اخبار و مقالات

دستگاه تصفیه آب چیست و چگونه کار می‌کند؟ | کاربرد دستگاه تصفیه آب

سارنیا واتر - توزیع کننده دستگاه تصفیه آب خانگی - تصفیه آب اصفهان

دستگاه تصفیه آب و کاربرد آن

در این مقاله میخواهیم به برسی کاربرد دستگاه های تصفیه آب بپردازیم اما در ابتدا توضیحی در مورد دستگاه تصفیه آب میدهیم.

آب به دلیل داشتن ساختار مولکولی غیر معمول، بطور شگفت‌انگیزی بسیاری از مواد را در خود حل می‌کند. همانطور که می‌دانید آب در طبیعت به طور پیوسته در حال گردش می‌باشد که این پروسه به عنوان چرخه‌ی آب شناخته می‌شود. در تمام این مراحل آلودگی‌هایی وارد آب می‌شود که بخش عظیمی از آن توسط سیستم تصفیه آب شهری بر طرف می‌شوند.

اما برخی از آن‌ها تا مرحله‌ی آخر باقی می‌مانند و یا در طول مسیر به دلایل مختلف از جمله قدیمی بودن سیستم لوله‌کشی و… به آب اضافه می‌شوند. بنابراین برای رفع این گونه آلودگی باید با استفاده از دستگاه تصفیه آب آن‌ها را از آب آشامیدنی خود حذف کنید.

دستگاه های تصفیه آب با استفاده از فیلتر‌های مخصوص خود آلودگی‌های مختلفی نظیر سرب موجود در آب، میکروب‌ها، رسوب، انواع پاتوژن‌ها، کلر و مواد معدنی اضافه را برطرف می‌کند و با از بین بردن درصد بالایی از این آلودگی‌ها، سبب می‌شود که آب آشامیدنی ما بو و مزه‌ی بهتری پیدا کند.

به طور معمول اکثراً مدل‌های دستگاه های تصفیه آب خانگی قابلیت تصفیه آب در 4 الی 5 و 6 مرحله را دارا می‌باشند که در هر مرحله قسمتی از آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها حذف می‌شوند. در پایان پس از عبور آب از دستگاه های تصفیه آب، شما می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که بیش از 90 درصد آلودگی‌ها بر طرف شده‌اند و آبی سالم که برای بدن شما ضروری است را در اختیار دارید.

سارنیا واتر - دستگاه تصفیه آب چیست - لوازم جانبی دستگاه تصفیه آب - تصفیه آب اصفهان

فیلتر‌های مختلف دستگاه تصفیه آب

این فیلتر ها از دو تکنیک مختلف برای رفع آلودگی استفاده می‌کنند:

 • فيلتراسيون فيزيکي: به معني فشار وارد کردن به آب براي حذف ناخالصي‌هاي بزرگ است.
 • فیلتراسیون شیمیایی: در این روش آب را از میان یک ماده‌ی فعال شیمیایی برای حذف آلودگی‌ها عبور می‌دهند.

مراحل تصفیه آب

دستگاه‌ های تصفیه آب می‌توانند چندین فرآیند فیلتراسیون فیزیکی داشته باشند که تمام آنها می‌توانند آب را از نظر سلامت قابل نوشیدن کنند. برخی مراحل تصفیه آب شامل تقطیر، فیلتراسیون و رسوب‌گیری می‌شود. می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل تصفیه آب، مرحله فیلتر کربن فعال را نام ببریم که آلاینده‌ها را جذب می‌کند و آب آشامیدنی را برای نوشیدن سالم و پاک می‌کند.

کاربرد و ویژگی عمومی دستگاه های تصفیه آب:

کاربرد دستگاه های تصفیه آب

تامین آب سالم و عاری از کلیه املاح مضر ، سختی ، کلر ، نیترات ، نیتریت ، جیوه ، آلودگی های میکروبی ، آب شیرین کن و رفع شوری آب و رنگ و بوی نامطبوع آب

ویژگی دستگاه های تصفیه آب

 •  دارای استاندارد های جهانی NSF و WATER QUALITY
 •  دارای 1 سال گارانتی طلایی
 •  خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه آب و تعویض فیلتر تصفیه و… مادام العمر
 •  قابل جابجایی آسان
 •  قابلیت نصب دستگاه به ساید
 •  دارای پشتیبانی طولانی مدت
 •  ارسال و نصب و شیر آلات دستگاه تصفیه به تمامی نقاط رایگان

فواید آب تصفیه

 • کاهش بروز ناراحتی قلب و عروق
 •  کاهش بروز سرطان و بیماری کبد
 •  کاهش بروز سنگ کلیه
 •  کمک به داشتن پوستی سالم و از بین بردن بیماریهای پوستی
 •  جلوگیری از بوی بد دهان و ناراحتی های دستگاه گوارش
 •  تنظیم درجه حرارت بدن و دفع بهتر سموم
 •  کمک به حفظ سلامت عضلات و مفاصل بدن

عملکرد و کاربرد دستگاه های تصفیه آب خانگی

عملکرد انواع دستگاه های آب تصفیه کن کاملا میتواند تاثیر مستقیم بر روی کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده بگذارد. دستگاه های تصفیه آب زیر سینکی پیچیده ترین و جدیدترین مدل تصفیه آب در ایران و جهان هستند که میتوان روی این دستگاه ها برای افزایش کیفیت آب آشامیدنی حساب باز نمود اما این دستگاه ها نیز روش های متفاوتی برای تصفیه و پاکسازی آب دارند. روش الترافیلتراسیون و روش اسمز معکوس.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی یو اف الترافیلتراسیون uf، بدون پمپ و مخزن بوده و تنها چند مرحله فیلتر تصفیه آب به صورت سری روی یک شاسی قرار گرفته اند. این دستگاه ها آب آشامیدنی را تصفیه نمی کنند و تنها توانایی حذف املاح درشت آب و کلر آب را دارند. املاح درشت آب عبارت اند از شن و ماسه و گل و لای و کلر آب نیز که باعث چروک شدن پوست و ریزش مو میشوند تصفیه خواهند شد. این دستگاه های ساده کیفیت آب را به بهترین سختی برای آشامیدن نمی رسانند پس گزینه مناسبی برای خرید دستگاه تصفیه آب نیستند.

دستگاه های تصفیه آب خانگی RO نیز همانند دستگاه های یو اف، زیر سینکی بوده و اکثرا ساخت کشور تایوان هستند. این دستگاه ها دارای پمپ و مخزن بوده و یک فیلتر ممبران اسمز معکوس، قلب اصلی این آب شیرین کن های خانگی را تشکیل می‌دهند. طرز کار دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به این صورت است که ابتدا تا ابعاد 0,0001 میکرون تمام املاح مضر آب آشامیدنی را حذف و تصفیه نموده و پس از آن املاح مفیدی که در طی مراحل تصفیه حذف شده اند را به آب آشامیدنی باز میگرداند.

عملکرد این دستگاه‌ها به گونه‌ای روی اصول انجام می‌گردند که میتوانند سختی تی دی اس TDS آب آشامیدنی را کاملا به حد نرمال و استاندارد خود برسانند.

برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اهمیت آب تصفیه و دستگاه های تصفیه آب میتوانید به سایت سارنیا واتر مراجعه کنید.

سارنیا واتر - دستگاه تصفیه آب و کاربرد آن - دستگاه تصفیه آب در اصفهان

ترتیب قرار گرفتن انواع فیلتر دستگاه های تصفیه آب خانگی

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس هم از ترتیب زیر برای فیلتراسیون آب آشامیدنی استفاده می‌کند و عملکرد هر فیلتر به صورت زیر است:

 • فیلتر مرحله اول

مرحله اول دستگاه تصفیه یک فیلتر پلی پروپیلن PP الیافی دارد که املاح بزرگ تر از 5 میکرون را از آب شهری حذف میکند. این فیلتر عمر مفیدی برابر با 6 ماه دارد و پس از آن نیاز به تعویض فیلتر تصفیه آب خواهید داشت. معمولا این فیلتر با دو فیلتر مرحله دوم و سوم تعویض می‌گردند.

 • فیلتر مرحله دوم

فیلتر کربن گرانول اکتیو ، یک فیلتر کربن فعال است که با آزاد سازی یون های مثبت و منفی کلر را از آب آشامیدنی حذف می‌کند. این فیلتر نیز پس از شش ماه نیاز به سرویس و تعویض پیدا خواهد نمود.

 • فیلتر مرحله سوم

فیلتر کربن بلاک در واقع مکمل فیلتر شماره دو تصفیه آب است و مواد جانبی کلر همچون کلرامین را تصفیه می‌کند. این فیلتر ضمنا محافظ ممبران نیز بوده و از صدمه دیدن فیلتر اصلی دستگاه اسمز معکوس جلوگیری میکند.

 • فیلتر مرحله چهارم

ممبران اسمز معکوس یک فیلتر ریز بافت بوده که تمام املاح مضر آب آشامیدنی را به پساب فاضلاب هدایت میکند و تنها اجازه عبور مولکول آب را میدهد. این املاح تا ریز ترین ذرات یعنی تا ابعاد 0,0001 میکرون که با چشم دیده نمیشوند حذف میشوند. عمر مفید فیلتر ممبران، تقریبا یک سال و نیم تا دو سال بوده و پس از آن زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی فرا میرسد.

 • فیلتر مرحله پنجم

فیلتر پست کربن خطی، خواص آب شیرین کن داشته و بو، طعم و رنگ آب را بهبود میبخشد و شیرین می کند. پست کربن میتواند تا یک سال عمر کند و زمان تعویض آن معمولا پس از گذشت یک سال از استفاده شما است.

 • فیلتر مرحله ششم

فیلتر مینرال معدنی ساز یکی از مهم ترین فیلتر های آب تصفیه کن در این دستگاه هاست . این فیلتر املاح مفیدی که در طی مراحل تصفیه ی آب آشامیدنی حذف شده بودند نظیر ، کلسیم ، منیزیم ، سدیم و بی کربنات را به آب تصفیه شده باز میگرداند تا سختی آب به میزان استاندارد برای سلامت بدن یعنی سختی زیر عدد 100 برسد.

چرا آب تصفیه شده بخوریم؟

آب یکی از مایعاتی است که هر پزشک و متخصصی مصرف روزانه آن را به همه توصیه می‌‌کند. مصرف مداوم آب آشامیدنی می‌تواند باعث سلامت پوست، معده، گوارش و موارد دیگر شود و این موارد در صورتی صورت می‌پذیرند، که آب مصرفی در بهترین حالت از نظر سلامت باشد. با این حال سوالی که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید این است که چرا آب تصفیه شده بخوریم؟

آب تصفیه شده سالم‌تر است و از مزایا استفاده از تصفیه آب در خانه، کاهش هر گونه آلودگی‌های سربی، باکتری‌ها، آلاینده‌ها و جیوه است. همچنین آب تصفیه شده می‌تواند به هیدراته بودن و شادابی بدن انسان در طول روز کمک فراوانی کند.

از وبلاگ سارنیا واتر دیدن کنید.

مقالات مرتبط