logo-sarniawater
Search
Close this search box.

6 روش برای استفاده مجدد از فاضلاب دستگاه تصفیه آب RO

6 روش برای استفاده مجدد از فاضلاب دستگاه تصفیه آب RO
بهترین دستگاه های تصفیه آب

از بین تمام فناوری های تصفیه آب، تصفیه آب RO قابل اعتمادترین است و اگر آب خانه شما TDS بالایی دارد، چاره ای جز استفاده از دستگاه تصفیه آب RO ندارید. اما یکی از نگرانی ها در مورد استفاده از دستگاه تصفیه RO  موضوع هدر رفت آب این دستگاه می باشد. اما روشهایی وجود دارد که به شما امکان می دهد بدون نگرانی در مورد هدر رفتن آب از دستگاه تصفیه آب RO لذت ببرید. در این راهنما، ما شش راه عملی برای استفاده مجدد از فاضلاب RO برای کاهش هدر رفت آب به شما پیشنهاد می کنیم. 6 روش ابتکاری برتر برای استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه کننده های آب RO که باعث می شود با خیال راحت اقدام به خرید این دستگاه کنید. پس در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید.

 

چرا باید از فاضلاب یا پساب RO مجدداً استفاده کنیم؟

استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO نه تنها آب سالم، تمیز و خوش طعمی به ما می دهد، بلکه ما را در برابر بیماری های تهدید کننده زندگی محافظت می کند. اما یک اشکال بزرگ در استفاده از دستگاه های تصفیه آب RO وجود دارد که هدر رفتن بیش از حد آب می باشد. یک دستگاه تصفیه RO به طور متوسط ​​تقریباً 1 لیتر آب به ازای هر 1 لیتر آب تصفیه شده هدر می دهد. (البته این مقدار ممکن است در دستگاه های مختلف متفاوت باشد) این بدان معناست که 50 درصد آب تصفیه می شود و 50 درصد آب به صورت فاضلاب خارج می شود. تعجب می کنید که چرا این آب هدر می رود؟ تصفیه‌کننده‌های اسمز معکوس (RO) از فناوری غشایی برای فیلتر کردن ناخالصی‌های محلول استفاده می‌کنند.

آب ناخالص فیلتر می‌شود و اغلب به آن فاضلاب یا دفع آب می‌گویند. درصد فاضلاب با توجه به دستگاه تصفیه RO مورد استفاده متفاوت است. به دلیل وجود ناخالصی‌ها و مواد جامد محلول، این آب دفعی برای نوشیدن یا استحمام مناسب نیست. با این حال، فاضلاب RO را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد تا از هدر رفتن کلی آب جلوگیری شود. قبل از اینکه بررسی کنیم چگونه می توانید از این فاضلاب استفاده کنید، اجازه دهید به مواردی که از قبل باید در نظر داشته باشید نگاهی بیندازیم.

نکاتی که باید قبل از استفاده از فاضلاب RO در نظر داشته باشید:

بهتر است قبل از تصمیم به استفاده مجدد برای اهداف دیگر، سطح TDS در آب دفع شده را تعیین کنید. اگر سطح TDS فاضلاب RO بیش از حد بالا باشد، ممکن است برای استفاده مجدد در بیشتر برنامه های ارائه شده در زیر مناسب نباشد.

چگونه فاضلاب RO را ذخیره کنیم؟

ساده ترین راه برای ذخیره پساب دستگاه تصفیه RO این است که لوله را در یک سطل بیندازید. اگر نیاز روزانه شما به آب آشامیدنی 20 لیتر است، به طور متوسط ​​دستگاه تصفیه آب RO شما حدود 20 لیتر آب فاضلاب تولید می کند. با فرض اینکه از یک سطل 10 لیتری استفاده می کنید، باید سطل را 2 بار در روز خالی کنید که این کار ممکن است برای بسیاری از افراد عملی نباشد. اگر شما یکی از این افراد هستید نگران نباشید زیرا ما راه حل بهتری برای افرادی مانند شما داریم. می توانید لوله فاضلاب RO را گسترش دهید و آن را در یک مخزن بزرگ که در خارج از آشپزخانه قرار داده شده است بیندازید. این آب ذخیره شده می تواند بعداً برای یکی از چندین روش ذکر شده در زیر دوباره استفاده شود.

برای برداشت آب از این مخزن می توانید از یک پمپ شناور کوچک (مانند پمپ هایی که در کولرهای آبی استفاده می شود) استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پمپ شناور را در مخزن بیندازید و آن را به منبع برق وصل کنید. سپس می توانید از لوله آب متصل به خروجی پمپ برای کشیدن آب از مخزن بدون استفاده از سطل یا ظرف استفاده کنید. سطل، ظرف یا مخزن مورد استفاده برای ذخیره فاضلاب اسمز معکوس باید دارای دهانه وسیعی باشد تا بتوانید به راحتی رسوبات را در فواصل زمانی معین تمیز کنید.

6 روش برای استفاده مجدد از فاضلاب دستگاه تصفیه آب RO

 

ماشین خود را بشویید

یک کارواش می تواند بین 14 لیتر (برای شستشوی ماشین با استفاده از سطل) تا 75 لیتر (برای شستشوی ماشین با استفاده از شلنگ) آب مصرف کند. با در نظر گرفتن کمبود آب آشامیدنی، استفاده از آب آشامیدنی زیاد برای کارواش غیر منطقی به نظر می رسد. ما معتقدیم شستن روزانه خودروها نه تنها مقدار زیادی آب را هدر می دهد بلکه غیر ضروری است. اگر از دستگاه تصفیه آب خانگی RO در منزل یا محل کار خود استفاده می کنید، می توانید به سادگی فاضلاب را در مخزن یا سطل ذخیره کرده و مجدداً برای شستشوی ماشین خود استفاده کنید. آب با سطح TDS 1200 – 1500 PPM را می توان با خیال راحت برای شستشوی ماشین استفاده کرد. اگر سطح TDS فاضلاب زیاد است، می توانید آن را با آب لوله کشی را مخلوط کنید تا رقیق شود.

12 2

 آبیاری گیاهان یا باغ خانه

اگر عاشق باغبانی هستید یا گیاهانی را در گلدان کاشته اید، می توان از فاضلاب برای آبیاری گیاهان خود استفاده کرد تا باغچه خانه یا تراس شما سبز شود. این نکته به ویژه برای افرادی که در مناطق شهری زندگی می کنند مفید است زیرا سطح TDS در آب شهری کمتر است. برای اطمینان بیشتر، می توانید با چند گیاه شروع کنید. از فاضلاب RO به مدت 15-20 روز استفاده کنید و تأثیر آن را بر رشد گیاهان خود بررسی کنید. هر گیاه به طور متفاوتی به این تغییر واکنش نشان می دهد، که به شما درک روشنی از اینکه کدام گیاهان به فاضلاب RO واکنش بهتری نشان می دهند، می دهد. برای استفاده باغبانی، سطح TDS تا 2100 PPM مجاز است. همچنین باید درصد سدیم را بررسی کنید که باید کمتر از 60٪ باشد زیرا محتوای بالای سدیم باعث از بین رفتن تخلخل خاک و در نتیجه برای حاصلخیزی خاک در دراز مدت مضر می شود.

11 2

 ظروف خود را بشویید

یکی دیگر از کاربردهای مفید فاضلاب اسمز معکوس شستشوی ظروف است. فاضلاب را در سطل یا مخزن ذخیره کنید، و آن را در نزدیکی سینک آشپزخانه خود قرار دهید تا هنگام تمیز کردن ظروف خود به راحتی از آن استفاده کنید.

کف شویی

استفاده از فاضلاب RO برای شستشوی کف آسان است و قطعاً روزانه ده ها لیتر آب تمیز را ذخیره می کند. بخصوص اگر خانه بزرگی دارید می توانید از مصرف آب زیادی در روز جلوگیری کنید. اگر سطح TDS فاضلاب بالا باشد (بیش از 2000 ppm) فاضلاب RO را با مقدار مساوی آب لوله کشی رقیق کنید. زیرا فاضلاب با TDS بالا ممکن است ذرات نمک را روی زمین و سطوح باقی بگذارد. از فاضلاب RO برای شستشوی کف در روزهای متناوب استفاده کنید. این کار احتمال ایجاد هرگونه لکه یا رسوب نمک را کاهش می دهد.

 شستشوی لباس

می‌توانید از فاضلاب RO برای لباس‌های روزانه نیز استفاده کنید، اما لطفاً به خاطر داشته باشید که استفاده از آب TDS بالا ممکن است برای برخی از پارچه‌های ظریف مناسب نباشد. اکثر خانه‌ها از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنند، اگرچه ماشین‌های لباسشویی در زمان صرفه‌جویی می‌کنند، اما باعث هدر رفتن آب نیز می‌شوند. می توانید فاضلاب RO را در یک مخزن  جمع آوری و از فاضلاب این مخزن مستقیماً در ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

تمیز کردن و شستشوی توالت

یکی دیگر از منابع بزرگ هدر رفتن آب در خانه های مدرن استفاده از سیفون توالت است. هر شست‌وشو تقریباً 5 تا 7 لیتر آب آشامیدنی را به فاضلاب می‌فرستد. استفاده از آب فاضلاب RO  برای شستشوی توالت‌ها می تواند به طور موثری برای کاهش این هدر رفتن آب تمیز استفاده شود.

تلاش خود را با صرفه جویی در مصرف هر قطره آب انجام دهید. این اقدامات کوچک واقعاً می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند زیرا هر قطره آب مهم است. در فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد هر زمان که اراده کردید می توانید با شماره پشتیبانی درج شده در سایت تماس بگیرید و برای خرید دستگاه های تصفیه آبی که در این فروشگاه موجود است اقدام کنید.

 

 

 

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram