طریقه تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب

طریقه تنظیم فشار باد مخزن
بهترین دستگاه های تصفیه آب

تا زمانی که مخزن دستگاه تصفیه کار خود را به درستی انجام دهد کسی به آن توجه نمی کند و تنها زمانی که برداشت آب با مشکل روبرو شود به فکر بررسی مخزن میافتیم. اینکه مخزن آب را برای ما ذخیره کند تنها کافی نیست و وظیفه مخزن دادن آبی سالم و بدون آلودگی و رنگ و بوی نامطبوع به ماست. عمر مفید یک مخزن به عواملی مانند کیفیت ساخت مخزن، جنس بدنه داخلی، کیفیت فیلترها و عملکرد درست سوئیچ فشار بالا بستگی دارد. همه دستگاه های تصفیه آب که به روش اسمز معکوس آب را تصفیه می کنند دارای مخزن تحت فشار هستند که عملکرد آن به این صورت است که از شیر مخزن یک تیوپ پلاستیکی بهداشتی در داخل مخزن تصفیه آب وجود دارد و دور تا دور آن تیوپ در فضای داخل مخزن تصفیه آب تحت فشار باد قرار گرفته است.

مخزن دارای دو قسمت یک بخش برای ذخیره آب و یک بخش هوای فشرده می باشد تا مخزن بدون استفاده از مکانیزم های پیشرفته و برق بتواند آب را تا آخرین قطره خارج کند. وقتی شما شیر برداشت روی سینک را باز می کنید، فشار باد تیوپ را در هم مچاله می کند و باعث می شود تا آب آشامیدنی تصفیه شده را بدون افت فشار استفاده کنید. اما این در صورتی عمل می کند که میزان فشار استاندارد باد مخزن دستگاه تصفیه  رعایت شده باشد و یا تیوپ مخزن سوراخ نباشد. در ادامه  با سارنیاواتر همراه باشید تا به بررسی تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب بپردازیم.

طریقه تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب

برای تنظیم باد مخزن دستگاه تصفیه آب باید به فشار سنج دستگاه آب تصفیه کن توجه کنیم که در حالت ثابت باید عدد صفر را نشان دهد. سپس شیر تصفیه آب روی سینک  را باز می کنیم تا آب به میزانی که پمپ تصفیه شروع به کار کند از مخزن خارج شود. اگر احساس کردید دستگاه دچار افت فشار شده به عدد روی فشار سنج نگاه کنید. فشار سنج میزان فشار باد مخزن را نشان می دهد. که این عدد باید بین 5 تا 7 یا 75 الی 100 psi باشد. برای تنظیم فشار باد مخزن می توانید از روش های دیگری هم استفاده کنید. مثلا می توانید فشار سنج دیجیتالی باد را روی شیر والو باد مخزن (جایی که مخزن تصفیه از آنجا باد می شود) قرار دهید و فشار مخزن را بررسی کنید. شیر والو باد مخزن دستگاه تصفیه آب اغلب در زیر مخزن قرار دارد.

طریقه باد کردن و شارژ باد مخزن

بهتر است مخزن را از دستگاه جدا کنید و این کار را در یک محیط باز انجام دهید.

1- ابتدا شیر مخزن را باز کنید و اجازه دهید تمام آب داخل مخزن خارج شود.
2- تلمبه را به مجرای هوای ورودی هوای مخزن متصل کنید و شروع به تلمبه زدن کنید. 15 دقیقه تلمبه بزنید و صبر کنید تا آب کامل خارج شود.
3- وقتی آب خروجی قطع شد دوباره 15 دقیقه تلمبه بزنید تا هوا وارد مخزن شود.
4- دوباره صبر کنید تا آب قطع شود و این کار را تا زمانی که کل آب دورن مخزن خارج و مخزن سبک شود ادامه دهید.

اگر یک دستگاه فشار سنج داشته باشید بهتر می توانید آن را تنظیم کنید. و بهتر است فشار باد مخزن را بین 6 الی 8 psi قرار دهید. برای اندازه گیری فشار باد مخزن می توانید از گیج فشار باد استفاده کنید.

1 6

چند نکته ضروری:

-فشار مناسب برای باد مخزن باید بین 6 تا 10 psi و یا 0.5 bar باشد.

-هنگام باد کردن مخزن حتما شیر خروج آب مخزن باز باشد زیرا در صورت بسته بودن فشار کاذب ایجاد می شود.

-حتما نیاز به جدا کردن مخزن از دستگاه نیست و می توانید در حالت متصل نیز این مراحل را انجام دهید. فقط باز کردن شیر مخزن و شیر برداشت روی سینک فراموش نشود.

-سعی کنید مخزن را هر دو سال یکبار یا هر زمان که افت فشار داشت تنظیم و باد کنید.

-تنظیم نبودن فشار باد مخزن در دراز مدت باعث آسیب به دیافراگم و خرابی مخزن و در نتیجه شما را مجبور به خریدن یک مخزن جدید می کند.

-اجازه ندهید فشار باد مخزن در حالت خالی از آب کمتر از 2psi شود.

علت باد نشدن مخزن دستگاه تصفیه

گاهی فشار آب خروجی از مخزن بسیار کم است و از طرفی هم مخزن بسیار سنگین است. و اگر به والف هوا هم دست بزنید خواهید دید که هیچ آبی از آن خارج نمی شود و اقدام به باد کردن مخزن خواهید کرد. اما می بینید مخزن باد نمی شود و هیچ هوایی وارد مخزن نمی شود. در این مورد سه حالت ممکن است رخ داده باشد:

1- والف هوا خراب شده باشد

2- سوزن تلمبه به خوبی با والف درگیر نمی شود و نمی تواند مخزن را باد کند.

3- دیافراگم به کف مخزن چسبیده و مانع از باد شدن مخزن می شود که دلیل آن اقدام دیر هنگام برای باد کردن مخزن است و سنگینی آب باعث چسبیدن دیافراگم به کف مخزن شدن است.

فروشگاه سارنیاواتر نماینده فروش دستگاه تصفیه آب در اصفهان نه تنها در زمینه فروش دستگاه تصفیه آب و متعلقات آن بلکه در زمینه نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب نیز فعالیت می کند و چنانچه دستگاه شما مشکلی داشته باشد نیز می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از نظرات و  خدمات کارشناسان زبده آن بهره مند شوید.

به همرسانی:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram