اخبار و مقالات

21 دلیل استفاده از دستگاه تصفیه آب | دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب

21 دلیل استفاده از دستگاه تصفیه آب

دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

فرآیند تصفیه آب ، به شما کمک میکند تا آلاینده های مضر موجود در آب آشامیدنی خود را حذف و تصفیه نمایید. در اینجا چند مورد از دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب مفید را بررسی میکنیم.

1.کاهش خطر ابتلا به سرطان

یکی از موارد مهم از دلایل استفاده دستگاه تصفیه آب مواد شیمیایی و دیگر مواد سمی همچون نیترات میتوانند به منابع آب زیر زمینی انتقال پیدا کرده و خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهند. تصفیه این آلاینده های مضر از طریق استفاده از دستگاه تصفیه آب خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد .

2.طعم شیرین آب تصفیه شده

برخی آلاینده های آلوده در آب ، بیش از خطر بیماری ، همچنین باعث تلخی طعم و عطر آب آشامیدنی میگردند که در مقاله علت تلخی آب تصفیه شده به این مواد مضر و روش تصفیه آنها اشاره کردیم. یک آب شیرین کن خانگی شما را از شر این آلاینده ها نظیر طعم و بوی کلر خلاص میکند و عطر و طعم آب آشامیدنی را بدون نیاز به جوشاندن بهبود میدهد .

3.حذف سرب از آب لوله کشی

با استفاده از دستگاه های تصفیه آب سرب به شدت کاهش پیدا می کند، چرا که فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی فورا آن را حذف می کند.

بنابراین، شما قادر خواهید بود از بیماری هایی که توسط این ماده سمی به وجود می آید، پیشگیری کنید. کارشناسان حتی خاطرنشان می کنند که سرب یکی از دلایل اصلی اختلال یادگیری در میان کودکان است، بنابراین بهتر است در صورتی که دارای فرزند هستید، آب آشامیدنی خود را حتما تصفیه کنید.

4.صرفه جویی در وقت

یکی از دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی صرفه جویی در زمان است. جوشاندن آب شاید تا حد بسیار کمی آب را پاکیزه نماید . خرید بطری آب معدنی هم همینطور ! اما هر دوی این کار ها بسیار وقت گیر بوده و کاملا سالم و پاکیزه هم نخواهد بود . بویژه زمانی که به میزان زیادی آب تصفیه شده نیاز دارید جوشاندن آب گزینه نامناسبی خواهد بود .

5.تصفیه آلاینده های موجود در لوله کشی ساختمان

اگر در یک خانه قدیمی زندگی میکنید، لوله ها و سیستم لوله کشی قدیمی و زنگ زده میتواند مس و آلاینده های مضر دیگری به آب وارد کند . با وجود این که آب شهری شما در تصفیه خانه فاضلاب شهر ، تصفیه میگردد ( اما نه کاملا ) این آلاینده ها میتوانند از طریق لوله کشی ساختمان ما وارد آب آشامیدنی شوند زیرا جریان آب از طریق لوله های قدیمی و خورنده به شما میرسد.

تصفیه آب خانگی کمک میکند تا این مواد را از آب آشامیدنی خود بیرون کنید.

6.سطح باکتری کمتر

یکی دیگر از دلایل استفاده دستگاه تصفیه آب باکتری ها هستند باکتری ها میتوانند در هنگام مصرف آب آشامیدنی شما را به بیماری های جدی مبتلا کنند . در حالی که بعضی از این باکتری ها ممکن از باعث علائم خفیف مانند تهوع در دیگران شوند ، خطر باکتری ها برای کودکان و افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف بدنی دارند بیشتر است.

بهترین برندهای دستگاه تصفیه آب خانگی اطمینان حاصل میکند که آب آشامیدنی شما عاری از این گونه باکتری های خطرناک است

7.کاهش هزینه های مرتبط با پزشکی

همه می دانیم که پیشگیری بهتر و کم هزینه تر

 از درمان است. با استفاده از یک دستگاه تصفیه آب خانگی، آب شرب شما سالم تر خواهد بود و شما و خانواده تان دیگر درگیر بیماری های مرتبط با آب نیستید، لذا نیازی به هزینه های پزشکی مرتبط با آلودگی و مسومیت آبی در این خصوص نخواهید داشت.

8.صرفه جویی در هزینه

خرید بطری پلاستیکی آب معدنی آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده را در اختیار شما و خانواده محترمتان قرار میدهد که بطری پلاستیکی نیز مضرات خاص خود را دارد.

اما هزینه خرید این بطری ها میتواند در طول زمان به میزان قابل توجهی زیاد باشد . با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی شما یک سرمایه گذاری خوب و مقرون به صرفه خواهید داشت تا به میزان کمتری پول خرج کنید و همچنین به میزان نامحدود آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده در اختیار داشته باشید . این موضوع در بلند مدت صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های شما خواهد نمود .

21 دلیل استفاده از دستگاه تصفیه آب

9.کم شدن رد پای کربن در محیط زیست

با استفاده از یک سیستم تصفیه آب خانگی میتوانید رد پای کربن را در محیط زیست کاهش دهید . داشتن آب تصفیه شده در همه زمان ها یعنی عدم نیاز به استفاده از بطری های پلاستیکی آب معدنی که به محیط زیست آسیب میرساند . در هنگام دفن زباله ها و در زمان انتقال بطری های پلاستیکی ، کربن در محیط زیست انتشار میابد که این برای حفظ محیط زیست بسیار ناخوشایند است.

10.نوشیدنی ها و غذاهای سالم

دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس ، برای شما چیزی بیشتر از آب آشامیدنی فراهم میکند . یک منبع ثابت آب تصفیه شده میتواند برای مقاصد دیگر مانند شستشو کردن سبزیجات و سایز محصولات خوراکی ، تهیه غذا ، دم کردن قهوه و چای و… استفاده شود و این باعث میشود تا علاوه بر آب سالم غذاها و نوشیدنی های دیگر خانه شما نیز سالم و عاری از مواد مضر باشد.

11.حیوانات خانگی و گیاهان سالم

دستگاه تصفیه آب RO نه تنها برای شما مفید است بلکه میتواند سلامت گیاهان و حیوانات خانگی شما را نیز حفظ نماید . جدیدترین دستگاه تصفیه آب خانگی ، از روش اسمز معکوس برای تصفیه ی آب آشامیدنی بهره میبرد که آبی سالم به شما میدهد . میتوانید از این آب هم برای حیوانات خانگی خود و هم برای آبیاری گیاهان نظیر گلخانه های خانگی استفاده نمایید.

همچنین آب آکواریوم خود را نیز میتوانید از آب بدون کلر تصفیه شده پر کنید.

12.کاهش مشکلات گوارشی

جالب است بدانید که میکرو ارگانیزم هایی مثل کریپتوسپوریدیم و جیاردیا، انلگ هایی دارای کیست هستند که نسبت به گندزداهایی مانند کلر مقاوم می باشند. این انگل ها باعث ایجاد مشکلات روده ای و گوارشی می شوند.

دستگاه های تصفیه آب خانگی اگر مجهز به فیلترهای UF باشند قادر به حذف فیزیکی این انگل ها می باشند. به این ترتیب دیگر مشکلات گوارشی مرتبط با آلودگی آب آشامیدنی نخواهید داشت.

13.تقویت سیستم ایمنی برای فرزندان شما

یکی از دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب سیستم ایمنی کودکان است. به ویژه فرزندان شما به بهترین آب آشامیدنی، نیاز دارند. آب سالم با تقویت سیستم ایمنی بدن، آنها را قوی تر می کند. این بدان معنی است که آنها کمتر مریض می شوند و می توانند از اوقات خود لذت ببرند.

14.تخلیه و سم زدایی راحت تر

جالب است بدانید که حدود ۲۱۰۰ ماده ی سمی شناخته شده می تواند از طریق آب وارد بدن ما شود.

آب تصفیه شده باعث می شود کلیه های شما به درستی در سم زدایی بدن شما عمل کنند. هر چه آب سالم تری بنوشید توانایی بدن خود را برای دفع سموم ، افزایش می دهید.

15.جلوگیری از نقص های احتمالی در زمان بارداری

برخی مطالعات نشان داده اند که نیترات در آب آشامیدنی می تواند جنین را در معرض خطر بیشتری برای اسپینای بیفیدا و سایر نقایص زایمان قرار دهد. و همچنین در درست کردن شیر خشک با استفاده از آب تصفیه شده از احتمال مسمومیت نوزاد خود، جلوگیری می کنید.

16.کنترل بهتر وزن

حفظ وزن ایده آل شما با آب تصفیه شده ، آسانتر خواهد بود. علاوه بر این، شما کربوهیدرات و قند بیش از حد جذب نمی کنید. اگر اضافه وزن دارید ، توصیه می شود آب بیشتری نسبت به افرادی که دارای اندام متوسطی هستند، مصرف کنید.

17.تجربه سردرد کمتر

از آنجا که بیشتر مغز از آب تشکیل شده ، آب سالم برای کاهش سردرد بسیار مهم است. برخی مطالعات نشان داده اند که نوشیدن آب کلردار می تواند منجر به میگرن شود.

18.سیستم گوارشی بهبود یافته

سیستم هضم نیاز به آب تازه و سالم دارد تا عملکرد خود را به خوبی انجام دهد.

آب تصفیه شده باعث می شود متابولیسم بدن بهبود پیدا کند . برخی از مطالعات حتی نشان می دهند که اگر روز خود را با یک فنجان آب گرم تصفیه شده شروع کنید ، می تواند برای بدن شما شگفتی ایجاد کند.

19.از بین رفتن یبوست

یکی از دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب افرادی هستند که از یبوست رنج می برند با مصرف آب تصفیه شدهبهبود می یابند. همچنین آب تصفیه شده می تواند به بازگرداندن حرکت طبیعی روده کمک کند.

20.جذاب تر باشید

به دلیل عدم وجود کلر در آب مصرفی،موهای شما شفاف تر می شود، پوست شما نرمتر خواهد شد و ناخن شما سالم خواهد بود . همچنین می توانید با مصرف آب کافی و سالم ، آکنه و سایر بیماری های مرتبط را کاهش دهید.

21.طعم و مزه ی واقعی غذا را بچشید

یکی از دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب چشیدن طعم واقعی غذا است. دهمانطور که از آب تصفیه شده در شستن و پخت و پز غذا استفاده می کنید طعم طبیعی آن حفظ می شود. آلودگی ها و سایر باکتری های موجود در آب ممکن است طعم غذای شما را تغییر دهد توجه داشته باشید که جوشاندن آب همه ترکیبات مضر را از بین نمی برد، به خصوص اگر در آب مصرفی شما فلزات سنگین وجود داشته باشد.

لزوم استفاده از دستگاه های تصفیه آب

عوامل زیر لزوم استفاده از دستگاه های تصفیه آب را ایجاد می کنند

خطرات میکروبیولوژیکی

  • باکتری ها : باکتری های بیماری زا ترین مواد موجود در آب هستند که نتیجه آلودگی آب به مدفوع انسان یا حیوان است. مواد ضد عفونی کننده مانند کلر معمولا باکتری ها را از بین می برد. تهدید بالقوه دیگر باکتری ها، باکتری های در حال رشد در سیستم های لوله کشی آب می باشند.
  • تک یاخته ها : این گروه شامل انواع انگل ها و ژیاردیا می باشد. وجود این انگل ها در آب می تواند بسیار خطرناک بوده و آسیب جدی به بدن ما وارد کند.
  • ویروس ها : برخی از ویروس ها که می تواند در آب وجود داشته باشند به طور بالقوه مضر و خطرناک هستند. در حالی که مواد ضد عفونی کننده آب معمولا بسیاری از ویروس ها را می کشد، برخی ار آنها ممکن است هنوز زنده مانده باشند.

خطرات مواد شیمیایی

  • آفت کش ها و علف کش ها : این نوع از عوامل شیمیایی بیماری زا عموما در مناطق روستایی و در آبهای زیر زمینی یافت می شوند که بطور کل در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • نیترات / نیتریت : منابع اصلی به وجود آورنده این مواد شیمیایی فاضلاب ها و کود های کشاورزی هستند. آبهای زیرزمینی در مناطق روستایی به احتمال زیاد دارای غلظت بالای نیترات هستند. در حالی که خود معمولا نیترات بی ضرر است، ولی تبدیل آن به نیتریت در بدن مشکلات فراوانی ایجاد می کند.
  • کلر : کلر و یا کلرامین است که معمولا برای حذف باکتری های مضر در آب استفاده می شوند، در مقدار بیش از اندازه مجاز می تواند برای بدن مضر باشد.
  • فلوراید : اضافه کردن فلوراید در آب آشامیدنی از دهه 1960 برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در جهان معمول شده است. مصرف بیش از اندازه این ماده از طریق آب می تواند برای بدن ما و به خصوص نوزادان مضر باشد.
  • آلومینیوم : وجود مواد شیمیایی حاوی آلومینیوم در آب برخی مناطق گزارش شده است. مصرف این مواد از طریق آب آشامیدنی می تواند عوارض شدیدی در بدن ایجاد نماید.

21 دلیل استفاده از دستگاه تصفیه آب

از وبلاگ سارنیا واتر دیدن کنید.