اخبار و مقالات

تصفیه آب به روش فیلتراسیون

 

تصفیه آب به روش فیلتراسیون به زبان ساده عبارتست از فیلتر کردن ذرات درشت یا معلق در آب مانند سنگ ریزه ها، شن و ماسه، گل و لای و موادی از این قبیل که اصطلاحا در دستگاه تصفیه آب خانگی از آن بعنوان پیش تصفیه یا نرم کننده آب یاد می شود . فیلتراسیون شامل فیلترهای متنوعی است که ما در ادامه این مقاله سعی خواهیم کرد شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم . لطفا در ادامه با ما همراه باشید

فیلتر PP یا پلی‌پروپیلن الیاف طبیعی

در ادامه مبحث فوق ما برای شما یک مثال ساده می‌زنیم، فرض کنید شما قصد الک کردن مقداری شن و ماسه را دارید و برای این کار به یک الک شبکه ای شکل و یا همان توری فلزی که دارای منافذ مشخصی از لحاظ کوچکی و بزرگی است نیاز دارید . بله درست متوجه شدید، این کار دقیقا همان کار الک را میکند. حال در مرحله واقعی تر و یک مثال بهتر فیلتری وجود دارد بنام ” پلی‌پروپیلن یا POLYPROPYLENE ” که جنس این فیلتر از الیاف طبیعی مانند رشته های نخ به هم تابیده یا پنبه فشرده بصورت یک استوانه است .

زمان تعویض فیلتر مرحله اول یا پلی‌اتیلن

بصورت نرمال رنگ آن سفید است ولی پس از گذشت زمان رنگش به نارنجی یا قهوه ای تغییر می یابد و بهترین زمان برای تعویض می‌باشد . در مورد اینکه چه زمانی تغییر رنگ می‌دهد و چه زمانی باید آن را تعویض کنید باید بگوییم بستگی به مقدار استفاده و میزان آلودگی و یا همان ذرات معلق درشت در آب لوله کشی شهری شما دارد و بطور دقیق نمی‌توان تاریخ مشخصی برای آن در نظر گرفت .

ممبران اسمز معکوس

هوزینگ یا وسل دارای یک ورودی آب و دو خروجی آب یکی برای خروج آب تصفیه شده نهایی و دیگری برای خروج پسآب یا فاضلاب دستگاه می‌باشد ) همچنین متعلقات دیگر مانند زانویی چک ولو دار یا زانویی سوپاپ دار و کنترل کننده پسآب و افزایش مقدار دبی یا حجم آب تولید شده .

فیلتر کربنی

با توجه به توضیحات بالا می‌توانیم نتیجه گیری کنیم که استفاده از فیلتر پیش تصفیه برای تصفیه آب ورودی های ساختمانها بصورت مرکزی و یا تجاری و تصفیه فیزیکی آب چاه بسیار مناسب است ولی ما بکارگیری یک فیلتر دیگر که به آن فیلتر کربنCarbon Filterگفته می شود نیز توصیه می‌کنیم زیرا این فیلتر میتواند بو یا طعم بد آب را نیز بهبود داده و باعث گواراتر شدن آب آشامیدنی شود .

فیلتر کربن اکتیو از جنس پوست نارگیل

فیلتر کربنی یا زغال فعال کاربردهای وسیعی در تکنولوژی دارد که از آن جمله می‌توانیم به حذف دود سیگار و بوهای ناخوشایند داخل منزل و آشپزخانه‌ها و برای از بین بردن طعم و مزه بد آب و بهبود رنگ آب اشاره کنیم .

عملکرد فیلتر کارتریج کربن اکتیو (فعال) در تصفیه آب

فیلتر مرحله دوم که به آن فیلتر UDF نیز می‌گویند معمولاً از جنس کربن اکتیو (فعال) دانه‌بندی‌شده (گرانول) است.کربن اکتیو در این فیلتر از ذرات هم‌شکل و هم‌اندازه زغال پوسته نارگیل تشکیل شده که می‌توانند با استفاده از فرآیند جذب سطحی آلودگی‌های مختلفی نظیر کلر و انواع گازهای محلول، برخی محتویات آلی و بو و رنگ نامناسب آب را از آن حذف کنند. حذف کلر توسط فیلتر کربن اکتیو دستگاه تصفیه آب خانگی سبب افزایش طول عمر فیلتر اسمز معکوس این دستگاه نیز می‌شود؛ چراکه کلر موجود در آب می‌تواند به‌تدریج سطح فیلتر ممبران را از بین ببرد.

طراحی وسئو :آوین نت