم است؟

 اگر به طور منظم از آب اسمز معکوس سیستم خود استفاده می کنید به طوری که آب در مخزن ذخیره به طور مداوم تازه می شود، ممکن است فقط هر 18 تا 24 ماه یکبار نیاز به تعویض فیلترهای اسمز معکوس خود داشته باشید. استفاده از تنها چند فنجان آب در روز از مخزنی که 2.5 گالن آب ذخیره می کند نیز می تواند منجر به راکد ماندن آب شود. اکثر سیستم های آب آشامیدنی اسمز معکوس استاندارد از مخزن ذخیره ای استفاده می کنند که به طور بالقوه تقریباً 2.5 گالن آب ذخیره شده را در خود جای می دهد.

این بدان معنی است که اگر فقط مقدار کمی آب به طور منظم استفاده شود، بسیاری از آب ذخیره شده ممکن است راکد شود. به همین دلیل است که من همیشه توصیه می کنم که مخزن ذخیره اسمز معکوس خود را حداقل یک بار در ماه هنگامی که مصرف آب روزانه شما کم است، تمیز کنید. این کار مخزن را تخلیه و با آب تصفیه شده تازه پر می کند تا از رکود و رشد باکتری های احتمالی جلوگیری شود. اگر تصمیم دارید تعویض فیلتر اسمز معکوس را طولانی‌تر کنید توصیه می‌کنم مخزن ذخیره اسمز معکوس خود را حداقل یک بار در ماه خالی کنید و مطمئن شوید که هر بار سیستم خود را ضدعفونی می کنید.

چند باز نیاز به تعویض فیلتر اسمز معکوس برای استفاده متوسط داریم؟

مصرف متوسط ​ آب اسمز معکوس برای تازه نگه داشتن آب ذخیره شده در مخزن شما مفید است و احتمال رشد باکتری ها را در کل سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس شما کاهش می دهد. فیلترهای اسمز معکوس در یک خانوار مصرف آب متوسط باید هر 12 ماه یکبار تعویض شوند و معمولاً توصیه می‌شود هر بار که فیلترها را تعویض می‌کنید سیستم را ضدعفونی کنید تا از رشد باکتری‌ها در داخل سیستم جلوگیری شود.

چند بار نیاز به تعویض فیلتر اسمز معکوس در استفاده سنگین و منظم داریم؟

 

وقتی خانواده‌ حجم بالایی از آب آشامیدنی اسمز معکوس مصرف می‌کنند، ممکن است لازم باشد فیلترهای اسمز معکوس خود را هر 3 تا 6 ماه یکبار تعویض کنید تا آب با کیفیت بالا از سیستم آب آشامیدنی اسمز معکوس خود دریافت کنید. پیش فیلترهای رسوبی و پیش فیلترهای کربن از بین برنده کلر در سیستم های آب آشامیدنی اسمز معکوس، زمانی که تقاضا برای آب اسمز معکوس زیاد باشد بسیار سریعتر از بین می روند. هنگامی که یک پیش فیلتر رسوبی مسدود می شود، می تواند مانع از رسیدن آب به غشای اسمز معکوس  شود یا آن را محدود کند. بدون فشار آب کافی، یک غشای اسمز معکوس می‌تواند ناخالصی‌های بیشتری را نسبت به آنچه که باید از خود عبور دهد.

یک پیش فیلتر اسمز معکوس کربن که بیش از حد استفاده می شود می تواند به کلر اجازه دهد از آن عبور کند که می تواند به غشای اسمز معکوس آسیب برساند. از آنجایی که احتمال رشد باکتری‌ها در سیستم‌های اسمز معکوس که به طور مداوم با آب تصفیه شده تازه شسته می‌شود، کمتر است ممکن است مجبور نباشید هر بار که فیلترهای اسمز معکوس را عوض می‌کنید، مخزن را ضدعفونی کنید اگرچه  انجام این کار هم ضرری ندارد.

آیا لازم است همه فیلترهای اسمز معکوس را هر بار تغییر دهید؟

تمام فیلترهای یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس برای تحویل آب آشامیدنی با کیفیت بالا که سیستم برای تولید آن طراحی شده است به یک اندازه مهم هستند. بنابراین تمام فیلترها در یک سیستم اسمز معکوس باید هر بار که فیلتر را تعویض می کنید، تعویض شوند.

در بیشتر موارد، شما باید فیلترهای اسمز معکوس خود را به طور متوسط ​​هر 6 تا 12 ماه یکبار تعویض کنید. در شرایطی که مصرف آب از سیستم اسمز معکوس کم است، ممکن است فقط لازم باشد فیلترهای اسمز معکوس خود را هر 18 تا 24 ماه یکبار تعویض کنید. و برای مصرف آب بالا، ممکن است لازم باشد فیلترهای اسمز معکوس خود را هر 3 تا 6 ماه یکبار تعویض کنید تا سیستم شما به درستی کار کند.

چه زمانی نیاز به تعویض فیلتر اسمز معکوس زودتر از زمان توصیه شده داریم؟

فشار ضعیف آب از شیر RO:

از آنجایی که یک پیش فیلتر رسوبی رسوبات را از آب شما حذف می کند، می تواند به تدریج فشار آب بیشتری را که وارد سیستم اسمز معکوس شما می شود محدود کند. اگرچه جریان اولیه آب از شیر شما ممکن است قوی و فراوان باشد، اگر فشار آبی که به سیستم اسمز معکوس شما وارد می شود ضعیف باشد، قدرت جریان آب می تواند به سرعت کاهش یابد. اکثر غشاهای اسمز معکوس برای عملکرد صحیح به حداقل PSI 40 نیاز دارند. اگر فیلترهای اسمز معکوس شما مسدود شوند، فشار وارد شده به غشای اسمز معکوس ممکن است برای دفع ناخالصی های موجود در آب کافی نباشد و این مسئله می تواند منجر به طعم بد و حتی شوری آب شود.

پر نشدن مخزن ذخیره اسمز معکوس:

گرفتگی فیلتر به دلیل رسوب یا گرفتگی غشای اسمز معکوس به دلیل مواد معدنی سخت موجود در آب شما می تواند جریان آب را از طریق سیستم محدود کند و فشار آب کافی برای پر کردن مخزن ذخیره آب تصفیه شده با اسمز معکوس را فراهم نکند.

آب بد طعم و شور:

اکثر غشاهای اسمز معکوس برای عملکرد صحیح به حداقل PSI 40 نیاز دارند. اگر فیلترهای اسمز معکوس شما مسدود شوند، فشار وارد شده به غشای اسمز معکوس ممکن است برای دفع ناخالصی های موجود در آب شما کافی نباشد و تا زمانی که فیلترهای اسمز معکوس تعویض نشوند می تواند منجر به طعم بد و شور آب سیستم شما شود.

آیا فیلترهای اسمز معکوس که با آب شهری کار می کنند کمتر نیاز به تعویض دارند؟

این یک سوء تفاهم رایج در بین افرادی است که آب شهری را در خانه های خود دریافت می کنند. اگرچه آب شهری اغلب عاری از رسوب است و برای استفاده ایمن از آن با کلر تصفیه شده است، کلر مورد استفاده معمولاً قبل از رسیدن به خانه از آب خارج نمی شود. حتی سطوح کمی از کلر در آب می تواند به غشای اسمز معکوس در سیستم شما آسیب برساند. هنگام استفاده از سیستم اسمز معکوس با آب شهری، مهم است که یک پیش فیلتر کربن فعال در سیستم خود داشته باشید تا کلر را از آب قبل از رسیدن به غشای ظریف اسمز معکوس در سیستم حذف کند. این فیلتر کربن باید به طور منظم به همراه سایر فیلترهای موجود در سیستم به طور منظم تعویض شود، درست مانند سیستم اسمز معکوس که برای آب تصفیه نشده که مستقیماً از چاه می آید استفاده می شود.

آیا می‌توانید فیلترهای اسمز معکوس را به‌جای تغییر آن‌ها تمیز کرده و دوباره از آن‌ها استفاده کنید؟

در برخی موارد، می‌توانید یک پیش فیلتر رسوبی را کاملاً بشویید یا یک پیش فیلتر کربن را خیس کنید تا کمی بیشتر از آنها استفاده کنید، اما من استفاده از فیلتر اسمز معکوس را بیشتر از حد توصیه شده توصیه نمی‌کنم. یک سیستم اسمز معکوس برای بهتر کردن آب شما طراحی شده است و برای انجام این کار باید فیلترها به درستی کار کند. اکثر مردم از سیستم اسمز معکوس برای آب آشامیدنی خود استفاده می کنند و هیچ جایگزینی برای آب آشامیدنی با کیفیت وجود ندارد، بنابراین من به شدت توصیه می کنم که همیشه فیلترهای اسمز معکوس خود را به جای استفاده مجدد از آنها تعویض کنید.

آیا هر بار که فیلترها را عوض می کنیم نیاز به ضدعفونی کردن سیستم اسمز معکوس دارید؟

اکثر سازندگان سیستم های آب آشامیدنی اسمز معکوس توصیه می کنند که هر بار که فیلترهای سیستم را عوض می کنید از یک ضدعفونی کننده اسمز معکوس استفاده کنید. احتمال رشد باکتری در سیستم اسمز معکوس که در حال فیلتر کردن آب شهری که قبلا ضدعفونی شده است کمتر از آبی است که از یک چاه خصوصی می آید، اما استفاده از یک ضدعفونی کننده اسمز معکوس بسیار آسان و ارزان است، بنابراین توصیه می کنم سیستم اسمز معکوس خود را ضدعفونی کنید.

آیا می توانم فیلترهای اسمز معکوس را خودم تعویض کنم؟

حتما می توانید، تغییر فیلترهای سیستم اسمز معکوس بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. سیستم اسمز معکوس شما باید دارای آچار فیلتری باشد که مخصوص سیستم شما طراحی شده است و می توانید به راحتی فیلترهای جایگزین را بصورت آنلاین از فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد سفارش دهید.

در فروشگاه سارنیا واتر نه تنها می توانید انواع دستگاه تصفیه آب را با قیمت ها و کیفیت های مختلف تهیه کنید بلکه برای نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود نیز می توانید از طریق این سایت اقدام کنید. سارنیا واتر برای رفع نیاز شما در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه، بهترین  و زبده ترین کارشناسان را بکار گرفته است تا این کار را به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن برای شما انجام دهند. هم چنین برای خرید دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس نیز می توانید از طریق فروشگاه سارنیاواتر که نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان را دارد اقدام کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram