اخبار و مقالات

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب-دستگاه تصفیه آب خانگی-دستگاه تصفیه آب در اصفهان

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر به دنبال مناسب ترین راهنمای دستگاه تصفیه آب هستید، در هنگام خريد، كليه قطعات و اجزاي دستگاه را بررسي و ويژگي‌ اجزا آن را از فروشنده بپرسید.

برخي از مهمترين نكاتي كه مي‌بايست در هنگام خريد به عنوان راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب به آنها توجه كنيد:

 

دستگاه تصفیه آب-دستگاه تصفیه آب خانگی-دستگاه تصفیه آب در اصفهان

 بهداشتي بودن كليه اجزا و قطعات

آنچه مسلم است شما با هدف ارتقاي سطح سلامتي خود و خانواده‌تان اقدام به خريد تصفيه آب كرده‌ايد.

كليه قطعات و اجزاي دستگاه مي‌بايست از مواد بهداشتي و مناسب براي مصارف خوراكي تهيه شده باشند و در اصطلاح Food Grade باشند.
بديهي است در صورتي كه از مواد و پلاستيك‌هاي بازيافتي و غير بهداشتي در بدنه و فیلترهای اين دستگاه استفاده شده باشد، مواد زايد و مضر به آب اضافه خواهد شد كه سلامتي فرزندان شما را به خطر خواهد انداخت.

يكي از دلايل ارزان بودن دستگاه‌هاي تصفيه آب متفرقه كه عمدتا محصول كشور چين هستند همين موضوع است. استفاده از اين مواد و پلاستيك‌هاي نامرغوب، قيمت تمام شده محصول را تا حد قابل توجهي كاهش مي‌دهد. توجه كنيد تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، داراي تاييديه‌هاي بهداشتي نظير FDA و NSF باشد و در كارخانه‌هاي معتبر ،‌توسط دستگاه‌هاي تمام اتوماتيك و در محيط‌ هاي بهداشتي توليد شده باشد.كمي مطالعه در خصوص توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، مي تواند اطلاعات خوبي در اين زمينه‌ها در اختيار شما قرار دهد.

 تك تك مراحل تصفيه آب و كارايي آنها

متاسفانه به دلیل تبلیغات نادرست بسیاری از وارد کنندگان غیر متخصص و ناآگاه برای راهنمای دستگاه‌ های تصفیه آب، یکی از ملاک‌های تصمیم گیری مشتریان، تعداد مراحل تصفیه آب می باشد. آیا شما هم گمان می کنید 6 مرحله بهتر از 5 مرحله است؟ یا 7 مرحله از هردوی اینها بهتر است؟ باید بدانید که تعداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله می باشد:

  • دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله‌ها
  • یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب
  • یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی‌ها و سموم محلول در آب
  • یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه
    به نظر ما تعداد مراحل تصفیه بیشتر ضروری نمی باشد.

 جنس فيلترهاي كربن

نقش فيلترهاي كربن در تصفيه آب، حذف كلر، گازهاي شيميايي محلول در آب، طعم و بوي نامناسب آب مي باشد.كربن به كار رفته در تصفيه آب مي‌بايست منشا گياهي داشته باشد تا مناسب براي مصارف خوراكي باشد. در دستگاه‌هاي استاندارد و بهداشتي، اين كربن از پوست ميوه نارگيل (Coconut Shell) به دست مي آيد.

در نتيجه عاري از هرگونه ناخالصي و فلزات سنگين است.

اين در حالي است كه كربن به كار رفته در دستگاه‌هاي نامرغوب و غير بهداشتي ممكن است از جنس زغالسنگ باشد. زغالسنگ از آنجا كه ماهيت معدني دارد،‌سرشار از فلزات سنگين است كه براي بدن به شدت زيان آور است.

 نوع اتصالات تصفيه آب

اگر مي خواهيد از دردسرهايي نظير : نشتي و چكه مداوم آب، خيس شدن كابينت‌ها و … در امان باشيد، به نوع اتصالات دستگاه تصفيه آب دقت كنيد. به طور كلي اتصالات تصفيه آب خانگي به دو دسته تقسيم مي شوند:

دسته اول

اتصالات مهره اي (JC) – اين نوع اتصالات كه بسيار هم متداول هستند، ارزان قيمت اما پر دردسر هستند. به سرعت مستهلك شده و حتي به راحتي مي شكنند و نشتي آب را به دنبال دارند. حتي با كيفيت ترين اين اتصالات نيز ممكن است پس از چند بار باز و بسته شدن ، اصطلاحا هرز شده و ديگر مانند روز اول آب بند نشوند.

دسته دوم

اتصالات سريع (Quick Connect) – اين نوع اتصالات به مراتب از اتصالات مهره اي مناسب تر و مرغوب تر هستند و تنها با يك فشار ، شيلنگ را در خود قفل مي كنند و به دليل دارا بودن واشرهاي ريز درون خود، از هرگونه نشتي و چكه جلوگيري مي كنند. ظاهر ظريف و زيبا و عمر طولاني تري هم دارند.

بديهي است قيمت آنها از اتصالات مهره اي گرانتر است و به همين دليل ممكن است تصفيه آبي كه در آن از اتصالات كوئيك كانكت استفاده شده كمي از ساير دستگاه‌ها گرانتر باشد.

نوع محفظه‌ها (هوزينگ‌ها)

هوزینگها محل قرارگیری فیلترها هستند. مقاومت آنها بسیار مهم است. علاوه بر مقاومت، فودگرید نیز باید باشند. آب در تماس دایمی با هوزینگها می باشد.لذا نوع مترال به کار رفته در اها بسیار مهم است.

 شير برقي

وظيفه شير برقي در دستگاه تصفيه آب خانگي قطع كردن آب ورودي در صورت خاموش شدن پمپ است.

به عبارت ساده تر ، شير برقي از هدر رفتن آب در هنگام خاموش بودن دستگاه جلوگيري مي كند.در برخي از دستگاه‌ها به جاي اين قطعه، از چهارراه تقسيم (Auto Shot off Valve) استفاده مي شود. تجربه نشان داده است كه استفاده از چهارراه تقسيم مشكلاتي مانند: نشتي،‌خرابي زودهنگام قطعه و هدر رفتن آب و … را به دنبال دارد.

استفاده از شير برقي به دليل دقت و عمر بيشتر به مراتب از چهارراهی بهتر است.

 سوئيچ فشار پايين

وظيفه اين اين قطعه خاموش كردن پمپ در صورت قطعي آب است.

در واقع اين قطعه، محافظ پمپ است. برخي از توليد كنندگان براي كاهش قيمت تمام شده،‌اين قطعه را از دستگاه حذف مي كنند. پيشنهاد مي شود در هنگام خريد دستگاه به وجود اين قطعه در دستگاه توجه كنيد.

دستگاه تصفیه آب-دستگاه تصفیه آب خانگی-دستگاه تصفیه آب در اصفهان

 كمپاني‌هاي توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب

چقدر نسبت به كمپاني توليد كننده دستگاهي كه قصد خريد آن را داريد، تحقيق كرده ايد؟ آيا شركت وارد كننده و توزيع كننده ، شركت‌هاي معتبري هستند؟ آيا از تخصص و مهارت علمي و فني مناسب برخوردارند؟

مطالعه و آگاهي در باره پيشينه كمپاني توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب منتخب شما، مي تواند در تصميم گيري نسبت به خريد آن محصول شما را ياري كند.تفاوت زيادي است بين يك برند تصفيه آب معتبر كه در شرايط بهداشتي،‌توسط دستگاه هاي تمام اتوماتيك توليد مي شود تا دستگاهي كه در كارگاه‌هاي غيربهداشتي چيني توليد مي شود.به همان نسبت تفاوت زيادي است بين يك تاجر كه تعدادي محدود دستگاه تصفيه آب وارد كرده است و فقط به فكر فروش هرچه سريعتر آنهاست تا شركتي متخصص و معتبر كه به صورت علمي و مهندسي شده اقدام به توزيع و پشتيباني يك دستگاه تصفيه آب معتبر مي كند.

در تحقيقات خود،‌نسبت به توليد كننده ، وارد كننده و توزيع كننده دستگاه تصفيه آب، حساسيت نشان داده و در اين باره مطالعه كنيد.

گارانتي،‌خدمات پس از فروش و در دسترس بودن نمايندگي‌هاي مربوطه

گارانتي و خدمات پس از فروش ، نبايد تنها در حد يك شعار و يك برگه ضمانت نامه باشد.

در درجه اول شركتي كه خدمات پس از فروش را ارايه مي دهد علاوه بر مهارت فني و تخصصي ، مي بايست مجهز به كليه قطعات و اجزاي دستگاه باشد.

برای راهنمای بیشتر کدام دستگاه تصفیه آب مناسب تر است و یا اصلا به چه دستگاه تصفیه آبی اعتماد کنیم؟

دستگاه تصفیه آب مناسب دارای پارامترهای زیادی از جانب خریدار و محصول است چراکه امروزه برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی مطمئن باید به برند، عملکرد دستگاه، کیفیت آب خروجی، نوع تصفیه آب (رو سینکی یا زیر سینکی ) و نحوه استفاده خریدار از محصول، کیفیت محصول، دارا بودن استانداردهای مربوطه، ویژگی ‌های منحصربفرد در محصول و … دقت بسیار زیادی کرد همچنین با تحقیق و بدست آوردن اطلاعات فنی از بازار و … می‌توان نسبت به خرید دستگاه تصفیه آب اقدام کرد.

دستگاه تصفیه آب چه مارکی خوب است این همه برند تو بازار هست؟

عموما اعتماد به برندهای معتبر (اعم از داخلی یا خارجی) که شناخته شده و دارای شناسنامه، استانداردهای معتبری هستند راحت‌تر است.

قیمت دستگاه تصفیه آب مناسب چقدر؟

بسته به نوع مصرف خریدار، شرایط و ویژگی ‌های محصول و از همه مهم‌تر مرغوبیت و کیفیت آب خروجی که دستگاه تولید می‌کند، تنوع قیمتی در بازار بسیار زیاد است اما آن چیزی که مهم است این است که ما چه میزان برای سلامتی خودمان اهمیت قائل هستیم و تا چه حد کیفیت، کارایی و انتظار از یک محصول را داریم.

 

دستگاه تصفیه آب-دستگاه تصفیه آب خانگی-دستگاه تصفیه آب در اصفهان

 

از وبلاگ سارنیا واتر دیدن کنید.

مقالات مرتبط