در حالت کلی تصفیه آب به سیستم‌ها و یا فرآیندهایی اطلاق می‌گردد که برای جداسازی ذرات و یا آلودگی‌ها از آب به کار گرفته می‌شوند. حتی سیستم‌هایی که به طور کامل آب را تصفیه نمی‌کنند نیز ممکن است مصداق این واژه باشند. در واقع به هر فرآیندی که هر مقدار ذرات معلق، گردوغبار، باکتری و یا کلر موجود در آب را حذف نماید نیز تصفیه کننده آب گفته می‌شود. به عبارتی هر سیستمی که شامل فیلتری از هر نوعی باشد، یک دستگاه تصفیه آب است. واژه تصفیه آب می‌تواند سیستم‌های کوچک مانند تصفیه آب خانگی تا ابعاد بزرگتر مانند دستگاه تصفیه آب صنعتی و حتی تصفیه خانه‌های آب شهری را در بر گیرد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

اجزای تشکیل دهنده یک دستگاه تصفیه آب می‌تواند شامل فیلتر کربن اکتیو، لامپ فرابنفش (UV)، اسمز معکوس، واحد تقطیر یا هر فرآیند جداسازی دیگری باشد. گوناگونی فیلترهای تصفیه آب بسیار زیاد است و در هنگام خرید آن‌ها باید به کیفیت آب خود توجه داشته باشید. برای مثال اگر منبع آب قابل آشامیدن نباشد، بایستی از فیلترهایی استفاده شود تا باکتری‌های مضر، مواد معدنی و آلودگی‌های آب را از بین ببرند. برای انتخاب سیستم درست بهتر است از متخصصان تصفیه آب کمک بگیرید تا شما را راهنمایی نمایند.

در گام اول نیاز است با استفاده از آزمایش مواد موجود در آب شما تشخیص داده شود که این امکان را می‌دهد که مراحل تصفیه آب برای رسیدن به آب مناسب شرب طراحی شوند. در گام بعدی هزینه‌های عملیاتی ساخت و نصب این سیستم، با توجه به میزان مصرف شما، مشخص می‌شود. در حال حاضر با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته، استفاده از سیستم‌های تصفیه آب نسبت به یک دهه پیش، بسیار مقرون به صرفه شده است.

چرا باید از تصفیه آب استفاده کنیم؟

نکته‌ای که باید به خاطر داشت این است که برای بهره‌مندی از سیستم‌های تصفیه آب حتما نمی‌بایست آب، غیر قابل شرب تشخیص داده شود. برای مثال بسیاری از شهروندان از مزه ناشی از کلر بالای آب که در تصفیه خانه‌ها برای ضدعفونی کردن آب اعمال می‌شود، بیزارند. همچنین به دلیل عبور آب از مسیر طولانی لوله‌های شهری، انواع آلودگی‌ها مانند انواع رسوبات و فلزات سنگین مانند سرب جذب آب می‌شود که برای سلامتی مضر است و خطر ابتلا به سنگ‌های کلیوی را افزایش می‌دهد. همچنین به دلیل نگهداری آب در مخازن توزیع ممکن است عناصر آلی آب به واسطه رشد باکتری و جلبک افزایش یابد. این آلودگی‌ها را می‌توان به وسیله دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که چندان نیز گران قیمت نیستند به کلی از بین برد.

دقت کنید که تمامی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بازدهی یکسانی در از بین بردن آلودگی‌ها ندارند و بسیاری از فروشندگان به دلیل ناآگاهی خریداران، با به کار گرفتن فیلترهای تقلبی در دستگاه‌های خود، سودهای کلانی می‌برند. استفاده از فیلترهای با کیفیت علاوه بر تضمین سلامت آب، عمر بالاتری نیز دارند و به همین علت با وجود قیمت بالاتر به نسبت فیلترهای تقلبی، صرفه اقتصادی نیز ایجاد می‌کنند.

سوالات متداول

آیا به دستگاه تصفیه آب خانگی واقعا نیازمندیم؟

جهت جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه و حذف مواد سرطانزا از آب و لذت از آب با طعم مطلوب و سلامتی دستگاه گوارش و اعضا بدن استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی اکیدا توصیه می شود .
فرهنگ استفاده از دستگاه تصفیه آب روز به روز بالاتر رفته و تعداد افراد بیشتری از آن استفاده می کنند .

با توجه به انواع مختلف دستگاه ، کدام نمونه ها آب بهتری در اختیار ما قرار می دهند ؟

دستگاههای مختلفی در بازار وجود دارند که  از چند مرحله فیلتر استفاده می نمایند. هر فیلتر وظیفه خاصی را به عهده داشته ولی معمولا افراد سودجو با اضافه کردن فیلتر اضافی به دستگاه تلاش می کنند مشتری را فریب دهند چون عملا برخی فیلترها یا کارایی لازم را ندارند و یا گاهی اوغات از یک فیلتر چندبار و به اشکال مختلف استفاده می کنند . بهترین دستگاهها  برای تصفیه آب ؛ دستگاههای 6 مرحله ای دارای پمپ و مخزن می باشند که سیکل کامل تصفیه را انجام می دهند . دستگاههای 6 مرحله ای بدون پمپ و مخزن نیز در بازار موجود هست که نسبت به مدل های دارای پمپ و مخزن از کارایی پایین تری برخوردارند .

دستگاهای تصفیه آب با چند فیلتر مناسب ترند؟

زیاد بودن تعداد فیلتر ملاک نیست بلکه کیفیت آنها مهم است و اینکه آیا به آن فیلتر نیاز دارید یا خیر؟ مثلا برای آب شهری معمولا نیازی به فیلتر UV نیست و نصب این فیلتر هزینه و دردسر اضافی هست . سیکل تصفیه در 5 مرحله انجام میشود و تعداد بیشتر فیلترها ، معمولا فیلترهای انتخابی و مکمل هستند . ما دستگاهای بیشتر از 7 فیلتر را توصیه نمی کنیم .

ایا خودم می توانم فیلترهای دستگاه تصفیه آب را تعویض كنم؟

در صورتی كه یك بار در این خصوص آموزش ببینید، می توانید به راحتی این كار را انجام دهید. كافی است در نوبت بعدی تعویض فیلتر دستگاه، از سرویسكار بخواهید كه نحوه تعویض فیلتر را به شما آموزش دهد.

ایا ممكن است فیلترهای دستگاه زود تر از شش ماه نیاز به تعویض داشته باشند؟

چنانچه ذكر شد حداكثر زمان استفاده از فیلترهای پیش تصفیه ۶ ماه میباشد. این زمان ، بیانگر حداكثر عمر مفید پیش فیلتر ها است . لذا باتوجه به كیفیت آب منطقه ممكن است فیلترها زودتر از موعد نیــاز به تعویض داشته باشند. جهت كسب اطلاعات بیشتر با نماینده فروش و خدمات پس از فروش مستقر در منطقه خود مشورت كنید.

تصفیه آب چه مقدار فضا اشغال میکند؟

تصفیه آبهای خانگی و برقی به اندازه کمتر از یک درب کابینت فضا اشغال میکند یعنی فضایی حدودا ۴۰*۴۰*۴۰ با احتساب مخزن

مصرف برق دستگاه های تصفیه آب چقدره ؟

مصرف برق دستگاههای تصفیه آب برقی فقط ۲۴ ولته که به اندازه شارژر موبایل مصرف داره

یکسری دستگاه های تصفیه آب قیمتش نصف این تصفیه آب هاست.چرا؟

چندین پارامتر در قیمت دستگاهها تاثیر گذار هستند. یتعداد فیلترها، کشور سازنده دستگاهها، خدمات پس از فروش،کیفیت قطعات،کیفیت فیلترها،روش تصفیه بکار رفته

تصفیه آب سه مرحله ای

1,000,000 تومان

تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب HM

7,000,000 تومان

دستگاه تصفیه آب آپارتمان

1,000,000 تومان

دستگاه تصفیه آب آکوا اسپرینگ

3,760,000 تومان

دستگاه تصفیه آب آکواجوی مدل LEG

4,182,000 تومان

دستگاه تصفیه آب اسمارت دراپ

3,800,000 تومان

دستگاه تصفیه آب تولیپ

6,600,000 تومان

دستگاه تصفیه آب چایان

3,800,000 تومان

دستگاه تصفیه آب ساکورا الکتریکال

5,350,000 تومان

دستگاه تصفیه آب ساکورا مکانیکال

4,020,000 تومان

دستگاه تصفیه آب فلکس تک 2 شیر

دستگاه تصفیه آب