اخبار و مقالات

آب معدنی یا دستگاه تصفیه آب | 11 تفاوت دستگاه تصفیه آب و آب معدنی

دستگاه تصفیه آب وان تک مدل A6h-G - دستگاه تصفیه آب وان تک

آب معدنی یا دستگاه تصفیه آب

در این مقاله میخواهیم به برسی تفاوت های میان دستگاه تصفیه آب و آب های معدنی بپردازیم.

همزمان با رشد جمعیت شهرنشین در سالیان اخیر و افزایش آلودگی آب های جاری از یک طرف و توجه بیشتر مردم به موضوع بهداشت و سلامت اجتماعی از طرف دیگر، استفاده از بطری های آب معدنی و دستگاه های تصفیه آب خانگی مورد استقبال روزافزون در جامعه قرار گرفته است.

با توجه به اینکه آب یکی از حیاتی ترین عناصری است که برای سلامتی انسان مورد نیاز است، تصفیه آب لوله کشی به منظور آشامیدن آب سالم تر، خالص تر و با کیفیت تر یکی از موارد مهم در افزایش سلامتی به شمار می رود. امروزه بسیاری از مردم بمنظور آشامیدن آب سبک و سالم در منازل و محل کار خویش به استفاده از دستگاه های تصفیه آب و یا بطری های آب معدنی روی آورده اند.

زیرا تصفیه آب کلر زده لوله کشی بصورت مجدد در منازل، یکی از مواردی است که جهت ارتقاء سلامتی و بهبود عملکرد اندام ها و جلوگیری از ابتلا به بیماری های کلیوی و مجاری ادرار و … بصورت روزافزون به چشم می خورد.

بطور کلی آب معدنی دارای املاحی نظیر کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم بوده لذا معمولا دارای طعم و مزه بهتری نسبت به آب لوله کشی می باشد. بمنظور ضدعفونی کردن و تصفیه آب معدنی در روش های استاندارد، قانونی و پذیرفته شده باید مراحل فیلتراسیون، ضدعفونی با ازن و اشعه مادون قرمز به جای روش کلر زدن به آب برای تهیه و ارائه آب معدنی استاندارد طی شود.

 

تفاوت دستگاه تصفیه آب و آب معدنی

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا آب های معدنی در اروپا فقط یک هفته اعتبار دارند اما آب معدنی هایی که خرید میکنیم یک سال؟!

آب سالم آبی است که وقتی در یک ظرف قرار می گیرد و در یک محیط راکد مانند اتاق قرار می گیرد،ظرف ۴۸ ساعت بو می گیرد و شروع به گندیدن می کند.خوب اکنون یک بطری آب معدنی بگیرید و داخل یک ظرف بریزید و کنار اتاق قرار دهید و ماه ها صبر کنید.با کمال تعجب می بینید که کوچکترین بویی نمی گیرد!!!

این درحالی است که دستگاه تصفیه آب خانگی بدون مواد نگهدارنده است.

1. املاح و ناخالصی های موجود در آب معدنی مضر هستند!

آخرین تحقیقات حاکی از آن است که املاح معدنی موجود در آب نه تنها برای بدن ما مفید نیستند بلکه بسیاری از این املاح غیر قابل جذب بوده و باعث ایجاد مشکلاتی نظیر: سنگ کلیه، درد و تورم مفاصل ، فشار خون و … می شوند. لذا کارشناسان مصرف دایمی این آبها را مناسب نمی دانند و مصرف آب معدنی را در برخی شرایط به ویژه در هنگامی که از کیفیت آب مطمئن نیستید و یا در سفر هستید توصیه می کنند.

2. بطریهای پلاستیکی سرطانزا هستند!

شاید تا به حال بارها این عبارت را روی بطری های پلاستیکی آب معدنی دیده باشید: “دور از نور خورشید نگهداری شود” . تحقیقات نشان می دهد که نور خورشید با اثر بر روی پلاستیک این بطری ها باعث وارد شدن ترکیبات شیمیایی سرطان زا به درون محتویات آن می شود. این در حالی است که بسیاری از کسبه، بطری های آب معدنی را در مقابل فروشگاه و مغازه خود در معرض مستقیم نور خورشید قرار می دهند.

از طرفی اگر آب این بطری ها یخ بزند باعث آزاد شدن ماده سمی به نام دیاکسین به درون آب می شود که سرطان زایی آن به اثبات رسیده است. تمام اینها در صورتی است که خود بطری ها از مواد سالم و بهداشتی تهیه شده باشند.

این در حالی است که برخی از تولید کنندگان فاقد مجوز بهداشتی، جهت پایین آوردن قیمت تمام شده در تهیه بطری ها از موادی استفاده می کنند که مناسب برای مصارف بهداشتی و خوراکی نیستند. بنابراین به طور کلی استفاده از بطری های پلاستیکی چندان مطمئن و بهداشتی به نظر نمی رسد.

3. باکتری و انگل در آب بطری!

کارشناسان بهداشت بارها و بارها تذکر داده اند که هنگام دور انداختن بطری های آب معدنی، ابتدا آنها را سوراخ کرده و بدنه آنها را پاره کنید و سپس اقدام به دور انداختن کنید.

آیا دلیل این توصیه را می دانید؟ دیده شده است که برخی از متقلبین و سود جویان اقدام به جمع آوری بطری های آب معدنی سالم از بین زباله ها (خصوصا زباله های رستوران ها و تالارها و سالنهای همایش ) کرده و با توجه به سالم بودن آنها ، بطری ها را با آب شهری، آب چاه یا رودخانه پر کرده و پس از پلمپ کردن درب بطری ها، آنها را دوباره وارد بازار می کنند و از این راه سود بسیاری نیز به دست می آورند.

مدتی قبل، روزنامه شرق گزارش مفصلی در باره وجود جلبک و بچه قورباغه! در یک بطری آب معدنی با مهر استاندارد منتشر کرد. برخی از آب معدنی های متفرقه و غیر بهداشتی نیز به صورت غیر قانونی وارد بازار می شوند. بنابراین به طور کلی بهداشتی و استاندارد بودن آب معدنی های موجود در بازار نیز محل تردید است.

4. کیفیت پایین تجهیزات استفاده شده جهت میکروب زدایی آبهای معدنی!

تمامی تولید کنندگان آب معدنی ملزم به گندزدایی و میکروب زدایی آب قبل از بسته بندی آن هستند. اما فقط گروه اندکی از تولید کنندگان از روشهای بهینه شده ( نظیر اولترا فیلتراسیون ) برای حذف میکرو ارگانیزم های آب استفاده می کنند. بسیاری از تولید کنندگان از اشعه ماورای بنفش برای میکروب زدایی استفاده می کنند.

این روش، در کنار مزایای بسیاری که دارد، معایبی را نیز داراست.

از جمله معایب این روش این است که لاشه میکرو ارگانیزم های غیرفعال شده ، در آب باقی می مانند و خود ممکن است خوراک مناسبی برای سایر انگلها و میکروبهایی شوند که در آب رشد می کنند.

5. هزینه سنگین استفاده از آب معدنی

بخش اعظمي از هزینه آب معدنی ها، در واقع هزینه های بسته بندي و توزيع آنهاست كه از مصرف کننده دريافت مي‌ گردد. علاوه بر این حمل و نقل و نگهداري آب هاي معدني نيازمند صرف انرژي، زمان و هزينه زیادی است.

در ضمن اگر قيمت هر بطري یک و نیم لیتری آب معدني را بطور متوسط ۲۰۰۰ تومان در نظر بگيريم و مصرف هر نفر در روز فقط جهت آشاميدن دو بطري باشد هزينه آب شرب هر نفر ۴۰۰۰  تومان در روز و هزينه فقط آب شرب يك خانواده ۴ نفره ۱۶۰۰۰ تومان در روز و به عبارتي ۵.۸۴۰.۰۰۰ ( پنج ميليون و هشتصد و هزار تومان ) در سال خواهد شد!

6. بطری های پلاستیکی دشمن محیط زیست!

تجزیه بطری های پلاستیکی که برای بسته بندی آب استفاده می شوند در طبیعت به کندی انجام می شود.

به طوری که تجزیه هر بطری هزاران سال طول می کشد. زباله های حاصل از مصرف آب معدنی ها، آلاینده های خطرناک محیط زیست کره زمین هستند که سلامتی انسان و سایر موجودات زنده زمین را تهدید می کنند.

7. تفاوت میزان فلوراید در آب های معدنی و دستگاه تصفیه آب

متاسفانه شرکت های بسته بندی آب های معدنی برای ماندگاری بیشتر آب های بطری، داخل آن به ازای هر یک لیتر، نیم میلی گرم فلوراید می زنند که این ماده بسیار نـگهدارنده و بدون بو می باشد و برای بدن انسان،بسیار خطرناک وسرطان زا است. هنگامی که فلوراید وارد بافت بدن شما می شود،درون بافت قرار گرفته و آب خارج می گردد؛و بدن به طور خودکار دور آن لایه ی لزج محافظ ایجاد می کند که به مرور بافت های شما بزرگ تر می شود.

به همین دلیل است که صبح ها احساس می کنید بدن شما ورم کرده یا چاق شده اید.

اصطلاحا بعضی ها می گویند آب می خوریم چاق می شویم! دلیل این امر وجود همین ماده (فلوراید) می باشد. این موضوع یکی از مهمترین مضرات آب معدنی است.

آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب فلوراید بسیار پایینی دارد.

8. کیفیت چشمه های آب معدنی

هرچند در ایران منابع آب معدنی بسیاری (مانند چشمه های کوه های زاگرس و البرز) داریم اما متاسفانه در جاهایی نیز برای تولید این آب معدنی ها مجوز داده شده است که از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند و چه بسا از آب های چشمه پر نمی شوند و نزدیک منابع آلوده کننده آب هستند.

اگر از دستگاه تصفیه آب استفاده کنیم همان آب لوله کشی با حذف املاح مضر در اختیار ما قرار میگیرد.

9. پلیمر موجود در بطری های آب معدنی

همیشه هشدار هایی از این قبیل به گوش میخورد:”در دمای بالا،مواد پلیمری بطری های پلاستیکی آب های معدنی آزاد می شود بسیار خطرناک است”. ضرر استفاده آب معدنی به مواد پلیمری بطریها بستگی دارد.

دستگاه تصفیه آب خانگی هیچ نوعی از مواد پلیمری را به آب اضافه نمیکند.

10. نیترات موجود در بطری های آب معدنی

برخی از آب های معدنی از میزان نیترات به نسبت بالایی برخوردار هستند و در برخی از آنها میزان نیترات چندین برابر استاندارد جهانی است ! اما کار اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی کاهش میزان نیترات آب است.

11. تفاوت حمل و نقل بطری آب معدنی و دستگاه تصفیه آب

حمل و نقل آب معدنی طاقت فرساست در حالی که دستگاه تصفیه آب خانگی یک بار نصب میشود و میتوان از آن سالها استفاده کرد.

برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اهمیت آب تصفیه و دستگاه های تصفیه آب میتوانید به سایت سارنیا واتر مراجعه کنید.
همچنین میتوانید مقالات دیگر ما را مشاهده کنید.

 

 

از وبلاگ سارنیا واتر دیدن کنید.