اخبار و مقالات

فیلتر تصفیه آب UV

شرکت تصفیه آب سارنیا واتر - تصفیه آب اصفهان

فیلتر تصفیه آب UV

در فیلتر تصفیه آب UV با تابیدن اشعه های فرابنفش، آلاینده های میکروبی مانند ویروسها از بین رفته و همچنین این دستگاه سبب، حذف میکروب از نوع باکتری و دیگر میکروارگانیسم ها هم خواهد شد.

معمولا در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی به صورت کارخانه ای، فیلتر uv نصب نمی شود و اگر در مواردی خاص احتیاج به نصب این فیلتر باشد به راحتی می توان آن را به دستگاه اضافه کرد. به طور کلی تصفیه آب به شکل عمومی در 5 مرحله پاکسازی می شود. مهمترین مراحل تصفیه آب به مرحله 4 با وجود فیلتر ممبران برمی گردد که در آن قسمت 99 درصد آلاینده ها اعم از میکروبی و سمی و ذرات معلق و کلر و… از آب جداسازی می شوند. در مرحله پنجم هم باز عملیات پاکسازی ادامه می یابد. البته باید متذکر شد که معمولا در همین چرخه عمومی تصفیه؛ آلاینده های میکروبی و بیماری زا از بین می روند اما اگر وجود میکروارگانیسم ها و میکروبها در آب بعضی مناطق، بالاتر از میزان نرمال بقیه مناطق باشد، حتما باید از فیلتر uv برای حذف میکروب، به عنوان مرحله ای مازاد استفاده کرد.

البته استفاده از این فیلتر فقط بابت احتمال آلودگی میکروبی آب شهری نیست گاهی وقتی آب در خود مخزن تصفیه جمع و ذخیره می شود، ممکن است درون آن، آلودگی بوجود آید و چون این آب از فیلترهای ممبران عبور کرده دیگر نمی توان به پاکسازی های قبلی امیدوار بود. وجود فیلتر uv به ما کمک می کند که قبل از استفاده از آب مخزن، به عنوان آخرین مرحله تصفیه آب، آن را دوباره پاکسازی کنیم.

عملکرد فیلتر فرابنفش تصفیه آب خانگی

ما تا اینجا با هدف استفاده از فیلتر فرابنفش که همان حذف میکروب است، کاملا آشنا شدیم. در این قسمت به نحوه عملکرد این فیلتر می پردازیم.

استفاده از امواج فرابنفش به جهت میکروب کشی، سابقه یک قرن را دارد. و چیز جدیدی نیست. اما ممکن است در بسیاری از نقاط ایران و حتی دنیا، با کمک کلر سعی در حذف میکروب کنند.

روش کار فیلتر فرابنفش کشتن میکروب ها و ویروسها نیست بلکه با امواج فرابنفش DNA آنها دچار تغییرات شده و به همین دیگر قدرت بیماری زایی خود را از دست می دهند. و به عبارتی دیگر نمی توان آنها را به چشم عامل بیماری زا نگاه کرد.

معمولا در فیلترهای فرابنفش از لامپ UV استفاده شده که طول موجی در حدود 200 تا 300 نانومتر از خود ساطع میکند و به این ترتیب بر روی ساختار ژنتیکی میکروارگانیسم ها تاثیر می گذارد. حال، نور این لامپ از طریق بخارات و یا ترکیبات جیوه دار حاصل می شود. اینکه چه مقدار طول موج از لامپ ساطع شود بستگی به غلظت جیوه و فشار آن دارد.

در دستگاههای تصفیه، آب در اطراف لامپ حاوی جیوه، گردش کرده و به این ترتیب عملیات حذف میکروب اتفاق می افتد. معمولا برای جلوگیری از خطر تشعشعات UV، لامپ را در داخل محفظه و یا غلاف های باریک فلزی قرار می دهند و آب در اطراف این غلاف به حرکت در آمده و استریل می شود. معمولا لامپ های یو وی، بلند و باریک هستند تا آب زمان بیشتری را در اطراف آن سپری کرده و اثرگذاری امواج بیشتر شود.

زمان تعویض فیلتر uv فرابنفش

مهمترین اصل برای نگهداری و حفظ کیفیت آب تصفیه شده در دستگاهها، تعویض فیلترهای تصفیه آب می باشد. همانطور که می دانید دستگاه تصفیه آب خانگی با هر برندی که باشد، از چندین نوع فیلتر مختلف تشکیل شده است که هر کدام از این فیلترها باید بعد از طی زمان معینی، تعویض شوند. در غیر اینصورت نمی توانند عملکردی مثل روز اول داشته باشند.
فیلتر فرابنفش البته در این مورد کمی استثناست. این فیلترها از دو قسمت لامپ و آداپتور تشکیل شده اند که اگر این دو قسمت، بسوزند باید آنها را تعویض کرد. یعنی تا زمانیکه لامپ یا آداپتور، مشکلی نداشته و یا نسوخته اند، احتیاجی به تعویض آنها نیست.

مزایای فیلتر فرابنفش در دستگاه تصفیه آب

سیستم فیلتر فرابنفش علاوه بر استفاده در دستگاههای تصفیه آب خانگی در صنعت هم کاربرد زیادی دارد. با توجه به اینکه وظیفه اصلی این فیلتر، حذف میکروب و استریل کردن می باشد می توان از آنها در بخش‌های دیگر که این اتفاق مهم و حیاتی است هم استفاده کرد مثلا در صنایع غذایی و بسته بندی، ضدعفونی کردن استخرها، در رنگ سازی و صنایع ساخت مواد آرایشی و شیمیایی، بیمارستانها و داروسازی ها، ضدعفونی کردن فاضلاب ها و… اگر بخواهیم فواید این فیلتر و لامپ موجود در آن را بررسی کنیم به موارد زیر خواهیم رسید:

 • با توجه به عملکرد خوب و مفید این فیلتر (حذف میکروب) انرژی برق چندانی مصرف نمیکند.
 • بدون اینکه طعم و رنگ آب را تغییر دهد، آن را پاکسازی می کند.
 • روند تصفیه و استریل سازی با این فیلترها، بسیار ساده و آسان بوده و وقت زیادی را نمیگیرد.
 • به دلیل اینکه از هیچگونه ماده شیمیایی در این لامپ ها استفاده نمی شود، هیچ آسیبی به لوله های آب و یا بخش های دیگر دستگاه تصفیه، وارد نمیکند.
 • آلودگی زیست محیطی ایجاد نمیکند.
 • عمری طولانی داشته و نیاز به تعویض در کوتاه مدت ندارد.
 • به صورت اتوماتیک وار، عملیات میکروب زدایی را انجام می دهد.
 • با تمام فیلترها و دستگاههای تصفیه آب، هماهنگی دارد.

در برخی از شرکت ها به جای استفاده از فیلتر یو وی، از فیلترهای آنتی باکتریال استفاده می شود که آنها هم قدرت میکروب کشی خوبی دارند.

در انتها و به عنوان جمع بندی می توانیم مدعی شویم که با وجود فیلتر فرابنفش در دستگاههای تصفیه آب، جای هیچگونه نگرانی بابت باقیماندن هرگونه پاتوژن و عوامل بیماری زا نخواهد ماند.

نوشیدن آبی گوارا بدون هراس از وجود مواد شیمیایی و میکروبی و حتی املاح سختی که در ظاهر بی خطرند اما به تدریج سبب بروز بیماری هایی همچون سنگ کلیه خواهند شد، حق مسلم همه افراد جامعه است. با داشتن دستگاههای تصفیه آب کارآمد و بهترین فیلترهای تصفیه آب، می توانید این شرایط را فراهم آورید.

عوامل موثر در عملکرد فیلتر تصفیه آب اشعه فرابنفش

موارد زیر از عواملی هستند که تاثیرات زیادی را در عملکرد فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش (UV) به دنبال دارند:

 • میزان سختی آب: از مواردی که تاثیر زیادی را در عملکرد فیلترهای تصفیه آب UV دارد میزان سختی آب می باشد، به این صورت که سختی آب باید کمتر از ۷ گرین در گالن باشد. از مواردی که در کاهش سختی آب تاثیر مطلوبی را دارد استفاده از فیلترهای ممبران می باشد.
 • ذرات فیزیکی آب: یکی از مهم ترین مواردی که بعد از خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش باید به آن توجه کرد این است که آب باید شفاف باشد. به این صورت که فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش بهترین عملکرد را برای از بین بردن آلاینده های میکروبی در آب شفاف دارند. برای افزایش شفافیت آب می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که برخی از این روش ها شامل تعبیه فیلترهای الیافی و یا استفاده از مواد شیمایی مختلف برای افزایش شفافیت آب می باشد.
 • میزان دبی آب ورودی: در زمان ساخت انواع فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش ظرفیت مشخصی را برای تصفیه آب در نظر می گیرند و به همین دلیل برای داشتن بهترین عملکرد در زمینه تصفیه آب باید پیش از خرید فیلتر تصفیه آب UV به ظرفیت میکروب زدایی فیلتر توجه کرد.
 • تعویض به موقع لامپ UV: یکی دیگر از مواردی که می تواند تاثیرات بسیار مطلوبی را برای از بین بردن میکروارگانیسم های آب و عملکرد فیلتر تصفیه آب UV داشته باشد، تعویض به موقع لامپ اشعه فرابنفش می باشد.

مهم ترین نکات برای خرید فیلترهای تصفیه آب UV

برای خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش توجه به پارامترهای زیر می تواند کمک کننده باشد:

 1. میزان دبی آب و توجه به ظرفیت فیلتر اشعه فرابنفش: مهمترین موردی که برای خرید فیلتر اشعه فرابنفش باید به آن توجه کرد، میزان دبی آب ورودی به فیلتر و ظرفیت آن در زمینه میکروب زدایی آب می باشد. هر چقدر ظرفیت فیلتر تصفیه آب اشعه فرابنفش بیشتر باشد، تعداد لامپ های UV در ساختار فیلتر بیشتر است.
 2. توان و قدرت لامپ UV: یکی دیگر از مواردی که برای خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش می توان به آن توجه کرد، نوع و توان  لامپ اشعه فرابنفش در زمینه میکروب زدایی آب می باشد. هر چقدر توان لامپ اشعه فرابنفش در زمینه میکروب زدایی بیشتر باشد راندمان بالاتری را برای از بین بردن میکروارگانیسم های آب دارد.
 3. میزان میکروارگانیسم های آب: هر چقدر میزان آلایندگی آب با آلاینده های میکروبی بیشتر باشد باید از فیلترهای تصفیه آب UV با توان و راندمان مناسب تر برای میکروب زدایی آب استفاده کرد.
 4. میزان سختی و شفافیت آب: برای داشتن بهترین راندمان در میکروب زدایی آب در صورت لزوم باید از پکیج مناسب برای کاهش سختی آب و افزایش شفافیت استفاده کرد. در این مورد می توان برای افزایش شفافیت آب از فیلترهای پیش تصفیه و برای کاهش سختی آب از فیلترهای ممبران استفاده کرد.
 5. خرید از فروشگاه معتبر: این مورد می تواند موثرترین راهکاری باشد که برای خرید فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش باید به آن توجه کرد. این که برای خرید فیلتر تصفیه آب اشعه فرابنفش با فروشگاهی در ارتباط باشید که ضمن ارائه محصولات با کیفیت، امکان مشاوره رایگان را هم در اختیار شما قرار دهد. به این صورت که اگر در استفاده از فیلترهای اشعه فرابنفش و داشتن بهترین راندمان در زمینه میکروب زدایی نیاز به مشاوره داشته باشید امکان تماس به کارشناسان تصفیه آب وجود داشته باشد.

کاربردهای فیلتر اشعه فرابنفش تصفیه آب (UV)

۱. فیلتر اشعه فرابنفش در دستگاه های تصفیه آب خانگی: در آخرین مرحله فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلترهای اشعه فرابنفش برای از بین بردن آلاینده های میکروبی استفاده می شود. اما ممکن است برای شما سوال شود که لزوم استفاده از فیلترهای اشعه فرابنفش در دستگاه های تصفیه آب خانگی چیست؟ سیستم تصفیه آب و فیلتراسیون در دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس است که در آن از فیلترهای تصفیه آب ممبران استفاده می شود. فیلترهای ممبران توانایی از بین بردن آلاینده های آب را با دقت بسیار بالایی دارند و سختی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. اما روند تصفیه آب در فیلترهای ممبران بسیار کند و به همین دلیل در کنار دستگاه های تصفیه آب خانگی از مخزن هم برای ذخیره آب استفاده می شود. بنابراین آب به صورت طولانی مدت در مخزن راکد می ماند و به همین دلیل امکان رشد میکروارگانیسم در آب وجود دارد.

موضوع دیگر این است که در تصفیه خانه ها برای از بین بردن آلاینده های میکروبی از کلر استفاده می شود، با این حال برخی از میکروارگانیسم های آب با کلر از بین نمی روند. به همین دلیل در دستگاه های تصفیه آب از فیلترهای اشعه فرابنفش برای از بین بردن میکروارگانیسم های آب استفاده می شود که با فرایند کلر زنی از بین نمی روند، این موضوع سطح کیفی آب را تا حد زیادی افزایش می دهد.

۲. فیلتر اشعه فرابنفش در صنایع مختلف: در بسیاری صنایع از مخزن های ذخیره برای نگهداری آب استفاده می شود و در این صورت به دلیل راکد ماندن طولانی مدت آب امکان رشد میکروارگانیسم ها وجود دارد. در این زمینه استفاده از فیلترهای اشعه فرابنفش کاربرد گسترده ای و عملکرد مناسبی را برای افزایش سطح کیفی آب به میزان قابل توجهی دارد. فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش در مقیاس های صنعتی با تعداد لامپ UV بیشتر و توان بالاتر برای تصفیه آب با دبی بالا کاربرد دارند.

از دیگر کاربردهای فیلتر اشعه فرابنفش صنعتی برای تعبیه در مکان های است که مستقیما از آب چاه، رودخانه و یا چشمه استفاده می کنند. در این مورد مرحله کلر زنی که برای از  بین بردن میکروارگانیسم ها در تصفیه خانه ها استفاده می شود حذف شده و به همین دلیل باید از فیلترهای اشعه فرابنفش تصفیه آب برای از بین بردن آلاینده های میکروبی در آب استفاده شود. عدم تعبیه فیلترهای تصفیه آب UV در این زمینه می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای تاسیسات و سلامتی افرادی که از آب استفاده می کنند به دنبال داشته باشد.

۳. فیلتر اشعه فرابنفش در صنعت داروسازی: برای تصفیه آب در برخی صنایع مثل داروسازی و لوازم آرایشی که سطح کیفی آب اهمیت زیادی دارد از فیلترهای اشعه فرابنفش استفاده می شود.

۴. فیلتر اشعه فرابنفش در بیمارستان ها: استفاده برای گندزدایی آب در در سیستم های تهویه مطبوع و تصفیه آب در بیمارستان ها یکی دیگر از کاربردهای فیلتر تصفیه آب اشعه فرابنفش می باشد.

۵. فیلتر اشعه فرابنفش در تصفیه پساب: از دیگر مواردی که می توان از فیلترهای تصفیه آب اشعه فرابنفش برای از بین بردن آلاینده های میکروبی آب استفاده کرد در زمینه میکروب زدایی پساب های صنعتی می باشد.

چرا از فیلتر UV در دستگاه تصفیه آب استفاده میشود؟

یکی دیگر از دلایلی که سبب استفاده از فیلتر UV می شود ، این است که ممکن است آب درون مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی ، دچار آلودگی شود و این آب نیز ، دیگر از فیلتر ممبران عبور نخواهد کرد . بنابراین استفاده از این فیلتر در مرحله آخر دستگاه تصفیه آب خانگی در این حالت ، می تواند مفید باشد . البته اگر مخزن دستگاه را از یک برند معتبر خریداری کنید که دارای کیفیت بالایی باشد ، این مشکل بسیار کمتر بروز خواهد کرد . توصیه ما استفاده از مخزن های برند تانک پک تایوان است که آنتی باکتریال واقعی هستند .

گاهی نیز ممکن است آلودگی از مسیر شیر میکس به آب خروجی راه پیدا کند . بنابراین در این حالت نیز ، استفاده از فیلتر UV در مسیر شیر میکس میتواند موثر باشد . البته فیلترهای پیش تصفیه و بخصوص فیلترهای کربنی ، قابلیت محدودی در حذف باکتری را نیز دارند و آب قبل از عبور از شیر میکس ، از این فیلترها عبور کرده است .

محدودیت های استفاده از UV

البته لامپ UV نیز دارای محدودیت هایی میباشد و همیشه کارساز نیست . در برخی از آب ها و دستگاههای تصفیه آب فیلترهای UV کارساز نیستند و یا نمی شود با اطمینان کامل از آنها استفاده کرد .>>> شرایط استفاده بهینه از فیلتر UV  . همچنین دردسرها و هزینه های بیشتری نیز به مصرف کننده تحمیل میکنند . به عنوان مثال ، این لامپ نباید مداوم روشن باشد زیرا وقتی آبی از شیر برداشت نمیشود ، لزومی ندارد که به طور مداوم روشن باشد و عمر لامپ به شدت کاهش پیدا میکند و از طرفی نباید آن را خاموش کرد زیرا ممکن است مقداری آب از آن عبور کند بدون اینکه در معرض نور UV قرار بگیرند . تنظیم این زمان بسیار مشکل است و اغلب لامپ را به صورت مداوم روشن می گذارند و چاره ای ندارند .

بنابراین برای دستگاه تصفیه آب خانگی ، برای مناطقی که آلودگی میکروبی شدیدی ندارند ، استفاده از این فیلتر توصیه نمی شود .

کی از فیلتر UV استفاده کنیم ؟

اگر در مناطقی هستید که آلودگی شدید میکروبی وجود دارد و یا آب ، بازیافت آب فاضلاب است و یا فاضلاب های صنعتی درون آب وجود دارد ، یا اگر از آب چاه و یا چشمه استفاده میکنید که ممکن است آلودگی میکروبی داشته باشد ، استفاده از این فیلترها موثر هستند .

جایگزین فیلترهای UV

برخی از کمپانی ها، از فیلترهای آنتی باکتریال استفاده میکنند که توانایی حذف انواع میکروب و باکتری را دارد . مزیت بزرگ آنها ، این است که این فیلتر ها دردسر های لامپ UV را ندارند و همچون یک فیلتر معمولی که در دستگاه استفاده میشود ؛ عمل می کنند . یکی از بهترین نمونه های این نوع فیلتر ، فیلتر نانو سیلور فلاسک تک است Nano Silver Carbon Fluxtek .

اگر بخواهید نحوه تعویض فیلتر فرابنفش را بدانید باید طبق دستور العمل زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید دستگاه تصفیه را از برق بکشید.
 • بهتر است چند دقیقه صبر کنید تا لامپ قدیمی خنک شود.
 • درپوش لاستیکی که روی محفظه استیل قرار دارد را بیرون بیاورید و لامپ یو وی را خارج نمایید.
 • دو سوکت برق را از دو سر لامپ قدیمی باید جدا کنید.
 • لامپ جدید را با احتیاط بردارید تا به شیشه آن فشاری وارد نیاید. (بهتر است با دستکش تعویض را انجام دهید تا لکه چربی بر روی لامپ ایجاد نشود)
 • دو سوکت برق را به لامپ جدید وصل کنید و لامپ را داخل محفظه استیل جایگذاری کنید.
 • درپوش پلاستیکی رو سر جای خود برگردانید و آداپتور یو وی را به برق بزنید.

 

برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اهمیت آب تصفیه و دستگاه های تصفیه آب میتوانید به سایت سارنیا واتر مراجعه کنید.

همچنین میتوانید مقالات دیگر ما را مشاهده کنید.