logo-sarniawater
Search
Close this search box.

14 دلیل برای اینکه فیلتر آب شما آنطور که باید کار نمی کند

14 دلیل برای اینکه فیلتر آب شما آنطور که باید کار نمی کند
بهترین دستگاه های تصفیه آب

فیلترهای آبی که به درستی در محفظه فیلتر نصب شده اند باید به طور موثر کار کنند. با این حال، انسداد در قسمت فیلتر یا محفظه، شیرهای شکسته یا فیلتر خشک می تواند از کارکرد فیلتر آب شما جلوگیری کند. تقریباً نیمی از مردم آب خود را فیلتر می‌کنند، اما بیشتر آنها نمی‌دانند چه زمانی فیلترشان کار نمی‌کند یا چگونه آن را تعمیر کنند. در زیر لیست کاملی از تمام دلایلی که فیلتر آب شما کار نمی کند آورده شده است. و مهمتر از آن یک راهنمای گام به گام در مورد چگونگی رفع هر مشکل. این مقاله برای کسانی است که از فیلترهای نصب شده روی شیر، پارچ فیلتر، سیستم اسمز معکوس یا اولترافیلتر یا فیلتر یخچال استفاده می کنند و فیلتر آب آن طور که باید کار نمی کند.

14 دلیل برای اینکه فیلتر آب شما آنطور که باید کار نمی کند

1. نصب نادرست

این احتمالاً رایج ترین دلیلی است که فیلتر آب کار نمی کند. ممکن است واضح به نظر برسد، اما اگر فیلتر آب شما به درستی نصب نشده باشد، کار نخواهد کرد! نصب نادرست فیلتر آب معمولاً زمانی رخ می دهد که فیلتر قدیمی با فیلتر جدید جایگزین شود. در این حالت  معمولاً فیلتر آب گیر نمی‌کند، رزوه نمی‌شود یا تا آخر پیچ می‌خورد. این باعث می‌شود یا آب از فیلتر عبور نکند یا آب از اطراف فیلتر نشت کند. به سادگی فیلتر را بردارید و دوباره آن را نصب کنید و مطمئن شوید که دستورالعمل های خاص دستگاه تصفیه آب و فیلتر آب خود را دنبال کنید.

2. فیلتر هوا مسدود شده است

فیلترهای آب یا خطوطی که آنها را تغذیه می کنند، ممکن است توسط هوا مسدود شوند. حباب های هوا در فیلتر گیر کرده و از عبور آب از آن جلوگیری می کند. نشانه فیلتر آب مسدود شده با هوا جریان نامنظم است. اگرچه در یخچال ها و سیستم های اسمز معکوس صدای چکش نیز می تواند نشان دهنده انسداد هوا باشد. خوشبختانه، انسداد هوا به راحتی برطرف می شود.

برای پارچ های فیلتر و بطری های آب، فیلتر آب را بردارید و به مدت 15 دقیقه به صورت ایستاده در آب سرد خیس کنید. زیر شیر آب جاری به مدت 20 ثانیه بشویید و دوباره نصب کنید.

برای سیستم های اسمز معکوس، مخزن ذخیره خود را ببندید و حداقل 2 گالن آب را در سیستم بشویید و اجازه دهید آب از شیر آب خارج شود.

-برای اولترافیلترها،  شیر دریچه فلاش را باز کنید و اجازه دهید حداقل 2 گالن آب از فیلتر عبور کند.

137 1

3. بسته بندی ناقص

فیلترهای آب ممکن است با مقدار اضافی بسته بندی همراه باشند و هر لایه از بسته بندی باید قبل از نصب فیلتر آب برداشته شود. به ویژه، درپوش های محافظی که فیلتر آب را می پوشانند، باید قبل از نصب برداشته شوند. اگر درپوش های محافظ برداشته نشوند، فیلتر آب نمی تواند به درستی در محفظه خود قرار گیرد و نمی تواند در جای خود بچسبد. برداشتن تمام درپوش‌ها و بسته‌بندی‌های محافظ قبل از نصب فیلتر آب جدید به آن اجازه می‌دهد تا به درستی کار کند!

4. فیلتر شسته نشده است

تقریباً تمام فیلترهای آب باید قبل از استفاده اولیه شسته شوند. فیلترهای آب به دلیل موادی که از آن ساخته شده اند (اغلب کربن) و به دلیل منافذشان می توانند آب شما را تمیز کنند. با این حال، در حین ساخت و ارسال فیلتر آب، ذرات ممکن است جابجا شوند و فضاهای منافذ فیلتر را مسدود و از کارکرد فیلتر آب جلوگیری کنند. شل شدن برخی از مواد فیلتر در حین حمل و نقل بسیار رایج و کاملاً عادی است، به همین دلیل تقریباً همه سازندگان توصیه می کنند فیلتر آب خود را قبل از استفاده شستشو دهید.

شستشوی فیلتر آب ساده است، فقط آب را از فیلتر خود عبور دهید. بهتر است قبل از نوشیدن آب حداقل 2 گالن آب از فیلتر خود عبور دهید، اگرچه برخی از تولید کنندگان حداکثر 5 گالن را توصیه می کنند! هنگامی که فیلتر آب خود را به درستی نصب کردید، دستورالعمل های ارائه شده در زیر را برای دستگاه تصفیه آب خود دنبال کنید.

روش شستشوی فیلتر:

فیلتر نصب شده بر روی شیر آب: شیر آب را حداقل به مدت 5 دقیقه باز کنید تا فیلتر جدید شسته شود.

پارچ فیلتر: مخزن بالایی را پر کنید، بگذارید آب آن کشیده شود و این آب را دور بریزید . مراحل بالا را حداقل دو بار تکرار کنید

اسمز معکوس: قبل از نصب فیلتر آب، مخزن ذخیره سازی خود را خالی کنید، فیلتر آب جدید را نصب کرده و شیر اسمز معکوس را باز کنید و  مطمئن شوید که شیر مخزن بسته است. اجازه دهید چندین (3-5) گالن آب از سیستم عبور کند و از شیر آب خارج شود. سپس شیر آب را ببندید و شیر مخزن را دوباره باز کنید. و اجازه دهید مخزن ذخیره با آب پر شود

اولترافیلتر: شیر دریچه فلاش و منبع آب بالادست را باز کنید. شیر دریچه فلاش را پس از 20 تا 30 ثانیه ببندید و به مدت 5 دقیقه به پر کردن فیلتر ادامه دهید (با این کار هوای محبوس شده فیلتر را پاک می کنید). 

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از نصب فیلتر آب، دست های خود را با صابون بشویید تا باکتری ها را وارد سیستم تصفیه آب نکنید.

5. انسداد در ناحیه محفظه فیلتر

تعویض فیلتر آب می تواند باعث جمع شدن زباله ها در داخل محفظه فیلتر شود. این نوع انسداد در دستگاه‌های فیلتراسیونی که نیاز به پیچاندن فیلتر آب در محل خود دارند، رایج‌تر است. این به این دلیل است که زباله ها در نخ های محفظه گیر می کنند. اگرچه، انسداد همچنان در هر نوع فیلتری ممکن است رخ دهد. برای جلوگیری از انسداد، پس از برداشتن فیلتر قدیمی آب، قسمت محفظه را کاملا تمیز کنید. برای پاک کردن نخ ها یا داخل هر شکاف دقت ویژه ای داشته باشید.

6. دریچه شکسته

شکستگی یا معیوب بودن دریچه ورودی آب می‌تواند باعث شود که فیلتر آب کار نکند. در حالی که فیلترهای نصب شده بر روی شیر آب و پارچ های فیلتر این مشکل را ندارند، شیرهای شکسته یکی از دلایل رایج عبور نکردن آب از فیلترهای آب یخچال ها و سیستم های اسمز معکوس هستند. برای بررسی اینکه آیا شیر معیوب دارید:

-فشار آب خود را بررسی کنید. اگر کمتر از 20psi باشد، احتمال اینکه شیر (و فیلتر آب) به درستی کار نکند بسیار کم است.

-فیلتر آب خود را بررسی کنید. اگر اخیراً آن را تعویض کرده اید، فیلتر قدیمی را دوباره نصب کنید و ببینید آیا آب از آن عبور می کند یا خیر.

– اگر فشار آب و فیلتر آب شما مناسب است، ممکن است زمان تعویض شیر خود فرا رسیده باشد.

7. گرفتگی فیلتر

کاهش تدریجی یا ناگهانی سرعت آب جاری از فیلتر آب شما نشانه گرفتگی فیلتر آب است. با گذشت زمان فیلترهای آب با رسوباتی که از آب شما خارج می کنند مسدود می شوند. این کاملا طبیعی است، اما در واقع نباید شاهد کاهش جریان آب تا پایان عمر فیلتر آب باشید. اگر عمر فیلتر آب رو به پایان است و تمام فضاهای منافذ پر از رسوب شده است، وقت آن است که فیلتر خود را تعویض کنید.

با این حال، اگر افت ناگهانی جریان آب را تجربه کرده اید و فیلتر شما نسبتاً جدید است، ممکن است چیزی از خطوط آب شما عبور کرده و فیلتر را مسدود کرده باشد. اگر چنین است، باید فیلتر خود را بردارید و احتمالاً یک آزمایش آب انجام دهید تا ببینید آن چیز چیست. در هر صورت باید یک فیلتر آب جدید نصب کنید.

8. فیلتر آسیب دیده

2 آلاینده در آب وجود دارد که می تواند به فیلتر شما آسیب جدی وارد کند:

رسوب: رسوب معلق و حمل شده توسط آب هنگام عبور آب از صافی به دام می افتد. متأسفانه، رسوبات خشن می تواند به طور دائمی به فیلتر آب آسیب برساند. اگر این مشکل شماست، تعویض فیلتر آب تنها راه حل است.

مواد معدنی: یون های معدنی که به طور طبیعی در آب وجود دارند، و به ویژه کلسیم و منیزیم، اغلب در غلظت های بالایی در آب هستند.

اگر مطمئن نیستید که فلس دارید یا نه، معمولاً می توانید با یک نگاه سریع به فیلتر آب خود (یا در واقع در اطراف سطوح خانه شما که مرتباً با آب در تماس هستند) متوجه شوید. فلس سفید است و معمولاً به صورت یک لایه پوسته سخت ظاهر می شود. همچنین می تواند مانند خوردگی به نظر برسد. متأسفانه، از بین بردن رسوب از سطوح به طرز شگفت انگیزی دشوار و غیرممکن از فیلتر آب ساخته شده از سوراخ های ریز است. بسیاری از فیلترهای آب برای حذف کلسیم و منیزیم از آب طراحی شده اند، همانطور که بسیاری از آنها برای حذف رسوبات طراحی شده اند.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دارای منابع آبی است که دارای غلظت‌های بالایی از رسوبات یا مواد معدنی است، ممکن است لازم باشد به سادگی از تغییرات مکرر فیلتر نسبت به آنچه که در ابتدا انتظار داشتید صرف نظر کنید. از طرف دیگر، می توانید یک فیلتر پیش رسوبی را برای مقابله با رسوبات قبل از رسیدن به فیلتر آب در نظر بگیرید. یا یک نرم کننده آب، اگر غلظت بالای کلسیم و منیزیم مشکل اصلی آب شما باشد.

124 1

9. فیلتر جدید معیوب

فیلتر جدید معیوب احتمالاً آزاردهنده ترین دلیل برای کار نکردن فیلتر آب است. خوشبختانه این خیلی اوقات اتفاق نمی افتد. اکثر فیلترهای آب جدید به خوبی کار می کنند (البته پس از نصب صحیح).

با این حال، برای رد فرضیه فیلتر جدید معیوب به عنوان علت خرابی فیلتر آب:

فیلتر آب جدید را بردارید

قسمت محفظه فیلتر را تمیز کنید

فیلتر آب قدیمی را دوباره نصب کنید

اگر فیلتر آب قدیمی کار می کند، آن را بردارید و دوباره فیلتر آب جدید را جایگزین کنید. اگر فیلتر آب جدید هنوز کار نمی کند، احتمال دارد فیلتر آب جدید شما معیوب باشد.

10. اورینگ یا واشر لاستیکی به درستی نصب نشده است

اگر هر نوع سیستم تصفیه آب به غیر از پارچ فیلتر دارید، این می تواند دلیل کار نکردن فیلتر آب شما باشد. فیلترهای نصب شده روی شیر آب، فیلترهای یخچال، سیستم های اسمز معکوس و اولترافیلترها همگی از یک یا ترکیبی از حلقه های اورینگ، مهر و موم و واشرهای لاستیکی در قسمت محفظه فیلتر استفاده می کنند. اگر اورینگ یا واشر پلاستیکی به درستی نصب نشده باشند، فیلتر دستگاه تصفیه آب نمی تواند کار کند. برداشتن فیلتر آب قدیمی برای جایگزینی آن، علت معمول جابجایی یا نصب نادرست آب‌بند است. هنگام برداشتن فیلتر آب قدیمی، اغلب لازم است که تمام اورینگ ها، مهر و موم ها یا واشرهای لاستیکی را جدا کنید.

این فرصت خوبی است برای تمیز کردن آنها با آب و صابون و بررسی هر گونه آسیب، کوچکترین شکافی در مهر و موم که می تواند از عملکرد صحیح فیلتر جلوگیری کند. این به این دلیل است که وظیفه اورینگ لاستیکی این است که فیلتر هوا را محکم کند و از نشتی جلوگیری کند.

برای اطمینان از نصب صحیح اورینگ، مهر و موم یا واشر لاستیکی:

فیلتر آب خود را بردارید

واشر لاستیکی، یا اورینگ را بیرون بکشید

-خراش یا خراشیدگی را بررسی کنید

-هر جزء لاستیکی را جداگانه و به آرامی با آب گرم و صابون بشویید

اورینگ یا واشر آب را تعویض کنید. مطمئن شوید که آن را به درستی در قسمت محفظه و روی خود فیلتر تراز کنید.

-برای سیستم‌های اسمز معکوس: ممکن است لازم باشد قبل از قرار دادن صحیح آن در شیار در ناحیه محفظه، یک روان‌کننده سیلیکونی روی اورینگ اعمال کنید.

11. فیلتر خشک

بیشتر فیلترهای جدید قبل از اولین استفاده و گاهی حتی قبل از نصب باید خیس شوند. فیلترهای خشک کار نمی کنند و هر آبی که از آن عبور می کند احتمالاً تصفیه نشده است. ساده ترین راه حل برای این کار این است که فیلتر خود را همانطور که در بالا گفتیم، شستشو دهید. با این حال، برخی از فیلترهای آب قبل از نصب نیاز به خیساندن دارند. این بیشتر برای پارچ های فیلتر یا بطری های فیلتر آب رایج است.

برای خیس کردن فیلتر:

دست های خود را با آب صابون بشویید

-فیلتر آب را از بسته بندی آن خارج کنید

-فیلتر آب را در حالت ایستاده حداقل به مدت 15 دقیقه در آب سرد خیس کنید

فیلتر آب را بردارید و به مدت 20 تا 30 ثانیه در وضعیت عمودی زیر آب سرد جاری نگه دارید.

اکنون فیلتر آب خیس شده و آماده نصب است

12. پایان عمر فیلتر

تنها وظیفه یک فیلتر آب حذف آلودگی ها از آب شما است. اما انجام این کار به این معنی است که با گذشت زمان فضاهای منافذ موجود فیلتر آب شما پر شده و فیلتر آب نیاز به تعویض دارد. به همین دلیل است که تمام فیلترهای آب دارای یک بازه زمانی توصیه شده برای تعویض هستند و به همین دلیل است که بسته به میزان استفاده شما متفاوت است. هر چه گالن آب بیشتری از فیلتر آب عبور کند سریعتر نیاز به تعویض دارد. اکثر فیلترهای آب بسته به برند و مصرف آب شما هر ۲ تا ۶ ماه یکبار باید تعویض شوند. به عنوان مثال پارچ های فیلتر استاندارد باید فیلتر آب خود را هر 2 ماه یا 40 گالن تعویض کنند.

13. فیلتر ارزان قیمت

وقتی نوبت به تعویض فیلتر آب می رسد، خرید یک فیلتر آب ارزان قیمت بدون نام وسوسه انگیز است. ممکن است در آن زمان منطقی باشد که پول کمتری خرج کنید، اما در دراز مدت این معمولاً گران تر از زمانی است که شما به تازگی یک فیلتر آب OEM خریداری کرده باشید. OEM مخفف Original Equipment Manufacturer است، بنابراین یک فیلتر آب OEM فیلتری است که توسط همان سازنده سیستم تصفیه آب شما ساخته شده است. اکثر سازندگان در کتابچه راهنمای کاربر بیان می کنند که فقط از فیلترهای آب OEM استفاده کنند. 

مشکل اصلی فیلترهای آب بدون نام این است که آنها شکل نادرستی دارند تا به درستی در قسمت محفظه سیستم تصفیه آب شما قرار بگیرند. تلاش برای نصب یک فیلتر آب بدون نام می تواند منجر به نشت و آسیب به فیلتر آب و سیستم شما شود. سرمایه گذاری روی فیلتر آب مناسب برای سیستم شما تضمین می کند که همیشه فیلتر مناسبی برای سیستم تصفیه آب خود دارید و آب تمیز به طور مداوم جریان می یابد!

14. فشار آب خیلی کم است

فیلترها و تصفیه کننده های آب فقط زمانی به درستی کار می کنند که فشار آب در محدوده بهینه باشد. فشار آب خیلی کم یا خیلی زیاد از کارکرد فیلتر آب شما جلوگیری می کند. محدوده فشار بهینه بین انواع فیلترها و برندها متفاوت است. برخی از سیستم های اسمز معکوس زمانی که فشار آب لوله کشی زیر 40psi باشد کار نمی کنند، در حالی که برخی از فیلترهای نصب شده روی شیر آب می توانند با فشار آب 20psi و برخی از سیستم های تصفیه اشعه ماوراء بنفش تا 9psi کار کنند.

خلاصه

در نهایت، اگر فیلتر آب مناسب را برای سیستم خود خریداری کردید، تمام بسته بندی ها را با دقت بردارید، قسمت محفظه فیلتر خود را تمیز کنید و فیلتر آب را طبق دستورالعمل سازنده نصب کنید، فیلتر آب شما باید بیشتر اوقات کار کند. اما به هر دلیل دیگری که ممکن است فیلتر آب شما کار نکند، می توانید از راهنمای گام به گام ارائه شده در بالا استفاده کنید.

سارنیاواتر مرکز فروش دستگاه تصفیه آب اصفهان است که محصولات با کیفیتی را با قیمت مقرون به صرفه ارائه می دهد. برای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب و انواع فیلترهای آب تصفیه کن و دیگر قطعات اتصالات و لوازم جانبی دستگاه آب تصفیه کن، کافیست سری به فروشگاه سارنیاواتر بزنید و با راهنمایی های کارشناسان ما در سارنیاواتر، خرید خوبی را تجربه کنید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram