logo-sarniawater

طریقه تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب

طریقه تنظیم فشار باد مخزن
بهترین دستگاه های تصفیه آب

اینکه مخزن دستگاه تصفیه آب، آب را برای ما ذخیره کند تنها کافی نیست و وظیفه مخزن، دادن آبی سالم، بدون آلودگی، رنگ و بوی نامطبوع به ماست. عمر مفید یک مخزن به عواملی مانند کیفیت ساخت مخزن، جنس بدنه داخلی، کیفیت فیلترها و عملکرد درست سوئیچ فشار بالا بستگی دارد. اکثر دستگاه های تصفیه آب که به روش اسمز معکوس آب را تصفیه می کنند دارای مخزن تحت فشار هستند که عملکرد آن به این صورت است که یک تیوپ پلاستیکی بهداشتی در داخل مخزن تصفیه آب وجود دارد که این تیوپ باد، با مقدار معینی از فشار باد تحت فشار قرار گرفته است. هرگاه که شیر تصفیه آب را باز می کنید، آب داخل مخزن با فشار ( که توسط فشار باد تیوپ تامین می گردد ) از شیر خارج می شود.

در واقع مخزن دارای دو قسمت، یک بخش برای ذخیره آب و یک بخش هوای فشرده می باشد تا مخزن بدون استفاده از مکانیزم های پیشرفته و برق بتواند آب را تا آخرین قطره خارج کند. وقتی شما شیر برداشت روی سینک را باز می کنید، فشار باد، تیوپ را تحت فشار گذاشته و باعث می شود تا آب آشامیدنی تصفیه شده بدون افت فشار از شیر خارج شود. اما این در صورتی عمل می کند که میزان فشار استاندارد باد مخزن دستگاه تصفیه رعایت شده باشد و یا تیوپ مخزن سوراخ نباشد. در ادامه با سارنیاواتر همراه باشید تا به بررسی تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب بپردازیم.

طریقه تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب:

برای تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب ابتدا باید آب ورودی دستگاه تصفیه را قطع کرده و سپس شیر برداشت تصفیه آب را کامل باز بگذاریم تا تمامی آب درون آن خارج گردیده و دستگاه خاموش شود. در این حالت برای تنظیم فشار باد مخزن بهتر است از یک فشار سنج دیجیتالی باد استفاده کنید. برای این کار گیج را روی شیر والو باد مخزن (جایی که مخزن تصفیه از آنجا باد می شود) قرار دهید و فشار مخزن را بررسی کنید. شیر والو باد مخزن دستگاه تصفیه آب اغلب در زیر مخزن  یا کنار مخزن قرار دارد.

طریقه باد کردن و شارژ باد مخزن:

بهتر است مخزن را از دستگاه جدا کنید و این کار را در یک محیط باز انجام دهید.

1- ابتدا شیر مخزن را باز کنید و اجازه دهید تمام آب داخل مخزن خارج شود
2- تلمبه را به مجرای هوای ورودی هوای مخزن متصل کنید و شروع به باد زدن کنید و آنقدر این کار را انجام دهید تا تمامی آب درون مخزن خارج شود
3- پس از طی این مراحل می توانید فشار باد را روی 7 psi تنظیم کنید
4- اگر آب دستگاه تصفیه به یخچال ساید هم وصل شده می توانید فشار باد مخزن را تا 10 psi هم بالا ببرید

اگر یک دستگاه فشار سنج داشته باشید بهتر می توانید آن را تنظیم کنید. و بهتر است فشار باد مخزن را حدود 7 psi قرار دهید. برای اندازه گیری فشار باد مخزن می توانید از گیج فشار باد استفاده کنید.

1 6

چند نکته ضروری:

-فشار مناسب برای باد مخزن باید بین 5 تا 10 psi و یا حدود 0.5 bar باشد. مقادیر خارج از این توصیه نمی شود.

-هنگام باد کردن مخزن حتما شیر خروج آب مخزن باز باشد زیرا در صورت بسته بودن فشار کاذب ایجاد می شود.

-حتما نیاز به جدا کردن مخزن از دستگاه نیست و می توانید در حالت متصل نیز این مراحل را انجام دهید. فقط باز کردن شیر مخزن و شیر برداشت روی سینک فراموش نشود.

-سعی کنید مخزن را نهایتا هر دو سال یکبار یا هر زمان که افت فشار داشت تنظیم و باد کنید.

-تنظیم نبودن فشار باد مخزن در دراز مدت باعث آسیب به دیافراگم و خرابی مخزن و در نتیجه شما را مجبور به خریدن یک مخزن جدید می کند.

-اجازه ندهید فشار باد مخزن در حالت خالی از آب کمتر از 5 psi شود.

علت باد نشدن مخزن دستگاه تصفیه:

گاهی فشار آب خروجی از مخزن بسیار کم است و از طرفی هم مخزن بسیار سنگین است. و اگر به والو هوا هم دست بزنید خواهید دید که هیچ هوایی از آن خارج نمی شود و اقدام به باد کردن مخزن خواهید کرد. اما می بینید مخزن باد نمی شود و هیچ هوایی وارد مخزن نمی شود. در این مورد سه حالت ممکن است رخ داده باشد:

1- والو هوا خراب شده باشد

2- سوزن تلمبه به خوبی با والو درگیر نمی شود و نمی تواند مخزن را باد کند.

3- دیافراگم به کف مخزن چسبیده و مانع از باد شدن مخزن می شود که دلیل آن اقدام دیر هنگام برای باد کردن مخزن است و سنگینی آب باعث چسبیدن دیافراگم به کف مخزن شدن است که در این حالت مخزن را به یک متخصص نشان دهید شاید بتواند آنرا تعمیر کند.

توجه: اگر از قسمت والو هوای مخزن، آب خارج شود بدین معناست که دیافراگم داخلی مخزن پاره شده و باید به فکر جایگزین کردن مخزن جدید باشید، بهترین مخزن حال حاضر، مخزن تانک پک اورجینال تایوان می باشد که البته نمونه داخلی هم دارد که آنرا پیشنهاد نمی دهیم.

فروشگاه سارنیاواتر نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان نه تنها در زمینه فروش دستگاه تصفیه آب و متعلقات آن بلکه در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب نیز فعالیت می کند و چنانچه دستگاه شما مشکلی داشته باشد نیز می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از نظرات و  خدمات کارشناسان ما بهره مند شوید.

به همرسانی:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram